Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 43, poz. 197 z dnia 1983-07-30

Wydany przez:Minister Finansów
Data ogłoszenia:1983-07-30
Tytuł aktu:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 lipca 1983 r. w sprawie opłacenia podatków obrotowego i dochodowego od przychodów rzemieślników ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1983-07-29
Data wejscia w życie:1983-08-01
Data obowiązywania:1983-08-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 43, poz. 197 z dnia 1983-07-30
Na podstawie art. 8 ust. 1, art. 9 pkt 1, 2 i 4, art. 18 ust. 3 oraz art. 38 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1980 r. Nr 27, poz. 111 i z 1982 r. Nr 45, poz. 289) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Rzemieślnicy wykonujący świadczenia za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych, zwanych dalej "spółdzielniami", w rodzajach rzemiosł określonych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwanym dalej "wykazem", mogą za pośrednictwem tych spółdzielni opłacać od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy lub ze świadczeń na eksport albo z obu tych rodzajów świadczeń podatek obrotowy oraz podatek dochodowy w formie ryczałtu, jeżeli:
  1)  są członkami spółdzielni i wykonują te świadczenia wyłącznie za pośrednictwem spółdzielni,
  2)  mają uprawnienie do wykonywania rzemiosła, przewidziane w obowiązujących przepisach,
  3)  nie wykonują sami ani ich małżonkowie innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu, chyba że przepisy szczególne dotyczące opodatkowania tej innej działalności stanowią inaczej; nie wyłącza możliwości opłacania podatków obrotowego i dochodowego za pośrednictwem spółdzielni wykonywanie przez małżonka rzemieślnika we własnym imieniu działalności podlegającej opodatkowaniu na zasadach rozporządzenia.
2. Podatki obrotowy i dochodowy mogą być opłacane za pośrednictwem spółdzielni również wtedy, gdy działalność jest wykonywana przez wspólników i wszyscy wspólnicy są wymienieni w uprawnieniu do wykonywania rzemiosła.
3. Opłacanie przez rzemieślnika podatków obrotowego i dochodowego w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła wyłącza zastosowanie opodatkowania na zasadach rozporządzenia.
4. Izba skarbowa, po zasięgnięciu opinii właściwej izby rzemieślniczej, może określić spółdzielnie, których członkowie w danym roku podatkowym nie podlegają opodatkowaniu na zasadach rozporządzenia od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy, zawiadamiając o tym zainteresowane spółdzielnie i izbę rzemieślniczą.

§ 2. 1. Świadczenia uważa się za wykonywane za pośrednictwem spółdzielni, jeżeli rzemieślnik wykonuje je na podstawie uprzednio otrzymanych zleceń spółdzielni i należność za nie otrzymuje ze spółdzielni na podstawie wystawionych rachunków.
2. Świadczenia wykonywane bezpośrednio na zamówienia określonych odbiorców i na ich potrzeby oraz świadczenia polegające na detalicznej sprzedaży wyrobów konsumentom uważa się również za wykonywane za pośrednictwem spółdzielni, jeżeli rzemieślnik wykonuje je na rachunek spółdzielni i obroty z nich dokumentuje książką zamówień i sprzedaży detalicznej, prowadzoną według ustalonego wzoru i poświadczoną przez spółdzielnię. Rozliczenie ze spółdzielnią obrotów z tych świadczeń następuje do dnia 8 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły w trybie określonym przez Centralny Związek Rzemiosła w uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów.
3. Nie wyłącza zastosowania opodatkowania na zasadach rozporządzenia sprzedaż przez rzemieślnika z pominięciem spółdzielni odpadów poużytkowych i produkcyjnych.
4. Warunki uznania świadczeń za świadczenia na eksport określają odrębne przepisy.

§ 3. 1. Wniosek o zastosowanie opodatkowania na zasadach rozporządzenia rzemieślnik składa za pośrednictwem spółdzielni do właściwego urzędu skarbowego w terminie przewidzianym dla zgłoszenia obowiązku podatkowego.
2. Jeżeli rzemieślnik opłaca podatki obrotowy i dochodowy od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy na ogólnych zasadach lub w innych formach zryczałtowanych, wniosek o zastosowanie opodatkowania na zasadach rozporządzenia tylko od przychodów ze świadczeń na eksport rzemieślnik składa przy przyjęciu od spółdzielni pierwszego w roku podatkowym zlecenia wykonania świadczenia na eksport.
3. Jeżeli małżonek rzemieślnika wykonuje we własnym imieniu za pośrednictwem innej spółdzielni działalność opodatkowaną na zasadach rozporządzenia, rzemieślnik obowiązany jest podać tę okoliczność w złożonym przez siebie wniosku o zastosowanie opodatkowania na zasadach rozporządzenia. O rozpoczęciu wykonywania przez małżonka w ciągu roku podatkowego działalności opodatkowanej na zasadach rozporządzenia rzemieślnik obowiązany jest w terminie 7 dni zawiadomić urząd skarbowy i spółdzielnię.
4. Decyzję w sprawie zastosowania opodatkowania na zasadach rozporządzenia urząd skarbowy doręcza rzemieślnikowi i spółdzielni.

§ 4. 1. Podstawę opodatkowania podatkiem obrotowym stanowi obrót w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym ze świadczeń określonych w § 1 ust. 1.
2. Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym w formie ryczałtu stanowi obrót określony w ust. 1, pomniejszony o należny od tego obrotu podatek obrotowy.
3. W razie osiągania przez rzemieślnika dochodów ze źródeł przychodów podlegających tylko podatkowi dochodowemu, dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach; do dochodu osiągniętego z tych źródeł przychodów stosuje się stopę podatku odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów rzemieślnika i jego małżonka, z wyjątkiem przychodów zwolnionych od podatku dochodowego bądź odrębnie opodatkowanych tym podatkiem z mocy przepisów szczególnych.

§ 5. 1. Podatek obrotowy pobiera się w wysokości określonej w przepisach o podatku obrotowym.
2. Podatek dochodowy pobiera się według skal podatku określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. Zaliczenie obrotów ze świadczeń wykonywanych w poszczególnych rodzajach rzemiosł do skal podatku dochodowego (symbole A-G) określa wykaz.
4. Przy obliczaniu podatków obrotowego i dochodowego stosuje się zwolnienia i obniżki określone w przepisach o tych podatkach; podstawę stosowania obniżek podatku dochodowego stanowi obrót w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym.

§ 6. 1. Zaliczenie obrotów do poszczególnych skal podatku dochodowego następuje według rodzaju rzemiosła określonego w posiadanym przez rzemieślnika uprawnieniu do wykonywania rzemiosła oraz rodzaju wykonywanych świadczeń w zakresie produkcji wyrobów z materiałów własnych, zwanych dalej "produkcją", lub świadczeń w zakresie usług albo produkcji wyrobów wykonywanych w całości lub w części z materiałów powierzonych, zwanych dalej "usługami".
2. Przepis ust. 1 stosuje się również, gdy rzemieślnik obejmuje jednym rachunkiem odrębne świadczenia, z których obroty zaliczone są do różnych skal podatku dochodowego, pod warunkiem wyszczególnienia w rachunku tych świadczeń i obrotów. W razie niewyszczególnienia w rachunku tych świadczeń i obrotów do łącznego obrotu wynikającego z rachunku stosuje się skalę zawierającą najwyższe stawki podatku, przewidzianą od obrotów z wykonanych świadczeń.
3. W rzemiosłach budowlanych obroty ze świadczeń, w których udział wartości materiałów własnych w ogólnej wartości świadczenia przekracza 15%, zalicza się do obrotów z produkcji, a obroty ze świadczeń wykonywanych z materiałów powierzonych lub w których udział wartości materiałów własnych w ogólnej wartości świadczenia nie przekracza 15% - zalicza się do obrotów z usług. W rzemiosłach tych przy ustalaniu udziału wartości materiałów własnych w ogólnej wartości świadczenia:
  1)  nie bierze się pod uwagę wartości materiałów wyłączonej z obrotu stosownie do przepisów o podatku obrotowym,
  2)  do wartości materiałów własnych wlicza się wartość materiałów zużytych na rusztowania, daszki ochronne, pomosty i inne urządzenia pomocnicze, jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami została ona ujęta w kosztorysie wykonawczym razem z wartością zużytych materiałów i uznana przez zamawiającego.

§ 7. 1. Jeżeli oboje małżonkowie opłacają odrębnie podatki obrotowy i dochodowy na zasadach rozporządzenia, podatek dochodowy od obrotów osiągniętych przez każdego z małżonków oblicza się w sposób następujący:
  1)  ustala się roczną sumę obrotów osiągniętych przez oboje małżonków,
  2)  według skal podatku określonych dla obrotów osiągniętych przez każdego z małżonków oblicza się kwoty tego podatku, jakie by przypadały od sumy obrotów, a następnie ustala się stopy procentowe tak obliczonych kwot podatku w stosunku do sumy obrotów,
  3)  ustalone stopy procentowe stosuje się do obrotów osiągniętych przez każdego z małżonków.
Przepisy § 9 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
2. Jeżeli małżonkowie są członkami różnych spółdzielni, spółdzielnie te ustalają wysokość obrotów osiągniętych przez każdego z małżonków na podstawie własnych danych oraz danych wynikających z informacji spółdzielni, której członkiem jest drugi z małżonków.
3. Jeżeli działalność wykonywana jest przez wspólników, podatek dochodowy od obrotów osiągniętych przez spółkę stanowi suma kwot tego podatku, obliczonych dla poszczególnych wspólników proporcjonalnie do ich udziału w zyskach spółki.

§ 8. 1. Jeżeli rzemieślnik wykonuje świadczenia na rynek krajowy lub na eksport również bez pośrednictwa spółdzielni, podatek dochodowy od obrotów ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni oblicza się w sposób następujący:
  1)  ustala się roczną sumę obrotów osiągniętych ze świadczeń na rynek krajowy i ze świadczeń na eksport,
  2)  według właściwej skali podatku dochodowego oblicza się kwotę tego podatku, jaka przypadłaby od sumy obrotów, a następnie ustala się stopę procentową tak obliczonej kwoty podatku w stosunku do sumy obrotów,
  3)  ustaloną stopę procentową stosuje się do obrotów osiągniętych ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni.
2. Wysokość obrotów osiągniętych ze świadczeń wykonywanych bez pośrednictwa spółdzielni ustala się na podstawie oświadczenia rzemieślnika, poświadczonego przez właściwy urząd skarbowy, złożonego spółdzielni w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

§ 9. 1. Jeżeli rzemieślnik wykonuje w roku podatkowym wyłącznie produkcję lub wyłącznie usługi, osiągając obroty zaliczone do różnych skal podatku dochodowego, podatek ten od poszczególnych obrotów oblicza się w sposób następujący:
  1)  ustala się roczną sumę obrotów,
  2)  według skal podatku określonych dla poszczególnych obrotów oblicza się kwoty podatku dochodowego, jakie by przypadały od sumy obrotów, gdyby była ona zaliczona do jednej skali tego podatku, a następnie ustala się stopy procentowe tak obliczonych kwot podatku w stosunku do sumy obrotów,
  3)  ustalone stopy procentowe stosuje się do poszczególnych obrotów.
2. Jeżeli rzemieślnik wykonuje w roku podatkowym produkcję i usługi, podatek dochodowy od poszczególnych obrotów ustala się według zasad określonych w ust. 1, z tym że do obrotów z usług stosuje się stopy procentowe tego podatku obliczone od sumy obrotów zmniejszonej o 30% obrotów z produkcji.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do obrotów z usług rzemiosł budowlanych.

§ 10. 1. W razie rozpoczęcia wykonywania lub zaprzestania na stałe wykonywania świadczeń w ciągu roku podatkowego podatek dochodowy od obrotów za okres wykonywania świadczeń oblicza się w sposób następujący:
  1)  według skali podatku określonej dla obrotów za ten okres oblicza się kwotę podatku, jaka by przypadała od tych obrotów obliczonych w stosunku rocznym, a następnie ustala się stopę procentową tak obliczonej kwoty podatku w stosunku do tych obrotów,
  2)  ustaloną stopę procentową stosuje się do faktycznych obrotów za okres wykonywania świadczeń.
2. W wypadkach, o których mowa w ust. 1, do rzemieślników podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się zasadę określoną w art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 192).

§ 11. 1. Rzemieślnicy, którzy są opodatkowani na zasadach rozporządzenia i nie wykonują równocześnie świadczeń opodatkowanych na ogólnych zasadach, są zwolnieni od obowiązków prowadzenia ksiąg i składania zeznań podatkowych.
2. Obrotów ze świadczeń opodatkowanych na zasadach rozporządzenia nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych oraz innych urządzeń księgowych na podstawie odrębnych przepisów.
3. Rzemieślnicy prowadzący księgi są obowiązani objąć księgami także świadczenia opodatkowane na zasadach rozporządzenia.

§ 12. 1. Rzemieślnicy opłacający podatek obrotowy oraz podatek dochodowy w formie ryczałtu za pośrednictwem spółdzielni są obowiązani do wpłacania przedpłat na poczet tych podatków.
2. Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi obrót wynikający z rachunku wystawionego przez rzemieślnika za wykonane świadczenia.
3. W celu ustalenia wysokości przedpłat spółdzielnia określa dla każdego rzemieślnika obrót przewidywany w roku podatkowym. Jeżeli małżonek rzemieślnika opłaca odrębnie podatki obrotowy i dochodowy na zasadach rozporządzenia, spółdzielnia przy ustalaniu wysokości przedpłat dla rzemieślnika uwzględnia również obrót określony dla małżonka. Jeżeli małżonkowie są członkami różnych spółdzielni, spółdzielnie te ustalają wysokość obrotów w celu określenia wysokości przedpłat na podstawie własnych danych oraz danych wynikających z informacji spółdzielni, której członkiem jest drugi z małżonków.
4. Przedpłaty pobiera się:
  1)  na poczet podatku obrotowego - w wysokości stawek tego podatku, określonych w przepisach o podatku obrotowym,
  2)  na poczet podatku dochodowego - do czasu osiągnięcia przez rzemieślnika górnej granicy przedziału, w którym mieści się obrót określony przez spółdzielnię - w wysokości określonej w skalach przedpłat, zawartych w załączniku nr 3 do rozporządzenia; po przekroczeniu przez rzemieślnika tej granicy przedziału wysokość przedpłat wynosi odpowiedni procent od nadwyżek obrotu, określony w skalach podatku dochodowego, zawartych w załączniku nr 2.
5. Zwolnienia od podatku obrotowego i obniżki podatku dochodowego, o których mowa w § 5 ust. 4, stosuje się również przy ustalaniu wysokości przedpłat.

§ 13. 1. Przedpłaty oblicza spółdzielnia jako płatnik przy złożeniu przez rzemieślnika rachunku za wykonane świadczenia. Obliczone przedpłaty spółdzielnia wykazuje w księgowości jako wypłaty części należności za wykonane przez rzemieślnika świadczenia.
2. Spółdzielnia jest obowiązana w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły przekazywać przedpłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego, przesyłając temu urzędowi wykaz rzemieślników, których one dotyczą. Wykaz powinien zawierać:
  1)  nazwę spółdzielni,
  2)  imiona i nazwiska rzemieślników oraz adresy siedzib zakładów rzemieślniczych,
  3)  obroty osiągnięte przez poszczególnych rzemieślników w danym miesiącu, stanowiące podstawę opodatkowania podatkiem obrotowym,
  4)  obroty stanowiące podstawę obliczenia podatku dochodowego, z wyszczególnieniem kwot zaliczonych do różnych skal tego podatku i zastosowanych obniżek,
  5)  łączne kwoty przedpłat dotyczące poszczególnych rzemieślników i kwotę ogółem.

§ 14. 1. Spółdzielnia jest obowiązana sporządzić w czterech egzemplarzach zestawienie roczne, odrębnie dla każdego rzemieślnika, zawierające:
  1)  kwoty obrotów stanowiące podstawę opodatkowania podatkiem obrotowym,
  2)  kwotę podatku obrotowego bez zwolnień i obniżek,
  3)  kwotę zwolnień i obniżek podatku obrotowego,
  4)  kwoty obrotów stanowiących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, z podziałem na obroty zaliczone do poszczególnych skal tego podatku,
  5)  kwotę podatku dochodowego bez obniżek, ze wskazaniem zastosowanych skal do poszczególnych obrotów, a w wypadkach określonych w § 7-10 - sposobu ich obliczenia,
  6)  kwotę obniżek podatku dochodowego,
  7)  kwotę przedpłat pobranych i przekazanych w ciągu roku podatkowego,
  8)  różnicę do wpłacenia lub zarachowania jako nadpłatę.
Dwa egzemplarze tego zestawienia spółdzielnia przesyła w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym urzędowi skarbowemu równocześnie z przekazaniem różnicy na rachunek tego urzędu, trzeci egzemplarz pozostawia we własnych aktach, a czwarty przesyła rzemieślnikowi. W razie zaprzestania na stałe wykonywania przez rzemieślnika świadczeń w ciągu roku podatkowego bądź powstania w ciągu roku podatkowego obowiązku opłacania podatków na ogólnych zasadach, spółdzielnia jest obowiązana przesłać egzemplarze zestawienia i przekazać różnicę w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania świadczeń bądź powstanie obowiązku podatkowego na ogólnych zasadach.
2. Jeżeli w wyniku obliczenia podatku obrotowego oraz podatku dochodowego w formie ryczałtu okaże się, że kwota przedpłat pobranych i przekazanych w ciągu roku podatkowego jest wyższa od należnej rocznej kwoty tych podatków, spółdzielnia nie pobiera przedpłat w roku następnym do czasu pokrycia powstałą nadpłatą przedpłat od obrotów osiągniętych w tym roku.
3. Urząd skarbowy sprawdza prawidłowość wynikającego z zestawienia obliczenia podatku obrotowego oraz podatku dochodowego w formie ryczałtu i zawiadamia spółdzielnię o stwierdzonych nieprawidłowościach w terminie dwóch miesięcy od otrzymania zestawienia; w razie stwierdzenia, że podatki zostały obliczone niewłaściwie, w tym samym terminie określa wysokość podatków.

§ 15. 1. Rzemieślnicy opodatkowani na zasadach rozporządzenia obowiązani są zawiadomić pisemnie urząd skarbowy i spółdzielnię o zmianach, które powodują powstanie obowiązku opłacania podatków na ogólnych zasadach. Zawiadomienia należy dokonać przed pierwszym dniem miesiąca, w którym ma powstać obowiązek opłacania podatków na ogólnych zasadach. Od tego dnia rzemieślnicy są obowiązani do prowadzenia właściwych ksiąg.
2. Do rzemieślników, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 10 w zakresie sposobu ustalenia wysokości podatku dochodowego w formie ryczałtu oraz podatku dochodowego na ogólnych zasadach.

§ 16. 1. Rzemieślnicy opodatkowani na zasadach rozporządzenia podlegają wyłączeniu z tej formy opodatkowania od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy i są obowiązani opłacać podatki obrotowy i dochodowy od tych przychodów na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy w razie:
  1)  przedstawienia we wniosku o zastosowanie opodatkowania na zasadach rozporządzenia danych niezgodnych ze stanem faktycznym, powodujących nieuzasadnione zastosowanie tej formy opodatkowania,
  2)  niezawiadomienia urzędu skarbowego i spółdzielni o zmianach powodujących powstanie obowiązku opłacania podatków na ogólnych zasadach,
  3)  niezawiadomienia urzędu skarbowego i spółdzielni o rozpoczęciu wykonywania przez małżonka rzemieślnika we własnym imieniu za pośrednictwem innej spółdzielni działalności podlegającej opodatkowaniu na zasadach rozporządzenia,
  4)  stwierdzenia przez urząd skarbowy wykonywania świadczeń objętych opodatkowaniem na zasadach rozporządzenia bez pośrednictwa spółdzielni lub braku pełnego udokumentowania obrotów książką zamówień i sprzedaży detalicznej,
  5)  nieprzestrzegania obowiązku terminowego rozliczenia ze spółdzielnią obrotów udokumentowanych książką zamówień i sprzedaży detalicznej,
  6)  wykazania obrotu niższego od przeciętnie osiąganego, z uwzględnieniem rodzaju i miejsca wykonywania świadczeń, wielkości zużycia materiałów oraz stanu zatrudnienia, jeżeli okoliczność ta zostanie potwierdzona przez właściwy cech na podstawie opinii biegłego.
2. W stosunku do małżonków opłacających odrębnie podatki obrotowy i dochodowy na zasadach rozporządzenia utrata warunków do opłacania podatków w tej formie przez jednego z małżonków i opodatkowanie go na ogólnych zasadach powoduje równocześnie wyłączenie drugiego małżonka z opodatkowania w tej formie od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy.
3. W wypadkach określonych w ust. 1 i 2 kwoty wpłacone tytułem ryczałtu zalicza się na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy ustalone na ogólnych zasadach.

§ 17. Wniosek o zastosowanie opodatkowania na zasadach rozporządzenia w roku 1983 za okres od dnia wejścia w życie rozporządzenia powinien być złożony przed pierwszym dniem pierwszego miesiąca okresu, którego dotyczy wniosek. Obowiązek złożenia wniosku nie dotyczy rzemieślników opłacających w okresie do dnia 31 lipca 1983 r. podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu na podstawie rozporządzenia wymienionego w § 20; rzemieślnicy ci mogą w terminie do dnia 31 sierpnia 1983 r. zrzec się zastosowania opodatkowania na zasadach niniejszego rozporządzenia.

§ 18. W 1983 roku przepisy § 10 rozporządzenia wymienionego w § 20 i przepisy § 10 niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio przy obliczaniu podatków za okresy do dnia 31 lipca oraz od dnia 1 sierpnia.

§ 19. W stosunku do rzemieślników opłacających w roku 1983 w okresie do dnia 31 lipca ryczałt na zasadach określonych w rozporządzeniu wymienionym w § 20, a w okresie od dnia 1 sierpnia podatek obrotowy oraz podatek dochodowy w formie ryczałtu na zasadach niniejszego rozporządzenia, spółdzielnia jest obowiązana sporządzić odrębnie zestawienia za te okresy, stosownie do przepisów § 14 ust. 1 rozporządzenia wymienionego w § 20 i § 14 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.

§ 20. Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 lutego 1982 r. w sprawie zryczałtowania podatków obrotowego i dochodowego od przychodów rzemieślników ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych (Dz. U. Nr 6, poz. 48).

§ 21. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1983 r., z wyjątkiem przepisu § 1 ust. 3, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ RODZAJÓW RZEMIOSŁ OBJĘTYCH RYCZAŁTEM ORAZ ZALICZENIE OBROTÓW DO SKAL PODATKU DOCHODOWEGO
 
SymbolRodzaj rzemiosłaZaliczenie do skal podatku dochodowego
  produkcjausługi
1234
 I. RZEMIOSŁA PRZEMYSŁOWE  
02-03Rzemiosła w zakresie przetwórstwa paliw  
028 1wydobywanie i przetwórstwo torfuDF
06Rzemiosła metalowe  
061 1odlewnictwoDG
061 2ludwisarstwoDF
065 1wytwarzanie wyrobów z drutu, łańcuchów, sprężynEG
066 1metaloplastykaEG
067 1brązownictwoEG
067 2ślusarstwoDF
067 3konwisarstwo (wyrób i naprawa naczyń blaszanych)DF
067 4rusznikarstwoEG
067 5złotnictwo - jubilerstwoDF
067 6wytwarzanie wyrobów z bursztynuEG
067 8grawerstwoFG
067 9wyrób pieczątekEG
068 2pobielanie kotłów i naczyń-E
068 3galwanizatorstwo-E
068 4kowalstwoEF
068 5elektromechanika chłodnicza-F
068 6płatnerstwoEG
07-08Rzemiosła w zakresie budowy maszyn oraz urządzeń  
071 1kotlarstwoDF
071 2wytwarzanie silników spalinowychDF
079 1mechanika maszynDF
082 1mechanika maszyn i urządzeń rolniczychCE
09Rzemiosła precyzyjne  
091 1elektromechanika sprzętu medycznego i laboratoryjnegoDG
091 2wytwarzanie części zamiennych w zakresie rzemiosł precyzyjnychFG
098 1mechanika precyzyjna  
 - w zakresie narzędzi i aparatów medycznychCE
 - w pozostałym zakresieDF
098 2mechanika maszyn biurowych-F
098 3optyka-D
098 4wytwarzanie i naprawa wagDF
098 5zegarmistrzostwoEF
098 6wytwarzanie i naprawa narzędzi pomiarowych (z wyłączeniem wag i szkła pomiarowego)EG
098 7szlifowanie szkła optycznegoCF
10Rzemiosła w zakresie środków transportu  
102 1wytwarzanie części zamiennych i akcesoriów do pojazdów mechanicznychDF
108 1mechanika pojazdowa-E
108 2blacharstwo pojazdowe-E
108 3elektromechanika pojazdowa-E
108 4lakiernictwo pojazdowe-E
108 5mycie oraz smarowanie samochodów i motocykli oraz inne drobne usługi nie związane z ich naprawą-G
11Rzemiosła elektrotechniczne i elektroniczne  
113 1elektromechanikaDF
113 2wytwarzanie przewodów, zespołów, części zamiennych oraz elementów elektrotechnicznych i elektronicznychDG
115 3wyrób i naprawa urządzeń elektronicznychEG
118 1tele- i radiomechanika-F
13Rzemiosła chemiczne  
131 1wytwarzanie farb i lakierówCF
132 1wytwarzanie świecDG
132 2wytwarzanie środków do prania, mycia i czyszczeniaDF
132 5wytwarzanie artykułów kosmetycznych i perfumeryjnychDG
133 1wytwarzanie związków organicznych, past, smarów, klejów, wosku, szelakuDG
134 1wytwarzanie preparatów farmaceutycznychDG
136 1wytwarzanie artykułów z tworzyw sztucznychFG
137 1wytwarzanie artykułów z gumyEG
137 2wulkanizatorstwo-E
14Rzemiosła w zakresie materiałów budowlanych  
141 1wydobywanie i przerób kamienia budowlanego, z wyjątkiem wydobywania kamieni ozdobnychCF
141 2wydobywanie, wytwarzanie i uszlachetnianie kruszywCF
141 3wydobywanie i przerób kamienia gipsowegoCF
141 4wydobywanie i przerób kamienia wapiennegoBE
141 5wydobywanie i przerób kredyCF
144 1wytwarzanie wyrobów ceramiki budowlanejBE
144 2kaflarstwoCF
145 1betoniarstwo z wyłączeniem nagrobkowegoCE
145 1betoniarstwo nagrobkoweEF
146 1wytwarzanie materiałów izolacyjnychCE
148 1garncarstwoD-
148 2kamieniarstwo z wyłączeniem nagrobkowegoEG
148 2kamieniarstwo nagrobkoweFG
15Rzemiosła szklarskie  
152 1wytwarzanie szkła technicznego i laboratoryjnegoE-
152 2wytwarzanie szkła gospodarczegoE-
152 3wytwarzanie i szlifowanie szkieł ozdobnych i kryształówEG
152 4szklarstwoDE
152 5malowanie na szkle i porcelanieFG
152 6witrażownictwoDF
16Rzemiosła w zakresie ceramiki szlachetnej  
163 1wytwarzanie wyrobów ceramiki szlachetnejDF
17Rzemiosła drzewne  
171 1tartacznictwo-F
171 2wytwarzanie listew i parkietówFG
172 1wytwarzanie płyt, sklejek, oklein i obłogówEF
172 2wytwarzanie bindryFG
172 8snycerstwo (rzeźbiarstwo w drewnie)FG
174 1stolarstwo, z wyłączeniem produkcji trumienEG
174 1stolarstwo w zakresie produkcji trumienFG
174 2kołodziejstwoCF
174 3pozłotnictwoDE
174 4tapicerstwoDE
175 1wytwarzanie skrzyń i opakowań drewnianychEG
175 2bednarstwoCF
177 1koszykarstwoDF
177 3szkutnictwoDF
177 4tokarstwo w drewnieFG
177 5wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi i słomyEG
18Rzemiosła papiernicze  
182 1wytwarzanie opakowań z papieru i tekturyDG
182 2wytwarzanie wycinanek i ozdób z papieruEG
182 3wytwarzanie zdobionej galanterii papierniczejEG
19-20Rzemiosła włókiennicze  
192 1gręplarstwo-G
192 2wytwarzanie waty konfekcyjnej i watolinyDG
195 1kilimiarstwoEG
195 2koronkarstwoEG
195 3tkactwoDG
195 4hafciarstwoFG
196 1wytwarzanie pasmanteriiDG
201 1dziewiarstwo maszynoweEG
201 2dziewiarstwo na drutach i szydełkachDG
202 1powroźnictwoDG
202 2wytwarzanie filców bitychDG
207 1malowanie na tkaninachDG
207 2malowanie na tkaninach ręczneDG
207 3dekatyzowanie-F
21Rzemiosła odzieżowe  
211 1bieliźniarstwoDG
211 2gorseciarstwoDG
211 3czapnictwo i kapelusznictwo męskieEG
211 5modniarstwoFG
211 6krawiectwo konfekcyjne damskie ciężkie i męskieDG
211 7krawiectwo miarowe damskie i męskie-G
211 8krawiectwo odzieży lekkiejDG
218 1cerowanie i naprawa odzieży, obciąganie guzików, okrętkowanie, mereżkowanie, plisowanie-E
22Rzemiosła skórzane  
221 1garbarstwo skór bez włosaCF
221 2wyprawa skór futerkowych-E
221 5kożuszkarstwoFG
222 1cholewkarstwoDF
222 2szewstwo konfekcyjneDG
222 3szewstwo miarowe-E
222 4wytwarzanie pantofli i trepówEG
222 5szewstwo ortopedyczneCE
222 6szewstwo naprawkowe-G
223 1odświeżanie i renowacja wyrobów skórzanych-F
223 2odświeżanie i renowacja wyrobów futrzarskich-F
223 3kuśnierstwoFG
227 1kaletnictwoEG
227 2rymarstwoEG
227 3rękawicznictwo  
 - ze skóryDF
 - z innych materiałówEG
227 4wytwarzanie rękawic roboczych, ochronnych i sportowychDG
23-25Rzemiosła spożywcze  
231 1rzeźnictwo i wędliniarstwoAE
234 1przetwórstwo ryb produkcyjneBD
234 2wędzenie rybAB
242 1piekarstwoAF
242 2cukiernictwoCF
246 1przetwórstwo owoców i warzywBE
249 1wytłaczanie olejuBE
251 1wytwarzanie cukierków i wyrobów czekoladowych  
 - wytwarzanie cukierkówB-
 - wytwarzanie wyrobów czekoladowychD-
253 1wytwarzanie napojów chłodzącychB-
254 1rozlewnie piwaB-
254 2kuchmistrzostwoAE
26Rzemiosła w zakresie wytwarzania pasz oraz produktów utylizacji zwierzęcej  
262 1wytwarzanie i przerabianie mieszanek i koncentratów paszowych, mączek pastewnych i produktów utylizacji zwierzęcejCF
27Rzemiosła introligatorskie  
271 1introligatorstwoDE
28Pozostałe rzemiosła przemysłowe  
281 1lutnictwoDF
281 2organmistrzostwoDF
281 3wytwarzanie instrumentów dętychCG
281 4wytwarzanie instrumentów perkusyjnychCG
281 5wytwarzanie instrumentów harmoniowych i fortepianowychCG
281 6wytwarzanie instrumentów muzycznych elektrycznych i elektronicznychCG
282 1zabawkarstwoDF
284 1wytwarzanie materiałów ściernychDG
288 1wytwarzanie pomocy dydaktycznychDG
288 2wytwarzanie długopisów, wiecznych piór i ołówków automatycznychDF
288 3ortopedyka-E
288 4szczotkarstwoDF
288 5parasolnictwoDF
288 6sitarstwoDG
288 7modelarstwoEG
288 8wytwarzanie galanterii z kości, rogu oraz surowców miejscowych i odpadowychFG
288 9szlifowanie kamieni szlachetnych i ozdobnychEG
289 1lakiernictwo-F
289 2wytwarzanie szyldów, tablic, tabliczek znamionowych, inwentaryzacyjnychEG
289 3usługowe ręczne malowanie szyldów-F
289 4wytwarzanie wieńców i sztucznych kwiatówEG
289 5wytwarzanie abażurówEG
289 6konserwowanie i naprawa przedmiotów zabytkowych i artystycznych-G
 
 
II. RZEMIOSŁA NIEPRZEMYSŁOWE
 
  
31-34Rzemiosła budowlane  
311 1murarstwoCE
311 2ciesielstwoEF
311 3dekarstwoDE
311 4posadzkarstwoDF
311 5malarstwo i tapeciarstwo  
 - malarstwoDF
 - tapeciarstwoEG
311 6sztukatorstwoCE
311 7betoniarstwo konstrukcyjneDF
311 8izolatorstwo budowlaneCF
311 9blacharstwo budowlaneDE
312 1odgrzybianie budynków-F
312 2wstrzeliwanie kołków, zakładanie szyn zasłonowych, uszczelnianie okienDF
312 3cyklinowanie-G
312 4zduństwoCE
312 5montaż konstrukcji budowlanych-F
313 1instalatorstwo sanitarne i ogrzewaniaDG
313 2instalatorstwo gazoweDG
313 3elektromechanika dźwigowaEF
314 1instalatorstwo elektryczneDG
343 1brukarstwoDF
344 1studniarstwoDF
40-43Rzemiosła w zakresie obsługi rolnictwa  
401 1obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej-F
401 2usługi w zakresie zwalczania szkodników roślin i zwierząt-F
72Rzemiosła w zakresie gospodarki komunalnej  
723 1urządzanie i utrzymywanie zieleńców-G
725 1pranie, prasowanie, prężenie firanek-G
725 3chemiczne czyszczenie i farbowanie-E
725 4pranie pierza i puchu-G
85Rzemiosła w zakresie ochrony zdrowia  
855 1usługi odkażania, tępienia owadów i odszczurzania-F
87Rzemiosła w zakresie kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku  
871 2prowadzenie i naprawa kortów tenisowych-G
89Pozostałe rzemiosła nieprzemysłowe  
892 1fotografowanieDE
892 2wykonywanie portretów z fotografiiEG
893 1światłokopia (wyświetlanie rysunków, planów, tekstów)-G
893 2projektowanie maszyn, urządzeń i procesów technologicznych-F
894 1czyszczenie obiektów budowlanych-G
894 2sprzątanie wnętrz-G
 
 
III. INNE NIE WYMIENIONE RZEMIOSŁA
 
  
 Rodzaje rzemiosł zaliczone do grup rzemiosł określonych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 23 kwietnia 1983 r. w sprawie oznaczania rodzajów rzemiosł, określenia uprawnień i kwalifikacji zawodowych wymaganych do ich wykonywania oraz pierwszeństwa kombatantów w uzyskiwaniu zezwoleń na wykonywanie rzemiosła (Dz. U. Nr 22, poz. 98) jako "inne nie wymienione rzemiosła".FG
 

ZAŁĄCZNIK Nr 2

SKALE PODATKU DOCHODOWEGO
 
 Oznaczenie skal (symbole)
Podstawa opodatkowania (obrót bez podatku obrotowego)
  ponad             do
 
A
 
B
123
  600.000 zł    800.000 zł--
  800.000 zł  1.000.000 zł--
1.000.000 zł  1.500.000 zł--
1.500.000 zł  2.000.000 zł-                6% od nadwyżki ponad  1.500.000 zł
2.000.000 zł  2.500.000 zł-   30.000 zł +  7% od nadwyżki ponad  2.000.000 zł
2.500.000 zł  3.000.000 zł-   67.000 zł +  8% od nadwyżki ponad  2.500.000 zł
3.000.000 zł  4.000.000 zł                 3% od nadwyżki ponad  3.300.000 zł  107.000 zł +  9% od nadwyżki ponad  3.000.000 zł
4.000.000 zł  5.000.000 zł   21.000 zł + 3,3% od nadwyżki ponad  4.000.000 zł  197.000 zł + 10% od nadwyżki ponad  4.000.000 zł
5.000.000 zł  6.000.000 zł   54.000 zł + 3,5% od nadwyżki ponad  5.000.000 zł  297.000 zł + 10% od nadwyżki ponad  5.000.000 zł
6.000.000 zł  7.500.000 zł   89.000 zł + 4,2% od nadwyżki ponad  6.000.000 zł  395.000 zł + 11% od nadwyżki ponad  6.000.000 zł
7.500.000 zł  9.000.000 zł  152.000 zł + 4,2% od nadwyżki ponad  7.500.000 zł  560.000 zł + 12% od nadwyżki ponad  7.500.000 zł
9.000.000 zł 12.000.000 zł  215.000 zł + 4,8% od nadwyżki ponad  9.000.000 zł  740.000 zł + 12% od nadwyżki ponad  9.000.000 zł
12.000.000 zł 15.000.000 zł  359.000 zł + 4,9% od nadwyżki ponad 12.000.000 zł1.100.000 zł + 12% od nadwyżki ponad 12.000.000 zł
15.000.000 zł 18.000.000 zł  506.000 zł + 5,3% od nadwyżki ponad 15.000.000 zł1.460.000 zł + 12% od nadwyżki ponad 15.000.000 zł
18.000.000 zł 21.000.000 zł  665.000 zł + 5,6% od nadwyżki ponad 18.000.000 zł1.820.000 zł + 12% od nadwyżki ponad 18.000.000 zł
21.000.000 zł 25.500.000 zł  833.000 zł + 5,6% od nadwyżki ponad 21.000.000 zł2.180
Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 43 z 1983 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI