Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 1982, nr 41, poz. 274 z dnia 1982-12-19

Wydany przez:Rada Ministrów
Data ogłoszenia:1982-12-19
Tytuł aktu:Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1982-11-15
Data wejscia w życie:1983-01-01
Data obowiązywania:1983-01-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1982, nr 41, poz. 274 z dnia 1982-12-19
Na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Przedsiębiorstwom państwowym, spółdzielniom i ich związkom oraz organizacjom politycznym, społecznym i zawodowym, określonym w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55), zwanym dalej "jednostkami gospodarczymi", przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji produkcyjnych i usługowych inwestycji przedsiębiorstw powodujących zastąpienie lub ograniczenie importu towarów i usług.
2. Ulga w podatku dochodowym przysługuje jednostkom gospodarczym również z tytułu realizacji inwestycji przedsiębiorstw, podejmowanych w celu:
  1)  wzrostu produkcji części zamiennych oraz elementów wyposażenia maszyn i sprzętu rolniczego,
  2)  uruchomienia produkcji zastępczej lub zwiększenia produkcji w wyniku zagospodarowania odpadów i surowców wtórnych oraz materiałów niepełnowartościowych,
  3)  ochrony środowiska naturalnego,
  4)  poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, w zakresie określonym przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Ministrem Finansów,
  5)  rozpoczęcia lub zwiększenia produkcji wyrobów i usług określonych przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów,
  6)  uruchomienia produkcji materiałów budowlanych z surowców lokalnego pochodzenia.
3. Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji poczynań modernizacyjnych podejmowanych w celu:
  1)  oszczędności zużycia paliw, energii i surowców określonych przez Ministra Gospodarki Materiałowej w przeliczeniu na jednostkę produktu,
  2)  zastosowania krajowych wynalazków oraz takich pracowniczych projektów wynalazczych i wyników prac badawczo-rozwojowych, które zmierzają do osiągnięcia celów określonych w ust. 1 i 2 oraz w pkt 1.
4. Ulga podatkowa może być stosowana do inwestycji o dwuletnim cyklu realizacji.

§ 2. Ulgi podatkowe określone w § 1 przysługują jednostkom gospodarczym, w których udział wydatków z zysku na nagrody i obciążenia przyrostu wynagrodzeń z zysku do podziału nie przekracza udziału wynagrodzeń w kosztach przerobu.

§ 3. 1. Ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji inwestycji, o których mowa w § 1 ust. 1, ustala się w wysokości 20% kosztów inwestycji.
2. Ulga podatkowa z tytułu realizacji inwestycji, o których mowa w § 1 ust. 2, wynosi:
  1)  w inwestycjach związanych z ochroną środowiska naturalnego oraz z bezpieczeństwem i higieną pracy - 30% kosztów inwestycji,
  2)  w pozostałych wypadkach - 20% kosztów inwestycji.
3. Ulga w podatku dochodowym z tytułu poczynań modernizacyjnych, o których mowa:
  1)  w § 1 ust. 3 pkt 1 - jest określana przez Ministra Finansów,
  2)  w § 1 ust. 3 pkt 2 - wynosi 20% bezinwestycyjnych kosztów zastosowania (wdrożenia) przedsięwzięcia w zakresie nowej techniki.

§ 4. Suma ulg w podatku dochodowym nie może przekroczyć w roku podatkowym 20% należnego podatku dochodowego.

§ 5. 1. Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulgi w podatku dochodowym oraz ubiegające się o przyznanie tej ulgi zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji zadań wymienionych w § 1, nie później niż na 2 miesiące przed ich rozpoczęciem, składając wniosek w sprawie ulgi podatkowej, zawierający następujące dane:
  1)  cel zadania,
  2)  planowany efekt zadania,
  3)  planowany koszt zadania,
  4)  planowany termin rozpoczęcia i zakończenia zadania,
  5)  wysokość ulgi podatkowej.
2. Jednostki gospodarcze dołączają do wniosku:
  1)  opinię organu założycielskiego (jeżeli zadanie dotyczy inwestycji),
  2)  opinię oddziału banku, w którym jednostka gospodarcza posiada rachunek podstawowy.
3. Po zakończeniu zadania jednostki gospodarcze składają organowi podatkowemu w terminie 2 miesięcy informacje o zrealizowaniu założeń określonych we wniosku o przyznanie ulgi oraz rozliczenie z otrzymanych ulg.
4. Właściwy organ podatkowy:
  1)  wydaje decyzję stwierdzającą zasadność ulgi podatkowej,
  2)  cofnie ulgę podatkową, jeżeli jednostka gospodarcza nie osiągnie efektów warunkujących przyznanie ulgi.

§ 6. Jednostkom gospodarczym prowadzącym szkoły przyzakładowe i internaty przysługuje ulga podatkowa w wysokości 25% kosztów utrzymania ucznia w skali rocznej. Wysokość rocznych kosztów utrzymania określa Minister Finansów w formie zryczałtowanej.

§ 7. Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę podatkową z tytułu:
  1)  przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży wyrobów standardowych objętych cenami regulowanymi, określonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - w wysokości do 5% tego przyrostu,
  2)  przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży w cenach porównywalnych urządzeń aparatury i ochron indywidualnych niezbędnych do ochrony pracy, określonych przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - w wysokości do 5% tego przyrostu,
  3)  produkcji wyrobów oznaczonych państwowymi znakami jakości "Q" i "1"; ulga polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym o kwotę odpowiadającą podwyżce cen wyrobów uzyskanej w związku z przyznaniem tym wyrobom znaków jakości.

§ 8. 1. Przyznane kwoty ulg podatkowych z tytułu realizacji zadań inwestycyjnych zwiększają fundusz rozwoju jednostki gospodarczej albo inny fundusz o podobnym charakterze.
2. Przyznane kwoty ulg z tytułu innych zadań zwiększają zysk do podziału.

§ 9. Minister Finansów określi szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg podatkowych.

§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 41 z 1982 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI