Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 1959, nr 23, poz. 150

Wydany przez:Minister Finansów
Tytuł aktu:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie prowadzenia ksiąg rachunkowych przez kościoły i inne związki wyznaniowe.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1959-03-24
Data wejscia w życie:1959-05-01
Data obowiązywania:1959-05-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1959, nr 23, poz. 150
Na podstawie art. 101 ust. 5 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) zarządza się, co następuje:


§ 1. Kościoły i inne związki wyznaniowe oraz poszczególne jednostki organizacyjne tych kościołów i związków, bez względu na to, czy posiadają osobowość prawną, obowiązane są prowadzić księgi rachunkowe obejmujące ogół przychodów i rozchodów zarówno w gotówce, jak i w naturze.

§ 2. 1. Księgi rachunkowe (§ 1) powinny wykazywać przychody odrębnie z poszczególnych źródeł, które podlegają podatkowi obrotowemu i nie są od tego podatku zwolnione, oraz odrębnie przychody nie podlegające podatkowi obrotowemu.
2. W ramach przychodów nie podlegających podatkowi obrotowemu powinny być wyodrębnione sumy (przychody) przechodnie, zebrane na rzecz kościoła lub związku wyznaniowego jako całości i jego instytucji oraz jednostek administracyjnych kościoła (związku wyznaniowego), a także - na rzecz instytucji charytatywnych, społecznych itp.

§ 3. W zakresie rozchodów księgi rachunkowe (§ 1) powinny wykazywać co najmniej:
  1)  rozchody na cele: a) kultu religijnego, b) dobroczynne i opieki społecznej oraz c) ogólnej użyteczności,
  2)  rozchody na cele związane bezpośrednio z osiągnięciem danego źródła przychodów,
  3)  rozchody z sum (przychodów) przechodnich, o których mowa w § 2.

§ 4. Przychody i rozchody w naturze wykazuje się według wartości rynkowej w dniu ich świadczenia.

§ 5. Księgi rachunkowe (§ 1) prowadzone z zachowaniem przepisów (§§ 2-4) mogą wykazywać wyniki netto (czyste nadwyżki lub niedobory) ze źródeł przychodów, które podlegają podatkowi obrotowemu i nie są od tego podatku zwolnione, jeżeli przychody i rozchody dotyczące wymienionych źródeł ujęte są odrębnymi księgami handlowymi (rachunkowymi).

§ 6. 1. Przychody i rozchody powinny być odpowiednio udokumentowane.
2. Z końcem każdego roku kalendarzowego księgi rachunkowe powinny być zamknięte.
3. Księgi i dowody księgowania należy przechowywać co najmniej przez okres lat 5, licząc od końca roku, którego księgi dotyczą.

§ 7. W zakresie unormowanym niniejszym rozporządzeniem traci moc rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 5 lipca 1949 r. o obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych przez duchownych (Dz. U. Nr 40, poz. 292).

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem pierwszym następnego miesiąca po ogłoszeniu.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 23 z 1959 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI