Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca spółką przekształcaną w spółkę komandytową zwróciła się z zapytaniem, czy po stronie spółki przekształconej /komandytowej/ wystąpi sukcesja praw i obowiązków spółki przekształcanej /z o.o./, nałożonych przepisami prawa podatkowego, a w szczególności , czy spółce przekształconej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego VAT o ewentualną nadwyżkę podatku naliczonego powstałą na skutek działalności spółki przekształconej.

sygnatura: V/005-71/06

autor: Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

data: 2007-02-07

słowa kluczowe:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca, będący sp. z o.o. zamierza wszcząć procedurę zmiany formy prawnej poprzez przekształcenie w spółkę komandytową (na podstawie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych).Na mocy art. 553 § 3 k.s.h. wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Przekształcenie nie spowoduje zmiany w wartości wkładów posiadanych przez wspólników, ani też struktury udziałów.Spełnione zostaną warunki wynikające z § 4 art. 551 k.s.h., tj. przekształcana spółka nie będzie znajdować się w stanie likwidacji, ani też upadłości. Wypełnione zostaną także wymogi natury formalnej związane z omawianym przekształceniem.

Strona zwróciła się z zapytaniem, czy po stronie spółki przekształconej (komandytowej) wystąpi sukcesja praw i obowiązków spółki przekształcanej ( z o.o.), nałożonych przepisami prawa podatkowego, a w szczególności: - czy spółce przekształconej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego VAT o ewentualną nadwyżkę podatku naliczonego powstałą na skutek działalności spółki przekształcanej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku zmiany formy prawnej na zasadach przedstawionych w opisie stanu faktycznego, Spółka przekształcona występować może o zwrot nadpłaty podatku bezpodstawnie odprowadzonego/zapłaconego przez spółkę przekształcaną.Uprawniona jest też do obniżenia podatku należnego o nadwyżkę podatku naliczonego powstałą na skutek działalności spółki przekształcanej.Jednocześnie Spółka stoi na stanowisku, iż jedyną konsekwencją omawianego przekształcenia z perspektywy VAT, pozostaje konieczność złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na podstawie art. 96 ust. 12 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez podatnika, a także biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika w powyższym zakresie jest prawidłowe.

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych ( Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).Zgodnie z art. 551 k.s.h., spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową ( spółkę przekształconą ).

Z treści natomiast art.552 i art. 553 ww. ustawy wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl, których:- spółka przekształcana staje się spółką przekształconą w chwili wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.- spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. - wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych. Tzw. sukcesja podatkowa została unormowana w art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) .W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit.b ww. ustawy, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego przekształcanej spółki.Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę sukcesji w prawie podatkowym, która może doznać ograniczeń w przepisach szczególnych ( np.: w ustawie o VAT ).Ustawa o VAT natomiast nie określa w żadnym przepisie kwestii sukcesji praw i obowiązków wynikających z tej ustawy, co oznacza, że stosowanie art. 93a Ordynacji podatkowej nie podlega żadnym ograniczeniom.W art. 86 ust.1 ustawy o VAT postanowiono, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 , przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust.4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art.124.

Zgodnie natomiast z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.Treść powyższych przepisów wskazuje zatem, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom, którzy złożyli zgłoszenie rejestracyjne jako podatnicy VAT czynni.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w procesie przekształcenia polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę komandytową, dniem, z którym następuje to zdarzenie jest dzień, w którym dokonuje się wpisu spółki przekształconej do rejestru, z jednoczesnym wykreśleniem spółki przekształcanej. Zachodzi tu więc kontynuacja praw i obowiązków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast przekształcenie to nie zmienia podmiotu, a jedynie typ spółki handlowej w obrębie tego samego podmiotu.Zatem, skoro powstała w procesie przekształcenia spółka komandytowa wchodzi (zgodnie z art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit.b ustawy - Ordynacja podatkowa) we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej, oznacza to, że wstępuje również w prawo do odliczenia podatku naliczonego, jakie przysługiwało spółce przekształcanej.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że powstałej w wyniku przekształcenia spółce komandytowej przysługiwać będzie prawo do dokonania obniżenia podatku należnego o ewentualną nadwyżkę podatku VAT, powstałą na skutek działalności przekształcanej spółki z o.o., przy zachowaniu zasad określonych w art. 91 i art. 92 ustawy o VAT.Jednocześnie wskazuje się, iż w wyniku przekształcenia dokonanego w oparciu o opisane powyżej przepisy Kodeksu spółek handlowych, tym samym nabyciem praw i obowiązków zgodnie z ustawą - Ordynacja podatkowa, w stosunku do spółki przekształconej nie stosuje się zasad określonych w art. 93 ustawy o VAT.Ponadto tut. organ nadmienia, iż na podstawie art. 12.1 pkt 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników z dnia 13.10.1995 r. (Dz. U. Nr 269 z 2004 r., poz. 2681 z późn. zm.) zwaną dalej ustawą o NIP, Numer Identyfikacji Podatkowej nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem między innymi przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

W przedmiotowym przypadku zarówno spółka przekształcana (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jak i przekształcona (spółka komandytowa) w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, są spółkami handlowymi.Tak więc w przypadku ww. spółki nastąpi sukcesja numeru identyfikacji podatkowej.Zmiana formy prawnej oraz nazwy firmy spowoduje, zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy o NIP, konieczność złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2.Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY