Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy przy ubieganiu się o zwrot bezpośredni w terminie 60 dni Spółka może kwoty zaliczek wynikających z wystawionych faktur zaliczkowych przyjąć do wyliczenia kwoty podatku VAT do zwrotu na rachunek bankowy (wynikający z obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%)?

sygnatura: PP/443-86-1-GK/06/07

autor: Opolski Urząd Skarbowy

data: 2007-01-04

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie terminu zwrotu bezpośredniego przedstawione w piśmie z dnia 29 listopada 2006 r., jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 29 listopada 2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 01 grudnia 2006 r. ) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka otrzymała zaliczki na poczet usług polegających na uszlachetnianiu zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") oraz wystawiła faktury dokumentujące otrzymanie zaliczki ze stawką podatku w wysokości 0%.

Spółka zadała pytanie czy przy ubieganiu się o zwrot bezpośredni w terminie 60 dni Spółka może kwoty zaliczek wynikających z wystawionych faktur zaliczkowych przyjąć do wyliczenia kwoty podatku VAT do zwrotu na rachunek bankowy (wynikający z obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%).

W opinii Podatnika zaliczka na poczet usługi polegającej na uszlachetnianiu nie dotyczy ani eksportu towarów (art. 19 ust. 12 ustawy), ani wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (art. 20 ust. 3 ustawy), tak więc kwotę wynikającą z faktur dokumentujących otrzymanie zaliczki na poczet usług polegających na uszlachetnianiu towarów można przyjąć bez zabezpieczenia majątkowego do wyliczenia limitu kwoty do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty. Zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Ponadto zgodnie z art. 87 ust. 3a ustawy do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością. Ustawodawca w powołanym art. 87 ust. 3a ustawy enumeratywnie wymienił przypadki, w których niezbędnym jest złożenie zabezpieczenia majątkowego zwrotu podatku, odnosząc się do czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3. Natomiast w art. 19 ust. 12 ustawy jest mowa o zaliczkach dotyczących eksportu towarów, a w art. 20 ust. 3 ustawy jest mowa o zaliczkach dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów na terytorium kraju. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka otrzymuje zaliczki dotyczące świadczenia usług uszlachetniania i zaliczki te nie dotyczą czynności wymienionych w powołanych art. 19 ust. 12 i art. 20 ust. 3 ustawy, zatem obrót z tytułu tych zaliczek nie został wymieniony w art. 87 ust. 3a ustawy.

Reasumując kwota obrotu wynikająca z faktu otrzymania przedmiotowych zaliczek będzie powiększać "limit" nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy Podatnika w terminie 60 dni.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY