Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciągłe zmiany ustawy nie służą niepełnosprawnym

0
Podziel się:

To już 46 nowelizacja ustawy o zatrudnianiu niepełnosprawnych. Pracodawców zniechęca niestabilne prawo, a przede wszystkim zmiany w udzielaniu wsparcia finansowego.

Ciągłe zmiany ustawy nie służą niepełnosprawnym

Zmiana finansowania ubezpieczenia społecznego dla przedsiębiorstw zatrudniających niepełnosprawnych może naruszyć płynność ich funkcjonowania, w szczególności zaś dotknie Zakłady Pracy Chronionej.

Konsekwencją 46 nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej będzie redukcja miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych i zmniejszenie ich aktywności zawodowej.

Pomysłodawcy nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych postulują zmniejszenie o 50 proc. finansowanie składki na ubezpieczenie emerytalne. Natomiast składka na ubezpieczenie emerytalne płacona przez pracodawcę, która obecnie jest finansowana przez budżet państwa będzie refundowana przez PFRON raz na dwa miesiące na wniosek pracodawcy.

W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, ciągłe nowelizowanie tej ustawy pociągające za sobą częste zmiany warunków zatrudniania osób niepełnosprawnych, nie sprzyja budowaniu nowoczesnego systemu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, nad którym toczy się ogólnopolska debata z udziałem środowiska niepełnosprawnych oraz pracodawców zatrudniających te osoby.

W Polsce mamy do czynienia z jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Tylko 13 proc. tego środowiska ma pracę. Wzmożone kampanie społeczne mające na celu zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie poprawią wskaźników, jeżeli resort pracy i polityki społecznej będzie się wzbraniał przed wprowadzeniem rozwiązań systemowych zachęcających pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych. *Łukasz Matras, PKPP Lewiatan: *_ Kolejne nowelizacje są działaniem lekceważącym zarówno wobec środowiska osób niepełnosprawnych jak i pracodawców dających im pracę. _ Ciągłe zmiany warunków wsparcia finansowego dla pracodawców wpływają niekorzystnie na zatrudnianie osób niepełnosprawnych oraz ich rehabilitację poprzez pracę. Zmienne koszty pracy niepełnosprawnych sprawiają, że przedsiębiorcom trudniej jest tworzyć długofalowe biznesplany. Będzie ich to zniechęcało do podejmowania decyzji o zatrudnianiu niepełnosprawnych.

PKPP Lewiatan nie zgadza się ze zmianami prowadzącymi do ograniczenia kompetencji Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych i zwiększenia roli Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz zmianą sposobu powoływania i odwoływania członków Rady, które w rzeczywistości będzie się odbywać bez opinii organizacji desygnującej członków do Rady. W takiej sytuacja Rada znacznie straci na swojej autonomii.

Nie wszystkie zmiany wzbudzają jednak sprzeciw przedsiębiorców.

KORZYSTNE ZMIANY W USTAWIE:

wiadomości
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)