Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Zapytanie podatnika dotyczy możliwości dokonywania zapisów w prowadzonej ewidencji środków trwałych w rubryce "uwagi" .

sygnatura: PD-415/INT/32c/07/ACH

autor: Urząd Skarbowy w Brzegu

data: 2007-08-28

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, §4 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 20.06.2007r ( wpływ do tutejszego Urzędu 29.06.2007r) w sprawie możliwości dokonywania zapisów w ewidencji środków trwałych w rubryce " uwagi"- uznaje za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4 Ordynacji.

Pismem z dnia 20.06.2007r ( wpływ do tutejszego Urzędu 29.06.2007r) zwrócił się Pan do Naczelnika tutejszego urzędu o interpretację przepisów prawa podatkowego. Zapytanie Pana dotyczy między innymi, możliwości dokonywania zapisów w prowadzonej ewidencji środków trwałych w rubryce " uwagi" . Pana zdaniem, jest to dopuszczalne.

Rozpatrując sprawę , należy stwierdzić co następuje:

Działalność gospodarczą prowadzi Pan od 07 maja 2007r i jest opodatkowany w formie zasad ogólnych. W świetle brzmienia art. 22n ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.)podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zawierającej, z zastrzeżeniem art. 22n ust. 3 w/w ustawy, co najmniej : 1. liczbę porządkową, 2. datę nabycia, 3. datę przyjęcia do używania, 4. określenie dokumentu stwierdzającego nabycie, 5. określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, 6. symbol Klasyfikacji Środków Trwałych, 7. wartość początkową, 8. stawkę amortyzacyjną, 9. kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i narastająco za okres dokonywania tych odpisów, w tym także , gdy składnik majątku był kiedykolwiek wprowadzony do ewidencji ( wykazu), a następnie z niej wykreślony i ponownie wprowadzony, 10. zaktualizowaną wartość początkową, 11. zaktualizowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych, 12. wartość ulepszenia zwiększającą wartość początkową, 12. datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia. Wyżej wyszczególnione przepisy wskazują elementy obligatoryjne ewidencji. Dodatkowa rubryka " uwagi" jaką posiada Pan w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jest dopuszczalna i może być wykorzystana do sporządzania własnych notatek i uwag, związanych ze składnikami majątku. Zatem, stanowisko Pana jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie do art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art. 14a § 4 , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art. 14a § 1 , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY