Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Największy rosyjski producent makaronów ofiarą Putina. Nie pomogły deklaracje łożenia milionów na wojnę

Podziel się:

Największy producent makaronów i mąk w Rosji właśnie został przejęty przez państwo. Protesty, ani nawet deklaracje odkupu aktywów i łożenia milionów dolarów na wojnę w Ukrainie nie uratowały firmy. Makfa wpada w ręce Putina.

Największy rosyjski producent makaronów ofiarą Putina. Nie pomogły deklaracje łożenia milionów na wojnę
Makfa to o jeden z 5 największych producentów makaronów na świecie. (makfa, Makfa)

Natychmiastowa egzekucja na wniosek prokuratury. Makfa traci niezależność. Rosyjska firma będąca czołowym dystrybutorem makaronów i mąk w kraju, jest również głównym producentem zbóż i płatków zbożowych. To jeden z 5 największych producentów makaronów na świecie.

Przejęcie firmy ma wiązać się z zarzutami stawianymi właścicielom Makfy: były gubernator obwodu czelabińskiego Michaił Jurewicz podejrzany jest o przekupstwo, a były poseł regionalny Wadim Biełousow, został w 2022 r skazany na podstawie tych samych zarzutów - wyjaśnia "The Moscow Times". Obaj mieszkają za granicą.

Wykup i miliony na wojnę

Według doniesień RBC bezskutecznie starali się uniknąć rozprawy za zamkniętymi drzwiami, przekazując sprawę sądowi polubownemu. Jak podaje rosyjski dziennik, w ramach ugody zaoferowali odkupienie firmy i wydawanie miliarda rubli ( równowartość 12 mln dol.) rocznie na wojnę Rosji na Ukrainie.

Makfa na swoich stronach poinformowała, że "jej akcjonariusze deklarują, że będą dochodzić sprawiedliwości wszelkimi dostępnymi metodami prawnymi".

Z kolei prawnik firmy Paweł Chliustow cytowany przez gazetę przekonuje, że są podstawy do zaskarżenia wyroku do rosyjskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Pełzająca nacjonalizacja

Jak ocenił "The Moscow Times", przejęcie majątku Makfy jest kolejnym przejawem "pełzającego dążenie Kremla do wymuszonych nacjonalizacji".

"Po rozpoczęciu przez Moskwę inwazji na sąsiednią Ukrainę na pełną skalę władze rosyjskie próbowały znacjonalizować kluczowe aktywa krajowego przemysłu obronnego, chcąc uzyskać większą kontrolę nad zwiększoną produkcją wojskową. Jednak masowe konfiskaty aktywów w coraz większym stopniu skupiają się na gospodarce cywilnej" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl