Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy można dokonać odliczenia pełnej kwoty podatku VAT z tytułu zakupu motocykla oraz czy można odliczać podatek VAT od paliwa przeznaczonego do napędu tego motocykla?

sygnatura: 1442/TP/443-278/UZ/07

autor: Urząd Skarbowy w Wołominie

data: 2007-02-13

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z dnia 4 stycznia 2005r. ze zmianami), w związku z pismem z dnia 19.01.2007r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 24.01.2007r.), dotyczącym prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w przypadku nabycia motocykla oraz prawa do odliczenia paliwa do jego napędu, na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie

postanawia

uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

W nalbliższym czasie zamierza Pan nabyć motocykl potrzebny do prowadzenia działalności gospodarczej, który będzie ujęty w ewidencji śrdków trwałych.

Pytanie Podatnika:

Czy można dokonać odliczenia pełnej kwoty podatku VAT z tytułu zakupu motocykla oraz czy można odliczać podatek VAT od paliwa przeznaczonego do napędu tego motocykla?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Pana przekonaniu motocykl nie jest pojazdem samochodowym, a co za tym idzie przy zakupie motocykla i ujęciu go w ewidencji środków trwałych można dokonać odliczenia pełnej kwoty podatku VAT oraz można odliczać VAT od paliwa przeznaczonego do jego napędu.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie wyjaśnia, iż zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przypadki, gdy podatnik mimo, że dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną, lecz posiada ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego, określone zostały między innymi w art. 86 ust. 3 cytowanej ustawy. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 000 zł.

W myśl art. 86 ust. 4 ustawy o VAT przepis ust. 3 nie dotyczy:

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2.) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;

6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1 - 4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego, należy odnieść się do definicji określonej w art. 2 ustawy z 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z art. 2 pkt 33 tej ustawy "pojazd samochodowy" to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. W art. 2 pkt 45 cytowanej ustawy określono, że pojazdem samochodowym jest motocykl, który został zdefiniowany jako "pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy".

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Reasumując, ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 3 oraz art.88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług mają również zastosowanie do motocykli z uwagi na fakt, iż motocykle uznane są za pojazdy samochodowe.

W związku z tym, w przypadku nabycia motocykla do prowadzonej działalności opodatkowanej przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT w ograniczonym zakresie, określonym w art. 86 ust. 3 ustawy tj. 60 % kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6 000 zł.

W przypadku nabycia paliwa do napędu motocykla prawo do odliczenia podatku VAT, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy o VAT, nie przysługuje.

Mając powyższe na względzie zaprezentowane przez Pana stanowisko w zakresie odliczenia pełnej kwoty podatku VAT przy zakupie motocykla oraz odliczenia podatku VAT od paliwa do napędu tego motocyla jest nieprawidłowe

Pouczenie

1. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

2.Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

3.Na powyższe postanowienie na mocy art. 14 a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY