Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bilet jako faktura - czy również w 2014 roku?

0
Podziel się:

W styczniu 2014 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT. Jak wpłynie to na wystawianie faktur?

Bilet jako faktura - czy również w 2014 roku?
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

W styczniu 2014 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT, do której ustawodawca przeniósł zagadnienia z rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 marca 2011 r., normującego m.in. kwestie wystawiania faktur. Nie wszystko jednak będzie uregulowane tak jak wcześniej.

Bilety pominięte w ustawie o VAT

Wygasające rozporządzenie ministra finansów wymienia_ €œinne dowody _ poniesienia wydatku, które mogą pełnić funkcję faktury. Są to między innymi:

-— bilety jednorazowe na przejazdy (większe niż 50 km) wydane przez podmioty świadczące usługi transportowe za pomocą: kolei normalnotorowej, taboru samochodowego, statku pełnomorskiego, przybrzeżnego bądź śródlądowego, promu, samolotu i śmigłowca,

-— dowody płatności za przejazd autostradami płatnymi.

Te uregulowania nie pojawią się w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług, która będzie obowiązywać od pierwszego dnia 2014 roku. Czy to znaczy, że bilety i paragony za przejazd autostradą utracą funkcje faktury i nie będzie można już na ich podstawie odliczać VAT-u?

Rola rozporządzeń w kwestii rozliczania biletów

Wprawdzie obecne rozporządzenie normujące kwestię biletów przestanie obowiązywać, jednak ustawodawca pracuje nad nowymi aktami wykonawczymi.

Nie będą one mieć tak szerokiego zakresu jak dotychczasowe rozporządzenie MF w sprawach zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania i przechowywania faktur oraz listy towarów i usług, których nie dotyczą zwolnienia od podatku VAT. Nowe akty wykonawcze mają za to uwzględniać szczegółowe sytuacje pominięte w treści znowelizowanej ustawy.

Wchodzące w życie pierwszego dnia 2014 roku rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur będzie normowało między innymi kwestię biletów jednorazowych i rachunków za autostrady, które mogą być podstawą do odliczenia podatku z racji tego, że są traktowane jak faktura. Oto planowana treść tego aktu prawnego:

_ €œ§ 3 Faktura dokumentująca (...) przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami lub przejazd autostradą płatną, powinna zawierać następujące dane: _

_ a) numer i datę wystawienia, _

_ b) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, _

_ c) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, _

_ d) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi, _

_ e) kwotę podatku, _

_ f) kwotę należności ogółem. _

Przesłanką uznania biletu jednorazowego za fakturę pozostaje zatem odległość trasy przejazdu oraz umieszczone na nim zgodnie z przepisami dane. Jeśli bilet spełni wymienione w rozporządzeniu warunki, nadal będzie uznawany za fakturę, co daje czynnym podatnikom VAT możliwość odliczenia naliczonej daniny od towarów i usług.

Więcej o zmianach w VAT

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)