Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy w przypadku sporządzenia umowy darowizny zawartej pomiędzy małżonkami, na mocy której jeden z małżonków daruje przedmiot wchodzący w skład ich majątku wspólnego drugiemu małżonkowi, obdarowanej przysługuje ulga mieszkaniowa określona w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn ( Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) i w jakiej wysokości?

sygnatura: BD-M/436-5/05/P

autor: Izba Skarbowa w Poznaniu

data: 2005-06-03

słowa kluczowe:darowizna, majątek wspólny małżonków, małżonek, ulga mieszkaniowa

Na podstawie art. 14 b § 5 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ( tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) zmieniam postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 11.04.2005r. GM /436/4/2005 i jednocześnie stwierdzam, że stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 28.02.2005r. jest: #61607; prawidłowe w stosunku do pierwszego pytania, tj. zastosowanie ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest możliwe i #61607; nieprawidłowe w stosunku do pytania drugiego, tj. wliczeniu do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nie podlega wartość 55m#178; nabytego budynku mieszkalnego ( odlicza się równowartość 55m#178;).

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28.02.2005r. strona zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z pytaniem, czy w przypadku sporządzenia umowy darowizny zawartej pomiędzy małżonkami, na mocy której jeden z małżonków daruje przedmiot wchodzący w skład ich majątku wspólnego drugiemu małżonkowi, obdarowanej przysługuje ulga mieszkaniowa określona w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn ( Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) i w jakiej wysokości.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż zamierza on dokonać przeniesienia w drodze darowizny własności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz, iż obdarowana spełniać będzie wszystkie warunki uzależniające przyznanie ulgi, o której wyżej mowa, określone w art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem strony w takim przypadku obdarowanej przysługiwać będzie ulga, polegająca na nie wliczaniu do podstawy opodatkowania wartości 110 m#178; ( powierzchni użytkowej) nabytego budynku mieszkalnego.

Działając na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn w indywidualnej sprawie, uznał stanowisko przedstawione przez Stronę we wniosku za prawidłowe, po czym w uzasadnieniu postanowienia stwierdził, iż w przedstawionej przez stronę sytuacji, odliczeniu podlega ulga przysługująca w wysokości proporcjonalnej do wielkości udziału będącego przedmiotem darowizny, tj: 55m#178;.

Na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu strona nie złożyła zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Organ drugiej instancji, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku oraz z postanowieniem interpretacyjnym, stwierdza co następuje:

W udzielonej przez organ podatkowy pierwszej instancji interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie występuje rozbieżność między sentencją postanowienia a jego uzasadnieniem. Udzielając tej interpretacji organ ten podzielił pogląd strony, iż obdarowanej przysługiwać będzie ulga polegająca na niewliczaniu do podstawy opodatkowania wartości 110m#178; nabytego budynku mieszkalnego, a następnie w uzasadnieniu postanowienia stwierdził, iż w przedstawionym stanie faktycznym ulga ta będzie przysługiwać proporcjonalnie do nabytego udziału, tj:55m#178; powierzchni użytkowej nabytego udziału w budynku mieszkalnym.

Tak sformułowana odpowiedź może budzić u Strony duże wątpliwości i niepewność, i prowadzić do mylnego jej zinterpretowania, a co za tym idzie nieprawidłowego zastosowania.

W obecnym postępowaniu stwierdzić należy, iż sytuacji przedstawionej przez stronę, w przypadku gdy obdarowana spełniać będzie wszystkie warunki zawarte w art. 16 ust.2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, przysługiwać jej będzie ulga mieszkaniowa ale nie w pełnej wysokości, lecz proporcjonalnie do nabytego udziału, tj: nie będzie wliczana do podstawy opodatkowania wartość 55m#178; powierzchni użytkowej nabytego udziału w budynku mieszkalnym.

W związku z powyższym należało postanowić jak w sentencji decyzji.

Niniejsza interpretacja udzielona jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania instancyjnego.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY