Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 1988, nr 2, poz. 3 z dnia 1988-01-28

Wydany przez:Rada Ministrów
Data ogłoszenia:1988-01-28
Tytuł aktu:Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 1988 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1988-01-11
Data wejscia w życie:1988-01-28
Data obowiązywania:1988-01-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1988, nr 2, poz. 3 z dnia 1988-01-28
Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77) oraz na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o drobnej wytwórczości (Dz. U. Nr 3, poz. 11 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Rozporządzenie określa zasady i zakres udzielania jednostkom gospodarczym ulg w podatku dochodowym.
2. Przez jednostki gospodarcze rozumie się przedsiębiorstwa państwowe, spółki handlowe, w których Skarb Państwa lub jednostki gospodarki uspołecznionej posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego, spółdzielnie i ich związki oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe określone w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77).

§ 2. 1. Przyznaje się ulgi w podatku dochodowym jednostkom gospodarczym sprzedającym na eksport produkty wytwarzane we własnym zakresie albo pochodzące ze skupu lub zbieractwa oraz usługi materialne i niematerialne.
2. Przez sprzedaż eksportową rozumie się sprzedaż:
  1)  zaliczoną do eksportu zgodnie z zasadami obowiązującymi w zakresie statystyki handlu zagranicznego,
  2)  usług transportu i łączności, jak również turystyki według zasad określonych przez Ministra Finansów.
3. Ulgę z tytułu sprzedaży eksportowej wyrażonej w cenach transakcyjnych ustala się:
  1)  dla eksportu towarów i usług, z wyjątkiem określonych w załączniku do rozporządzenia, w wysokości:
a)    10% wartości eksportu wolnodewizowego,
b)    6% wartości eksportu do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz eksportu do państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, z wyjątkiem eksportu wymienionego pod lit. a),
c)    3% wartości eksportu w innych przypadkach niż określone pod lit. a) i b);
  2)  dla eksportu towarów i usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia w wysokości:
a)    6% wartości eksportu wolnodewizowego,
b)    4% wartości eksportu do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz eksportu do państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, z wyjątkiem eksportu wymienionego pod lit. a),
c)    2% wartości eksportu w innych przypadkach niż określone pod lit. a) i b).
4. Przy eksporcie budownictwa i usług z tym związanych ulgi oblicza się według stawek określonych w ust. 3 od kwoty dewiz odprzedanej do właściwego banku dewizowego.
5. W razie eksportu usług przemysłowych polegających na uszlachetnianiu powierzonych przez kontrahenta zagranicznego surowców i materiałów stawki ulg, o których mowa w ust. 3, podwyższa się o 50%.
6. Dla eksportu z dopłatami, z wyłączeniem jednolitej subwencji rolnej, kwotę ulg obniża się o 25%; zasada ta obowiązuje od dnia 1 lipca 1988 r.
7. Ulgi w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży eksportowej oblicza się w cenie transakcyjnej będącej iloczynem wartości eksportowej wyrażonej w walutach obcych, wykazanej w fakturze F.E. i K.F.E. (na warunkach FOB port polski lub franco granica polska) i kursu walut obcych obowiązującego w dniu 1 stycznia roku podatkowego, a w przypadku eksportu budownictwa - na podstawie dokumentu bankowego stwierdzającego odprzedaż walut wymienialnych do właściwego banku dewizowego.
8. Ulg w podatku dochodowym nie stosuje się do eksportu:
  1)  wewnętrznego, z wyjątkiem eksportu dokonywanego za zgodą Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą na podstawie § 9 ust. 1 pkt 4 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i wykorzystywania odpisów dewizowych od wpływów w walutach wymienialnych i w clearingu w II obszarze płatniczym (Monitor Polski Nr 35, poz. 266),
  2)  dokonywanego przez jednostki handlu zagranicznego, z wyjątkiem eksportu wyrobów, robót i usług pochodzących z własnej działalności tych jednostek,
  3)  artykułów pochodzących ze skupu i zbieractwa, jeżeli dostawca tych artykułów otrzymuje z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym lub zryczałtowanym,
  4)  usług polegających na wysyłaniu do pracy za granicę specjalistów, którzy otrzymują wynagrodzenie od kontrahenta zagranicznego,
  5)  węgla (grupa SWW 01).
9. Środki uzyskane z ulg w podatku dochodowym mogą być przekazywane przez:
  1)  producentów wyrobów finalnych - na fundusze kooperantów oraz współpracujących przedsiębiorstw handlu zagranicznego,
  2)  jednostki dokonujące odprzedaży dewiz w związku z eksportem budownictwa - na fundusze współpracujących z nimi jednostek,
  3)  jednostki sprzedające na eksport artykuły pochodzące ze skupu i zbieractwa - na fundusze jednostek będących dostawcami tych artykułów.

§ 3. 1. Jednostkom gospodarczym realizującym w okresie nie dłuższym niż pięcioletni inwestycję lub przedsięwzięcie modernizacyjne, zwane dalej "inwestycją", mające na celu:
  1)  ochronę środowiska oraz poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy,
  2)  wdrożenie osiągnięć naukowo-technicznych wynikających z realizacji zamówień rządowych dotyczących szczególnie ważnych zadań z zakresu rozwoju nauki i techniki,
  3)  zwiększenie eksportu,
przyznaje się ulgi w podatku dochodowym.
2. Ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji inwestycji określonych w ust. 1 przyznaje się w wysokości 30% kosztów tych inwestycji, nie więcej jednak niż 25% należnego podatku dochodowego w roku podatkowym.
3. Jeżeli faktyczne koszty inwestycji będą wyższe od kosztów planowanych, za podstawę obliczania ulgi podatkowej przyjmuje się koszty planowane, zwiększone odpowiednio w przypadku wzrostu cen materiałów i usług budowlanych.
4. Ulgi, o których mowa w ust. 1, przysługują również jednostkom gospodarczym, uczestniczącym w kosztach inwestycji wspólnych, w wysokości proporcjonalnej do wniesionych wkładów.
5. Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulg w podatku dochodowym, o których mowa w ust. 1, zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji inwestycji, dołączając do zawiadomienia opinię właściwego oddziału banku i podając następujące dane:
  1)  podstawę prawną ulgi podatkowej,
  2)  cel inwestycji oraz jej planowany efekt,
  3)  planowany koszt inwestycji,
  4)  planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
  5)  wysokość należnej ulgi podatkowej.
6. Właściwy organ podatkowy jest obowiązany sprawdzić zasadność wystąpienia i prawidłowość przekazanych danych, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości - zwrócić zawiadomienie do uzupełnienia lub poinformować jednostkę, że nie przysługuje jej ulga podatkowa.
7. W terminie miesiąca od zakończenia inwestycji jednostka gospodarcza składa właściwemu organowi podatkowemu informację o zrealizowaniu założeń podanych w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 5, oraz rozliczenie z przysługujących ulg.
8. Właściwy organ podatkowy:
  1)  stwierdza zasadność i prawidłowość obliczenia ulgi podatkowej,
  2)  wydaje decyzję o cofnięciu ulgi, jeżeli jednostka gospodarcza przekroczyła termin zakończenia inwestycji, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.
9. Właściwy organ podatkowy może wydać decyzję o cofnięciu ulgi w podatku dochodowym również w trakcie realizacji inwestycji, jeżeli stwierdzi nieprzestrzeganie założeń przedstawionych w zawiadomieniu określonym w ust. 5.
10. W przypadkach, o których mowa w ust. 8 pkt 2 i ust. 9, jednostka gospodarcza jest obowiązana uiścić odsetki za zwłokę, zgodnie z przepisami o zobowiązaniach podatkowych, za okres od naliczenia nienależnej ulgi do dnia zapłacenia podatku w prawidłowej wysokości.

§ 4. 1. Uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości określonym w art. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o drobnej wytwórczości (Dz. U. Nr 3, poz. 11 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181), jednostkom uspołecznionego handlu rynkowego oraz spółdzielniom i związkom spółdzielni, prowadzącym działalność gospodarczą, przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu realizacji przedsięwzięć polegających na budowie:
  1)  małych piekarni, masarni, młynów gospodarczych i innych zakładów przemysłu spożywczego związanych bezpośrednio z obsługą i zaopatrzeniem ludności oraz potrzebami rolnictwa,
  2)  zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego oraz przechowalnictwa owoców, warzyw i runa leśnego,
  3)  zakładów usług bytowych,
  4)  zakładów remontowych i konserwacji maszyn rolniczych, wytwarzania narzędzi do produkcji rolnej oraz zakładów usługowych związanych z techniczną obsługą rolnictwa,
  5)  zakładów produkcji materiałów budowlanych z wykorzystaniem surowców lokalnych, wtórnych bądź odpadowych,
  6)  zakładów produkcji (pozysku) wapna nawozowego.
2. Ulga polega na zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym zysku wyodrębnionego w ewidencji księgowej, osiągniętego z działalności jednostek gospodarczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, w okresie nie dłuższym niż 10 lat od zakończenia zadania inwestycyjnego i w kwocie nie wyższej niż 50% nakładów inwestycyjnych.
3. Ulga podatkowa, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje również z tytułu adaptacji lub przebudowy już istniejących obiektów stanowiących własność jednostek gospodarki uspołecznionej lub od nich nabytych, jeżeli w wyniku adaptacji lub przebudowy zostaną uruchomione nowe zakłady, o których mowa w ust. 1.
4. Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulgi w podatku dochodowym, o której mowa w ust. 1 i 2, zawiadamiają organ podatkowy o zamiarze realizacji zadań inwestycyjnych, podając dane określone w § 3 ust. 5, uzupełnione pozytywną opinią terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego co do prawidłowości zakwalifikowania zadania inwestycyjnego do zadań szczególnie preferowanych (§ 5 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 19 maja 1986 r. w sprawie rozwoju uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości - Monitor Polski Nr 14, poz. 94) oraz zasadności jego podejmowania.
5. Do ulg, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 3 i 6- 0.
6. Korzystanie z ulg określonych w ust. 1-3 wyłącza możliwość korzystania z ulg z tego samego tytułu na podstawie § 10 ust. 2 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1985 r. w sprawie odbudowy i rozwoju państwowych przedsiębiorstw terenowych drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 19, poz 144)

§ 5. 1. Podatek dochodowy od:
  1)  państwowych przedsiębiorstw terenowych drobnej wytwórczości,
  2)  spółdzielni pracy oraz ich związków,
  3)  spółdzielni rzemieślniczych
obniża się o kwotę w wysokości odpowiadającej 10% zweryfikowanego zysku bilansowego (nadwyżki bilansowej).
2. Podatek dochodowy od państwowych przedsiębiorstw technicznej obsługi rolnictwa obniża się o kwotę w wysokości odpowiadającej 7% zweryfikowanego zysku bilansowego.
3. Jednostki gospodarcze, wymienione w ust. 1 i 2, tracą prawo do obniżenia podatku dochodowego w razie przeznaczenia za rok podatkowy mniej niż 55% nadwyżki bilansowej (zysku do podziału) na cele rozwojowe (fundusz zasobowy, inwestycyjny, rozwoju i rezerwowy).
4. Obniżenie podatku dochodowego, o którym mowa w ust. 1 i 2, następuje po ustaleniu innych ulg w podatku dochodowym, określonych w rozporządzeniu.

§ 6. Przepisy § 5 mają zastosowanie również do jednostek samodzielnie sporządzających bilans, dla których jest dzielony odrębnie zysk do podziału (nadwyżka bilansowa) i które uiszczają podatek dochodowy do budżetu.

§ 7. 1. Jednostki wymienione w § 5 ust. 1 i 2 i w § 6 mogą zmniejszać miesięczne wpłaty podatku dochodowego o obniżkę tego podatku przysługującą na podstawie niniejszego rozporządzenia; ostatecznego rozliczenia dokonuje się za okres roczny na podstawie bilansu rocznego
2. Jeżeli jednostki, o których mowa w ust. 1, nie spełnią warunków wymaganych do korzystania z obniżania podatku dochodowego, są obowiązane uiścić odsetki za zwłokę, zgodnie z przepisami o zobowiązaniach podatkowych, za okres od naliczenia nienależnej ulgi do dnia zapłacenia podatku w prawidłowej wysokości.

§ 8. 1. Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży wyrobów oznaczonych państwowymi znakami jakości "Q" i "1".
2. Wysokość ulgi, o której mowa w ust. 1, wynosi:
  1)  6% dla wyrobów oznaczonych znakiem "Q",
  2)  3% dla wyrobów oznaczonych znakiem "1"
od wartości sprzedaży tych wyrobów po odliczeniu zapłaconego podatku obrotowego.
3. Ulga w podatku dochodowym dla wyrobów określonych w ust. 1 nie przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwy organ kontroli wprowadzenia do obrotu wyrobu oznaczonego znakiem jakości, nie odpowiadającego wymaganiom ustalonym przy wydaniu świadectwa jakości, lub w razie cofnięcia tego świadectwa.

§ 9. 1. Jednostkom gospodarczym przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu świadczenia usług bytowych oraz usług dozoru mienia w wysokości:
  1)  6% wartości sprzedaży usług bytowych oraz usług dozoru mienia - opłaconych bezpośrednio ze środków pieniężnych ludności oraz usług świadczonych w ramach gwarancji,
  2)  4% wartości sprzedaży usług bytowych i usług dozoru mienia - w pozostałych przypadkach.
2. Ulgi, o których mowa w ust. 1, są udzielane:
  1)  po wyłączeniu z wartości sprzedaży wartości materiałów i części zamiennych zaliczonych zleceniodawcy i wyodrębnionych w fakturze,
  2)  pod warunkiem przeznaczenia co najmniej 30% ich kwoty na inwestycje związane z usługami bytowymi.

§ 10. 1. Przedsiębiorstwom państwowym lub jednostkom organizacyjnym przedsiębiorstw państwowych, które uzyskały status przedsiębiorstw przemysłu obronnego z tytułu prowadzenia działalności określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1982 r. Nr 1, poz. 3, z 1984 r. Nr 10, poz. 41 oraz z 1987 r. Nr 7, poz. 39 i Nr 37, poz. 213), przyznaje się ulgę w podatku dochodowym.
2. Przedsiębiorstwom działającym przy zakładach karnych przyznaje się ulgę w podatku dochodowym.
3. Minister Finansów określi wysokość ulg, o których mowa w ust. 1 i 2, i sposób ich obliczania.

§ 11. 1. Zwalnia się od podatku dochodowego:
  1)  spółdzielnie niewidomych,
  2)  spółdzielnie inwalidów uznane za zakłady pracy chronionej,
  3)  zysk osiągnięty z nowo uruchomionej produkcji opartej na wynalazku krajowym lub zamówieniu rządowym z zakresu rozwoju nauki i techniki, w okresie 3 lat od daty rozpoczęcia wdrożenia.
2. Zwolnienia od podatku dochodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przysługują pod warunkiem, że środki uzyskane z tego zwolnienia zostaną przeznaczone na fundusz rehabilitacji inwalidów, a w jednostkach gospodarczych realizujących zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 3, na fundusz rozwoju danej jednostki.
3. Przemysłowym i usługowym spółdzielniom inwalidów, osiągającym wskaźnik zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w wysokości nie niższej niż 70% ogólnej liczby zatrudnionych, oraz handlowym spółdzielniom inwalidów, osiągającym odpowiedni wskaźnik nie niższy niż 60% - obniża się należny podatek dochodowy o 65%.
4. Przemysłowym, usługowym i handlowym spółdzielniom inwalidów, w których wskaźnik zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnionych jest niższy niż określony w ust. 3, nie więcej jednak niż o 10% ogólnej liczby zatrudnionych - obniża się należny podatek dochodowy o 50%.
5. Spółdzielniom inwalidów, o których mowa w ust. 3, przysługuje dodatkowa ulga w podatku dochodowym w wysokości 1% należnego podatku dochodowego za każdy procent wzrostu zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnionych.
6. Środki uzyskane przez spółdzielnie inwalidów z tytułu ulg podatkowych, o których mowa w ust. 3-5, są przeznaczone na fundusz rehabilitacji inwalidów.

§ 12. Specjalistycznym jednostkom gospodarki uspołecznionej skupu i przetwórstwa surowców wtórnych, których listę ustali Minister Rynku Wewnętrznego, przyznaje się ulgę w podatku dochodowym w wysokości 10% należnego podatku w roku podatkowym.

§ 13. Jednostkom gospodarczym prowadzącym szkoły przyzakładowe i internaty przyznaje się ulgę w podatku dochodowym w wysokości 25% kosztów utrzymania każdego ucznia. Wysokość rocznych kosztów utrzymania ucznia określa Minister Finansów w formie zryczałtowanej.

§ 14. Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży w cenach porównywalnych urządzeń, aparatury i ochron indywidualnych, niezbędnych do ochrony pracy, określonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - w wysokości 10% tego przyrostu.

§ 15. 1. Kwoty ulg podatkowych, określonych w § 2-5, 10, 12 i 14, zwiększają fundusz rozwoju jednostek gospodarczych albo inny fundusz o podobnym charakterze.
2. Kwoty ulg podatkowych, określonych w § 8, 9 i 13, zwiększają zysk do podziału.
3. Suma ulg w podatku dochodowym, określonych w rozporządzeniu, z wyjątkiem ulg wymienionych w § 2, § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, § 4, 5 i 9-12, nie może przekroczyć 30% podatku dochodowego należnego od jednostek gospodarczych za rok podatkowy.
4. Ulgi podatkowe z tego samego rodzaju działalności nie mogą być łączone; w razie zbiegu uprawnień do ulg stosuje się ulgę najkorzystniejszą.
5. Właściwy organ podatkowy wydaje decyzję o cofnięciu ulg w podatku dochodowym, jeżeli środki pochodzące z tych ulg zostaną wykorzystane niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Ulgi podlegają cofnięciu za te lata, w których stwierdzono niewłaściwe wykorzystanie środków.
6. Przez należny podatek dochodowy rozumie się podatek obliczony od podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 44 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77).
7. Minister Finansów określi szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg w podatku dochodowym.

§ 16. 1. Tracą moc:
  1)  rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1983 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym (Dz. U z 1986 r. Nr 13, poz. 78, Nr 44, poz. 214 i 215 oraz z 1987 r. Nr 35, poz. 194),
  2)  rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 1985 r. w sprawie obniżenia niektórym uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości podatku dochodowego (Dz. U. Nr 52, poz. 269 i z 1986 r Nr 44, poz. 216).
2. Jednostki gospodarcze, które do dnia 31 grudnia 1987 r. uzyskały uprawnienia do korzystania z ulg w podatku dochodowym, o których mowa w § 2 i § 3 ust. 1 oraz w § 15 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów wymienionego w ust. 1 pkt 1, zachowują prawo do rozliczenia tych ulg według zasad i w terminach określonych w tym rozporządzeniu.

§ 17. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1988 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ TOWARÓW O NIŻSZYM STOPNIU PRZETWORZENIA, DO KTÓRYCH MAJĄ ZASTOSOWANIE ULGI PODATKOWE Z TYTUŁU EKSPORTU
 
Lp.Grupa według Systematycznego wykazu wyrobówNazwa
102Paliwa oraz przetwory paliw
203Energia elektryczna
3041
Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 2 z 1988 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI