Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Szwajcarski koncern zamknie produkcję pod Łodzią. Kilkaset osób straci pracę

1472
Podziel się:

Firma ABB ogłosiła, że do końca roku zakończy produkcję silników niskich napięć w Aleksandrowie Łódzkim - informuje "Gazeta Wyborcza Łódź". Oznacza to zamknięcie jednej z dwóch fabryk firmy, znajdujących się w tym mieście. Tym samym zwolnienie czeka ponad 400 osób.

Szwajcarski koncern zamknie produkcję pod Łodzią. Kilkaset osób straci pracę
Oficjalne otwarcie fabryki silników ABB w Aleksandrowie Łódzkim (Agencja Wyborcza.pl, Tomasz Stańczak)

ABB działa w Aleksandrowie Łódzkim od 2010 r. W dwóch fabrykach pracuje ponad tysiąc osób. "Dla miasta to jak Lego dla duńskiego Billund, gdzie pracuje około 7 tysięcy ludzi z okolic miasteczka, w którym mieszka tyle samo osób" - pisze "Gazeta Wyborcza Łódź".

Dziennik zaznacza, że informacja, którą firma z siedzibą w Szwajcarii ogłosiła w czwartek (9 maja), spadła na pracowników, "jak grom z jasnego nieba". Lokalny "Express Ilustrowany" pisał jeszcze rok temu, że koncern planuje rozwój w Aleksandrowie Łódzkim.

"ABB ogłosiła dziś decyzję o zakończeniu produkcji silników niskich napięć wytwarzanych w fabryce w Aleksandrowie Łódzkim, do końca 2024 r. Decyzja została podjęta w związku ze zmieniającą się dynamiką rynku oraz sytuacją geopolityczną. Jest to decyzja biznesowa, a nie reakcja na ocenę pracy lokalnego zespołu" - napisano w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Saint-Gobain: Czy zielony ład może być szansą na rozwój gospodarki w Polsce?

Ponad 400 osób do zwolnienia pod Łodzią

- Oczywiście poinformowano mnie o zamknięciu jednej z fabryk ABB w Aleksandrowie Łódzkim. Koncern ma przenieść całą produkcję silników do Chin, gdzie jest już główna fabryka firmy. To jest niestety przykry trend widoczny na całym świecie. To decyzje biznesowe oparte na rachunku ekonomicznym - komentuje w rozmowie z "GW" Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

ABB zaznacza w komunikacie, że nie zamierza opuszczać Polski. Dla pracowników zamykanej fabryki decyzja koncernu oznacza jednak zwolnienie.

- W czwartek podczas przekazywania informacji o zakończeniu produkcji w tej fabryce zostało ogłoszone, że dotyczy to wszystkich pracowników, poza określonymi grupami. Mowa o ponad 400 osobach. Wszyscy oni otrzymają wypowiedzenia zgodnie z harmonogramem wygaszania produkcji. Oczywiście wraz z pakietem wsparcia. Dzisiaj odbędą się konsultacje ze związkami zawodowymi, które mają wypracować rozwiązania, jakie będą stosowane podczas zwolnień - powiedziała dziennikowi Anna Czyż, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej ABB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1472)
luk
4 dni temu
A prawda taka, że polski pracownik nie przynosi już firmie odpowiedniego zysku. Zarabiamy ponad kwalifikacje. Przepraszam ale sprzątaczka, lub nawet pracownik po byle zarządzaniu nie jest w stanie zarobić tyle, żeby kucharz przyrządzał dla niego posiłki, kelner donosił, pilot zawoził na wakacje, manicurzystka malowała pazury. Polacy zarabiają ponad kwalifikacje bo są niewydajni. Dlatego lepiej przenieść produkcję do miejsc gdzie są niższe wymaganie płacowe i lepsze wykształcenie. Do nauki rodacy. Niedaleko jest rzesza pracowitych Chińczyków i Hindusów, którzy 24h/dobę 7 dni w tygodniu zasuwają, uczą się, szkolą i ciężko pracują bez urlopu, socjalu, chorobowego, zasiłków, dotacji i roszczeniowej postawy wobec pracodawcy.
Anna
4 dni temu
Jakoś za rządów PiS, choć daleko im do ideału, wszyscy przenosili fabryki z Niemiec czy Francji do Polski czy na Węgry. Teraz uciekają z całej UE, bo tu nie da się normalnie prowadzić biznesów przy chorych ideologicznych przepisach, tak jak było to za czasów ZSRR do reaktywacji którego zmierza obecna UE. To wszystko się sypie pod władzą komunistów. A najgorsze że zawsze najbardziej ucierpią zwykli ludzie, bo bogaci po prostu wyjada.
Warszawiak
4 dni temu
Ceny energii spowodowane cenami emisji CO2. W perspektywie zielonego ładu (Fit-For-55) dalsze wzrosty cen energii Koszty prowadzenia biznesu (przepisy, regulacje, dodatkowe raportowanie, itd) Pomysły na wprowadzenie 4 dniowego tygodnia pracy I wiele, wiele innych ciekawych pomysłów geniuszy z Brukseli...
Zielono mi
4 dni temu
Uśmiechajcie się dalej
Ciapatepisowc...
4 dni temu
Wiedziałem osiem lat temu że to się tak skończy rozdawnictwo nigdy nie rozwija gospodarki
...
Następna strona