Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Szymański
|
aktualizacja

Donald Tusk chce, by było jak w Estonii. Będzie duża zmiana w podatkach

699
Podziel się:

Przedsiębiorców czeka mała rewolucja w podejściu do systemu podatkowego. Donald Tusk chce zapisów, które wydłużą czas na wejście zmian w podatkach do sześciu miesięcy, tak jak jest to obecnie w Estonii. Za czasów PiS biznes miał na to zaledwie 15 dni.

Donald Tusk chce, by było jak w Estonii. Będzie duża zmiana w podatkach
Donald Tusk chce wprowadzić 6-miesięczne vacatio legis dla zmian podatkowych (Licencjodawca, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Koalicja zamierza też "jak najszybciej" doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa i przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi.

Strony Koalicji zgodnie przyznają, że stabilny, przyjazny i sprawiedliwy system podatkowy to warunek niezbędny dla zwiększenia stopy inwestycji w gospodarce. W tym celu strony Koalicji wprowadzą w szczególności zasadę minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym" - wskazano w upublicznionej umowie koalicyjnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Twarda ręka Glapińskiego. Doigrał się? "Jest gorzej niż sądziliśmy"

Strony opozycyjne zgodnie deklarują także gotowość do zmniejszenia obciążeń podatkowych nakładanych na pracujących, w celu pobudzenia aktywności zawodowej i wsparcia rodzin.

Sześć miesięcy vacatio legis dla firm przy zmianach podatkowych

Kluczowy jest tutaj zapis dot. vacation legis, czyli określony w przepisach prawa okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie. Okazuje się, że jak czytaliśmy w raporcie PwC "Vacatio legis do poprawki" ostatnie lata pod tym względem były dla firm niemałym wyzwaniem.

"Legislacja w obszarze podatków w ostatnich latach uległa znaczącym przemianom. Średnio o 2 miesiące skrócono proces konsultacji projektów aktów prawnych – kluczowego etapu dla oceny racjonalności zmian i praktycznej możliwości ich wdrożenia. Znacznie skrócono także vacatio legis przy przepisach podatkowych, średnio z 50 do 15 dni, co spowodowało, że przedsiębiorcy mają mniej czasu na przygotowanie się do zmian, często w obrębie już rozpoczętych projektów biznesowych" - pisali eksperci PwC.

Jest do bardzo wyraźnie dokuczliwe dla polskiego biznesu. Ponad 70 proc. respondentów badania CFO Compass twierdzi, że kluczowym wyzwaniem w obszarze podatkowym są niejasne przepisy podatkowe i ich częste zmiany.

Estonia prymusem jeśli chodzi o konkurencyjność systemu podatkowego

W Polsce brak jest rozwiązań prawnych, które chroniłyby podatników przed skutkami pospiesznie przygotowanej legislacji.

Prymusem tutaj wydaje się być Estonia, która w kodeksie podatkowym wprost zobowiązała się do przestrzegania 6-miesięcznego vacatio legis w przypadku ustaw o daninach publicznych. Estonia jest numerem jeden pod względem jakości systemu podatkowego. Teraz tego samego chce rząd Donalda Tuska.

- Sto razy na tak dla pomysłu wydłużenia vacatio legis do 6 miesięcy - mówi w rozmowie z money.pl Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jego zdaniem to postulat, który, zarówno firmy, jak i Konfederacja Lewiatan, powtarzały od wielu lat.

Na pierwszy rzut oka nie wydaje się on kluczowy, ale data wejścia w życie zmian podatkowy to jest kwestia krytyczna - nieprzewidywalność, nieprzejrzystość systemu podatkowego w Polsce jest wynikiem w dużej mierze tego, ile obecnie wynosi vacatio legis. Nawet najtrudniejsze zmiany, jeśli będą wprowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem, będą generowały mniej kosztów i mniej niepewności - wyjaśnia.

Co więcej, jego zdaniem gdyby Polski Ład był poprzedzony półrocznym vacatio legis, to prawdopodobnie w połowie nie wszedłby życie, "bo rządzący w ciągu tych 6 miesięcy zorientowaliby się, jak wiele jest tam nieprawidłowości i zaczęliby tę ustawę nowelizować".

- Komfort i bezpieczeństwo biznesu w Estonii wynika z norm prawnych zapewniających czas na odpowiednie przygotowanie się i zrozumienie zmian w podatkach - wyjaśnia Hannes Lentsius z PwC Estonia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(699)
obiecanki dla...
6 miesięcy temu
Miała być druga Japonia, później - druga Irlandia, a teraz druga Estonia... A co będzie? WIADOMO
rozczarowana
6 miesięcy temu
Będzie pięknie, oby sie tylko nie rozczarować, zapewne tak będzie!!!żenada
rozczarowana
6 miesięcy temu
Będzie pięknie, oby sie tylko nie rozczarować, zapewne tak będzie!!!żenada
Obywatel
6 miesięcy temu
Na pewno nie będzie już gorzej jak za PIS bo tam burdel gonił burdel pamiętacie ten niby Polski Ład co 2,3 tygodnie zmiana a ludzie na tym tylko tracili wstyd a teraz na pewno bedzie lepiej Nowa Ekipa a nie ,,Starzy zatwardzielcy no i ta armia od Ziobry.
Strażnik Texa...
6 miesięcy temu
Będzie tak jak w Estonii.Hitlerowcy i ich potomkowie będą mieć coroczny marsz.
...
Następna strona