Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

dotyczy możliwości zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zgodnie z ustawą z dnia 29.08.2005 r. w sytuacji, gdy uzyskano zwrot 50 % poniesionych nakładów z programu unijnego SAPARD

sygnatura: IS.IX/1-415/77/06

autor: Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie

data: 2006-10-16

słowa kluczowe:dofinansowanie, program pomocowy (SAPARD), zwrot wydatków, zwrot wydatków związanych z budownictwem

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych z dnia 19.06.2006 r., znak: US PD/415/004/06, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zwrotu VAT z tytułu poniesionych wydatków na remont budynku mieszkalnego w ten sposób, że uznaje stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

W dniu 20.03.2006 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło możliwości zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zgodnie z ustawą z dnia 29.08.2005 r. (Dz. U. Nr 177, poz. 1468). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pan Jan P. poniósł po dniu 1.05.2004 r. wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z przeprowadzonym remontem budynku mieszkalnego. Jak wynika z umowy zawartej w dniu 27.05.2004 r. przez pana Jana P. z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzony remont obejmował realizację przedsięwzięcia "Modernizacja domu mieszkalnego na cele agroturystyki"- instalacja centralnego ogrzewania, wymiana 7 okien, zakup kuchenki gazowej jako wyposażenia kuchni dla gości. Podatnik uzyskał zwrot 50 % poniesionych nakładów (w kwocie netto) z programu unijnego SAPARD. Zwrot ten nie obejmował kwoty podatku VAT. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa pan, iż ma prawo zwrotu podatku VAT na podstawie przepisów ustawy z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych, dokonując oceny prawnej pana stanowiska w przedmiotowej sprawie, postanowieniem z dnia 19.06.2006 r., znak: US PD/415/004/06, uznał, iż jest ono prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując analizy przepisów ww. ustawy w kontekście przedstawionego stanu faktycznego, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) ustawa reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części. Z literalnego brzmienia ww. przepisu wynika, że ustawa ta daje prawo, po spełnieniu określonych w niej warunków, do otrzymania zwrotu od Skarbu Państwa części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych. Zwrot osobom fizycznym części wydatków związanych z zakupem materiałów w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części może mieć miejsce tylko w przypadku, gdy wydatki te zostały przez tę osobę faktycznie poniesione. W przedmiotowej sprawie poniesione wydatki na zakup materiałów budowlanych zostały w ramach programu SAPARD zrefundowane. Osoba fizyczna więc, która poniosła wydatki na remont budynku mieszkalnego i otrzymała zwrot tych wydatków z funduszy Unii Europejskiej i funduszy krajowych - Program SAPARD, nie ma możliwości zwrotu wydatków na podstawie ustawy z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) w tej części w której wydatki zostały zrefundowane. W momencie otrzymania refundacji osoba, która pierwotnie poniosła wydatki na cele mieszkaniowe już otrzymuje zwrot tych wydatków tylko w innej formie.

Z punktu widzenia wykładni celowościowej, zwrot wydatków określony ww. ustawą z dnia 29.08.2005 r. ma zrekompensować pewną część poniesionych wydatków, która wynika ze wzrostu podatku VAT. Z materiału dowodowego wynika, iż otrzymał pan zwrot 50 % wydatkowanej kwoty netto. Należy stwierdzić więc, iż otrzymał pan zwrot części wydatków poniesionych na cele związane z budownictwem mieszkaniowym, zatem nie przysługuje panu świadczenie od tej części poniesionych wydatków na podstawie ustawy z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY