Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaległość w ZUS można spłacać na raty

0
Podziel się:

Mniejsze koszty obsługi zadłużenia, to główna korzyść płynąca dla przedsiębiorcy. Jeżeli ZUS zgodzi się na spłatę w ratach, wnioskodawca uniknie naliczania kolejnych odsetek za zwłokę.

Zaległość w ZUS można spłacać na raty
(greg801/iStockphoto)

Jeżeli trudna sytuacja finansowa firmy nie pozwala na spłatę długu jednorazowo, szansą na uniknięcie konsekwencji w związku z odkładaniem terminu spłaty jest wystąpienie do zakładu ubezpieczeń z wnioskiem o rozłożenie zobowiązania na raty.

Mniejsze koszty obsługi zadłużenia, to główna korzyść płynąca dla przedsiębiorcy. Jeżeli ZUS zgodzi się na spłatę w ratach, wnioskodawca uniknie naliczania kolejnych odsetek za zwłokę. Wniosek należy złożyć jak najszybciej bowiem wstrzymanie naliczania odsetek następuje od dnia wpływu wniosku do ZUS.

Zgoda na rozłożenie zaległości na raty oznacza również zawieszenie prowadzonych już w stosunku do tego zadłużenia postępowań egzekucyjnych. Po zgodnej, z umową z ZUS, spłacie postępowanie egzekucyjne ulegnie umorzeniu.

Jednak nie do końca bez dodatkowych kosztów...

Zakład ubezpieczeń, co prawda, zobowiązuje się nie naliczać odsetek od zaległości, ale do każdej z rat stosuje tzw. opłatę prolongacyjną. Jest ona jednak niższa o połowę od ustawowych odsetek za zwłokę.

Przedsiębiorca powinien więc pamiętać o dodatkowej opłacie podczas ustalania harmonogramu spłat.

Płatnik sam proponuje harmonogram rat

Rozłożenie zadłużenia na raty możliwe jest tylko i wyłącznie na pisemny wniosek przedsiębiorcy. We wniosku tym zawrzeć należy o jakie zadłużenie chodzi (tytuł zadłużenia), jego wartość oraz za jaki okres powstało. Należy również wskazać przyczynę zaprzestania opłacania należności oraz przyczynę braku możliwości jednorazowej spłaty zaległości (bieżąca sytuacja finansowa).

Dodatkowo umożliwia się przedsiębiorcy zaproponowanie harmonogramu spłaty długu. Może więc on sam po przeanalizowaniu swojej sytuacji określić ilość i wysokość rat oraz zaproponować termin ich wpłaty.

Wniosek powinien również zawierać informację o rodzaju pomocy publicznej, z której przedsiębiorca zamierza skorzystać. Może to być:

- pomoc indywidualna przeznaczona na restrukturyzację, lub

- pomoc indywidualna przeznaczona na naprawę szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia.

W załącznikach do wniosku preferowane jest załączenie dokumentów potwierdzających sytuację finansową firmy oraz historię korzystania z pomocy publicznej.

Nie wszystkie zaległości można rozłożyć na raty!

Jeżeli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników a zaległości wynikają z nieopłacania składek ZUS wyłącznie za siebie może ubiegać się o rozbicie całego zadłużenia na raty pod warunkiem, że opłaci składki bieżące.

Jeżeli jednak przedsiębiorca zatrudnia pracowników, a powstałe zaległości dotyczą również nieopłacania składek za pracowników nie będzie mógł przesunąć terminu spłaty zadłużenia dotyczącego składki emerytalnej oraz składki zdrowotnej. Te bowiem muszą zostać bezwzględnie uregulowane w pierwszej kolejności. Ich zapłata oraz opłacenie składek bieżących da dopiero możliwość rozbicia pozostałego zadłużenia na kolejne raty.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek w formie pisemnej przedsiębiorca może złożyć osobiście w placówce lub za pośrednictwem poczty. Można również skorzystać z elektronicznej wysyłki za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego lub platformy ePUAP.

Kiedy przedsiębiorca otrzyma odpowiedź?

Wniosek rozpatrywany jest w terminie 14 dni od daty skompletowania dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia sprawy, a nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia wpływu wniosku wydawana jest decyzja. Jeżeli ZUS wyda odpowiedź pozytywną podpisywana jest z przedsiębiorcą umowa cywilno- prawna, w której określony jest m.in. harmonogram spłaty zadłużenia z tytułu składek. Przedsiębiorca zobowiązany jest wówczas do bezwzględnego trzymania się wyznaczonych w umowie terminów. W razie naruszenia warunków umowy może dojść do jej zerwania, a to oznacza dla przedsiębiorcy, że zostanie poddany egzekucyjnemu dochodzeniu niepłaconych należności.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m269701.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;kwalifikowac;zwolnienie;z;dlugu;z;tytulu;odsetek,209,0,1346257.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jak kwalifikować zwolnienie z długu z tytułu odsetek? Wśród kategorii zdarzeń skutkujących powstaniem przychodów, ustawa o PDOP wymienia wartość umorzonych bądź przedawnionych zobowiązań, w tym także z tytułu zaciągniętych pożyczek w bankach oraz środków na rachunkach bankowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/m115555.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/odsetki;na;koncie;firmowym;kto;daje;najwiecej,131,0,1251203.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 6 proc. na koncie firmowym. W którym banku? Od 0 zł do 146 zł - tak duża może być rozbieżność w kwocie odsetek przy identycznym saldzie bieżącego konta firmowego
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m115553.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/nizsze;odsetki;za;dlugi;u;fiskusa,107,0,1210475.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niższe odsetki za długi u fiskusa Zgodnie ze środową decyzją RPP, stopa lombardowa zostaje obniżona od 6 grudnia 2012 r. z 6 proc. do 5,75 proc.
wiadmomości
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)