Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Zakres skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych.

sygnatura: IPPB2/436-3/13-5/AF

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2013-03-13

słowa kluczowe:darowizna, środki pieniężne, własny środek trwały

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 03.01.2013 r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 11.03.2013 r. (data wpływu 11.03.2013 r.) na wezwanie z dnia 22.02.2013 r. Nr IPPB2/436-3/13-2/AF (data doręczenia 07.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dotyczy zakupu mieszkania przez rodziców Wnioskodawczyni od Spółdzielni Mieszkaniowej. Wnioskodawczyni informuje, iż rodzice dokonali czynności zakupu mieszkania dla niej. Kwotę w wysokości 1/5 wartości mieszkania rodzice przekazali z konta osobistego (środki własne) na konto Spółdzielni Mieszkaniowej przelewem.

Kwotę w wysokości 4/5 wartości mieszkania przekazano przelewem przez Oddz. Banku z kredytu udzielonego rodzicom Wnioskodawczyni przez wymieniony bank. Urząd Skarbowy wskazał Wnioskodawczyni, iż właściwym postępowaniem jest przekazanie środków własnych (tj. 1/5) na konto osobiste obdarowanego, a następnie obdarowana przeleje kwotę na konto Spółdzielni podpisując pomiędzy stronami umowę o darowiźnie.

Wnioskodawczyni dokonała zgłoszenia o nabyciu własności składając druk SD-Z2 i załączyła umowy darowizny (w terminie, tj. do 6 m-cy).

Pismem z dnia 22.02.2013 r. Nr IPPB2/436-3/13-2/AF wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  • uzupełnienie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku poprzez jednoznaczne sprecyzowanie:
    • kto jest wskazany jako nabywca mieszkania od Spółdzielni Mieszkaniowej - Wnioskodawczyni, czy też jej rodzice,
    • czy w przelewie środków pieniężnych 1/5 wartości mieszkania na konto Spółdzielni Mieszkaniowej z konta osobistego rodziców Wnioskodawczyni wskazane jest, że powyższa kwota przekazywana jest na rzecz Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie doprecyzowując, iż:

  • jako nabywca mieszkania wskazana jest Wnioskodawczyni, zgodnie z umową zawartą ze Spółdzielnią Mieszkaniową,
  • w przelewie środków pieniężnych 1/5 wartości mieszkania na konto Spółdzielni Mieszkaniowej z konta osobistego rodziców Wnioskodawczyni, wskazane jest, że powyższe środki przekazane zostały celem zakupu mieszkania dla Wnioskodawczyni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Wnioskodawczyni prosi o informację, czy ta darowizna jest zwolniona z podatku i czy właściwe jest dokonanie przelewu środków własnych przez rodziców z rachunku bankowego bezpośrednio na konto Spółdzielni...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z jej analizą interpretacji przepisów Ministra Finansów nie ma obowiązku przekazywania środków na konto osobiste obdarowanego, lecz może być dokonane bezpośrednio na konto Spółdzielni Mieszkaniowej i traktowane jest jak przekazanie środków na konto obdarowanego. Wobec powyższego kwota jest zwolniona z podatku jako darowizna w pierwszej linii na zakup mieszkania. Oczywiste jest złożenie informacji do Urzędu Skarbowego o darowiźnie, załączając stosowne dokumenty w terminie do 6-ciu miesięcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje on z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Zgodnie natomiast z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie definiują pojęcia ,,darowizna", a zatem należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.

Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Z powyżej zacytowanego przepisu wynika, że podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem jego majątku, które może polegać zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów. Nie jest przy tym konieczne, aby dokonanie darowizny łączyło się z bezpośrednim transferem darowanego przedmiotu z masy majątkowej darczyńcy do majątku obdarowanego. Transfer ten bowiem może mieć miejsce między masą majątkową osoby trzeciej a obdarowanym.

Zatem daną czynność można uznać za darowiznę, jeżeli posiada cechy darowizny, tzn. gdy zostanie złożone oświadczenie darczyńcy o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu, a ponadto czynność ta musi polegać na nieodpłatnym świadczeniu darczyńcy (kosztem jego majątku) na rzecz obdarowanego, pod warunkiem, że czynność ta nie została wymieniona w treści art. 889 Kodeksu cywilnego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jako nabywca mieszkania wskazana jest Wnioskodawczyni, zgodnie z umową zawartą ze Spółdzielnią Mieszkaniową. W przelewie środków pieniężnych 1/5 wartości mieszkania na konto Spółdzielni Mieszkaniowej z konta osobistego rodziców Wnioskodawczyni, wskazane jest, że powyższe środki przekazane zostały celem zakupu mieszkania dla Wnioskodawczyni.

Odnosząc się do powyższego wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dodatkowym warunkiem zwolnienia od podatku, poza zgłoszeniem nabytych środków pieniężnych naczelnikowi urzędu skarbowego, jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Rozstrzygnięcia zatem wymaga kwestia, czy warunek określony w art. 4a ustawy jest spełniony także w przypadku, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane na rachunek bankowy inny niż rachunek obdarowanego.

W wydanej na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej interpretacji ogólnej z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. PL/LM/834/10/BNJ/12/41 Minister Finansów stwierdził, powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2010 r. sygn. akt II FSK 1952/08, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Bd 167/11 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2879/10, że w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, warunek określony w tym przepisie jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż opisana we wniosku darowizna środków pieniężnych korzysta, podobnie jak w przypadku wpłaty na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy, ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, po spełnieniu warunków w nim określonych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo należy wskazać, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydawanej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w P., ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY