Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryCo grozi za zatrudnianie "na czarno"?
2010-05-12 15:58

Co grozi za zatrudnianie "na czarno"?

Co grozi za zatrudnianie "na czarno"?
[fot: Wrangler/Dreamstime]

Autor: Agnieszka Zawadzka


Umowa o pracę musi być zawarta na piśmie. Jeżeli tak nie jest, kontrola PIP może uznać, że firma zatrudnia pracownika nielegalnie i nałożyć na pracodawcę mandat.

Jego wysokość może się wahać od tysiąca do 2 tys. złotych, a wyjątkowo, w razie recydywy, może sięgnąć nawet 5 tys. złotych - informuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Jeżeli kontroler stwierdzi, że przedsiębiorca nie zgłosił pracującego do ubezpieczeń społecznych, nie nakłada sam kary, lecz powiadamia o tym właściwy oddział ZUS. Kontrolerzy ZUS mogą naliczyć w takim przypadku grzywnę do 5 tys. złotych.

Jednak brak zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych powiązany jest z tym, że za zatrudnionego nie odprowadza się składek na Fundusz Pracy. A za to kontrola PIP może nałożyć dodatkową karę - jak informuje PIP - podstawa wymiaru składek na ten fundusz oraz na ubezpieczenie społeczne – emerytalne i rentowe jest bowiem co do zasady taka sama i dotyczy ich to samo zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego. Inspektor składa wówczas wniosek o ukaranie do sądu, a osobie odpowiedzialnej grozi kara grzywny od 3 tys. do 5 tys. zł.Tagi:zus, praca, kontrola, praca na czarno, pip, państwowa inspekcja pracy
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Podobne wiadomości
Składki ZUS. Za miesiąc będzie nowa wersja programu "Płatnik" Składki ZUS. Za miesiąc będzie nowa wersja programu "Płatnik"
Wszystko będzie działo się online - zapowiada.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać? Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać?
Według prawa pracy istnieje 5 rodzajów umów o pracę. Zobacz, który jest najbardziej korzystny.