Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryDodatkowe świadczenia macierzyńskie dla prowadzących działalność
2010-03-09 15:19

Dodatkowe świadczenia macierzyńskie dla prowadzących działalność

Dodatkowe świadczenia macierzyńskie dla prowadzących działalność
[fot: Alexshalamov/Dreamstime]

Autor: Krystyna Tymorek


Kobiety prowadzące firmę, o ile mają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Nie mają za to prawa do urlopów, w tym do urlopu macierzyńskiego, a także do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Osoby te mają prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego (obligatoryjnego i fakultatywnego), jak i przez okres urlopu ojcowskiego.

Dokumenty do wypłaty, czyli wniosek do ZUS

Warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres równy okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest wystąpienie przez osobę pobierającą obligatoryjny zasiłek macierzyński z pisemnym wnioskiem o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego do płatnika zasiłku. Czyli w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – do ZUS.

Wniosek w sprawie wypłaty dodatkowego zasiłku macierzyńskiego przez okres do 2 tygodni powinien być złożony w ZUS najpóźniej przed rozpoczęciem korzystania z tego zasiłku, a więc nie później niż w ostatnim dniu pobierania obligatoryjnego zasiłku macierzyńskiego.

We wniosku o dodatkowy zasiłek macierzyński osoba zainteresowana powinna określić okres korzystania z tego zasiłku (tydzień lub jego wielokrotność), w 2010 r. - tydzień lub dwa.

Ważne: Ponieważ dodatkowy zasiłek macierzyński może być przyznany wyłącznie bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku podstawowego, złożenie wniosku o dodatkowy zasiłek po zakończeniu pobierania zasiłku podstawowego nie będzie mogło być uwzględnione.

Podstawa prawna:
art. 29 i art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 237, poz.1654).

Autorka jest radcą prawnymTagi:zasiłek, urlop, macierzyński, działalność, zwolenienie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2011-04-19 00:46:45 46.113.233.* | grsr6
Re: Dodatkowe świadczenia macierzyńskie dla prowadzących działalność [0]
zostały dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego podstawowego a zus NIC jeszcze nie wypłacił, to co dopiero dodatkowe tygodnie.... TRAGEDIA !!
Podobne wiadomości
Urlop ojcowski. Kiedy przysługuje? Urlop ojcowski. Kiedy przysługuje?
Zobacz, co musi się wydarzyć, żebyś mógł dłużej odpoczywać od pracy.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać? Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać?
Według prawa pracy istnieje 5 rodzajów umów o pracę. Zobacz, który jest najbardziej korzystny.