Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościKadryDni wolne na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia
2010-08-31 12:43

Dni wolne na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia

Dni wolne na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia

Autor: Katarzyna Stępnicka


1/2

Pracodawca, jedynie w ściśle określonych sytuacjach, jest zobowiązany udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Liczba takich dni uzależniona jest od długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Kodeks pracy uprawnienie pracownika do zwolnienia od pracy – z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – celem poszukiwania nowej pracy, uzależnia od spełnienia trzech przesłanek: umowa o pracę musi zostać wypowiedziana przez pracodawcę, okres wypowiedzenia nie może być krótszy niż dwa tygodnie, a pracownik musi złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie takich dni wolnych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Niezbędną przesłanką do uzyskania przez pracownika uprawnienia do dni wolnych na poszukiwanie pracy jest wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Zatem wskazane uprawnienie nie przysługuje np. w przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron. Nie przysługuje ono również w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Podkreślenia wymaga, że zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje także pracownikowi, który nie przyjął zaproponowanych mu przez pracodawcę w wypowiedzeniu zmieniającym, warunków pracy i płacy.

Prawo do uzyskania zwolnienia na poszukiwanie pracy nie obejmuje swoim zakresem pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę na okres próbny, na okresy krótsze niż trzy miesiące. Wynika to z faktu, że okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny, krótszy niż 2 tygodnie wynosi 3 dni robocze. Natomiast, gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie a krótszy niż 3 miesiące – 1 tydzień.

Dni wolne tylko na wniosek pracownika

Podstawą udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy jest wniosek pracownika. Taki wniosek powinien być przedstawiony pracodawcy w formie pisemnej, ze wskazaniem dni, które pracownik chciałby wykorzystać na poszukiwanie pracy. Kodeks pracy nie precyzuje, z jakim wyprzedzeniem należy złożyć wskazany wniosek. O udzieleniu zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, jak i o jego terminie, decyduje pracodawca.

Zgodnie ze stanowiskiem GIP w sprawie liczenia dni roboczych na poszukiwanie pracy (GPP-517-4560-14-1/10/PE/RP) zwolnienie od pracy może być udzielone jedynie na dni, które są dla pracownika dniami pracy.Tagi: praca, pracodawca, wolne, poszukiwanie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Biuro przyszłości to biuro bez kabli. Zobacz, jak zmienią się miejsca pracy Biuro przyszłości to biuro bez kabli. Zobacz, jak zmienią się miejsca pracy [reklama]
Podobne wiadomości
Minimalna stawka za pracę. Szydło sprawdzi wiarygodność premier Minimalna stawka za pracę. Szydło sprawdzi wiarygodność premier
Złożenie projektu ustawy "o minimalnej stawce za godzinę 12 zł" zapowiedziała w piątek rano w Krakowie wiceprezes PiS Beata Szydło. Jak mówiła, ma to być jednocześnie test na wiarygodność premier Ewy Kopacz, czy chce realizować obietnice dawane Polakom.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Dekpol został zatwierdzonym dostawcą koncernu Caterpillar Dekpol został zatwierdzonym dostawcą koncernu Caterpillar
Amerykański koncern Caterpillar przyznał firmie Dekpol S.A. status zatwierdzonego dostawcy stalowych elementów konstrukcji maszyn budowlanych.