Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy z funduszu na premie można wypłacić dodatek funkcyjny?

0
Podziel się:

Regulamin premiowania powinien wyraźnie określać jakie nagrody można przyznać pracownikom.

Czy z funduszu na premie można wypłacić dodatek funkcyjny?
(Endostock/Dreamstime.com)

Regulamin premiowania powinien wyraźnie określać, jakie formy nagród i za co można przyznać pracownikom.

*Pytanie: *Firma, chcąc zmotywować pracowników, utworzyła regulamin premiowania i zasady tworzenia tzw. funduszu premiowego. Mam za zadanie zweryfikować, czy regulamin jest zgodny z prawem. W regulaminie jest zapis, że fundusz premiowy będzie przeznaczony na wypłatę premii regulaminowej, funkcyjnej oraz uznaniowej. W dalszej treści są też zapisy o dodatkach: za staż i specjalnym.

Czy z funduszu premiowego można wypłacać dodatki (dodatek a premia to przecież dwie różne rzeczy). A może nie nazywać tego funduszu premiowym, a jakoś inaczej? A może utworzyć dwa różne fundusze? Nie słyszałam nigdy o premii funkcyjnej, a raczej o dodatku. To chyba jest błędna nazwa?

*Odpowiedź: *Przy tworzeniu regulaminów warto – dla jasności rozliczeń – stosować jednoznacznie zdefiniowane określenia, a najlepiej określenia zgodne ze stosowanymi w Kodeksie pracy (jeśli tylko jest to możliwe). Takie działania pozwalają unikać błędów interpretacyjnych po obu stronach (pracodawcy i pracownika).

Warunkiem uzyskania premii przez pracownika jest spełnienie określonych warunków zawartych w wewnątrzzakładowych przepisach prawa pracy.

Regulamin premiowania jako samodzielnie ustalany przez pracodawcę – w przypadku gdy nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa, (wtedy bowiem wszelkie regulaminy są ustalane i zmieniane w uzgodnieniu z tą organizacją lub organizacjami – jeśli jest ich więcej) może zawierać zarówno zasady tworzenia i wypłacania premii oraz dodatków funkcyjnych, stażowych czy specjalnych.

Przy ustalaniu powyższych regulaminów należy kierować się zasadą, że postanowienia regulaminów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układu zbiorowego pracy. W innej bowiem sytuacji, zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika, obowiązywałyby korzystniejsze postanowienia układu zbiorowego.

Uwaga!

Jednoznaczność stosowana w definiowaniu pojęć zabezpieczy pracodawcę przed koniecznością dodatkowych tłumaczeń i weryfikacji błędnie interpretowanych działań a więc w konsekwencji nie doprowadzi do minięcia się oczekiwań pracownika i intencji pracodawcy.

Podstawa prawna

Art. 27 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 1997 r. nr 82, poz. 518 ze zm.).Art. 9 § 2 i 3 Kodeksu pracy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t47498.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/warto;zadbac;o;najcenniejszych;pracownikow,134,0,653702.html) Warto zadbać o najcenniejszych pracowników Całkowity koszt zastąpienia każdego utraconego pracownika to nawet dwu - lub trzykrotność jego rocznego wynagrodzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t90495.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dodatek;stazowy;w;podstawie;wymiaru;skladek,204,0,727244.html) Dodatek stażowy w podstawie wymiaru składek Dla pracowników podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t91471.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jakie;dokumenty;o;stazu;pracy;uwzglednic;przy;liczeniu;dodatkow,230,0,599270.html) Jakie dokumenty o stażu pracy uwzględnić przy liczeniu dodatków? Nie tylko świadectwo pracy dokumentuje staż. Pracownik może przedstawić także legitymację ubezpieczeniową lub zaświadczenie z poprzedniego zakładu.

Autor jest specjalistą w zakresie wynagrodzeń

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)