Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

czy przychód uzyskiwany z tytułu świadczenia na rzecz przewoźnika usług związanych z transportem drogowym jest przychodem z pozarolniczej działalności

sygnatura: DM-415/13/07

autor: Urząd Skarbowy w Łęcznej

data: 2007-08-27

słowa kluczowe:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej na podstawie art. 14a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / j.t. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm. /, po rozpatrzeniu złożonego w tutejszym organie wniosku z dnia 01.06.2007r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Skarbowego 06.06.2007r.) , w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym stwierdza, że przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 06.06.2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu 5a pkt 6 i 5b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny. Jest Pan przedsiębiorcą figurującym w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy (kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej dołączył Pan do wniosku). Jest Pan również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na podstawie umowy z dnia 01.06.2007r. świadczy Pan na rzecz przewoźnika usługi związane z transportem drogowym polegające na kierowaniu pojazdami przewoźnika oraz wykonywaniu usług z tym związanych np. załatwianie formalności przewozowych, reprezentowanie przewoźnika. Otrzymuje Pan różną ilość zleceń w każdym okresie rozliczeniowym. W przypadku nie otrzymania zlecenia od firmy lub innej ponosi Pan ryzyko prowadzonej działalności, gdyż nie uzyskuje dochodów a ponosi koszty jej prowadzenia. Nie wykonuje Pan zlecanych czynności w miejscu i czasie, ani też pod kierownictwem dających zlecenie. Działalność może Pan wykonywać osobiście lub udzielając dalszego zlecenia. Umowa określa między innymi to, że koszty eksploatacji powierzonego samochodu ponosi zleceniodawca natomiast wszelkie inne koszty związane z działalnością, w tym wyżywienie, zakwaterowanie i prywatne ubezpieczenie podczas wyjazdów ponosi Pan osobiście. W związku z powyższym skierował Pan zapytanie czy przychód uzyskiwany z tytułu świadczeń na rzecz przewoźnika usług związanych z transportem drogowym jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Pana świadczone usługi stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przesłanki zawarte w art. 5b ust.1 nie są spełnione. Zgodnie z dyspozycją art. 474 kodeksu cywilnego dłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonuje, jak również osób, którym zobowiązanie wykonania powierza. Oznacza to, iż zasadą w prawie zobowiązań jest brak możliwości zwolnienia się z odpowiedzialności przez podmiot, który nie wykonuje osobiście zobowiązania, lecz posługuje się osobą trzecią. Tak więc zawsze w przypadku powierzenia wykonania przez dłużnika osobie trzeciej określonych czynności dłużnik wciąż będzie odpowiedzialny za spełnienie tego świadczenia. Sytuacja, gdy dłużnik mógłby zwolnić się z odpowiedzialności poprzez posłużenie się podwykonawcą jest obca zarówno praktyce gospodarczej jak i przede wszystkim regulacjom kodeksu cywilnego. Przechodząc zaś do przesłanki wykonywania czynności w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, wskazuje Pan, że również ta okoliczność nie ma miejsca. Zlecający wskazuje jedynie zleceniobiorcy (Pana firmie) miejsce przeznaczenia towarów. Pan zaś lub Pana podwykonawca ma swobodę, co do wyboru trasy i czasu. Zleconą czynność może Pan wykonywać osobiście lub przy zachowaniu wskazanej w umowie procedury za pośrednictwem osób trzecich. W takiej sytuacji, czas wykonywania zleconej czynności może się różnić w zależności od wyboru trasy oraz liczby osób faktycznie zaangażowanych w kierowanie pojazdem. W rezultacie, zarówno czas, jak i miejsce wykonywanych przez Pana czynności nie są wyznaczone przez zlecającego. Ponadto uważa Pan, że nie została spełniona przesłanka wykonywania czynności pod kierownictwem zlecającego (przewoźnika). Kierownictwo polegać ma bowiem na udzielaniu szczegółowych wskazówek i poleceń, co do sposobu wykonywania czynności, przy czym mają mieć one charakter bieżący i wychodzić poza ramy samej umowy, na podstawie której świadczone są usługi. W Pana sytuacji podleganie kierownictwu przewoźnika oznaczałoby obowiązek stosowania się do wszelkich bieżących wskazówek przewoźnika, np. w zakresie obowiązku zmiany trasy lub obowiązku przyjmowania poszczególnych zleceń. Wg Pana takie obowiązki, w świetle załączonej umowy, na Panu nie ciążą.

Uważa Pan także, że przy wykonywaniu czynności kierowania pojazdami przewoźnika z całą pewnością ponosi Pan ,,ryzyko gospodarcze". Liczba zleceń nie ma bowiem charakteru stałego, może się różnić w poszczególnych miesiącach, możliwa jest również sytuacja, gdy przewoźnik nie będzie w ogóle Panu zlecał wykonywania czynności. Pana zdaniem aby wyłączyć określony przychód z przychodów z działalności gospodarczej,muszą być spełnione wszystkie trzy warunki jednocześnie. Wg Pana stanowiska usługi świadczone przez Pana stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, gdyż przesłanki ujemne nie zostały spełnione łącznie. Mając powyższe na względzie uważa Pan, że usługi świadczone przez Pana stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej dokonując oceny stanu faktycznego i Pana stanowiska w sprawie przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa stwierdza, że do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 5a pkt 6 zawiera definicję ustawową działalności gospodarczej, natomiast przepis art. 5b ust. 1 stanowi uszczegółowienie definicji poprzez katalog przesłanek negatywnych nie uznania czynności za działalność gospodarczą. W świetle przytoczonych przepisów za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych. Warunkiem uznania wskazanych rodzajów działalności za działalność gospodarczą jest prowadzenie jej we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Przychody z działalności nie mogą podlegać zaliczeniu do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym, tj. ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, emerytury, alimentów, zasiłków z ubezpieczenia społecznego, stypendiów, działalności wykonywanej osobiście, działów specjalnych produkcji rolnej, nieruchomości, najmu, kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, odpłatnego zbycia nieruchomości, zbycia prawa wieczystego użytkowania i sprzedaży rzeczy. Prowadzona działalność nie jest jednak działalnością gospodarczą jeżeli:odpowiedzialność osoby wykonującej czynności wobec osób trzecich za rezultat jej działań ponosi zlecający wykonanie czynności,czynności są wykonywane pod kierownictwem zlecającego oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego, osoba wykonująca czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego z nim związanego.

Wymienione wyżej negatywne przesłanki nie uznania czynności za pozarolniczą działalność gospodarczą muszą być spełnione łącznie. Wg przedłożonej umowy zawartej przez Pana ze Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością przedmiotem umowy jest świadczenie przez Pana usługi polegającej na kierowaniu pojazdami Zleceniodawcy oraz wykonywaniu czynności z tym związanych (§ 2 ust. 1 umowy). Dalsze postanowienia umowy zawierają głównie Pana obowiązki wobec zleceniodawcy m.in.:kierowanie pojazdami zleceniodawcy może być przez Pana powierzone jedynie kierowcom, których imienną listę zatwierdzi zleceniodawca z wyprzedzeniem co najmniej jednego miesiąca, zleceniodawca zastrzega sobie jednak prawo do odmowy powierzenia świadczenia usług osobom z imiennej listy (§ 2 ust. 2 i 3 umowy), osoba kierująca pojazdem jest wobec nadawcy pełnomocnikiem zleceniodawcy jako przewoźnika w rozumieniu prawa przewozowego, w przypadku kontroli przez organa kontrolne (Policję, Inspekcję Transportu Drogowego, Służby Celne, Straż Graniczną itp.) kierujący pojazdem ma prawo odebrać tylko protokół pokontrolny, nie jest upoważniony do odbioru w imieniu zleceniodawcy decyzji, mandatów lub kar (§ 3 umowy), zleceniobiorca jest zobowiązany do posiadania niezbędnej dokumentacji związanej z transportem krajowym i międzynarodowym oraz okazywania jej na żądanie uprawnionych organów a w szczególności kopii licencji zleceniodawcy na wykonywanie transportu drogowego (§ 5 umowy),zleceniobiorca staje się materialnie odpowiedzialny wobec zleceniodawcy za ładunek i jego stan po pokwitowaniu przyjęcia ładunku przez osobę kierującą pojazdem podpisem w dokumencie przewozowym (§ 6 ust. 1 umowy). Po przeanalizowaniu postanowień umowy zawartej przez Pana ze Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w świetle przytoczonych definicji ustawowych z art. 5a i 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać usługi świadczone przez Pana, za usługi w ramach działalności gospodarczej. Pana interpretacja przesłanek negatywnych z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reprezentowana we wniosku jest prawidłowa w odniesieniu do faktycznie wykonywanych czynności tj. świadczenia usług kierowcy. Nie ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich za samą usługę transportową. Wg § 6 ust.1 umowy jest Pan jedynie materialnie odpowiedzialny za ładunek wobec zleceniodawcy. To zleceniodawca jest odpowiedzialny na ogólnych zasadach prawa zobowiązań wobec osób trzecich za rezultat własnych działań. Bez wątpienia wykonuje Pan czynności pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego. Potwierdzają to zapisy § 4 i § 9 umowy zawierające szczegółowe instrukcje dotyczące np. wyboru trasy pojazdu, obsługi technicznej i napraw pojazdu. Przy czym nie jest istotne to, że liberalnie prowadzenie pojazdu nie może następować w ściśle określonym miejscu i czasie. Specyfiką bowiem zawodu kierowcy jest przemieszczanie sie w terenie. Kierownictwo zlecającego nie realizuje się jedynie w tych aspektach Pana działalności, które nie są bezpośrednio związane z samą czynnością prowadzenia pojazdu, np. sprawy ubezpieczenia społecznego lub opodatkowanie podatkiem dochodowym. Powyższa interpretacja:dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY