Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dłuższe terminy w zgłoszeniach celnych

0
Podziel się:

Od ubiegłego tygodnia obowiązują nowe zasady składania zgłoszeń celnych. Prezentujemy najważniejsze zmiany.

Od ubiegłego tygodnia obowiązują nowe zasady składania zgłoszeń celnych. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 października 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz.U. Nr 232, poz. 2331)

Znowelizowane rozporządzenie nieco inaczej nakazuje wypełniać zgłoszenie celne SAD w następujących przypadkach:
· obejmowania towarów procedurą tranzytu
· obejmowania towarów procedurą składu celnego typu A, B, C, E i F oraz
· wprowadzania towarów do wolnego obszaru celnego o II typie kontroli.
Dokładny wykaz pól, jakie trzeba wypełnić, znajdziemy w zmienionym § 6 pkt 6 i 10.

O 7 dni wydłużono czas na złożenie zgłoszenia celnego do procedury wywozu towarów wspólnotowych przeznaczonych na zaopatrzenie statków znajdujących się w polskim porcie i wykorzystywanych w ruchu międzynarodowym do krajów trzecich.
Zgodnie z nowym w § 10 ust. 4 zgłoszenie celne w ww. przypadku należy dokonać w terminie do 10 dnia (poprzednio do 3 dnia) miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił wywóz towarów.

Zmianie uległ również termin na złożenie zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu lub procedurą wywozu czasopism i książek. Od 10 listopada br. termin ten jest dłuższy o 2 dni. Według znowelizowanego § 13 zgłoszenia dokonać można na dokumencie SAD w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 5 dnia (poprzednio do 3 dnia) miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazów rejestracyjnych, prowadzonych w uzgodnieniu z naczelnikiem urzędu celnego.

Rozporządzenie zmieniające wprowadza nowy § 13a, zgodnie z którym zgłoszenia celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towarów niewspólnotowych, nabytych w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym przez podróżnych udających się do pozostałej części obszaru celnego UE dokonywane będą przez operatora na dokumencie SAD w terminie do 5 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży towarów. Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z dnia jego przyjęcia..
Powyższy przepis stosuje się również w przypadku zgłaszania przez operatora do procedury wywozu towarów wspólnotowych nabytych na terenie wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego przez podróżnych opuszczających obszar celny Wspólnoty.

Dłuższy termin ustalono także dla zgłoszeń celnych w transporcie przesyłowym. Według nowych zasad w procedurze dopuszczenia do obrotu lub wywozu towarów przesyłanych transportem przesyłowym zgłoszeń celnych dokonuje się w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 10 dnia (wcześniej do 3 dnia) miesiąca następnego za miesiąc poprzedni (ust. 1 w § 37).

Nowelizacja objęła także wymogi dot. zgłoszeń celnych dla towarów rolnych. Do zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu towarów rolnych, które mają zostać wyprowadzone z obszaru celnego Wspólnoty przez polski urząd celny dołączyć należy oryginał karty kontrolnej T5 i trzy kopie tej karty lub tzw. zestaw T5.
Kartę T5 należy sporządzić dla towarów:
· w przypadku których wymagane jest posiadanie pozwolenia na wywóz zgodnie z przepisami UE lub
· co do których składany jest wniosek o refundację wywozową.

Stosownie do sytuacji kartę T5 należy opatrzyć zapisem: "BEZ REFUNDACJI" lub "REFUNDACJA" wraz z podaniem numeru wniosku o refundację (§ 43).

W przypadku stosowania procedury, o której mowa w art. 37 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/1999 zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu towarów rolnych dokonuje się na dokumencie SAD w terminie do 10 dnia (poprzednio do 3 dnia) miesiąca następnego za miesiąc poprzedni (nowy § 47).

Rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia, tj. 10 listopada 2004 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)