Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy umowa przedwstępna z zapisem o wydaniu lokalu przed podpisaniem umowy przyrzeczonej może być traktowana jako tytuł prawny do lokalu mieszkalnego co pozwalałoby ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na niektóre materiały zużyte do remontu lokalu?

sygnatura: NB/44020-1/07

autor: Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

data: 2007-08-07

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity : z 2005r Dz. U. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.06.2007r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pan wraz z małżonką w dniu 08.11.2006r zawarł w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z wkładem budowlanym (przyrzeczenie sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w. W powyższym akcie zapisano zobowiązanie do zawarcia przez strony w terminie do dnia 08.02.2007r umowy sprzedaży, w której sprzedający Pan sprzeda małżonkom przedmiotowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego wraz z wkładem budowlanym zgromadzonym w Spółdzielni Mieszkaniowej powyższe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wraz z wkładem budowlanym w podanym terminie kupią. Jednocześnie strony w powyższej umowie ustaliły, że wydanie lokalu kupującym nastąpi w terminie do dnia 10 listopada 2006r oraz, że kupujący zobowiązują się pokrywać wszelkie koszty związane z eksploatacją przedmiotowego lokalu od dnia 01 grudnia 2006r. Przekazanie lokalu wraz z kompletem kluczy do drzwi nastąpiło dnia 10.11.2006r na podstawie protokółu zdawczo-odbiorczego. W protokóle zawarto informację, że zbywcy zobowiązują się uregulować ewentualne zobowiązania wobec dostawców mediów do zapisanych stanów liczników. Umowę właściwą sprzedaży przedmiotowego lokalu w formie aktu notarialnego strony zawarły dnia 08.02.2007r.

W złożonym wniosku podatnik pyta, czy powyższa umowa przedwstępna z zapisem o wydaniu lokalu przed podpisaniem umowy przyrzeczonej może być traktowana jako tytuł prawny do lokalu mieszkalnego co pozwalałoby mu ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na niektóre materiały zużyte do remontu ww. lokalu.

Zdaniem wnioskodawcy notarialna przedwstępna umowa sprzedaży z zapisem o wydaniu lokalu mieszkalnego przed podpisaniem umowy przyrzeczonej jest wystarczającym tytułem prawnym do ubiegania się o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od momentu przekazania mieszkania protokółem zdawczo-odbiorczym, ponieważ w czasie ponoszenia wydatków faktycznie dysponował rzeczonym lokalem.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że :

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 roku Nr 177 poz. 1468 z późn. zm.) obowiązującej od dnia 01 stycznia 2006 roku osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot o którym mowa w ust. 1, zgodnie z art. 3 ust. 2 tej ustawy dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 roku do dnia 31 grudnia 2007 roku.

Jednocześnie przepisy art. 4 ust. 2 stanowią, że prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 roku Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt. 3.

Zauważyć należy, że przepisy ww. ustawy nie precyzują pojęcia tytułu prawnego, jednakże oczywistym jest, iż uprawnienie osoby do zajmowanego budynku lub lokalu musi być określone na podstawie stosownych przepisów prawnych. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa NSA za tytuł prawny do lokalu, budynku mieszkalnego uważa się m.in.

  • akt własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • przydział lokalu (decyzja),
  • umowa użyczenia,
  • umowa podnajmu lub dzierżawy,
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny, zawarta przedwstępna umowa sprzedaży wraz z protokołem zdawczo-odbiorczym na podstawie których udostępniono podatnikowi lokal mieszkalny do użytkowania stanowi tytuł prawny do lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177 poz. 1468 z późn. zm.).

W związku z powyższym podatnikowi będzie przysługiwało prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem tego lokalu mieszkalnego pod warunkiem jednak, że spełni pozostałe warunki wynikające z cytowanej na wstępie ustawy.

W związku z powyższym, prawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, iż przedwstępna umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego z zapisem o wydaniu lokalu przed podpisaniem umowy przyrzeczonej oraz protokółem zdawczo-odbiorczym będzie stanowiła tytuł prawny do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z jego remontem.

Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie wydania powyższej interpretacji

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY