Na skróty
Money.plFirmaGrupa pl.soc.prawo

Placi sie podatek pcc od kredytu?

poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo
2012-05-29 17:24 Placi sie podatek pcc od kredytu? Majka
Jestem po rozwodzie, ale dopiero po kilku latach od rozwodu przeprowadzimy z
eksmężem podział.
Wszystko u notariusza ustalone, dokumenty spiane, ale dziś zaskoczenie:
Pani rejent stwierdziła, że będzie musiała pobrać (około) 2000 złotych na
opłacenie podatku PCC od... przepisania kredytu z "mąż+żona" na "tylkożona".

Czy to jest prawidłowe?
Czy od długu, który przejmuję na siebie muszę zapłacić podatek?
W banku z przeniesieniem kredytu z dwojga małżonków na 'tylkomnie' związana
jest opłata (chyba 50pln), nie wspominali nic o konieczności opłacania PCC.

Czy notariusz się nie pomylił?



--
2012-05-30 01:07 Re: Placi sie podatek pcc od kredytu? Gotfryd Smolik news
On Tue, 29 May 2012, Majka wrote:

> Jestem po rozwodzie, ale dopiero po kilku latach od rozwodu przeprowadzimy z
> eksmężem podział.
> Wszystko u notariusza ustalone, dokumenty spiane, ale dziś zaskoczenie:
> Pani rejent stwierdziła, że będzie musiała pobrać (około) 2000 złotych na
> opłacenie podatku PCC od... przepisania kredytu z "mąż+żona" na "tylkożona".
>
> Czy to jest prawidłowe?

Nie wiem, w jaki sposób nastapiło "pokrycie" tej kwoty, która
przekraczała udział żony (czy to była "zamiana", "darowizna"
czy "zniesienie współwłasnosci"), w ustawie jest tak:
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3,22,57,460,44613,20110205,przedmiot-opod atkowania.html
+++
Art. 1.
1. Podatkowi podlegajš:
1) następujšce czynnoœci cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majštkowych,
[...]
d) umowy darowizny - w częœci dotyczšcej przejęcia przez obdarowanego
długów i ciężarów albo zobowišzań darczyńcy,
[...]
f) umowy o [...] oraz umowy o zniesienie współwłasnoœci
- w częœci dotyczšcej spłat lub dopłat,
---

> Czy od długu, który przejmuję na siebie muszę zapłacić podatek?

Własnie się zastanawiam, do której kategorii wyżej "pasuje" Twój
przypadek.
IMVHO - "mało danych". Ale spróbuję poszukać dziury w całym.
Co do zasady, pod PCC podlegaja tylko zdarzenia prawne wymienione
(scisle) w ustawie, wiec "gołe" przejecie długu nie powinno podlegać,
zeznania z googla:
http://www.google.pl/search?num=100&hl=pl&safe=off&q=pcc+przej%C4%99cia+po%C 5%BCyczki
...w zupełnosci zgadzaja się z tym pogladem.

Pytaniem jednak pozostaje, czy razem z "przejeciem" nie wystapiła *inna*
opodatkowana operacja.
Bo jak, zona tak wot postanowiła spłacać kredyt (co wzbudza podejrzenie,
że to były pieniadze "celowe", w rodzaju "na mieszkanie", "na samochód"
itede, a nie "po prostu pieniadze i robta z nimi co chceta"), ale
przedmiot, na ktory wzięto kredyt, nadal zostaje we współwłasnosci
(jej i byłego męża)? Tak "za friko"?
Bo jesli nie, to może *kwota* niespłaconego kredytu została użyta,
ale do okreslenia ułamka wartosci *rzeczy*, która żona nabędzie
"ponad udział wynikły ze współwłasnosci małżeńskiej"?
Na zasadzie takiej, że "40 tysięcy już spłacono, ale 60 tysięcy
kredytu jest do spłaty, z czego 30 tysięcy zostanie pokryte
dopłata".
Albo jakos podobnie.
(a dopłata do zniesienia współwłasnosci, upchnięta jakos w umowę,
już podlega pod PCC, patrz wyżej).

pzdr, Gotfryd
2012-06-12 10:09 Re: Placi sie podatek pcc od kredytu? Majka
Gotfryd Smolik news napisał(a):

> Nie wiem, w jaki sposób nastapiło "pokrycie" tej kwoty, która
> przekraczała udział żony (czy to była "zamiana", "darowizna"
> czy "zniesienie współwłasnosci"), w ustawie jest tak:
> http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3,22,57,460,44613,20110205,przedmiot-
opod
> atkowania.html
> +++
> Art. 1.
> 1. Podatkowi podlegajš:
> 1) następujšce czynnoœci cywilnoprawne:
> a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majštkowych,
> [...]
> d) umowy darowizny - w częœci dotyczšcej przejęcia przez obdarowanego
> długów i ciężarów albo zobowišzań darczyńcy,
> [...]
> f) umowy o [...] oraz umowy o zniesienie współwłasnoœci
> - w częœci dotyczšcej spłat lub dopłat,
> ---
>
> > Czy od długu, który przejmuję na siebie muszę zapłacić podatek?
>
> Własnie się zastanawiam, do której kategorii wyżej "pasuje" Twój
> przypadek.
> IMVHO - "mało danych". Ale spróbuję poszukać dziury w całym.
> Co do zasady, pod PCC podlegaja tylko zdarzenia prawne wymienione
> (scisle) w ustawie, wiec "gołe" przejecie długu nie powinno podlegać,
> zeznania z googla:
> http://www.google.pl/search?num=100&hl=pl&safe=off&q=pcc+przej%C4%99cia+po%
C5%B
> Cyczki
> ....w zupełnosci zgadzaja się z tym pogladem.
>
> Pytaniem jednak pozostaje, czy razem z "przejeciem" nie wystapiła *inna*
> opodatkowana operacja.
> Bo jak, zona tak wot postanowiła spłacać kredyt (co wzbudza podejrzenie,
> że to były pieniadze "celowe", w rodzaju "na mieszkanie", "na samochód"
> itede, a nie "po prostu pieniadze i robta z nimi co chceta"), ale
> przedmiot, na ktory wzięto kredyt, nadal zostaje we współwłasnosci
> (jej i byłego męża)? Tak "za friko"?
> Bo jesli nie, to może *kwota* niespłaconego kredytu została użyta,
> ale do okreslenia ułamka wartosci *rzeczy*, która żona nabędzie
> "ponad udział wynikły ze współwłasnosci małżeńskiej"?
> Na zasadzie takiej, że "40 tysięcy już spłacono, ale 60 tysięcy
> kredytu jest do spłaty, z czego 30 tysięcy zostanie pokryte
> dopłata".
> Albo jakos podobnie.
> (a dopłata do zniesienia współwłasnosci, upchnięta jakos w umowę,
> już podlega pod PCC, patrz wyżej).

Zagubiłam wątek, prsepraszam, że tak późno odpisuję.
Rejent wycofała się z pomysłu pobierania PCC.
Wyjasnienie sytuacji:
u niotariusza przeprowadzany był podział majątku, żona wykupiła udziały męża
w budynku/domu, oraz przepisała na siebie kredyt na ten dom. Pozostałe
rzeczy, drobiazgi, ruchomości uzgodnione zostały poza aktem.

Pozostał tylko problem z samochodem - wciąż w dowodzie oboje małżonków jest
właścicielami. Czy wystarczy spisać umowę między mężem i żoną by jedno z
dwojga w pełni dysponowała pojazdem? Czy też lepiej w momencie sprzedaży by
oboje podpisali/sprzedawali samochód?

Majka

--
2012-06-12 19:24 Re: Placi sie podatek pcc od kredytu? Gotfryd Smolik news
On Tue, 12 Jun 2012, Majka wrote:

> Pozostał tylko problem z samochodem - wciąż w dowodzie oboje małżonków jest
> właścicielami. Czy wystarczy spisać umowę między mężem i żoną by jedno
> z dwojga w pełni dysponowała pojazdem?

Jesli *byłym* mężem i (była) żona, to dla podatku sa to obce osoby.
Wypada sprawdzić czy i jakie podatki wynikna z takiej umowy.
Nie piszesz czy to ma być zniesienie współwłasnosci z dopłata czy bez
na przykład.

> Czy też lepiej w momencie sprzedaży by
> oboje podpisali/sprzedawali samochód?

Jak chca go sprzedac "niezwłocznie", to chyba prosciej w ten sposób?

pzdr, Gotfryd
nowsze 1 starsze

Podobne dyskusje

Tytuł Autor Data

Bank domaga sie splaty kredytu, ktory zostal juz splacony.

Dariusz Zwolinski 2006-01-09 15:55

Pytanie o pcc-1

hrk 2006-06-02 01:23

Pozew - ile wpisu i jak sie go placi?

kauzyperda 2006-08-10 09:03

PCC-1

aartur2000 2006-09-13 18:26

Podatek PCC-3 od hipoteki

Weissmann 2007-05-03 16:11

Najem, a PCC ?

666 2007-09-26 14:35

Podatek za wynajem mieszkania - kto placi?

irek 2007-11-03 10:02

PCC-3

maykel 2007-11-20 09:51

podatek pcc i rozwiązanie umowy k-s (wą

Yes 2007-12-03 08:23

[OT] Jak sie placi za dom nie gotowka?

Latet 2010-03-03 17:10