Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy rozwiązanie spółki jawnej, której jedynym majątkiem są udziały w spółce z o.o. spowoduje powstanie obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. czy objęcie przez Niego udziałów w tej spółce będzie traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych ?

sygnatura: 1419/UDD-415-83/07/GS

autor: Urząd Skarbowy w Płocku

data: 2007-09-12

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1- 4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z likwidacją działalności gospodarczej przez spółkę jawna, której jedynym majątkiem są udziały w spółce z o.o. (spółka jawna została wniesiona aportem do spółki z o.o.), przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2007r.(data wpływu do urzędu 28.06.2007r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęW październiku 2006r. trzech obecnych wspólników spółki jawnej dokonało wniesienia przedsiębiorstwa spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniesienie majątku przedsiębiorstwa spółki jawnej nastąpiło w oparciu o ceny rynkowe składników majątku wchodzącego w jego skład. Wycena rynkowa została dokonana przed momentem wniesienia aportu. W zamian za wniesione przedsiębiorstwo, spółka jawna otrzymała udziały, które od tego momentu stanowiły jej jedyny majątek. Wartość nominalna otrzymanych udziałów, których podstawą wyceny była wartość rynkowa składników majątku wnoszonego przedsiębiorstwa spółki jawnej była wyższa jak wartość przedsiębiorstwa wynikająca z ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa spółki jawnej na dzień objęcia tych udziałów. Na moment objęcia udziałów w spółce z o.o. przez spółkę jawną nie ustalano dochodu, gdyż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ,, nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną, objęta w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa jest zwolniona z podatku dochodowego na dzień obejmowania tych udziałów". Obecnie wspólnicy spółki jawnej zamierzają rozwiązać spółkę jawną i objąć na własność posiadane przez nią udziały w spółce z o.o., które to udziały stanowią obecnie jedyny majątek spółki jawnej. Wspólnicy spółki jawnej pragną zdecydować o tym w podjętej uchwale o zakończeniu działalności spółki jawnej poprzez jej rozwiązanie bez likwidacji w oparciu o art. 67 § 1 k.s.h. w związku z art. 58 pkt 2 k.s.h. Z chwilą wykreślenia spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego nastąpi zamiana dotychczasowego wspólnika sp. z o.o., jakim jest obecnie m.in. spółka jawna na osoby fizyczne będące obecnie wspólnikami spółki jawnej. Wspólnicy spółki jawnej obejmą w pełni udziały posiadane przez spółkę jawną w proporcji określonej w umowie spółki jawnej.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwraca się z zapytaniem czy rozwiązanie spółki jawnej, której jedynym majątkiem są udziały w spółce z o.o. spowoduje powstanie obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. czy objęcie przez Niego udziałów w tej spółce będzie traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych?

Stanowisko WnioskodawcyZdaniem Podatnika w przedmiotowej sytuacji zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego: art. 17 ust. 1 pkt 9 oraz art. 22 ust. 1 pkt 1f, art. 24 ust. 5, art.30a ust. 1 pkt 4. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów objętych za wkład niepieniężny. Wolna jest jednak od podatku dochodowego nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną, objęta w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa. W związku z powyższym Podatnik uważa, iż opisana czynność nie może spowodować powstania obowiązku podatkowego, gdyż udziały objęte zostały w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa. Bez znaczenia jest to, że w początkowym etapie udziałowcem spółki z o.o. była spółka jawna, a następnie udziały przypadające spółce jawnej objęli w pełni jej wspólnicy. Objęcie udziałów w spółce z o.o. przez byłych wspólników spółki jawnej, jako osoby fizyczne, po likwidacji spółki jawnej, nie zmienia ich statusu, gdyż nadal pozostają podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. W ocenie Podatnika dopiero w chwili ewentualnej sprzedaży objętych udziałów będzie ustalony dochód ze sprzedaży tych udziałów.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyArt. 158 § 1 kodeksu spółek handlowych przewiduje możliwość pokrycia wkładu niepieniężnego aportem. Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport. Przedmiotem aportu do spółki z o.o. może być także majątek spółki osobowej, jaką jest spółka jawna. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przychód określony w tym przepisie stosownie do art. 17 ust. 1a powstaje w dniu:1) zarejestrowania spółki albo2) wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo3) wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 w/w ustawy wolna od podatku jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.Spółka jawna z chwilą zarejestrowania aportu w Krajowym Rejestrze Sądowym staje się udziałowcem spółki z o.o. i partycypuje w zyskach i stratach na zasadach określonych w statucie. Na moment objęcia udziałów w spółce z o.o. przez spółkę jawną nie ustala się dochodu i nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych u wspólników spółki jawnej.

Z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i dywidend wspólnicy spółki jawnej pozostają zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami 19-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego. W oparciu o art. 67 § 1 k.s.h, w związku z art. 58 k.s.h wspólnicy spółki jawnej mogą zdecydować w podjętej uchwale o zakończeniu działalności spółki jawnej poprzez jej likwidację. Z chwilą wykreślenia spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego (spowodowanej jej likwidacją) następuje zamiana dotychczasowego wspólnika spółki jawnej na osoby fizyczne będące uprzednio wspólnikami spółki jawnej z jednoczesnym objęciem udziałów wg złożonego oświadczenia woli w spółce z o.o. Powyższa czynność nie może spowodować obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż nie mieści się w katalogu wymienionym w art. 24 ust. 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Objęcie udziałów w spółce z o.o. przez byłych wspólników spółki jawnej, jako osoby fizyczne, po likwidacji spółki jawnej, nie zmienia ich statusu, gdyż nadal, w świetle art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozostają oni podatnikami 19-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego. Uwzględniając powyższe tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY