Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Należy stwierdzić, że skoro w opisanym we wniosku lokalu mieszkalnym Wnioskodawca będzie nadal zamieszkiwać, pomimo zbycia go tytułem darowizny, to nie utraci z tego powodu prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn

sygnatura: IPPB2/436-363/14-2/MZ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2014-08-08

słowa kluczowe:darowizna, lokal mieszkalny, obowiązek podatkowy, podatek od spadków i darowizn, przedmiot opodatkowania, spadek, ulga podatkowa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2014 r. (data wpływu 9 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi określonej w art. 16 ww. ustawy- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi określonej w art. 16 ww. ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Zdarzenie przyszłego

Postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 5.XI.2013 r. Wnioskodawca nabył na podstawie ustawy spadek po rodzicach Marii G. (zm. 10.X.1999 r.) i Ewaldzie G. (zm. 3.V.2013 r.).

Przedmiotem spadku m/innymi był udział w lokalu mieszkalnym nr 10 o pow. 48 m2 położonym w budynku, którego rodzice byli współwłaścicielami - na zasadzie współwłasności ustawowej.

Po matce Marii (zm. 10.X.1999 r.) Wnioskodawca nabył spadek wraz z ojcem i dwojgiem rodzeństwa - po 1/4 każdy.

Spełniając warunki określone w art. 16 ust. 2 pkt 5 ,,a" ustawy od spadków i darowizn, w tym do zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu przez okres 5 lat - decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 14.III.2014 r. nie ustalono podatku od nabytego spadku po matce Marii (zm. 10.X.1999 r.). Warunek obowiązuje przez 5 lat tj. do dnia 24.01.2019 r.

Stan prawny - obecnie

Wnioskodawca jest współwłaścicielem w części 2/3 w/w lokalu mieszkalnego. Swój udział w drodze darowizny przekazał mu brat.

Drugim współwłaścicielem w części 1/3 w/w lokalu jest Wnioskodawcy córka Monika W. - która powyższy udział nabyła w drodze kupna- od siostry Wnioskodawcy.

Zdarzenie przyszłe

Wnioskodawca zamierza w drodze darowizny przekazać swoje udziały w w/w lokalu - córce Monice W. Warunkiem aktu darowizny - ma być zawarty w nim zapis, gwarantujący Wnioskodawcy prawo dożywotniego zamieszkiwania w w/w lokalu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku dokonania powyższej darowizny Wnioskodawca będzie musiał uiścić podatek z którego został warunkowo zwolniony w myśl art. 16 ust. 1, 2 ustawy od spadków i darowizn a warunek wynikający z art. 16 ust. 2 pkt 5 ,,a" będzie spełniał nadal - czyli mieszkał w przedmiotowym lokalu, gdyż jest to jedynie miejsce zamieszkania Wnioskodawcy...

Gwarantem powyższego będzie stosowny zapis w planowanym akcie darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, uważa, że w przypadku dokonania powyższego aktu darowizny - Wnioskodawca powinien nadal być zwolniony z opłaty podatku od spadku po matce Marii. Wnioskodawca nie sprzedaje udziału osobom trzecim, a chce przekazać córce.

Nie zmieni to stanu faktycznego, że nadal Wnioskodawca będzie w/w lokalu mieszkał, mając gwarancje dożywocia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

Ponieważ ustawa o podatku od spadków i darowizn nie określa chwili (daty) otwarcia spadku, to należy posiłkować się przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) regulującymi sprawy spadkowe.

Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego spadek stanowią prawa i obowiązki zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Powyższe oznacza więc, że nabycie spadku nastąpiło w dacie śmierci matki - 10.10.1999 r. Oznacza to, że w badanej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie bowiem z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r., stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. - w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m 2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Według zapisu art. 16 ust. 2 ww. ustawy z omawianej ulgi mogą skorzystać nabywcy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

  1. są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
    1. od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
    2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że zasadniczym celem ustawodawcy jest zwolnienie bliskich spadkodawcy lub darczyńcy od obciążeń podatkowych z tytułu nabycia nieruchomości mieszkaniowej, gdy nie dysponują innym mieszkaniem czy domem i będą mieszkać w uzyskanej nieruchomości przez 5 lat.

W myśl art. 16 ust. 7 omawianej ustawy - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. - nie stanowi jednak podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Na tle powyższego stwierdzić należy, że wśród enumeratywnie wymienionych warunków art. 16 ust. 2 ww. ustawy, nie wymieniono zakazu zbycia nabytego w drodze dziedziczenia mieszkania. Ponadto prawo do tej ulgi przysługuje również w przypadkach, gdy wymienione osoby - po zamieszkaniu w nabytym w ten sposób budynku lub lokalu - znajdują się w sytuacji życiowej powodującej konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, skutkującą zbyciem przedmiotu darowizny czy masy spadkowej, przed upływem okresu określonego w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy. Zatem jeżeli spadkobierca - nabywca budynku lub lokalu nadal będzie w nim zamieszkiwał, pomimo zbycia tytułu prawnego do tego budynku lub lokalu, to zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 5.XI.2013 r. Wnioskodawca nabył na podstawie ustawy spadek po rodzicach Marii G. (zm. 10.X.1999 r.) i Ewaldzie G. (zm. 3.V.2013 r.). Przedmiotem spadku m/innymi był udział w lokalu mieszkalnym nr 10 o pow. 48 m2 położonym w budynku, którego rodzice byli współwłaścicielami - na zasadzie współwłasności ustawowej. Po matce Marii (zm. 10.X.1999 r.) Wnioskodawca nabył spadek wraz z ojcem i dwojgiem rodzeństwa - po 1/4 każdy. Spełniając warunki określone w art. 16 ust. 2 pkt 5 ,,a" ustawy od spadków i darowizn, w tym do zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu przez okres 5 lat - decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 14.III.2014 r. nie ustalono podatku od nabytego spadku po matce Marii (zm. 10.X.1999 r.). Warunek obowiązuje przez 5 lat tj. do dnia 24.01.2019 r. Wnioskodawca jest współwłaścicielem w części 2/3 w/w lokalu mieszkalnego. Swój udział w drodze darowizny przekazał mu brat. Drugim współwłaścicielem w części 1/3 w/w lokalu jest Wnioskodawcy córka Monika W. - która powyższy udział nabyła w drodze kupna- od siostry Wnioskodawcy. Wnioskodawca zamierza w drodze darowizny przekazać swoje udziały w w/w lokalu - córce Monice W. Warunkiem aktu darowizny - ma być zawarty w nim zapis, gwarantujący Wnioskodawcy prawo dożywotniego zamieszkiwania w w/w lokalu.

Reasumując, należy stwierdzić, że skoro w opisanym we wniosku lokalu mieszkalnym Wnioskodawca będzie nadal zamieszkiwać, pomimo zbycia go tytułem darowizny, to nie utraci z tego powodu prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY