Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Oszukane firmy walczą z fiskusem. Skarbówka: trzeba było się zabezpieczyć

16
Podziel się:

Firmy chcą rozliczać w kosztach straty powodowane przez ataki cyberprzestępców. Skarbówka jednak rzuca przedsiębiorcom kłody pod nogi, argumentując, że powinny lepiej zabezpieczać się przed hakerami - informuje "Rzeczpospolita".

Oszukane firmy walczą z fiskusem. Skarbówka: trzeba było się zabezpieczyć
Firmy chcą rozliczać w kosztach straty powodowane przez ataki cyberprzestępców. Fiskus się nie zgadza (PAP, Andrzej Grygiel)

Cyberprzestępczość jest zjawiskiem, które dotyka niemal każdego sektora gospodarki. Od ataków na instytucje rządowe, przez przejęcie konta strefy płatnego parkowania, po firmy różnych branż - czytamy w dzienniku. Czy straty wynikłe z działalności hakerów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co grozi Obajtkowi? Prawnik wylicza. "Kara nawet do 25 lat więzienia"

"Rzeczpospolita" opisuje historię firmy transportowej, która musiała walczyć z fiskusem przez prawie trzy lata, zanim uzyskała korzystną interpretację. Spółka współpracowała z kontrahentem z Wietnamu, który świadczył dla niej usługi spedycyjne. Trzy lata temu współpracował z nią przy imporcie ananasów, wystawiając za to faktury. Po pierwszym przelewie, firma otrzymała wiadomość e-mail z informacją o zmianie rachunku bankowego kontrahenta. Nowe konto było w Szwecji - czytamy w "Rz".

E-mail nie wzbudził podejrzeń firmy, zwłaszcza że był kontynuacją wcześniejszej korespondencji. Następny przelew został wykonany na nowe konto, a potem przyszła informacja o zwrocie i o kolejnym koncie. Firma ponownie przelała pieniądze, otrzymała potwierdzenie oraz nowe faktury, więc dokonała kolejnej płatności. Dopiero wtedy okazało się, że pieniądze nie trafiają tam, gdzie powinny. Adres e-mail kontrahenta został przejęty, a jego maile i faktury były sfałszowane - czytamy w dzienniku.

Firma chciała rozliczyć straty w kosztach podatkowych. Argumentowała, że zachowywała ostrożność w kontaktach z kontrahentem, ale oszustwo było perfekcyjnie przygotowane i nie było możliwe jego przewidzenie. Policja umorzyła postępowanie z powodu braku możliwości wykrycia sprawcy - informuje dziennik.

Skarbówka odmówiła wydania interpretacji

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", fiskus odmówił wydania interpretacji, twierdząc, że nie jest w stanie ocenić, czy firma zachowała należytą staranność w kontaktach z kontrahentem.

Każda transakcja ma swoją specyfikę, zatem nie jest możliwe ustanowienie jednego wzorca postępowania dla wszystkich - stwierdziła skarbówka.

Firma zdecydowała się skierować sprawę do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku przyznał jej rację, ale fiskus zaskarżył jego rozstrzygnięcie. Dopiero wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zmusił Urząd Skarbowy do ustąpienia.

W przeszłości, fiskus zazwyczaj nie zgadzał się na rozliczanie strat wynikłych z działalności hakerów, argumentując, że przedsiębiorcy powinni lepiej zabezpieczać się przed takimi atakami. Przykładem może być sytuacja lekarza, któremu hakerzy zainstalowali w komputerze trojana, przejęli dane konta bankowego i ukradli pieniądze. Mimo że lekarz miał program antywirusowy, logował się za pomocą NIK i hasła, a transakcję potwierdzał numerem z otrzymanego z banku SMS-a, skarbówka uznała, że nie zabezpieczył się wystarczająco - informuje "Rz".

Polska na celowniku hakerów

"Rzeczpospolita" przywołuje najnowsze analizy izraelskiej firmy Check Point Software (CP), do których dotarła. Wynika z nich, że co tydzień polskie firmy i instytucje atakowane są średnio 1430 razy. Tymczasem na Węgrzech ten wskaźnik to 1390, w Niemczech – 1011, na Łotwie 660 razy. Tylko w Czechach instytucje muszą odpierać więcej ataków, bo blisko 2000 tygodniowo - podkreśla gazeta.

Według cytowanych danych, najaktywniejszą grupą hakerską w tym obszarze jest rosyjska NoName057(16). W 2024 r. uderzała już m.in. w portale Polskiego Radia, Portu Gdynia, strony województwa lubelskiego, czy serwisy GOV.pl i ePUAP.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Yyc
1 tyg. temu
Nie rozumiem dlaczego po decyzji sądu zawsze się muszą odwoływać?? Jak jacyś naćpani ego za pieniądze podatników ciągną sprawy, których juz raz sąd przyznał rację
Leśny ludek
1 tyg. temu
Skarbówka nawet umierającemu wyszarpnie poduszkę z pod głowy. Uzasadni to tym, że chciała skrócić cierpienia konającemu.
Mikeh
1 tyg. temu
A jak zabezpieczyć się przed największymi oszustami i złodziejami, czyli skarbówka?
Turkuć Podjad...
1 tyg. temu
Cholowczyc reklamuje ciągnik za3.5 mln ! A reszta wstaje z kolan !!! hehe Co Oni na tych kolanach robili ?
PGRiGS Prezes
1 tyg. temu
Rolnicy protestują przeciw Zielonemu Ładowi a zyskują najbardziej. Na koszulce napis "Bieda ". Biedny Chłopa ? nie znam biednego Chłopa i Lekarza. !!!!