Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 60, poz. 277 z dnia 1983-11-17

Wydany przez:Minister Finansów
Data ogłoszenia:1983-11-17
Tytuł aktu:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 października 1983 r. w sprawie rozliczania z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1983-10-20
Data wejscia w życie:1983-11-17
Data obowiązywania:1983-11-17
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 60, poz. 277 z dnia 1983-11-17
Na podstawie art. 23 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 192) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Osoby fizyczne oraz nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, wykonujące działalność wytwórczą, usługową lub handlową, są obowiązane do rozliczania z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów surowców, materiałów, produkcji nie zakończonej, wyrobów gotowych i towarów w związku ze zmianą cen urzędowych.
2. Podstawą dokonywania przeszacowania stanowią decyzje o zmianie cen.

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
  1)  surowcach i materiałach - rozumie się przez to surowce i materiały, które w wyniku procesu produkcyjnego stają się substancją wyrobu lub jego częścią składową albo pośrednio są zużywane w związku z działalnością produkcyjną lub świadczeniem usług,
  2)  wyrobach gotowych - rozumie się przez to wyroby własnej produkcji, której proces został całkowicie zakończony,
  3)  towarach - rozumie się przez to towary przeznaczone do sprzedaży w stanie nie przerobionym.

§ 3. 1. Nie podlegają przeszacowaniu i rozliczeniu z budżetem zapasy:
  1)  materiałów, których zużycie obciąża ogólne koszty działalności wytwórczej, usługowej i handlowej, z wyjątkiem paliw stałych i płynnych,
  2)  surowców i materiałów niezbędnych do wykonania umów zawartych przed dniem zmiany cen, jeżeli z umowy wynika, że zapłata za świadczenie ma nastąpić według ceny ustalonej w dniu zawarcia umowy,
  3)  pieczywa w działalności gastronomicznej i handlowej.
2. Jeżeli wynik przeszacowania zapasów nie przekroczy za dany miesiąc 2.000 zł, nie dokonuje się rozliczeń z budżetem.

§ 4. 1. Wynik przeszacowania zapasów stanowi:
  1)  w odniesieniu do surowców, materiałów i towarów - różnicę między wartością obliczoną według nowych cen zakupu a ich wartością obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen,
  2)  w odniesieniu do produkcji nie zakończonej (półwyrobów) i wyrobów gotowych - różnicę między wartością zużytych do produkcji surowców i materiałów objętych zmianą cen, obliczoną według nowych cen zakupu, a wartością tych surowców i materiałów obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen.
2. Wielkość surowców i materiałów w produkcji nie zakończonej (półwyrobach) i wyrobach gotowych ustala się bezpośrednio (przez policzenie, zważenie, zmierzenie itp.), a jeżeli nie jest to możliwe - szacunkowo na podstawie kalkulacyjnego zużycia.
3. Za towary uznaje się również artykuły spożywcze oraz tytoń i wyroby tytoniowe w działalności gastronomicznej. Przepisy ust. 1 pkt 2 i ust. 2 stosuje się odpowiednio do artykułów spożywczych w działalności gastronomicznej.

§ 5. 1. Wyniki przeszacowania zapasów objętych zmianą cen oblicza się na podstawie spisów z natury sporządzonych według stanu na dzień wprowadzenia zmian cen, a jeżeli zmiana cen nie była podana do publicznej wiadomości - na podstawie spisów z natury sporządzonych nie później niż na dzień otrzymania wiadomości o zmianie cen.
2. Spisy z natury powinny zawierać ilościowe i wartościowe dane dotyczące zapasów objętych zmianą cen. Jeżeli wartościowe ujęcie zapasów w dniu sporządzenia spisu nie jest możliwe, sporządza się spis ilościowy, a dane wartościowe uzupełnia w terminie późniejszym, nie później jednak niż przed dokonaniem rozliczenia.
3. Surowce, materiały i towary zafakturowane przez dostawcę po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen, a znajdujące się w drodze do odbiorcy w dniu wprowadzenia zmiany cen, podlegają przeszacowaniu przez odbiorcę w dniu przyjęcia dostawy do magazynu.
4. Surowce, materiały i towary nie zafakturowane przez dostawcę, które znajdują się w dniu wprowadzenia zmiany cen w posiadaniu odbiorcy i zostały przez niego przyjęte, przeszacowuje odbiorca. W tych wypadkach dostawca fakturuje dostarczone artykuły po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen.

§ 6. Wyniki przeszacowania zapasów podlegają rozliczeniu z budżetem centralnym w wysokości:
  1)  50% wyników przeszacowania zapasów surowców, materiałów i produkcji nie zakończonej (półwyrobów) oraz wyrobów gotowych,
  2)  70% wyników przeszacowania zapasów towarów.

§ 7. 1. Wpłat z tytułu rozliczenia wyników przeszacowania dokonuje się na rachunek bankowy lub do kasy właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przeszacowania. W tym samym terminie należy przesłać urzędowi skarbowemu zbiorcze zestawienie wyników przeszacowania zapasów w danym miesiącu, sporządzone na podstawie spisów z natury w układzie grup zapasów.
2. Jeżeli przeszacowanie dotyczy surowców i materiałów, których sprzedaż w wyrobach gotowych następuje w dłuższym okresie, wpłatę określoną w ust. 1 urząd skarbowy, na wniosek podatnika, rozłoży na odpowiednie raty.
3. Jeżeli przeszacowanie zapasów i obliczenie wyników dotyczy również zapasów, na które obniżono ceny, podstawę obliczenia wpłaty podlegającej przekazaniu do budżetu centralnego stanowi dodatnie saldo wyników przeszacowania zapasów.

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do wyników przeszacowania zapasów w związku ze zmianą cen dokonaną po dniu 31 października 1983 r.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 60 z 1983 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI