Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryChorobowe za czas pobytu w sanatorium
2007-08-24 08:44

Chorobowe za czas pobytu w sanatorium

Chorobowe za czas pobytu w sanatorium
fot: Lech Muszyński /PAP

Autor: Agnieszka Ślązak


Pracownik przez okres 5 dni przebywał w sanatorium. Przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, na którym znajduje się pieczątka uzdrowiska, jednak nie ma w nim informacji, że jest to pobyt w szpitalu.
W jakiej wysokości należy za ten okres wypłacić zasiłek chorobowy - 70% czy 80%?

ZOBACZ TAKŻE:

Zwolnienie lekarskie tylko na odpowiednim druku
Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru.
Za okres pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy przysługuje w niższej wysokości i wynosi 70% podstawy wymiaru.
Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy zachodzą okoliczności uprawniające do zasiłku chorobowego w wysokości 100%, w takim przypadku zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje także za okres pobytu w szpitalu.

Nie przewiduje się niższej wysokości zasiłku chorobowego w razie pobytu pracownika w innym niż szpital stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Takim stacjonarnym zakładem opieki zdrowotnej jest sanatorium.
Pobyt w sanatorium nie powoduje więc obniżenia wysokości zasiłku chorobowego do 70%.
Od tej zasady jest wyjątek, dotyczy on pobytu pracownika w szpitalu sanatoryjnym, co może zdarzyć się po wypisaniu ze szpitala. Za okres tego pobytu zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 70%.

Pobyt w sanatorium nie powoduje obniżenia wysokości zasiłku chorobowego do 70% Informacja o pobycie pracownika w szpitalu znajduje się na zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA - w polu 11 wpisywana jest liczba dni pobytu w szpitalu.

Skoro zatem w zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza z sanatorium, pole 11 nie jest wypełnione, to zasiłek chorobowy za okres objęty tym zaświadczeniem powinien być wypłacony w wysokości 80% podstawy wymiaru, gdyż nie był to pobyt w szpitalu.

Podstawa prawna:

  • - art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31 , poz. 267 ze zm.)


Tagi:zwolnienie, zasiłek chorobowy, sanatorium, zla
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2011-01-27 08:46:35 89.73.161.* | zibi8
Re: Chorobowe za czas pobytu w sanatorium [1]
Trochę zagmatwane te przepisy,które można różnie interpretować.Skoro ktoś jedzie do sanatorium,bez pobytu w szpitalu dostaje 80% zasiłku.A ten co bardziej chory,jeżeli był wcześniej w szpitalu,dostanie 70%.
Gdzie tu można doszukać się jakiejś logiki?
-2 spadek
2011-01-27 10:45:30 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zagmatwany to jest bardziej artykuł. O zasiłku chorobowym mówimy w przypadku zwolnienia lekarskiego stwierdzającego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby i sanatorium nie ma nic do tego. Logika jest taka, że w szpitalu potrzeby chorego w znacznej części pokrywane są ze składki zdrowotnej. Poza szpitalem chory finansuje się sam. A szpital jest szpitalem. Nie gra roli czy sanatoryjny, wojskowy czy powiatowy.

Art. 11 ustawy jest jasny:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html
2007-09-18 10:10:27 83.17.71.* | Kadrowa
Re: Zasiłek choroby za okres pobytu w sanatorium [1]
Nie rozumiem - przecież pobyt w sanatorium nie jest podstawą do uzyskania zwolnienia lekarskiego na czas pobytu, czyli skoro pracownik ma zwolnienie to znaczy że zachorował ;) i nie ma znaczenia że stało się to akurat wtedy gdy był w sanatorium.
2009-09-11 10:19:22 83.15.227.* | chora od 12 lat ;p
a czy do sanatorium nie są wysyłane osoby w jakimś stopniu chore? przecież to nie ośrodek wypoczynkowy, tylko terapia mająca na celu poprawę zdrowia. to co ma w tym czasie zrobić osoba pracująca? wziąć urlop wypoczynkowy? niech pani kadrowa pomyśli tak zwyczajnie, po ludzku...
Podobne wiadomości
Bezpieczny etat to tylko iluzja Bezpieczny etat to tylko iluzja
Według danych GUS z 2012 roku Polak średnio szuka nowej pracy przez 11 miesięcy, a prawie ćwierć miliona naszych rodaków korzysta z kredytów hipotecznych zaciągniętych na 20-30 lat.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI