Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fotograf może być ryczałtowcem, ale nie zawsze się to opłaca

0
Podziel się:

Decyzję o wyborze sposobu opodatkowania działalności determinuje rodzaj zdjęć oraz to, gdzie fotograf pracuje.

Fotograf może być ryczałtowcem, ale nie zawsze się to opłaca
(Ian Lawrence/Splash News/EAST NEWS)

Istnieje możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przychodów uzyskanych ze świadczenia usług fotograficznych. Nie dotyczy to jednak każdego fotografa. Decyzję o wyborze sposobu opodatkowania działalności determinuje rodzaj zdjęć oraz to, gdzie fotograf pracuje. Z reguły nie jest to jednak korzystna forma w pierwszym roku prowadzenia działalności.

Wybór opodatkowania działalności ryczałtem ewidencjonowanym niesie za sobą pewne zalety. Przede wszystkim, znając swoje przychody, można łatwo przewidzieć kwotę podatku, jaki trzeba będzie zapłacić. Przedsiębiorca prowadzi tylko ewidencję przychodów i nie ma ryzyka związanego z niewłaściwym rozliczeniem wydatków w kosztach. Nie każdy jednak może wybrać ryczałt. Brak prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przypadku przychodów uzyskanych ze świadczenia usług fotograficznych dotyczy fotografów świadczących usługi fotoreporterów oraz usługi wykonywania fotografii reklamowej i podobnych.

Kluczowy numer PKWiU

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 16.12.2013 r. o sygn. IBPBI/1/415-944/13/WRz, 2013.12.16 wskazał, że należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Tak więc w celu zbadania możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu do przychodów uzyskanych z fotografii konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych zdjęć (czy innych usług fotograficznych) do określonego grupowania PKWiU.

Warto pamiętać, że to nikt inny jak świadczący usługi przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonywanych czynności.

Zdjęcia weselne i portrety dla ryczałtowca

Zastosowanie ryczałtu jest możliwe w przypadku świadczenia usług fotograficznych w szczególności w zakresie świadczenia usług fotografii ślubnej i portretowej, a także w zakresie wykonywania usług zapisów wideo wydarzeń takich jak śluby, czy też wesela. Zgodnie z przepisami podatkowymi bowiem, przychody uzyskane z materiału weselnego czy z portretów mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o ile zgodnie z PKWiU są sklasyfikowane pod symbolami:

- 74.20.21.0 Usługi wykonywania fotografii portretowej,

- 74.20.23.0 Usługi wykonywania fotografii lub zapisów wideo takich wydarzeń, jak śluby, wesela, pokazy mody, zawody itp.

Na start zasady ogólne

W przypadku tego rodzaju usług stawka ryczałtu jest jednak dość wysoka i wynosi aż 17%. Nie zawsze więc opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym będzie dla fotografa korzystne. Zwłaszcza na samym początku prowadzenia działalności, kiedy przedsiębiorca ponosi znaczne wydatki i kupuje wartościowy sprzęt fotograficzny. Decydując się na opodatkowanie swoich dochodów według skali podatkowej (18 proc. lub 32 proc.) lub podatkiem liniowym (19 proc.), przedsiębiorca będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania o poniesione koszty, a także rozłożyć ewentualną stratę na kolejne lata, co nie jest możliwe w przypadku zastosowania opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym.

Czytaj więcej w Money.pl
PIT-28 za 2013 rok. Jakie ulgi podatkowe dla ryczałtowca? Wypełniając PIT-28 nie można skorzystać z wszystkich preferencji podatkowych.
Kto musi rozliczyć PIT do końca stycznia? Deklarację PIT-28, która dotyczy opodatkowania zeszłorocznych przychodów podatkiem ryczałtowym, składamy do końca tego miesiąca.
Pracodawca wypełni za nas PIT, jeśli... Do 10 stycznia pracownik może zwrócić się do swojego pracodawcy, by wypełnił za niego zeznanie podatkowe za zeszły rok.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)