Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najczęściej wybierane działalności gospodarcze w Polsce

0
Podziel się:

W 2012 roku odnotowano, najwyższą od 8 lat liczbę nowozarejestrowanych działalności
gospodarczych w Polsce. W pierwszych trzech kwartałach 2012 roku założono 23 015 firm − jest to
wzrost o 25% w stosunku do analogicznego okresu w 2011 roku.

Najczęściej wybierane działalności gospodarcze w Polsce
(nyul/iStockphoto)

W 2012 roku odnotowano, najwyższą od 8 lat liczbę nowozarejestrowanych działalności gospodarczych w Polsce. W pierwszych trzech kwartałach 2012 roku założono 23 015 firm - jest to wzrost o 25% w stosunku do analogicznego okresu w 2011 roku.

Biorąc pod uwagę pierwsze raporty Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z 2013 roku, odnotowano o 3,3 tysiąca więcej nowych działalności gospodarczych niż w roku poprzednim. Według statystyk, liderem wśród nowopowstających firm jest Warszawa, a coraz więcej przedsiębiorstw jest zakładanych przez kobiety.

Forma działalności gospodarczej

Podczas zakładania działalności gospodarczej należy wybrać jej formę. Najczęściej wybieranymi formami są firmy jednoosobowe oraz spółki. Do rodzajów spółek należą kapitałowe, osobowe oraz cywilne. W 2012 roku, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej odnotowała znaczny wzrost spółek cywilnych z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek osobowych cywilnych. Ponadto, aż 5 % firm, które działały juz wcześniej, zmieniło swoją formę prawną. Zmianę można zauważyć głównie wśród spółek komandytowych oraz spółek jawnych.

Rodzaj działalności gospodarczej

Według podziału klasowego PKD Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, najwięcej przedsiębiorców wybiera sektor usług, bankowość oraz nowe technologie, w tym IT oraz telekomunikację. Bardzo popularny jest również handel hurtowy, budownictwo oraz doradztwo, przede wszystkim biur rachunkowych. Natomiast spadek popularności odnotowano wśród transportu wodnego, handlu maszynowego czy przemysłu produkcyjnego.

Region działalności gospodarczej

Według raportów Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z 2012 roku, najwięcej nowych przedsiębiorstw jest zarejestrowanych na Mazowszu, głównie w Warszawie i mowa tutaj o 6846 założonych działalnościach gospodarczych. Na kolejnych miejscach w pierwszej trójce, uplasowała się Wielkopolska z 2343 nowozarejestrowanymi firmami oraz województwo śląskie z liczbą 2183 nowych przedsiębiorstw.

Na terenach Krakowa i Małopolski utworzono 2032 firmy. Co ciekawe, geograficzne regiony Polski położone tuż obok, a więc województwo podkarpackie i świętokrzyskie, odnotowały zaledwie, kolejno 566 i 272 zarejestrowanych działalności gospodarczych. Równie niską ilość nowych przedsiębiorstw można zauważyć w województwie lubelskim - 586, warmińsko-mazurskim - 416 oraz podlaskim - 326.

Zupełnie inaczej kształtuje się sytuacja nowych przedsiębiorstw w północnej Polsce. Tylko na Pomorzu powstało 1921 nowych firm. W województwie zachodniopomorskim natomiast 833, a w kujawsko-pomorskim - 661.

W Polsce środkowej, czyli w województwie łódzkim, zarejestrowano 875 nowych działalności gospodarczych. O ponad połowę więcej natomiast na Dolnym Śląsku (1787 nowych firm), a o połowę mniej w województwie lubuskim (444 firmy).

Najmniej aktywnych przedsiębiorców jest w województwie opolskim. Na tym obszarze Polski odnotowano zaledwie 268 nowozarejestrowanych działalności.

Wykres „Liczba nowozarejestrowanych firm”, powstałe w oparciu o raporty CEIDG i KRS z 2012 roku.

Polska A i Polska B

Niestety, różnica między Polską Wschodnią a Zachodnią, jeśli idzie o ilość aktywnych przedsiębiorców oraz liczbę rejestrowanych działalności gospodarczych, wciąż jest bardzo widoczna. Ściana wschodnia, czyli Warmia i Mazury, Podlasie, Podkarpacie czy województwo lubelskie odnotowały stosunkowo niską liczbę nowopowstałych firm. Przeciwnie natomiast Polska Północna, Środkowa, tereny Dolnego Śląska i Małopolski - tutaj mamy się czym pochwalić. Głównych powodów tego zróżnicowania można się doszukiwać jeszcze w czasach zaborów czy II wojny światowej. Polska podzielona przez okupantów, dynamicznie rozwijała się po stronie niemieckiej, wolniej natomiast po stronie rosyjskiej. Województwa Polski Wschodniej to społeczeństwa starzejące się, o niższympoziomie wykształcenia i warunków życia. Prawie wszystkie sektory gospodarki są tam spowolnione, co wiąże się z niską produktywnością i poziomem rozwoju oraz wysokim bezrobociem. Mieszkańcy wschodnich terenów zarabiają mniej, a jak wiadomo, wysokość zarobków odzwierciedla
siłę gospodarczą na danym terenie. Wartość PKB na zachodzie Polski jest zdecydowanie wyższa, co bardziej sprzyja rozwojowi nowych przedsięwzięć i zakładaniu firm.

Również jeśli chodzi o pierwsze statystyki z roku 2013, o pozycję lidera wśród regionów z największych odsetkiem rejestrowania nowych działalności gospodarczych, powalczą regiony środkowo-zachodnie: głównie Mazowsze, Pomorze oraz województwo kujawsko-pomorskie.

[

]( http://www.e-harmonogram.pl/ )

Czytaj więcej w Money.pl
Kredyt w działalności gospodarczej. Co z podatkiem? Jak rozliczać tego typu zastrzyk finansowy i jaki ma on wpływ na zobowiązania podatkowe działalności?
Dziedziczenie w spółce. Co na to przepisy? Gdy umiera wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przy braku odmiennej regulacji w umowie spółki, w jego miejsce wchodzą spadkobiercy.
Pożyczki dla absolwentów zakładających firmę Jesienią mają ruszyć niskooprocentowane, na poziomie 0,69 proc. w skali roku, pożyczki dla absolwentów i studentów ostatniego roku szkół wyższych.
działalność gospodarcza
zakładam firmę
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)