Money.plFirmaPodróże służboweOferty lotówPoradnik podróżnika
ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY NEWSLETTER



Poradnik podróżnika


Jak zachować dobrą kondycję w długiej podróży, problemy zdrowotne

Problemy zdrowotne

Wybierając się w podróż samolotem, pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się w jaki sposób możesz uniknąć nieprzyjemnych odczuć związanych z lotem, a także jak po kilkugodzinnym siedzeniu w fotelu lotniczym możesz zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Czytając poniższy tekst, dowiesz się jak walczyć z najczęstszymi przypadłościami, jakie objawiają się pasażerom podczas lotu, a także co możesz zrobić, aby przelot upłynął spokojnie i odbył się bez zbędnych nerwów.

Choroba lokomocyjna

Nieprzyjemne odczucia z nią związane zazwyczaj pojawiają się już tuż po starcie samolotu, w czasie utraty z pola widzenia horyzontu ziemi. Aby uniknąć nudności, wbrew powszechnym przekonaniom, pamiętaj, aby nie podróżować samolotem o pustym żołądku! Zrezygnuj jednak z obfitego, składającego się z dwóch dań posiłku, na korzyść lekkiej przekąski składającej się ze świeżych owoców lub warzyw. Podczas lotu polecane jest również przegryzanie kruchych ciasteczek lub batoników muesli.

Bezpośrednio przed wylotem spróbuj powstrzymać się od picia mocnej kawy czy herbaty, alkoholu, a także palenia tytoniu.

Zażyj witaminę B1, która odgrywając znaczącą rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, pomaga złagodzić dolegliwości związane z zaburzeniami układu równowagi. Szczególnie bogate w tą witaminę są płatki owsiane, ryby, ryż, szparagi, produkty mączne i wieprzowina.

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na nudności jest również imbir. Herbatka imbirowa, którą możesz nabyć w aptece oraz sklepach ze zdrową żywnością, wypita na parę godzin przed wylotem, sprawi, że zapomnisz o tej nieprzyjemnej przypadłości.

Duże znaczenie ma również to gdzie będziesz siedział w samolocie. Jeżeli jest to możliwe to radzimy wybrać miejsce przy oknie, najlepiej nad skrzydłem. Jest to miejsce, gdzie wszelkie turbulencje są najmniej odczuwalne.

Bóle uszu

Pojawiają się na skutek zmian ciśnienia powietrza i są najbardziej dokuczliwe podczas lądowania samolotu. Zdrowi pasażerowie zazwyczaj nie odczuwają większych dolegliwości z tym związanych, jednak osoby z zaburzeniami układu oddechowego, mogą poczuć się o wiele gorzej. Dlatego też, gdy przechodzisz akurat zapalenie uszu, nosa lub zatok, przed podróżą wskazane jest abyś zasięgnął opinii lekarza i upewnił się czy lot nie pogorszy stanu Twojego zdrowia.

Aby złagodzić ból uszu co jakiś czas ziewaj, przełykaj ślinę, a jak to nie pomoże nabierz głębokiego wdechu, zatkaj nos, a następnie spróbuj łagodnie wydmuchać powietrze przez nos.

Pomocne w wyrównaniu ciśnienia może okazać się również żucie gumy. W ostateczności, możesz zażyć krople do nosa.

Jetlag

Gdy Twoja podróż przebiega przez różne strefy czasowe, zamiast cieszyć się z pięknej pogody i okolicznych widoków, po przybyciu do miejsca docelowego możesz poczuć silne zmęczenie, irytację, jak również ból głowy czy trudności z koncentracją. Te oraz wiele innych podobnych dolegliwości jest spowodowanych zakłóceniem naturalnego rytmu dnia i nocy, odczuwanych w większym stopniu przy podróżowaniu z Zachodu na Wschód (dzieje się tak, ponieważ organizmowi łatwiej przestawić się na dłuższy dzień niż "stracić" kilka godzin podróżując na Wschód).

Rady dla podróżujących na Zachód

  • Postaraj się nie zasnąć podczas lotu
  • W miarę możliwości ruszaj się oraz pij duże ilości wody aby zwalczyć ogarniającą Cię senność
  • Zjedz produkty bogate w białko (ser żółty, ryba, jajko itp.), one również pomogą zlikwidować senność
  • Na kilka dni przed wylotem spróbuj stopniowo przestawić swój organizm na nowy rytm dnia - połóż się do łóżka 2 godziny później niż zwykle
  • Jeżeli to możliwe, wybieraj loty okołopołudniowe
  • Ważne spotkania w miejscu docelowym planuj w godzinach rannych, wtedy Twój organizm będzie najbardziej wydajny
  • Po wylądowaniu samolotu nie poddaj się ogarniającemu Cię zmęczeniu, poczekaj do wieczora i dopiero wtedy idź spać

Rady dla podróżujących na Wschód

  • Postaraj się zasnąć na czas lotu
  • Zjedz produkty bogate w węglowodany (owoce, ziemniaki, makaron, ryż, jogurt); spożycie ich zwiększy Twoją senność
  • Na kilka dni przed wylotem spróbuj stopniowo przestawić swój organizm na nowy tryb dnia - połóż się do łóżka 2 godziny wcześniej niż zwykle i wstań wcześniej następnego dnia
  • Unikaj środków nasennych, stosuj raczej naturalne i sprawdzone sposoby na kłopoty z bezsennością np. herbatkę ziołową
  • Ważne spotkania w miejscu docelowym planuj w godzinach wieczornych, wtedy Twój organizm będzie najbardziej wydajny
  • Unikaj alkoholu, ponieważ opóźnia on przestawienie się Twojego organizmu na nowy tryb dnia

I jeszcze parę cennych uwag

  • Pamiętaj aby przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym, zrób to najlepiej od razu gdy wejdziesz na pokład samolotu. To ułatwi Ci psychiczne przestawienie się na nowe pory dnia, jakie czekają Cię po wylądowaniu
  • Postaraj się dostosować do panującego w danym kraju czasu posiłków, godzin snu itp.
  • W pierwszych dniach po przylocie unikaj ciężkiego wysiłku fizycznego i psychicznego, pozwól Twojemu organizmowi przyzwyczaić się do nowego trybu dnia i nocy; spędzaj natomiast jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, aby nabrać nowych sił
  • Jeśli zażywasz na stałe jakieś leki w ściśle określonych godzinach powinieneś zwrócić się o poradę do swojego lekarza jeszcze przed rozpoczęciem podróży

Zakrzepica

Zakrzepy w kończynach mogą wystąpić, gdy pasażer podróżuje na długich dystansach, przebywając przez dłuższy czas w jednej pozycji. Zazwyczaj nie daje ona żadnych oznak, choć czasami można zaobserwować opuchnięcie bądź uczucie drętwienia kończyn. Bardzo rzadko, gdy zakrzep jest bardzo rozległy, jego skrawki mogą dostać się do serca lub płuc, powodując zagrażające życiu zatory płucne, których objawy takie jak ból klatki piersiowej, niewydolność oddechowa mogą pojawić się nawet kilka dni po przelocie.

Należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich jest bardzo małe, a narażeni na nią są przede wszystkim: pasażerowie, którzy ukończyli 60 rok życia, osoby, u których już wcześniej wystąpiły zakrzepy żylne lub zatory płucne, osoby z nadwagą, kobiety w ciąży, osoby chorujące na raka, kobiety zażywające środki antykoncepcyjne i jednocześnie palące papierosy, osoby przechodzące ostatnio operacje, a także osoby chorujące na wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi oraz żylaki żył. Wszystkie wyżej wymienione osoby planujące długodystansową podróż powinny przed podróżą skonsultować się z lekarzem!

Jak uniknąć zakrzepicy?

  • Postaraj się co jakiś czas zginać nogi i ręce, unikaj ich krzyżowania
  • Pij dużo wody, unikaj natomiast alkoholu i kofeiny
  • Na czas podróży załóż luźne, wygodne ubranie

Uwagi

  • Osoby z chorobami zakaźnymi nie powinny latać samolotami
  • Niska wilgotność panująca w samolocie może spowodować uczucie suchości w oczach, ustach i nosie - pasażerom noszącym na co dzień szkła kontaktowe radzimy założyć na czas lotu okulary; wszystkim osobom zalecamy picie dużych ilości wody, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu
  • Podróżni z wszczepionym stymulatorem serca mogą podróżować samolotem, jednakże należy pamiętać, że stymulatory serca z elektrodą unipolarną są podatne na elektroniczne interferencje podczas lotów.
  • W przypadku chorób przewlekłych radzimy przed podróżą skorzystać z porady lekarza

Lista porad