Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 2004, nr 84, poz. 777 z dnia 2004-04-27

Wydany przez:Rada Ministrów
Data ogłoszenia:2004-04-27
Tytuł aktu:Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 marca 2004 r. w sprawie środków specjalnych utworzonych zgodnie z przepisami o specjalnych strefach ekonomicznych
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:2004-03-23
Data wejscia w życie:2004-05-01
Data obowiązywania:2004-05-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 2004, nr 84, poz. 777 z dnia 2004-04-27
Na podstawie art. 7 ust. 10 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840) zarządza się, co następuje:


§ 1. Rozporządzenie określa:
  1)  sposób, tryb i terminy przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku dochodowego od osób prawnych od podatników, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych innych ustaw, zwanych dalej "podatnikami", w części, w jakiej wpływy te przeznacza się na środki specjalne;
  2)  sposób dysponowania środkami specjalnymi;
  3)  wzór informacji, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w pkt 1.

§ 2. 1. Naczelnik urzędu skarbowego, właściwy miejscowo w sprawach podatku dochodowego dla danego podatnika, po otrzymaniu pierwszej informacji składanej na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1 oraz dokonaniu przez podatnika, w terminie do złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu, wpłaty podatku dochodowego, przekazuje środki, o których mowa w ust. 2, na wyodrębnione niezwłocznie dla podatnika subkonto oprocentowanego rachunku środków specjalnych otwartego w Banku Gospodarstwa Krajowego.
2. Naczelnik urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 1, przekazuje, na wyodrębnione dla podatnika subkonto rachunku środków specjalnych, wpłaty z tytułu podatku dochodowego, w wysokości określonej w art. 7 ust. 2 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, odpowiednio w terminach i trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa i szczegółowych zasad obsługi rachunków bankowych budżetu państwa oraz zakresu i terminów sporządzania przez Narodowy Bank Polski informacji i sprawozdań z wykonania budżetu państwa w ramach obsługi bankowej budżetu państwa (Dz. U. Nr 122, poz. 1335 oraz z 2003 r. Nr 153, poz. 1501).

§ 3. Przekazania środków pieniężnych z rachunku środków specjalnych na rachunek dochodów budżetu państwa, odpowiadających kwocie przyznanej dotacji, dokonuje naczelnik urzędu skarbowego, po otrzymaniu od ministra właściwego do spraw gospodarki informacji o zawarciu umowy i wysokości udzielonej dotacji.

§ 4. 1. Określa się wzór informacji, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, składający się z:
  1)  części A - SSE-M Rozliczenie podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia oraz o rozliczeniu wsparcia i pomocy publicznej na nowe inwestycje,
  2)  części B - SSE/A Wykaz udziałów w spółkach,
  3)  części C - SSE-R Rozliczenie podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  4)  części D - SSE-R/A Rozliczenie zdyskontowanej wartości udzielonej pomocy publicznej i kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą
-   stanowiący załącznik do rozporządzenia.
2. Podatnicy składający miesięczne deklaracje o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) sporządzają informację, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, wypełniając jej części A i B.
3. Podatnicy składający zeznania roczne o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym sporządzają informację, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, wypełniając jej części B, C i D.

§ 5. 1. Zmiana właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym powoduje:
  1)  otwarcie oprocentowanego rachunku środków specjalnych w Banku Gospodarstwa Krajowego z wydzieleniem subkonta dla danego podatnika, po otrzymaniu pierwszej informacji, o której mowa w art. 7 ust. 4 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, oraz dokonaniu przez podatnika wpłaty podatku dochodowego, w terminie do złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu;
  2)  przekazanie, na wniosek właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zgromadzonych środków na rachunku środków specjalnych podatnika, w stosunku do którego nastąpiła zmiana właściwości miejscowej, na nowe subkonto tego podatnika, przez poprzednio właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
  3)  przekazanie dokumentacji pozwalającej na określenie wysokości podatku dochodowego zgromadzonego na rachunku środków specjalnych tego podatnika, na wniosek właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przez poprzednio właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
2. Po przekazaniu środków oraz dokumentacji, o których mowa w ust. 1, naczelnik urzędu skarbowego, właściwy miejscowo poprzednio w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym, dokonuje likwidacji subkonta danego podatnika na rachunku środka specjalnego.

§ 6. 1. Rozliczenia wpływów z podatku dochodowego na rachunek środków specjalnych dokonuje właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym, za poprzedni rok budżetowy.
2. Rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, podlega przekazaniu do ministra właściwego do spraw finansów publicznych w terminie do dnia 31 maja roku następującego po roku budżetowym, którego dotyczy rozliczenie.

§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

INFORMACJA O ROZLICZENIU PODATKU DOCHODOWEGO Z TYTUŁU PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA TERENIE SPECJALNYCH STREF EKONOMICZNYCH

SSE-M

ROZLICZENIE PODATKU DOCHODOWEGO OD DOCHODÓW OSIĄGANYCH Z TYTUŁU PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA TERENIE SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ NA PODSTAWIE ZEZWOLENIA ORAZ O ROZLICZENIU WSPARCIA I POMOCY PUBLICZNEJ NA NOWE INWESTYCJE

wzór: 1, 2

SSE/A

WYKAZ UDZIAŁÓW W SPÓŁKACH

wzór: 1, 2

SSE-R

ROZLICZENIE PODATKU DOCHODOWEGO OD DOCHODÓW OSIĄGANYCH Z TYTUŁU PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI NA TERENIE SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ NA PODSTAWIE ZEZWOLENIA

wzór: 1, 2, 3, 4

SSE-R/A

ROZLICZENIE ZDYSKONTOWANEJ WARTOŚCI UDZIELONEJ POMOCY PUBLICZNEJ I KOSZTÓW KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ DO OBJĘCIA TĄ POMOCĄ

wzór: 1, 2

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZY SSE-M i SSE-R
oraz do załączników do tych formularzy

Formularze przeznaczone są dla podatników podatku dochodowego będących beneficjentami pomocy w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej oraz będących wspólnikami spółek osobowych, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej zgodnie z ustawą z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600, ze zm.), na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 01.01.2001 r. i zmienionego stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840), zwanej dalej "ustawą". Oznacza to, że informacji nie sporządzają mali i średni przedsiębiorcy. Za przedsiębiorcę niebędącego małym ani średnim uznaje się innego niż określony w art. 5 ust. 5 ustawy.
Terminy odnoszące się do formularzy informacyjnych mają następujące znaczenia:
Rok, miesiąc podatkowy - odpowiednio rok, miesiąc podatkowy wskazany w deklaracji, do której załączana jest informacja.
Kod strefy ekonomicznej - właściwe dla danej strefy oznaczenie wg następującej klasyfikacji:
 
Nazwa Specjalnej Strefy EkonomicznejKod strefy
Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości01
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna02
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna03
Krakowski Park Technologiczny04
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna05
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna06
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna07
Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC08
Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna09
Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice"10
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna11
Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK-WISŁOSAN12
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK13
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna14
 
Dzień udzielenia pomocy w podatku dochodowym - dzień, w którym zgodnie z odrębnymi przepisami upływa termin złożenia zeznania rocznego.
Część C formularza SSE-R - wspólnicy spółek osobowych podają dane o pomocy, jaką uzyskali indywidualnie z tytułu prowadzenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej oraz z tytułu prowadzenia takiej działalności w formie spółki - po przeliczeniu wartości proporcjonalnie do procentowego udziału w tej spółce. Natomiast podając wartość kosztów związanych z inwestycją, wspólnicy spółek osobowych podają kwotę kosztów w pełnej wysokości poniesionych przez spółkę.
Część D formularza SSE-R - przy ustalaniu dopuszczalnej wielkości pomocy publicznej uwzględnia się całkowitą wielkość pomocy publicznej, jaką uzyskał przedsiębiorca od dnia 1 stycznia 2001 r., z wyłączeniem pomocy publicznej wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za rok 2000.
Część D. 3 formularza SSE-R - jeżeli w poz. 46 podano intensywność pomocy większą od wykazanej w poz. 47, to cały dochód osiągnięty z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 01.01.2001 r. zmienionego stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840), podlega opodatkowaniu.
Część H formularza SSE-R - w celu obliczenia podatku w poz. 76 podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mnożą kwotę dochodu wykazanego w poz. 75 przez stawkę podatku CIT, a podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych obliczają podatek według skali podatkowej lub przy uwzględnieniu 19 % stawki "podatku liniowego".

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 84 z 2004 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI