Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie komputera i oprogramowania

sygnatura: IBPP2/443-57/09/RSz

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2009-04-15

słowa kluczowe:odliczenia od podatku, odliczenie podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia, rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług

Wniosek ORD-IN: [ 1545 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana A., przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2009r. (data wpływu 22 stycznia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie komputera i oprogramowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie komputera i oprogramowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nabył dnia 11 czerwca 2008r. komputer i oprogramowanie do celów przyszłej działalności gospodarczej i nie używał ich do innych celów.

Wartość komputera wraz z oprogramowaniem wynosiła 12.200 PLN (BRUTTO). Należność łącznie z podatkiem VAT uregulował w całości na podstawie otrzymanej faktury VAT.

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawca uzyskał w dniu 11 sierpnia 2008r., w tym samym dniu rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej (PKD 59.11.Z).

Wcześniejszy zakup sprzętu związany był z faktem, iż jako nowość na rynku był on dostępny wyłącznie na zamówienie o nieokreślonym terminie realizacji - zamówienie po rozpoczęciu działalności mogłoby uniemożliwić działalność. Wyżej wymieniony komputer i oprogramowanie stanowi podstawowy i niezbędny sprzęt do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W dniu 21 sierpnia 2008r. Wnioskodawca zarejestrował się jako podatnik VAT. Za miesiąc sierpień 2008 roku Wnioskodawca złożył pierwszą deklarację VAT-7 w miesiącu wrześniu. Komputer i oprogramowanie Wnioskodawca zaliczył i wpisał do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca wartość początkową określił w kwocie BRUTTO.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze z dnia 11 czerwca 2008r....

Zdaniem Wnioskodawcy, zakupy związane były z przyszłą działalnością gospodarczą - zakupiony sprzęt nie służył innym celom. Cyt. ,,Ustawa o podatku VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej" (IBPP1/443-16/07/JP/KAN-26/27/07/07).

Zgodnie z art. 86 Działu IX ustawy o podatku VAT Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego i zapłaconego przy zakupie. Wnioskodawca oświadczył, że do dnia rejestracji w zakresie podatku VAT nie dokonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w drodze korekty pierwszej deklaracji VAT-7 może on wykazać podatek naliczony z wyżej wymienionych zakupów do odliczenia. Wnioskodawca stwierdził, iż w konsekwencji odliczenia podatku VAT należy dokonać korekty wartości początkowej środków trwałych (wartość NETTO) oraz korekty odpisów amortyzacyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostały zawarte w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz 11, 12, 16 i 18.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r., jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Z kolei art. 86 ust. 13 cyt. ustawy stanowi, iż jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast stosownie do art. 88 ust. 4 ww. ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków określonych w art. 86 ust. 20.

Wskazany przepis przewiduje zatem sankcję w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w razie niezarejestrowania się, ale nie wskazuje wprost, z jakim momentem - z punktu widzenia braku możliwości odliczenia podatku naliczonego - należy wiązać status podatnika. Z przepisu tego nie wynika bowiem, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego, jako podatnik VAT czynny, w momencie otrzymania faktur zakupu. Jednak w chwili realizacji nabytego prawa (w chwili złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług), podatnik musi mieć formalny status zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług.

Art. 96 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, iż podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z art. 167 zgodnie z przepisem Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L. Nr 347, poz. 1 ze zm.)) (odpowiednio art. 17(1) Szóstej Dyrektywy) prawo do odliczenia podatku powstaje z chwilą, kiedy powstaje obowiązek podatkowy względem podatku podlegającego odliczeniu (wówczas gdy podatek ten staje się "wymagalny"). Tak więc prawo do odliczenia powstaje wtedy, kiedy po stronie sprzedawcy powstaje podatek należny. Podatek może być więc odliczony najwcześniej w tym okresie rozliczeniowym, w którym podatek powinien być rozliczony przez nabywcę. Zatem, zazwyczaj okres, w którym powstaje prawo do odliczenia, pokrywa się z okresem, w którym wystawiono fakturę dokumentującą prawo do odliczenia.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż nabył w dniu 11 czerwca 2008r. komputer i oprogramowanie do celów przyszłej działalności gospodarczej. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawca uzyskał w dniu 11 sierpnia 2008r., w tym samym dniu rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. Przedmiotowy komputer i oprogramowanie stanowi podstawowy i niezbędny sprzęt do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W dniu 21 sierpnia 2008r. Wnioskodawca zarejestrował się jako podatnik VAT. Za miesiąc sierpień 2008 roku Wnioskodawca złożył pierwszą deklarację VAT-7 w miesiącu wrześniu. Komputer i oprogramowanie Wnioskodawca zaliczył i wpisał do ewidencji środków trwałych.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa oraz opisany we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca ma prawo wykazać podatek naliczony wynikający z przedmiotowej faktury w deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania tej faktury lub w deklaracji za miesiąc następny (zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług), o ile otrzymał on przedmiotową fakturę w lipcu 2008r., ewentualnie w korekcie deklaracji za któryś z tych miesięcy, przy spełnieniu warunków określonych w art. 86 ust. 13 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż w drodze korekty pierwszej deklaracji VAT-7 Wnioskodawca może wykazać podatek naliczony do odliczenia dotyczący wymienionych zakupów, należy uznać za prawidłowe. Należy jednakże wskazać, iż w przedmiotowej sytuacji, prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczy z kwoty wykazanej na fakturze VAT w zakresie, w jakim towary te są związane z działalnością opodatkowaną.

Ponadto należy zauważyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w kwestii, czy należy dokonać korekty wartości początkowej środków trwałych (wartość NETTO) oraz korekty odpisów amortyzacyjnych, gdyż zagadnienia te regulowane są przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoja ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (w szczególności w przypadku gdy Wnioskodawca otrzymał przedmiotową fakturę w czerwcu 2008r.) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY