Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP złożony. Lewica idzie dalej

5
Podziel się:

Do Sejmu wpłynął we wtorek podpisany wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Choć to dopiero początek całej procedury, to Lewica już wskazuje, kto nie powinien zastąpić prezesa NBP.

Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP złożony. Lewica idzie dalej
Posłanka Anna Maria Żukowska (PAP, Piotr Molecki)

Złożenie wniosku o postawienie prof. Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zapowiedział premier Donald Tusk. Taki krok był wcześniej wielokrotnie zapowiadany przez przedstawicieli koalicji rządzącej.

Wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu ma osiem punktów.

Zarzuty wobec niego dotyczą m.in.:

  • dostępu członków Rady Polityki Pieniężnej i niektórych członków zarządu Narodowego Banku Polskiego do kluczowych informacji dotyczących działań banku,
  • skupu obligacji przez NBP w 2020 r.,
  • premii dla prezesa Adama Glapińskiego.

- Przede wszystkim główny zarzut polega na tym, że nie realizował on zadań ustawowych ciążących na NBP, tylko zajmował się pomocą partii, z której się wywodzi – powiedział w ubiegłym tygodniu Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Adam Glapiński zaprzecza wszystkim wysuwanym wobec niego zarzutom. Uważa, że postawienie go przed Trybunałem Stanu byłoby "bardzo złe dla Polski".

Szef NBP zapewnia jednocześnie, że "nie ma nic do ukrycia" i "oczywiście" jest gotów bronić swoich działań przed Trybunałem Stanu.

W piątek do sprawy postanowiła się odnieść szefowa klubu Lewicy w Sejmie, posłanka Anna Maria Żukowska.

"Jak już osądzimy Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, to mam jedno marzenie: żeby nie zastąpiła go profesor Tyrowicz" - napisała na platformie X posłanka

Prof. Joanna Tyrowicz jest członkinią Rady Polityki Pieniężnej.

Prezes NBP przez TS. Oto procedura

Do postawienia przed Trybunałem Stanu szefa NBP potrzebny jest wniosek do marszałka Sejmu złożony przez grupę 115 posłów. Marszałek wysyła pismo do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, a ta wszczyna postępowanie.

Samo postawienie przed TS musi być już poparte większością bezwzględną (więcej posłów popiera wniosek niż jest przeciwko lub wstrzymało się od głosu). Jednak ten przepis zakwestionował Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
wladek gomulk...
4 tyg. temu
brawo towarzysze.
Emerytka wdow...
4 tyg. temu
Wszystkie sprawy są ważne, ale ja czekam na wdowią emeryturę, po śmierci męża ledwo wiąże koniec z końcem. Chcę jeszcze pożyć w normalnych warunkach, żeby było mnie stać na kupienie chociaż leków i czasem masła i kawałek szynki.
Tramp
4 tyg. temu
Może pani poseł, zajmie się sprawą większej wagi, jaką są emerytury wdowie. To jest społeczeństwu bardziej potrzebne.
takaPRAWDA-
4 tyg. temu
to Panie Glapiński nagroda za walkę z INFALACJĄ a tak na prawdę beleczek czeka i tupie stupkami co by się do żłoba dobrać
www
4 tyg. temu
Piękna ta Estera.Szalom Polacy.