Money.plFirmaAkty prawne

Monitor Polski - rok 1982, nr 7, poz. 41

Wydany przez:Minister Finansów
Tytuł aktu:Zarządzenie Ministra Finansów z dnia 9 lutego 1982 r. w sprawie ulg podatkowych dla rzemieślników zatrudniających pracowników w celu nauki zawodu.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1982-02-09
Data wejscia w życie:1982-02-19
Data obowiązywania:1982-02-19
Pełna treść dokumentu: Monitor Polski - rok 1982, nr 7, poz. 41
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Rzemieślnikom zatrudniającym pracowników w celu nauki zawodu przysługuje z tytułu wyszkolenia pracownika na czeladnika ulga podatkowa w wysokości i na warunkach określonych w zarządzeniu.
2. Ulga podatkowa nie przysługuje rzemieślnikom za wyszkolenie pracownika będącego już czeladnikiem lub wykwalifikowanym pracownikiem w innym zawodzie rzemieślniczym.

§ 2. Wysokość ulgi podatkowej zależy od okresu szkolenia pracownika wynikającego z umowy o pracę w celu nauki zawodu i wynosi:
  1)  20.000 zł - przy okresie szkolenia przez 24 miesiące,
  2)  25.000 zł - przy okresie szkolenia ponad 24 miesiące.

§ 3. 1. Rzemieślnikowi przysługuje ulga podatkowa, jeżeli zatrudniał pracownika w celu nauki zawodu przez cały okres nauki zawodu.
2. Jeżeli umowa o pracę w celu nauki zawodu została przedwcześnie rozwiązana z przyczyn niezależnych od rzemieślnika i pracownik został skierowany przez cech na dokończenie nauki zawodu w innym rzemieślniczym zakładzie pracy, to przysługującą z tytułu wyszkolenia ulgę podatkową dzieli się między obydwu rzemieślników proporcjonalnie do liczby miesięcy prowadzonego przez nich szkolenia. Jeżeli jednak rozwiązanie umowy nastąpiło z winy szkolącego rzemieślnika, ulga podatkowa przysługuje w wysokości proporcjonalnej do okresu szkolenia tylko temu rzemieślnikowi, u którego pracownik ukończył naukę zawodu.

§ 4. Ulgę podatkową potrąca się od kwoty podatków obrotowego i dochodowego albo opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, należnych za okres od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi.

§ 5. 1. Wniosek o przyznanie ulgi rzemieślnik powinien złożyć do organu podatkowego, właściwego w sprawach podatków obrotowego i dochodowego lub opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, należnych od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, w terminie jednego miesiąca od daty złożenia przez pracownika egzaminu czeladniczego. Do wniosku należy dołączyć dokument wystawiony przez izbę rzemieślniczą, stwierdzający, że rzemieślnik ubiegający się o ulgę szkolił pracownika przez okres przewidziany w umowie o pracę w celu nauki zawodu lub że zachodzą wypadki, o których mowa w § 3 ust. 2, oraz stwierdzający datę złożenia przez pracownika egzaminu czeladniczego z wynikiem pozytywnym.
2. Ulgę podatkową przyznaje się rzemieślnikom za wyszkolenie tych pracowników, którzy złożyli egzamin czeladniczy po dniu 1 stycznia 1982 r.

§ 6. Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 1975 r. w sprawie ulg podatkowych dla rzemieślników zatrudniających pracowników w celu nauki zawodu (Monitor Polski z 1975 r. Nr 13, poz. 76 i z 1977 r. Nr 7, poz. 48).

§ 7. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Monitor Polski nr 7 z 1982 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI