Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryJak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży
2009-11-06 15:30

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży
[fot: Valocity Studios/CC/Flickr]

Autor: Jarosława Warszawska


W okresie ciąży podwyższona zostaje wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Podstawę zasiłku chorobowego pracownika (zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone u danego pracodawcy za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Te same zasady stosuje się do obliczania podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby (art. 92 § 2 kp).

Okoliczność, że zwolnienie chorobowe wystawione zostało w czasie ciąży, nie powoduje zmiany zasad obliczania tej podstawy.

W okresie ciąży ulega natomiast podwyższeniu sama wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego i wynosi 100% podstawy wymiaru.

W pewnych okolicznościach jednak podstawę wymiaru chorobówki oblicza się z okresu krótszego niż 12 miesięcy. Dzieje się tak, gdy:

  • okres zatrudnienia pracownika u tego pracodawcy jest krótszy niż 12 miesięcy (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej),
  • w okresie 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy tego pracownika (np. z połowy etatu na cały etat, lub odwrotnie).

Wówczas podstawę wymiaru świadczeń chorobowych ustala się tylko z okresu obowiązywania nowego wymiaru czasu pracy (art. 40 ustawy zasiłkowej).

Przykład:
Pracownica jest zatrudniona od 1.09.2008 r. gdzie do 31.05.2009 r. pracowała na 3/4 etatu, a następnie od 1.06.2009 r. na cały etat. Na początku listopada zachorowała.
Podstawę wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie tej pracownicy wypłacone za okres czerwiec-październik 2009 r.

Podstawa prawna

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.); w tekście: kp.
  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz.U.: z 2005 r. nr 31, poz. 27 ze zm.); w tekście ustawa zasiłkowa.

Autorka jest pracownikiem firmy Mericon Kadry Płace Doradztwo



Tagi:ciąża, chorobowe, naliczanie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2015-04-22 21:52:20 93.105.3.* | angelika242
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [0]
Witam. Mam umowę na czas nieokreślony wymiarze pół etatu. Do niej dołączony został aneks w formie porozumienia zmieniającego, w którym mój wymiar godzin pracy wynosi 21/23. Porozumienie obowiązuje od dnia 01.09.2014 do 31.08.2015. Obecnie jestem w trzecim miesiącu ciąży. Jeśli musiałabym pójść na L4 przed 31.08. to w jaki sposób naliczane będą przez ZUS zasiłki już po tej dacie?
2015-04-09 15:21:09 agata84_84
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [5]
Witam
Mam pytanie.Przebywałam na L4 182 dni(nie ciąża).Po skończeniu wróciłam do pracy i okazało się , że jestem w ciąży.Przepracowałam tydzień i lekarz wystawił mi zwolnienie na zagrożoną ciąże.Jak będzie liczone wynagrodzenie?ZUS Wliczy ostatnie wypłaty w wys. 80% i wyliczy średnią czy normalnie należy mi się 100% wynagrodzenia bez względu na wcześniejsze zwolnienie?
Pozdrawiam
2015-04-09 15:55:52 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Podstawa będzie identyczna* jak poprzedniego zasiłku, tylko stawka zasiłku wyższa. Czyli stawka "100%". Nie oznacza to co do złotówki 100% wynagrodzenia netto.

* No chyba, że podstawa tamta była niższa od obecnej płacy minimalnej- wtedy zostanie do tej minimalnej podniesiona- tak jak w przypadku zasiłku- od stycznia 2015, jeśli jego podstawa brutto brutto w 2014 była niższa niż 1750 zł.
2015-04-09 15:58:23 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ps. oczywiście ta kwestia minimalna dotyczy tylko etatowców. I obowiązuje tu proporcja do wymiaru etatu.
2015-04-09 15:58:04 agata84_84
Dziekuje za odp.Moje wynagrodzenie to 3100 zł netto.Rozumiem ze mniej wiecej ok. 3100 zł powinnam otrzymac tak?
2015-04-09 16:03:40 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Mniej więcej. To zależy m.in. od pracowniczych KUP (położenie zakładu względem miejscowości zamieszkania) i liczby dni kalendarzowych miesiąca. Może inaczej- obecny zasiłek powinien wynieść 1,25 (100/80) tego sprzed tygodnia.
2015-04-09 16:07:46 agata84_84
Rozumiem.Dziękuje za wyjaśnienie.Pozdrawiam
2015-04-08 19:36:40 Kataleya
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [6]
Dzień dobry, bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytanie:

od 15.09.2014 do 24.01.2015 przebywałam na zwolnieniu lekarskim (otrzymywałam zasiłek chorobowy, a później świadczenie rehabilitacyjne)- niezdolność do pracy spowodowały powikłania po wypadku. Również we wrześniu 2014 złożyłam wypowiedzenie w pracy (zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne wypłacał mi ZUS).
Z dniem 26.01.2015 rozpoczęłam pracę u zupełnie nowego pracodawcy. Pracuję nadal i wykonuje swoje obowiązki normalnie, choć dowiedziałam się, że jestem w ciąży (korzystałam u nowego pracodawcy ze zwolnienia lekarskiego przez 3 dni w lutym 2015). Uprzejmie proszę o informację jak mam wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku gdybym zmuszona była pójść na zwolnienie lekarskie? Czy w moim przypadku nowy pracodawca to nowy płatnik i mam liczyć kwotę z umowy? Czy wspomniane w powyższych postach 3 miesiące wynikające z ustawy także są tutaj kluczowe ? Będę wdzięczna za pomoc merytoryczną- dziękuję.
2015-04-08 20:50:12 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ma Pani nowego płatnika, nowy tytuł do ubezpieczenia, a więc do podstawy zasiłków wchodzą wynagrodzenia jedynie z obecnej umowy o pracę. I to jest kwestią 'mocniejszą' niż zasada 3 miesięcy. Ta zasad będzie miała zastosowanie jedynie do obecnego tytułu.
Jak rozumiem za ZLA w lutym wynagrodzenia chorobowego nie było- nie upłynął okres wyczekiwania a w dacie początku zasiłku chorobowego powinien być 2013 r.

Zatem do podstawy wynagrodzenia/zasiłku chorobowego wejdą tylko wynagrodzenia z obecnej umowy za miesiące poprzedzające miesiąc niezdolności z pominięciem stycznia.
2015-04-08 21:57:37 Kataleya
Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam z rozpędu napisałam ze zwolnienia (3 dni) korzystałam w marcu (a nie jak napisałam pierwotnie w lutym). Zasiłek chorobowy tak jak napisałam pobierałam od 09.2014 roku.
Rozumiem, że ta "zmiana" nie wpływa na treść mojego pytania i do obliczenia podstawy ewentualnego zasiłku chorobowego mam stosować kwotę z obecnej umowy ? (na wynagrodzenia skład się stała kwota).
Napisał Pan cyt. "I to jest kwestią niż zasada 3 miesięcy" - czy istnieje jakieś prawdopodobieństwo wynikające z przepisów prawa, bądź innych- że może to zostać podważone/niewystarczające? Pozdrawiam
2015-04-09 09:47:00 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Z tym 2013 chodzi mi o to, że przecież od 15.09.2014 nie został wyczerpany okres zasiłkowy, więc skąd świadczenie rehabilitacyjne ?
----

Ta 'mocniejszość' wynika z logiki, praktyki i art. 36, ust. 4 Ustawy : "Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagro-dzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy".

To, że ZLA było w marcu, a nie w lutym niewiele zmienia w kontekście uwzględniania tylko wynagrodzeń z nowej umowy.
2015-04-09 16:13:25 Kataleya
Dziękuję- ma Pan rację, chodziło tylko o zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne mnie nie dotyczyło.
Proszę jeszcze w ramach możliwości o podpowiedź: mój pracodawca nie wie jeszcze, że jestem w ciąży, ale poinformował mnie, że firma jest w dość trudnej sytuacji finansowej. Pracodawca wspominał o zmianie wynagrodzenia ze stałego na system podstawa + tzw. prowizja od sprzedaży (obniżenie podstawy). Zależy mi na tej pracy i chciałabym mieć możliwość powrotu po urlopie macierzyńskim. W związku z tym muszę rozważyć możliwość wyrażenia zgody na taką zmianę (czytałam, że w wypadku takich zmian musi być porozumienie dwóch stron). Czy w takim przypadku zasiłek chorobowy będzie liczony od tej niższej stawki ? Czy pracodawca musi zmienić całą umowę, np. aneksem czy też wystarczy porozumienie zmieniające?
2015-04-09 21:46:20 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zmiana zasad wynagradzania albo porozumieniem zmieniającym (czyli za obopólną zgodą) co skutkuje aneksem do umowy, albo wypowiedzeniem zmieniającym- czyli jednostronnie przez pracodawcę, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Tyle, że ta druga opcja w przypadku pracownicy w ciąży tylko u pracodawcy 'dużego' tj. zatrudniającego min. 20 osób.

To jak to wpłynie na wysokość zasiłków zależy od charakteru/zasad/regulaminu tej prowizji- a mianowicie tego, czy jest ona wypłacana niezależnie od tego, czy i jak długo w okresie za jaki jest wypłacana pracownik był niezdolny do pracy. Bo jeśli jest ona bez związku, nie jest pomniejszana za czas ZLA, to nie wchodzi ona do podstawy zasiłku.
2015-04-10 17:03:14 Kataleya
Rozumiem, że jeżeli jest to prowizja od osiągniętej sprzedaży (np. konieczność osiągnięcia założonego progu honorowane jest premią w wysokości X%) to nie będzie się wliczała do zasiłków, gdyż nie jest składnikiem stałym wynagrodzenia? Jeżeli zgodzę się na obniżenie wynagrodzenia, a w tym samym miesiącu lekarz wyda decyzję, że nie powinnam już pracować- wtedy do zasiłku liczy się już ta niższa kwota podstawy ?
2015-04-08 10:02:32 141.189.205.* | Topik943
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [4]
Dzień dobry.
Chciałam podpytac, jeżeli byłam na zwolnieniu L4 od 23.03.2015 do 27.03.2015 (nie ciąza)i pojdę na L4 ( ciąża od 01.05.2015)czy wtedy zasiłek jest płacony 80% przez cały okres ciązy?
Dziękuję.
2015-04-08 10:28:38 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zasiłek chorobowy przed ciążą nie ma wpływu na stawkę zasiłku chorobowego w ciąży- wynosi ona "100%" podstawy. W związku z tym, jaki okres upłynie pomiędzy oboma zasiłkami- podstawa w maju będzie identyczna jak w marcu- a więc zasiłek będzie 1,25 tego marcowego.
2015-04-08 14:33:09 141.189.205.* | Topik 943
Przepraszam, ale chciałam jeszce się upewnic, bo czytałam gdzieś, iz jezeli powiędzy zwolnieniami jest przerwa mniej niż 3 miesiące, to L4 w ciązy jest liczony 80%?
Czy coś przekręciłam?

Z góry dziekuję.
2015-04-08 14:44:47 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Pokręciła Pani.
Przerwa pomiędzy zasiłkami ( a nie zwolnieniami ) krótsza niż 3 pełne miesiące kalendarzowe powoduje, że podstawy nowego zasiłku nie ustala się na nowo, tj. podstawa jest ta sama, co ustalona dla starego zasiłku. To z art. 43 Ustawy tzw. zasiłkowej. I to miałem na myśli pisząc
W związku z tym, jaki okres upłynie pomiędzy oboma zasiłkami- podstawa w maju będzie identyczna jak w marcu


Natomiast co innego podstawa, a co innego stawka zasiłku. Stawka zasiłku chorobowego w ciąży to "100%" podstawy. Na stawkę zasiłku 60%/70%/80%/100% nie wpływa stawka zasiłku poprzedniego ani okres czasu od poprzedniego zasiłku, a jedynie okoliczności na jakie przypada zasiłek- szpital, ciąża, macierzyństwo itd. czy termin złożenia wniosku o zasiłek/urlop związany z rodzicielstwem.
2015-04-08 15:45:13 141.189.205.* | Topik943
Dziękuje pięknie za wyjaśnienie:)
2015-03-29 18:02:32 109.241.216.* | 123zosia
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Witam.
Prosze o pomoc w wyliczeniu zasilku maciezynskiego.
Podstawa zatrudnienia netto 3200(zatrudnienie caly etat od 01.09.2014)
Od 01.01.2015-28.02.2015 bylam na l4 80%(nie ciazowe)
Od 01.03.2015 na l4 ciazowym
Prosze o pomoc w wyliczeniu wysokosci zasilku w ciazy.
Dziekuje za odpowiedz.
2015-03-30 13:24:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie bardzo możliwe, przecież nie wiemy kiedy, na jak długo z obecnego chorobowego Pani do pracy wróci, jakie uzyska wtedy wynagrodzenia.
Tylko w przypadku, gdy powrotu nie będzie albo będzie on krótszy niż pełne 3 mc kalendarzowe- zasiłek ów będzie od tej samej podstawy co obecnie.
Czyli z. macierzyński '100%' będzie taki jak obecnie z. chorobowy, czyli w wysokości 1,25 zasiłku lutowego.

Nie wiemy jeszcze, jakie opcje zasiłku macierzyńskiego Pani wybierze tj.
1) '100% + 60%',czy
2) '80%'
2015-03-28 10:18:20 89.75.40.* | Monika_G_K
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [2]
Witam,
bardzo proszę o informacje, jakie miesiące będą brane do wyliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Byłam zatrudniona na 1/2 etatu od czerwca 2013 do marca 2014. Potem kwiecień 2014 pełen etat,
a od maja znowu 1/2 etatu aż do rozwiązania (umowa zakończyła się z dniem narodzin). Dodatkowo, od drugiego tygodnia czerwca 2014 do końca lipca 2014 byłam już na L4 (B) i następnie już od października 2014 do rozwiązania (luty 2015) też L4 (B).
Proszę także o informacje, jak wygladałaby sytuacja, gdyby pełen etat trwał 2 miesiące (kwiecień-maj) i czy coś to zmienia?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam
Monika
2015-03-30 13:18:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak rozumiem ciągle mówimy o jednym i tym samym płatniku/pracodawcy- tzn. że umowa o pracę w innym wymiarze etatu nie była u innego pracodawcy.
Jeśli tak, to podstawa obecnego zasiłku macierzyńskiego, jest ta sama co poprzedzającego go zasiłku chorobowego. A jego z kolei- ta sama podstawa co zasiłku czerwiec-lipiec.

Weszło do niej wynagrodzenie zasadniczo za maj, czyli po ostatniej zmianie wymiaru etatu. Gdyby zmiana etatu nastąpiła od czerwca- weszłoby tylko wynagrodzenie czerwcowe tj. przewidziane umową o pracę.

Powyższe może wyglądać inaczej, jeśli:
- tak wyliczona podstawa okazała się w styczniu niższa niż 1/2 płacy minimalnej obowiązującej w 2015 ( 875 zł )- wtedy po prostu ją do wej kwoty podniesiono
2015-04-13 11:33:37 89.75.40.* | Monika_G_K
Dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem zatem, że do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego korzystniejsze byłoby uwzględnienie maj-czerwiec (zwłaszcza, że wynagrodzenie w maju (podstwa + premie) było wyższe niż czerwcu) niż samego czerwca?

Dziękuję i pozdrawiam
Monika
2015-03-26 22:35:04 31.182.77.* | gośśś
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [3]
Witam,
Planuję zajście w ciążę. Jakie elementy wynagrodzenia będą brane do zasiłku macierzyńskiego? W tej chwili otrzymuję wynagrodzenie stałe w wysokości 2057,97 zł brutto. Dodatkowo co miesiąc otrzymywałam premie uzależnione od osiągniętych wyników, których wysokość jest ustalana przez pracodawcę uznaniowo. Ich wypłacanie nie jest regulowane w umowie o pracę tak samo jak ich wysokość (co miesiąc inna wartość). Do tej pory premie nie były oskładkowane, natomiast w tej chwili mają być również objęte składkami. Czy po oskładkowaniu przy takich warunkach umowy jw. premie będą również wchodziły do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego? Czy nazwa tego składnika na liście płac (premia, prowizja) będzie miała znaczenie przy uwzględnieniu tego składnika do zasiłku?
Dziękuję za odpowiedź.
2015-03-27 09:33:08 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nazwa nie ma znaczenia. Ma znaczenie charakter składnika- a więc to, czy jest on zależny od nieobecności pracownika w pracy w okresie za który ten składnik przysługuje, od tego za jak długi okres jest to składnik.

Jak najbardziej właśnie składnik 'oskładkowany' zacznie wchodzić do podstawy zasiłków w Pani zakładzie/ przypadku. No chyba, że prawo do zasiłku powstanie jeszcze w tym miesiącu, w którym do podstawy wejdą wynagrodzenia za miesiące sprzed oskładkowania tych 'premii/prowizji'.
2015-03-27 18:35:36 31.182.77.* | gośśś
Premie nie są stałym składnikiem pensji. Są dawane wg uznania za wykonanie dodatkowej pracy czy osiągnięcie lepszego wyniku finansowego. Nie są też uzależnione od wyników pozostałych pracowników. Jeśli jestem chora lub nie wykonam dodatkowej pracy czy nie osiągnę wyższych wyników finansowych nie otrzymuję żadnego dodatku. Z tego co zrozumiałam podczas rozmowy z Panią z zusu jeśli premię oskładkowaną dostaję tylko w czasie gdy jestem w pracy, a za miesiąc podczas którego było zwolnienie chorobowe nie dostaję w ogóle premii, to taki składnik jest wliczany do zasiłku macierzyńskiego.
Przeglądałam też zaświadczenie płatnika składek Z 3. Wg mnie premie w moim przypadku pasowałby pod punkt zmienne wynagrodzenie miesięczne podpunkt "premie i inne składniki przyjmowane w kwocie faktycznej".
Będę bardzo wdzięczna za zweryfikowanie powyższych informacji i czy w takim wypadku premia zostanie wliczona do zasiłku.
2015-03-28 08:07:47 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W takiej sytuacji ten składnik WCHODZI do podstawy zasiłków zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

oraz art. 41 i 42 ustawy tzw. zasiłkowej.
2015-03-26 15:17:42 79.135.172.* | technotronix
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [4]
Witam, jestem w ciąży i z powodu komplikacji od 17 marca 2015 r. do 31 marca 2015 (2 tygodnie) jestem na zwolnieniu 100%. Jestem nauczycielką i oprócz wynagrodzenia podstawowego, mam jeszcze nadgodziny, które wypłacane są 26 dnia każdego miesiąca. Co nastąpiło w dniu dzisiejszym, jednak dostałam tylko 295,54 zł. Normalnie otrzymuję trochę ponad 600 zł (zależy od miesiąca). Moje pytanie brzmi, czy ten brak zostanie wyrównany wraz z wynagrodzeniem dnia 1 kwietnia? Bo w rozporządzeniu jest mowa o średniej z ostatnich 12 miesięcy ze wszystkimi dodatkami i nadgodzinami, czy dobrze rozumiem, że wyrównanie czeka mnie w najbliższej wypłacie. Nie chcę na razie dzwonić do księgowości i wprowadzać zamieszania, bo za kilka dni wypłata, więc się okaże. Ale chcę także w razie co, podczas rozmowy z księgową móc podeprzeć się jakimiś przepisami. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję
2015-03-26 20:44:06 Alicja_01
Witam,

jakie czynniki zwiększą kwotę wypłacaną na zwolnieniu lekarskim (100%) przez pierwsze 33 dni przez pracodawcę, a następnie przez ZUS i po porodzie na macierzyńskim (100%, 80% lub 100% i 60%) ??
- czy wystrarczy zmiana stanowiska pracy na umowie o pracę (czy zmiana ze stanowiska kierowniczego na kierownicze w innym dziale wystarczy? czyli z managera działu X -> na Managera działu Y.
- czy zmianie musi ulec wymiar czasu pracy, czy może pozostać bez zmian - pełen etat

Z góry dziękuję za odpowiedż.
2015-03-27 09:37:12 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tylko dlaczego do 'technotronix' ?

Szereg czynników- czyli wszystkie związane z tym, jak podstawę zasiłku się oblicza. Podwyżka wynagrodzenia na ten przykład.

Zmiana stanowiska (u tego samego płatnika) nie ma znaczenia. Zmiana wymiaru etatu u płatnika ( a więc pracodawcy ) powoduje obliczanie podstawy zasiłku na nowo, czyli tak, jakby zmieniono w ogóle pracę.

Pomijam kwestię tego, że np. w miesiąc po zmianie wymiaru etatu zostanie wypłacony jakiś składnik- np. premia kwartalna za okres sprzed zmiany wymiaru etatu.
2015-03-26 20:44:02 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Do podstawy zasiłku weszły wynagrodzenia za miesiące do lutego włącznie. No chyba, że poprzedni zasiłek był po listopadzie 2014.

Jeśli wypłacono jakiś składnik wynagrodzenia za okres, który wszedł do podstawy, ale bez jego uwzględnienia (np. ze względu na opóźnienie, inny cykl wypłat) to podstawę należy przeliczyć.

Ta dzisiejsza wypłata jest za jaki miesiąc ?
2015-03-25 11:24:07 195.85.241.* | AKP
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [6]
Chciałabym się upewnię co do tego, że w sytuacji, gdy jestem zatrudniona w firmie na czas nieokreślony od ponad dwóch lat, moje wynagrodzenie za chorobę podczas ciąży jest liczone:
- od średniego wynagrodzenia w ciągu 12 miesięcy poprzedzających chorobę
- do średniej wlicza się nadgodziny oraz premię roczną ? (czy przyjmuje się miesiąc, w którym świadczenie zostało wypłacone, czy miesiąc, za który jest należne?)
- jeśli w trakcie roku poprzedzającego otrzymałam podwyżkę, rozumiem, że nie ma to znaczenia dla obliczania średniej, tzn. liczę standardowo wynagrodzenia z tych miesięcy przed podwyżką i po?
Czy analogiczne zasady obowiązują juz w trakcie macierzyńskiego - czy wtedy do średniej wliczają się te miesiące, kiedy byłam chora w trakcie ciąży, czy jest to liczone od stawek sprzed chorobowego?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

A
2015-03-25 21:39:28 87.207.230.* | ŁkŁk
Ja otrzymuję premie z umowy o pracę, ale wiem, że nie wliczają się do średniej, bo pracodawca nie odprowadza składek. Nie wiem jak należy oskładkować tą kwotę, aby była brana pod uwagę.
2015-03-26 09:17:57 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Oskładkowanie, a więc 'wchodzenie' danego składnika wynagrodzenia do podstawy zasiłków z ub. chorobowego jest wtórne w stosunku do tego, jakie są zasady wypłaty tego składnika.

Najogólniej- jeśli premia taka za okres X jest wypłacana niezależnie od tego, ile czasu w okresie X pracownik przebywał na chorobowym, macierzyńskim, jeśli kwota tej premii nie jest za takie okresy pomniejszana- to nie podlega ona składkom, nie wchodzi do podstawy zasiłku.

W przeciwnym razie pracownik na zasiłku otrzymywałby ją 'podwójnie'- na dotychczasowej zasadzie oraz ukrytą w zasiłku.

To tak po chłopsku :-)
2015-03-25 16:21:47 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. od średniego wynagrodzenia ZA 12 miesięcy poprzedzających miesiąc choroby. To zasada ogólna, od której ustawa przewiduje dobre7-8 odstępstw- np. związanych z tym, kiedy była poprzednia niezdolność do pracy.

2. nadgodziny- tak, premię- zależy od jej charakteru- też uwzględnia się ZA miesiące, które wchodzą do podstawy chorobowego- (spóźnione) wypłacenie już w trakcie zasiłku, ale za okres który wchodzi do podstawy zasiłku- rodzi obowiązek jego przeliczenia i wyrównania.

3. zwykła podwyżka wchodzi do podstawy po prostu w sensie matematycznym-czyli jej wypływ jest tym wyższy im dawniej ( wśród tych 12 miesięcy nastąpiła ). Podwyżka związana ze zmianą wymiaru etatu- zupełnie drastycznie zmienia sposób liczenia podstawy.

4. podstawa macierzyńskiego jest wyliczana identycznie jak chorobowego. wcześniejsze okresy chorobowego niespecjalnie wpływają - bo miesiące, w których z powodu zasiłku przepracowano mniej niż połowę czasu pracy- wypadają w ogóle z ww 12 miesięcy, a pozostałe w zasiłkiem uzupełnia się-przeliczając wynagrodzenie za pracę osiągnięte przez część miesiąca- na pełny miesiąc.
2015-04-01 14:58:45 62.21.59.* | AKP
Bardzo dziękuję.
Czy w przypadku, gdybym teraz poszła na chorobowe na podstawę do naliczenia go będzie rzutował fakt, że w ub. roku w okresie 22-28.05.2014 byłam na chorobowym? - jeśli dobrze rozumiem, jeśli minęły 3 pełne miesiące kalendarzowe podstawa jest naliczana ponownie, natomiast jaka kwota będzie liczona do średniej za okres maja 2014 - kwota, którą faktycznie otrzymałam wówczas, czy ta kwota pomniejszona o chorobowe?
2015-04-02 18:47:51 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Nowa podstawa. Jeśli zwolnienie w kwietniu, to podstawa z wynagrodzeń za miesiące IV 2014- III 2015. Maj wzięty z rzeczywistym wynagrodzeniem tylko za pracę (bez wynagrodzenia chorobowego), ale wyrównanym w górę do hipotetycznej wysokości, jaka byłaby gdyby chorobowego nie było.
Przykład, bez sięgania w rzeczywisty kalendarz maja 2014 i bez wiedzy, jaki ma Pani tydzień pracy.

Wg. grafiku było do przepracowania 21 dniówek, ZLA objęło 4 dniówki, przepracowano 17. Uzyskane rzeczywiste wynagrodzenie za pracę za maj do podstawy zasiłku wchodzi pomnożone przez 21/17. Kwota wynagrodzenia chorobowego/zasiłku chorobowego za maj zostaje pominięta.

Podstawa- art. 38, ust. 2 w nawiązaniu do art. 37, ust. 2 ustawy zasiłkowej.
2015-03-24 17:53:39 195.88.144.* | Annett
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [4]
witam . ja także mam pytanie jestem w 17 tyg ciązy i mam umowe na czas nieokreślony , ale od 1 września 2014r. czyli dopiero 7 miesiecy . chcialabym sie dowiedziec jak oblicza mi chorobowe dodam ze bylam tylko tydzien na zwolnieniu a od jutra mam isc do konca ciazy na l4 ponieważ byla zagrożona . i czy jeżeli pracodawca nie bedzie chciał mi zapłacić za pierwsze 30 dni to czy ma takie prawo , co bede musiała zrobić żeby zapłacił ?
2015-03-24 18:02:00 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Kiedy było owo tygodniowe zwolnienie lekarskie ?
2015-03-26 09:21:26 195.88.144.* | Annett
od 25 lutego do 3 marca br.
2015-03-26 09:38:21 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No więc podstawa obecnego chorobowego będzie ta sama co przyjęta dla lutowego. A więc z wynagrodzeń za okres wrzesień 2014- styczeń 2015.
O ile znów przed 25 lutego nie było poprzedniego jeszcze zasiłku, albo był on przed listopadem 2014.

Pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe ( ze swoich środków ) za pierwsze 33* dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

W Pani przypadku więc do wykorzystania jest jeszcze z tej puli więc 26 dni, a więc wynagrodzenie to będzie z obecnego zwolnienia do 19 kwietnia, od 20 kwietnia - będzie to już zasiłek ze środków ZUS, choć fizycznie będzie to wypłacać pracodawca, jeśli ubezpiecza min. 21 osób.

No chyba, że chodzi Pani o 30 dni okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku, ale ten upłynął już przecież z końcem września.

Wypłata wynagrodzenia chorobowego tak jak zwykłego wynagrodzenia za pracę jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. "Nie chce" ma konsekwencje sądowe, skutkuje karami od PIP, daje możliwość rozwiązania z nim umowy, dochodzenia wynagrodzenia wraz z odsetkami w sądzie pracy...
2015-03-26 13:28:38 195.88.144.* | Annett
dziekuje bardzo za pomoc :)
2015-03-23 15:40:31 83.21.3.* | Mala K
Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [4]
Witam, bardzo proszę o pomoc w wyliczeniu chorobowego oraz macierzyńskiego.
Moja sytuacja wygląda następująco.
Od 12.03.2014 do 11.09.2014 odbywałam staż z PUP
Od 12.09.2014 do 11.03.2015 zatrudniona, praca na pełen etat, wynagrodzenie 1750brutto.
Jestem w ciąży (6 miesiąc) i od 01.03.2015 przebywam na zwolnieniu lekarskim.
Jak należy obliczyć wysokość mojego chorobowego oraz macierzyńskiego.
Bardzo proszę o pomoc
2015-03-23 15:42:07 83.21.3.* | Mala K
Dodam że umowę miałam na czas określony do 11.03.2015r
2015-03-24 08:52:23 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak rozumiem umowa na czas określony została przedłużona do dnia porodu w trybie art. 177, par. 3 KP.

Staż jest tu bez znaczenia.

Podstawa chorobowego więc to (1750 - 13,71%)/30= 1510,08/30= 50,34 dziennie.

Podlega zasiłek PIT , więc netto za pełny 31 dniowy miesiąc kalendarzowy to ok. 1326 zł.

Zwracam uwagę na 3 kwestie:
- zasiłek chorobowy w ciąży jest w stawce 100% podstawy. Zasiłek macierzyński- w stawce 100%/80%/60% w zależności za jaki okres związany z macierzyństwem i wybraną opcję przez ubezpieczoną.
- przez pierwsze 33 dni nie będzie to jeszcze zasiłek chorobowy, ale wynagrodzenie chorobowe. Od tej samej podstawy, ale podlegający dodatkowo skł. zdrowotnej, więc w kwocie netto o 1,25% podstawy niższej.
2015-03-24 14:09:09 83.25.10.* | Mala K
Tak umowa została przedłużona do czasu porodu.
Dziękuje bardzo za informację

Mam jeszcze jedno pytanie. Na jaki okres dostaje się macierzyńskie i jakie stawki przysługują w danym okresie?
2015-03-24 16:55:20 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. Na okres wnioskowany, nie dłuższy niż odpowiednie urlopy związane z rodzicielstwem, jakie mają pracownicy z kodeksu pracy. Bez zatrudnienia będzie to po prostu zasiłek bez urlopu. Okresy te zależą od liczby dzieci urodzonych w danym porodzie. Przy urodzeniu 1 dziecka jest to zasiłek za okres odpowiadający 20 tygodniom u. macierzyńskiego + 6 tygodniom u. dodatkowego macierzyńskiego + 26 tygodniom u. rodzicielskiego.

Stawki zasiłku już wymieniłem.
Zasadniczo jest to 100% za okres odpowiadający dwu pierwszym urlopom i stawka 60% za okres odpowiadający temu ostatniemu urlopowi.
Można mieć jednolitą stawkę 80% za cały okres, jeśli wniosek o zasiłek odpowiadający urlopowi drugiemu i trzeciemu w pełnym ich wymiarze złoży się w ciągu 14 dni od porodu.
2015-03-18 23:33:23 217.173.190.* | chrobka
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [6]
Witam mam pytanie jak bedzie mi naliczany zasilek chorobowy podczas ciazy.

Do 25 sierpnia 2014 bylam na maciezynskim, potem do konca wrzesnia mialam zalegly urlop, od 1 pazdziernika wrocilam faktycznie do pracy. W listopadzie 2014 przebywalam na l4 7 dni z tytulu opieki nad dzieckiem, kolejne l4 mialam 5 dni na poczatku marca 2015, okazalo sie niedawno, ze jestem w kolejnej ciazy i gdybym np od polowy kwietnia poszla na chorobowe ciazowe to za jaki okres czasu by mi wyliczyli jego wysokosc?
2015-03-22 12:52:02 89.72.240.* | Voila763
Witam,

Proszę o inf. jaka będze kwota zasiłku chorobowego z tyt. ciąży oraz później macierzyńskiego jeśli:

1) do 16.01.2015 pracowałam na umowie o pracę 1/1 etatu z pensją netto 3.500 pln - brak zwolnień lekarskich;
2) od 9.01.2015 do 31.01.2015 przebywałam na zwolnieniu lekarskim;
3) od 2.02. do 30.04.2015 pracuję na umowę o pracę 1/1 etatu, okres próbny z pensją netto 3.000 pln.;

Po zakończeniu okresu próbnego chcę przerwać pracę i udać się jeśli będzie to możliwe na zasiłek chorobowy.

Czy w moim przypadku ZUS weźmnie pod uwagę 12 ostatnich miesięcy pracy czy tylko ostatnie 3 kiedy byłam zatrudniona na okres próbny?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
2015-03-23 12:28:46 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak rozumiem teraz ma Pani innego pracodawcę. Zatem podstawa ewentualnego zasiłku chorobowego w maju będzie wyliczona ze średniego wynagrodzenia za luty marzec i kwiecień. Do obliczeń wchodzą kwoty brutto.

Niby co ma zakończenie umowy próbnej do niezdolności do pracy ?
2015-03-18 23:38:42 217.173.190.* | chrobka
Dodam jeszcze ze z dniem 31.12.2014 konczyla mi sie umowa i z dniem 1.01.2015 dostalam kolejna umowe juz na czas nieokreslony
2015-03-19 09:12:03 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Rozumiem, że z dniem 1.01.2015 nie zmienił się pracodawca, a jedynie rodzaj umowy u dotychczasowego.

Jeśli tak- to podstawa chorobowego (najpierw wynagrodzenia przez 28 dni, bo 5 już w 2015 wykorzystano, a potem już zasiłku) byłaby ta sama, jaką przyjęto do chorobowego marcowego.

Tyle, że stawka zamiast marcowej 80% wyniosłaby teraz 100%, czyli kwotowo brutto byłoby o 1/4 wyższe.
2015-03-19 09:50:03 193.192.185.* | chrobka
Pracaodawca sie nie zmienil

Chodzi mi dokladnie o to z jakich miesiecy wylicza mi srednia miesieczna zasilku chorobowego? tzn czy od wrzesnia 2014, czy z macierzynskiego tez? i czy moje L4 w listopadzie i marcu beda mialy znaczacy wplyw na wysokosc zasilku.
2015-03-19 16:35:58 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Do podstawy weszły wynagrodzenia za miesiące marzec 2014- luty 2015 z pominięciem sierpnia 2014 i poprzednich miesięcy zasiłku macierzyńskiego(+ ew, chorobowego), które objęły więcej jak 1/2 miesiąca. Czyli całkiem możliwe, że wszystkie te miesiące- nie wiem czy nie skróciła Pani macierzyńskiego.

Krótki zasiłek w listopadzie nie wpłynął bo, wynagrodzenia za ten miesiąc zostało wyrównane tak, by ubytek wynagrodzenia wynikający z zasiłku skompensować- czyli matematycznie 'zatarto' ten zasiłek. Podobnie zatarto ów ewentualny miesiąc niepełny bez macierzyńskiego jeśli takowy po lutym 2014 w ogóle był.
2015-03-17 16:01:26 Basia_pl
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [8]
Witam. Ja też mam pytanie. Jestem zatrudniona od 01.12.2014 na umowę o pracę na czas nieokreślony pół etatu. Wynagrodzenie moje wynosiło 1680 brutto, natomiast od 01.01.2015 dostałąm podwyżkę do 2625 brutto. od 01.01.2015 jestem na wolnieniu lekarskim (ciąża). Ile wynosić powinno moje chorobowe?

Wiem, że obliczane jest ze średniej z 12 ostatnich przepracowanych miesięcy, ale jeszcze tyle nie pracuję. to jak w moim przypadku? Tylko z tych dwóch miesięcy średnią brać należy?
2015-03-17 17:31:53 Basia_pl
przepraszam od 01.02. jestem na zwolnieniu.
2015-03-17 19:07:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli dany tytuł do ubezpieczenia trwa krócej niż 12 miesięcy to przyjmuje się po prostu okres krótszy- rzeczywisty.

Zatem w Pani przypadku do podstawy zasiłku weszły wynagrodzenia za XII '14 i za I'15. Bo jak rozumiem podwyżka wynagrodzenia nie wiązała się z podwyższeniem wymiaru etatu.

Zatem podstawa wynagrodzenia chorobowego, a potem zasiłku wyniosła [(1680+2625)/2 ]- 13,71% = 1857,39 brutto.
2015-03-17 19:31:35 Basia_pl
A jeśliby również podwyższył się wymiar etatu to wtedy liczyłby się tylko styczeń 2015?
2015-03-17 19:35:49 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zmiana wymiaru etatu skutkuje ustaleniem nowej podstawy chorobowego tylko z wynagrodzeń za miesiące PO tej zmianie wymiaru etatu.
Czyli w Pani przypadku tylko wynagrodzenie styczniowe.
2015-03-17 20:37:36 Basia_pl
Podam konkretne daty bo pisałam w przybliżeniu cały miesiąc.

jeśli podwyżka oraz zmiana etatu nastąpiły dniem 02.01.2015, a chorobowe z dnia 31.01.2015, to również liczy się tylko styczeń? to nic że nie jest to nawet cały miesiąc? nie muszę przepracować 30parę dni?

p.s. w danej firmie pracuję od kilku lat.
2015-03-17 20:40:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie. Zmiana etatu jest tu okolicznością 'mocniejszą'. Tylko styczeń.
2015-03-17 20:47:06 Basia_pl
Jestem bardzo wdzięczna za szybkie, konkretne i pomocne odpowiedzi:-)!!!
2015-03-15 09:25:56 95.40.4.* | karolina812
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [5]
Dzień dobry! Od 1 września 2014 r do 31 grudnia 2014r pracowałam na okresie próbnym w wymiarze 1/8 etatu. A teraz od 1 stycznia 2015 r. dostałam umowę o pracę na takich samych warunkach jak na okresie próbnym do końca tego roku.
Od 1 marca pracodawca zmienił mi aneksem wymiar etatu i wynagrodzenie dotyczące umowy.
cały etat i 1750 zł brutto. Jeśli za 2 miesiące zajdę w ciążę to czy zasiłek chorobowy będzie mi się należał i jaka to może być kwota? proszę o odpowiedź i wyliczenia.
2015-03-16 13:20:59 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zmiana wymiaru etatu powoduje, że do podstawy zasiłków wchodzą już tylko 'nowe' wynagrodzenia tj. za miesiące z nowym wymiarem etatu.

Jeśli więc wynagrodzenie jest/będzie tylko jednoskładnikowe, nie będzie dodatkowych oskładkowanych premii- podstawa wyniesie 1750 zł.

Po odliczeniu skł. społecznych: 1510,08.
Za 1 dzień zasiłku- 1/30 ww kwoty.

Podlega on zaliczce PIT. Za pełny miesiąc kalendarzowy liczący 31 dni zasiłek wyniesie ok. 1326 zł.
2015-03-17 15:48:52 89.67.136.* | martitka534
Witam, chciałabym się dowiedzieć jak wyglądać będzie moja pensja na l4 w ciąży.
Od 12.01 byłam ciągle na zwolnieniu lekarskim (płatnym 80%)
zaś od 17.03 jest to kat.B czyli 100% płatne.
Jak więc zostanie wyliczona wysokość pensji, czy te 2 miesiące na zwykłym L4 obniżą mi stawkę, czy też liczona jest ona na podstawie 12 msc poprzedzających styczniowe zwolnienie?
2015-03-17 19:00:50 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ta druga opcja- tj. zasiłek obecny jest wyliczany od identycznej podstawy jaka została przyjęta do wynagrodzenia chorobowego, a potem zasiłku do 16 marca. Tyle, że jego stawka będzie o te 20 punktów procentowych wyższa. Obecnie po prostu zasiłek ten będzie wyższy w kwotach brutto o 1/4 niż dotychczas. W kwotach netto będzie to nieco mniej niż ww 1/4 co wynika z tego, że skala PIT nie jest idealnie liniowa.
2015-03-17 19:39:56 89.67.136.* | martitka534
Bo w zeszłym roku od 14.07 do 14.09 byłam już na zwolnieniu ciążowym, jednak poroniłam i wróciłam do pracy. Czy to także ma znaczenie przy wyliczaniu wynagrodzenia ciążowego?
A zatem które miesiące i jak liczę, żeby wiedzieć czego się spodziewać?
2015-03-17 19:50:36 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Na tyle, na ile miało wpłynąć na podstawę to JUŻ wpłynęło. A wpłynęło w sposób znikomy, bo do podstawy pominięto miesiące, które przepracowała Pani w mniej niż w 1/2. Czyli tak 'na oko' patrząc pominięto lipiec i sierpień, a wrzesień wszedł z wyrównaniem do takiego wynagrodzenia, jakie uzyskałaby Pani nie będąc wtedy na zasiłku.
2015-03-10 12:22:37 85.222.13.* | just83
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [2]
Witam,
Proszę o pomoc w wyliczeniu wysokości zasiłku chorobowego.

Na długotrwałym zwolnieniu przebywam od 24.11.2014.

Wcześniej jednak byłam na zwolnieniu w następujących okresach:
OD 2014-06-12 DO 2014-06-13
OD 2014-06-14 DO 2014-06-18
OD 2014-08-20 DO 2014-08-22 kat B
OD 2014-10-07 DO 2014-10-10 kat B
OD 2014-11-03 DO 2014-11-05 kat B
Otrzymałam informację, że pomiędzy pierwszym zachorowaniem, które miało miejsce 12.06 a kolejnymi zachorowaniami, nie było przerwy 3 miesięcy kalendarzowych, dlatego nie mozna było ustanowić podstawy zasiłku na nowo (z 12 miesiecy poprzedzających zachorowanie).
Czy to prawda, że ustalona podstawa zasiłku nie ulega ponownemu przeliczeniu jeśli między zachorowaniami nie było przerwy 3 miesięcy kalendarzowych?

jezeli chodzi o moje wynagrodzenie to srednia z 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie (mam tu na mysli zachorowanie długotrwałe od 24.11.2014) wynosiła 4766 brutto

a podstawa wynagrodzenia(bez premii wliczanych do wynagrodzenia) wynosi 3500 brutto.

Jak prawidłowo powinien być wyliczony zasiłek chorobowy i jaką wartość powinnam przyjąć jako podstawę zasiłku?

Z góry dziękuję za informację.

Pozdrawiam
2015-03-10 13:52:54 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, z tymi 3 miesiącami (pełnymi kalendarzowymi) to prawda wynikająca wprost z art. 43 ustawy tzw. zasiłkowej.

Nie dotyczy to okoliczności 'mocniejszych' wg. ustawy tj. :
- zmiany wymiaru etatu
- podwyżki płacy minimalnej w kraju.

W Pani przypadku więc podstawa obecnego chorobowego, to stara podstawa przyjęta do wyliczenia chorobowego z czerwca 2014.

Co do samej kwoty/składników- to czy i jak premie się wliczają zależy od ich charakteru (zasad wypłacania w przypadku nieobecności pracownika z powodu choroby i tego, za jakie okresy były one przyznawane.
2015-03-10 14:17:05 85.222.13.* | just83
Bardzo dziękuję za informację

Pozdrawiam
2015-03-05 18:58:02 marrog_0
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [9]
Witam,

przebywam na L4 od lutego 2015 i prosze o pomoc w wyliczeniu składek na L4 w ciązy oraz później na macierzyńskim. W firmie początkowo byłam zatrudniona na umowę zlecenie od 11.2013 do 03.2013 za 2800 brutto, natomiast od 04.2013 jestem zatrudniona na umowę o prace za 2900 brutto. W 10.2014 byłam cztery dni na L4. Od 11.2014 do 01.2015 pracowałam bez żadnego L4. Proszę o informację czy składka będzie wyliczana na postawie tych trzech miesięcy czyli 11.2014, 12.2014 oraz 01.2015 czy jakoś inaczej? Z góry dziękuję za info i pozdrawiam.
2015-03-05 20:39:20 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Składka ? Chyba chodzi Pani o ewentualny kolejny zasiłek chorobowy/macierzyński....

Podstawa zasiłku będzie wyliczona z po prostu z wynagrodzeń za ostatnie 12 miesięcy sprzed miesiąca powstania niezdolności do pracy. Październik 2014- z wyrównaniem do pełnego miesiąca, tj. kompensacją ubytku wynagrodzenia z powodu zasiłku.
2015-03-05 22:26:06 marrog_0
Tak ma Pan rację, chodzi mi o to, jak będzie wyliczona podstawa do zasiłku:
- skoro byłam na L4 przez 4 dni w 10.2014 (na tym zwolnieniu nie było oznaczenia "B") to nie przerywa to biegu liczenia składek?
- dopiero od 02.2015 jestem na zwolnieniu z oznaczeniem "B"
- Pan pisze, że ostatnie 12 m-cy, ale przecież do 03.2013 byłam na umowę zlecenie (to chyba sie nie liczy)
- prosze o informację, które miesiące będą liczone do zasiłku
Z góry dziekuję
2015-03-06 15:02:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
ZLA nie oznacza przerwania ub. chorobowego.

Zlecenie było innym tytułem, a marzec 2013 24 miesiące temu.

W Pani przypadku więc wynagrodzenie chorobowe, a od 34 dnia niezdolności zasiłek chorobowy są wyliczane z wynagrodzeń ZA miesiące luty 2014- styczeń 2015.
2015-03-06 16:09:13 marrog_0
Dziekuje za info, tam niestety zle wpisalam date (powinien byc 03.2014), bo umowa zlecenie byla od 11.2013 do 03.2014, od 04.2014 do teraz umowa o prace.
Czyli rozumiem, ze teraz zasiłek chorobowy będzie liczony od 04.2014 do 01.2015 z pominięciem 11.2014 bo wtedy byłam 4 dni na L4 czy dobrze rozumiem?
2015-03-06 16:21:03 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No więc to ostatnie ZLA było w listopadzie 2014, czy w październiku 2014 ? Bo tu też zmienia Pani wersję.
2015-03-06 16:43:18 marrog_0
W październiku 2014 bylam 4 dni na L4 tak jak pisalam w pierwszej wiadomosci, poprostu sie pomylilam
2015-03-06 16:58:47 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przecież nie "czepiam się" dla sportu, tylko ma to znaczenie ze względu na art. 43 ustawy.

Zatem w tej sytuacji- umowa o pracę od kwietnia 2014, poprzedni zasiłek w październiku 2014, obecny - w lutym 2015 ( nie zaczął się w styczniu )- podstawa chorobowego obejmie wynagrodzenia za okres kwiecień 2014- styczeń 2015, łącznie z wynagrodzeniem za październik, które zostanie wyrównane do wynagrodzenia takiego, jakby zasiłku w tym miesiącu nie było- zgodnie z art. 37 Ustawy.
2015-03-06 17:24:24 marrog_0
Bardzo Panu dziękuję za informacje i przepraszam za zamieszanie związane z datami. Zostałam poinformowana, ze podstawa zasiłku będzie wyliczona od 11.2014 do 01.2015 dlatego chciałam to sprawdzić.
Pozdrawiam serdecznie.
2015-03-09 14:55:58 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie wiem skąd o takim taki 'horyzoncie' informacja.
Taki trzymiesięczny okres dotyczy np. ustalania wynagrodzenia urlopowego/ekwiwalentu za urlop w przypadku gdy wynagrodzenie ma składniki zmienne należne za okresy nieprzekraczające miesiąca.
2015-03-04 18:44:19 31.61.138.* | PrzyszłaMama
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [5]
Witam, mam problem z obliczeniem wysokości mojego macierzyńskiego. Otóż sprawa wygląda tak:
Od lutego do września pracowałam za 3000 zł brutto, niestety zamknięto zakład i do 17.11.14 pozostawalam bez pracy. Od dnia 17.11.2014 mialam umowę o pracę na czas próbny na pełny etat za 1680 brutto do 28.02.2015. W styczniu dostałam aneks w związku z podwyżka płacy minimalnej i otrzymałam umowę na 1750 zł brutto. Od 1.03.2015 r dostałam umowę na czas nieokreślony na pełny etat na 2100 zl brutto.
Mam zamiar pracować najdłużej jak się da (termin porodu mam na lipiec i nie chce iść na l4). W związku z tym proszę o pomoc! Ile będzie wynosiło moje macierzyńskie licząc, że popracuję do czerwca włącznie.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
2015-03-05 09:37:27 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Umowa z poprzedniego zakładu nie ma znaczenia.
Zakładamy ZLA dopiero w lipcu, to że podane wynagrodzenia z umowy zostaną rzeczywiście osiągnięte i to, że przed lipcem nie było jeszcze zasiłków.

Podstawa będzie z wynagrodzeń za listopad- czerwiec. Listopadowe uzupełnione do pełnego miesiąca.

Zatem wyniosłaby ona (2x1680+2x1750+4x2100):8, czyli 1907,50.
Odliczenie skł. społecznych 13,71%. Czyli 1645,98. Zasiłek chorobowy "100%" brutto za 1 dzień 54,87.

Zatem za pełny miesiąc kalendarzowy liczący 31 dni 1700,97 brutto, netto ok. 1441 zł.

Zwracam uwagę, że :
- są opcje 100%/80%/60% zasiłku macierzyńskiego za odpowiednie okresy urlopów związanych z rodzicielstwem
- za pierwsze 33 dni chorobowego będzie to wynagrodzenie chorobowe, które w odróżnieniu od zasiłku podlega skł. zdrowotnej, więc jest niższe o 1,25% z kwoty brutto.
2015-03-05 13:12:20 31.61.138.* | PrzyszłaMama
Dziękuję za odpowiedź!
Chciałabym jeszcze zapytać jakie znaczenie ma fakt, że na l4 byłam dwa dni na początku stycznia?
2015-03-05 18:46:44 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Może mieć duże (kwestia wysokości zasiłku) jeśli jednak bez zwolnienia nie wytrzyma Pani tak długo jak planowała. Chodzi o to, że jeśliby nowa niezdolność/prawo do zasiłku powstało teraz przed majem- to byłby on obliczany od podstawy, jaką była przyjęta dla tego styczniowego zasiłku- czyli z wynagrodzeń listopad- grudzień, a nie tak jak to przedstawiłem- co wynika z art. 43 ustawy 'zasiłkowej'
2015-03-06 07:57:21 31.61.138.* | PrzyszłaMama
Rozumiem, czyli muszę mieć pełne trzy miesiące bez zasiłku, aby ponownie naliczono jego wysokość.
Na l4 byłam w dniach 2-5 stycznia, więc rozumiem, że do końca kwietnia muszę uniknąć ew choroby itp, ponieważ w ogóle nie biorę pod uwagę l4 związanego z ciążą.
2015-03-06 15:09:45 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak- unikać, jeśli się chce by podstawa zasiłku objęła w ogóle miesiące z wynagrodzeniem po tej marcowej podwyżce, a potem- by objęła jak najwięcej miesięcy z tym wynagrodzeniem- skoro przez dobry rok będzie Pani korzystać z zasiłku.

Innymi słowy- choćby jednodniowy zasiłek w kwietniu, a potem już planowany w lipcu- w ogóle nie pozwoliłby na 'skonsumowanie' marcowej podwyżki w zasiłku chorobowym, a potem macierzyńskim
2015-03-02 17:03:40 78.30.118.* | Lila743
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [4]
Witam!
Bardzo proszę o pomoc - moja sytuacja wygląda tak, że od połowy grudnia 2014 zmieniła mi się umowa - podstawa wymiaru czasu pracy ta sama (obie umowy o pracę na 1 etat), ale nastąpiła zmiana stanowiska i podwyżka. Czy w takim razie, jeżeli jestem od marca na L4 ciążowym podstawa zasiłku będzie liczona ze średniej z 12 miesięcy czy tylko z nowej umowy?
Pozdrawiam,
Lila
2015-03-02 17:52:37 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zasadniczo z obu umów, z okresu marzec 2014- luty 2015- bo jest ten sam płatnik, nie ma przerwy dłuższej niż 30 dni w ubezpieczeniu ani zmiany wymiaru etatu.
ALE jeśli na poprzednim zwolnieniu lekarskim była Pani choć 1 dzień po listopadzie 2014, to obecny zasiłek będzie wyliczany z tej samej podstawy co tamten zasiłek- więc nie obejmie ona nowych wynagrodzeń.

Wynika to z art. 43 Ustawy tzw. zasiłkowej.
2015-03-03 19:54:26 93.154.153.* | Lila743
Dziękuję bardzo za pomoc. Dodam tylko, że poprzednia umowa nie uległa zakończeniu, ale została rozwiązana za porozumieniem stron, nie wiem czy to ma znaczenie.
Pozdrawiam,
Lila
2015-03-04 17:56:15 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tryb rozwiązania umowy nie ma znaczenia, ważne jest to, że była ciągłość ubezpieczenia tj. że nowa umowa nastąpiła bezpośrednio po poprzedniej.

Podstawa- art. 36 ustawy zasiłkowej.
2015-03-05 10:09:47 93.154.225.* | Lila743
Dziękuję bardzo za pomoc! Informacje podane przez Pana były dla mnie kluczowe.
Pozdrawiam,
Lila
2015-02-27 19:46:30 31.61.131.* | Ania548
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [3]
Witam
Proszę o pomoc w wyliczeniu kwoty zasiłku.
Do 31.03.2014 byłam na zasiłku dla bezrobotnych.
Od 1.08.2014 do 31.10.2014 pracowałam na umowę o pracę, cały etat za 2300 brutto. (1669,06 netto).
Od 1.11.2014 dostałam podwyżkę na 2500 brutto (1808,10 netto).
Od 14.01.2015 jestem na chorobowym z powodu ciąży. W styczniu dostałam netto 1758,61, a w lutym tylko 1625,46.
Prośba o informację dlaczego tak zaniżono mi wynagrodzenie.
Czy wpływ miało to, że nie pracowałam w pierwszej połowie 2014 roku?
Pozdrawiam
Ania
2015-02-27 20:51:04 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Brak zatrudnienia do lipca jest bez znaczenia.

Podstawa (średnia za 5 mc) wychodzi 2380 brutto.

Czyli zasiłek za 1 dzień 68,46 brutto.

Za pełny 31 dniowy miesiąc- 2122,26 brutto. Netto ok. 1787 zł - bez wdawania się w zaokrąglenia.

Zwracam uwagę, że za styczeń było to jeszcze wynagrodzenie chorobowe- i należne ono było do 15 lutego włącznie, od 16 jest zasiłek.

Nie bardzo chce mi się po nocy to kalkulować- ale:
- czy od 1 sierpnia jest to pierwsze chorobowe ?
- czy 'w styczniu' oznacza rzeczywiście w styczniu, czy "za styczeń"- jakie są terminy wypłaty w zakładzie ?
2015-02-28 11:43:11 31.61.129.* | Ania548
Dziękuję bardzo za odpowiedź!!!
Uszczegóławiając:
- od 1 sierpnia byłam raz na chorobowym - 2 dni we wrześniu
- pensja od pracodawcy przychodzi w ostatni dzień miesiąca. Patrząc na tytuły przelewu:
* wynagrodzenie za grudzień -> 1 808,10 (wpłynęło 30.12)
* wynagrodzenie za styczeń -> 1 758,61 (wpłynęło 30.01)
* wynagrodzenie za luty -> 1 625,46 (wpłynęło 27.02)
Zgodnie z wyliczeniami szklarek, powinnam mieć około 1787, a mam ponad 150zł mniej...
Może powinnam kogoś dopytać skąd takie rozbieżności?
2015-03-02 14:07:52 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No więc zwolnienie poprzednie było na tyle dawno, że podstawa wygląda jak wyliczyłem.

Zwracam uwagę, że luty miał dni 28, a nie 31 i że do 15 lutego było to jeszcze wynagrodzenie chorobowe, które jest nieco niższe od zasiłku, bo podlega jeszcze składce zdrowotnej.
2015-02-20 19:46:19 87.199.38.* | zagubiona292
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Witam, proszę o pomoc. Pracuje w firmie na cały etat, na czas nieokreślony, pensja około 1700 zł netto, dodatkowo mam umowę zlecenie (1000 zł),(od niej żadne składki nie są opłacane). Jak będzie liczone chorobowe na zwolnieniu lekarskim? A później urlop macierzyński?
2015-02-21 09:25:27 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Skoro nie przystąpiła Pani do ub. chorobowego od zlecenia, to tylko z tyt. etatu nabędzie Pani prawo do zasiłku chorobowego, a potem macierzyńskiego. Liczonego oczywiście tylko z wynagrodzeń z etatu, z kwot brutto- bo na netto przecież wpływają zryczałtowane pracownicze KUP, które nie wpływają na wysokość zasiłku chorobowego, a wcześniej wynagrodzenia chorobowego.
2015-02-19 09:08:16 188.121.0.* | deaver86
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Witam, także prosze o pomoc. W sierpniu wróciłam do pracy pod urlopie macieryńskim. Moja umowa przez ten cas nie zmieniała się, tj cały etea 2000 brutto Jaka będzie wysokość mojego zasiłu jeśli w marcu pójdę na zwolnienie l4?
2015-02-19 11:21:51 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Będzie od podstawy 2000. Jeśli więc zasiłek macierzyński był od tej samej podstawy (tj. odpowiednio długo przed urodzeniem też miała Pani wynagrodzenie 2000) to zasiłek chorobowy zwykły (80%) wyniesie 0,8 tamtego zasiłku macierzyńskiego (jeśli był w opcji 100%), tyle samo co tamten zasiłek- (jeśli był w opcji 80%), 1,33 tamtego zasiłku (jeśli był w opcji 60%).

Natomiast w marcu będzie to jeszcze wynagrodzenie chorobowe, które podlega jeszcze składce zdrowotnej, więc będzie nieco ( o 1,25% ) niższe niż zasiłek.
2015-02-17 20:26:04 pudel76
Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Witam mam pytanie ile będzie wynosił mój zasiłek CHOROBOWY na L4.Pracowałam na umowę przez rok zarabiałam 3000 tys brutto przedłużono ze mną umowę dostałam duży awans i podwyżkę 6800 brutto po miesiącu okazało się że zaszłam w ciążę ile będzie wynosił mój zasiłek 12 miesięcy 3000brutto 4 miesiące 6800brutto.
2015-02-17 21:39:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli była to podwyżka płacy BEZ zmiany wymiaru etatu to rzeczywiście do podstawy weszłyby miesiące z niższym jak i z wyższym wynagrodzeniem. Tyle, że nie wiemy kiedy ostatnio była Pani na chorobowym ani tego, kiedy uzyska Pani obecne ZLA.

Przy takim szkolnym założeniu jak w pytaniu podstawa wyniosłaby (8 x 3000 + 4 x 6800) : 12, czyli 4266,67 zł. Po odliczeniu skł. społecznych (13,71%)= 3681,71. Stawka zasiłku za 1 dzień zatem = 122,72.

Za pełny miesiąc 31 dniowy 3804,32 brutto. Netto- około- bez wdawania się w zaokrąglenia 3166 zł.

Mówimy o zasiłku chorobowym i macierzyńskim w stawce '100%'. O tym, że jest możliwa stawka 80% i 60% i za jakie okresy Pani wie ?
2015-02-02 08:04:04 KaOr123
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [3]
Witam! Mam dość nietypową sytuację i nie wiem za bardzo jakie mam możliwości. Otóż jestem zatrudniona na umowę o pracę od 2008 roku na pełen etat na czas nieokreślony. Od 21.08.2014 przebywam na zwolnieniu chorobowym. W trakcie tego zwolnienia zaszłam w ciążę i od 12.01.2015 mam zwolnienie z symbolem "B" z zachowaniem ciągłości. Z tego co wyczytałam na stronie ZUS-u to nie ma już 182 dni na zasiłku tylko 270 dni ale licząc od 21.08.2014. Czy tak jest faktycznie? Oraz drugie pytanie czy jeżeli po 270 dniach (od sierpnia 2014) wezmę np jeden dzień urlopu i znowu pójdę to zwolnienie (z symbolem "B) to ile będę mogła na nim przebywać, kolejne 270 dni (a raczej do porodu) czy 182? Proszę o pomoc.
2015-02-02 13:06:27 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W wątku bardziej idzie o kwoty zasiłków :-)

Tak, dobrze Pani wyczytała, że w swojej sytuacji ma prawo do 270 dniowego okresu zasiłkowego. Tyle, że wlicza się do czas zasiłku z poprzedniego ZLA (nieciążowego).
Zatem obecny okres zakończyłby się 17.05.2015 r., a nie w sierpniu.

By liczyć nowy okres zasiłkowy musiałaby Pani wrócić do pracy ( z orzeczeniem o zdolności do jej wykonywania ) na min. 60 dni- bo przecież kolejne ZLA też byłoby 'ciążowe'. Krótszy okres (nawet jednodniowy) dotyczy zmiany przyczyny niezdolności.

Podstawa- art. 8 i art. 9 Ustawy tzw. zasiłkowej.
2015-02-02 16:02:31 KaOr123
Przepraszam jeszcze chciałam uściślić. Czyli jeżeli nastąpi zmiana przyczyny niezdolności to zaczyna się nowy okres? Bo do tej pory nie miałam problemów z ciążą jako taką tylko miałam zapalenie oskrzeli, czyli chorobę w trakcie ciąży. A kiedy kolejne zwolnienie po krótkiej przerwie dotyczyłoby innej choroby w ciąży bądź jako takich samych problemów z ciążą to jest wtedy nowy okres zasiłkowy?
Z góry przepraszam jeżeli nie zrozumiałam czegoś oczywistego :)
2015-02-02 15:23:40 KaOr123
Dziękuję bardzo za informację
2014-12-29 22:00:02 94.254.209.* | aga735
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [4]
Mam pytanie.Mam na umowie najnizsza krajowa od 1 grudnia br.dostalam podwyzke i aneks w zwiazku ze zmiana stanowiska i moje wynagrodzenie wyniesiek 2000zl netto ale zaszlam w ciaze i dopiero od lutego ide na zwolnienie.Jak zus wyliczy mi chorobowe.Pilne prosze o pomoc
2015-01-16 21:11:01 89.228.131.* | Sylwia1030
Witam. Mam pytanie- w roku poprzednim 2014 w styczniu wróciłam do pracy po macierzyńskim po czym pracowałam tam do kwietnia. Z przyczyn zwolnienia poszlam na pół roku zasiłku dla bezrobotnych i od polowy października do 02 stycznia 2015 byłam bezrobotna. ponieważ od 02-01-2015 r jestem zatrudniona na pelen etat a niedawno dowiedziałam się że jestem w ciąży chciałam się zapytać jaka będzie kwota zasiłku chorobowego jeśli pójdę na zwolnienie po powiedzmy przepracowanym pełnym miesiącu. Czy tyle ile mam teraz na umowie czy śmieszne pieniądze wyliczone na podstawie roku poprzedniego tj.12msc?? Z góry dziękuję :)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2015-01-19 09:31:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, zasiłek będzie wyliczony jedynie z tego nowego wynagrodzenia. Zdecydowanie nastąpiła:
- zmiana płatnika,
- przerwa w ub. chorobowym,
- powstanie nowego tytułu do ubezpieczenia

w rozumieniu Ustawy tzw. zasiłkowej.
2014-12-29 22:19:39 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak rozumiem nie doszło jednocześnie do zmiany wymiaru etatu. Zatem podstawa zasiłku ( a wcześniej wynagrodzenia ) chorobowego będzie średnią wynagrodzeń brutto zasadniczo z 12 miesięcy poprzedzających zasiłek. W Pani przypadku- zatem z wynagrodzeń za okres luty 2014- styczeń 2015.
Netto 2000 to 2775 brutto przy standardowych KUP, więc ustawowa podwyżka płacy minimalnej od stycznia w Pani przypadku będzie bez wpływu.

Sytuacja wygląda inaczej jeśli rzeczywiście ZLA będzie dopiero w lutym, ale po październiu 2014 była Pani na chorobowym.
2014-12-29 22:52:32 94.254.209.* | aga735
Dziekuje bardzo za pomoc.
2014-12-29 19:34:09 89.79.218.* | Ania 114
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [2]
Witam,mam pytanie 22 12 2014 poszłam do szpitala, gdzie tam stwierdzono ciązę 8 tyg, z rozpoznaniem poronienie zagrażające, przebywałam w szpitalu do 27 12 2014, 26 12 nastąpiło poronienie, lekarz zalecił 12 dni L4 po szpitalne, w sumie mam wystawione L4 od 22 12 2014 -do 08 01 2015,ale mam je bez kodu B, czy to jest prawidłowe, że nie nalezy mi się od 22 do 26 100 % świadczenia? Pozdrawiam ANNA
2014-12-29 19:52:55 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Aby uzyskać 100% zasiłek za okres do poronienia zamiast 70%* musi być na ZLA albo kod B, albo osobne zaświadczenie o tym, że i kiedy ciąża była.

*80% jeśli było jeszcze przed upływem 33 dni niezdolności do pracy od początku 2014 r. - czyli wynagrodzenie chorobowe.
Zatem albo korekta ZLA, albo uzyskanie dodatkowego zaświadczenia od lekarza prowadzącego w szpitalu.
2014-12-27 20:00:33 195.140.153.* | sytuacja hipotetyczna
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [7]
witam, od 3,5 roku pracuje w jednej firmie na umowe o prace (pelen etat 1680brutto), w ciagu ostatnich 12 miesiecy nie korzystalam z chorobowego. mam kilka pytan odnosnie ewentualnego zajscia w ciaze i wysokosci wyplacanego L4 z powdu ciazy zagrozonej i pozniejszego macierzynskiego:
stuacja pierwsza: pelen etat w obecnej firmie i na obecnych warunkach (1680brutto)
sytuacja druga: zmiana etatu (stworzenie dodatkowego) w obecnym miejscu pracy na 1,5 etatu lub 1 caly na jednym stanowisku i 1/2 na innym- z powodu rozszerzenia zakresu obowiazkow i godzin pracy.
sytuacja 3- w obecnym miejscu pracy pelen etat 1680 brutto + w innym miejscu pracy 1/2 etatu.
czy ktos moglby mi wytlumaczyc jak naliczane bylyby swiadczenia w kazdej z tych sytuacji?
czy w sytuacji 2 wyliczane byloby ze sredniej z 12 ostatnich miesiecy czy od momentu zmiany mowy? jak w sytuacji 3?
2014-12-28 21:21:44 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Skoro w ciąży to zasiłek w stawce 100% podstawy
1. liczony od ...1750 zł, bo taka będzie płaca minimalna w 2015.
2. liczone osobno dwa zasiłki z obu umów, nie ma możliwości by jedna umowa opiewała na więcej niż 1 etat.

3. liczone osobne dwa zasiłki od dwu podstaw.

We wszystkich opcjach za pierwsze 33 dni niezdolności w roku będzie to wynagrodzenie chorobowe.
2014-12-29 09:06:33 195.140.153.* | hipotetycznie
witam, dziekuje za odpowiedz. JEszcze jedno pytanie mnie nurtuje: gdyby w zwiazku zewentualna ciaza pracodawca stwierdzil,ze nie moge pracowac na danym stanowisku na pelen etat, ale moge np pracowac na wykonywanym dotychczas stanowisku na 3/4 etatu i 1/4 etatu na innym (bez przeciwwskazan, np praca ktora moge wykonywac w domu) i w zwiazku z tym chcial zmienic umowe. to wynagrodzenie chorobowe byloby wyplacane ze sredniej z 12 mc czy ze sredniej od momentu zmiany umowy?
2014-12-29 09:45:39 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
O czymś takim decyduje lekarz medycyny pracy, a nie pracodawca bez opinii lekarskiej. Jednostronnie oczywiście pracodawca może złożyć ofertę porozumienia (zmieniającego) stron w tym zakresie. Wypowiedzenie zmieniające, tak jak definitywne co do zasady* nie jest możliwe w czasie ciąży.

Nie dotyczy sytuacji, gdy pracodawca podlega ustawie o zw. grupowych, a w zakładzie dokonywane są reorganizacje.
2014-12-29 10:06:18 195.140.153.* | hipotetycznie
w takim razie, jesli zajmowane przezemnie stanowisko wiaze sie z praca z promieniowaniem RTG oraz w środowisku gazów anestetycznych (co bez dwoch zdan jest zakazane w ciazy) to obowiazkiem pracodawcy jest zmiana warunkow pacy wobec danego stanowiska, czy ma prawo za porozumieniem stron na zmiane zapisu umowy i zajmowanego stanowiska (np na prace typowo biurowa?) pytam bo powoli mysle o zajsciu w ciaze i nie wiem czy nie powinnam w zwiazku z tym szukac innej mniej zagrazajacej ewentualnej ciazy pracy, czy moge zostac tu gdzie pracuje i liczyc na ewentualna zmiane stanowiska pracy w przypadku zajscia w ciaze.
2014-12-29 11:04:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To sprawa jest o tyle prostsza, że nawet przy braku orzeczenia lekarza o niemożności pracy na danym stanowisku- zakaz ten obowiązuje z mocy art. 176 KP i tego Rozporządzenia:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,1996,114,545.html

Pracodawca musi zmienić warunki pracy w taki sposób by wymogów z rozporządzenia nie łamać + ewentualnych dodatkowych wymogów wynikających z orzeczenia lekarskiego.

Jeśli zmiana stanowiska wiązałaby się z obniżeniem wynagrodzenia- powstaje obowiązek wypłacania dodatku wyrównawczego. Jeśli nie ma takiej możliwości w swoim zakładzie, by zmienić stanowisko - zwolnienie z obowiązku pracy ( za wypłatą dotychczasowego wynagrodzenia ). Gdy uzyska Pani ZLA- wynagrodzenie/zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach.

Jest więc tu Pani bardzo chroniona, jakakolwiek próba uchylenia się pracodawcy od tych obowiązków zgłoszona do PIP drogo będzie go kosztować, w tym zakresie inspekcja jest bardzo stanowcza. Uprawnienie pracownicy w ciąży jest też na tyle silne, że po prostu może odmówić Pani pracy na dotychczasowym stanowisku,a ewentualna dyscyplinarka będzie nieprawna.
2014-12-29 12:23:34 195.140.153.* | hipotetycznie
dobrze, a czy jak bym chciala pracowac i wiazac by sie miala z tym podwyzka (wynikajaca ze zmiany wykonywanych obowiazkow) to jak naliczane byloby ewentualne zwolnienie chorobowe lub macierzynski- srednia z 12mc czy od momentu zmiany umowy?
2014-12-29 12:33:19 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. bez zmiany wymiaru etatu- średnia wynagrodzeń za 12 mc. sprzed miesiąca powstania niezdolności do pracy.
2. ze zmianą wymiaru etatu- tylko z wynagrodzeń nowych, nawet jeszcze nie wypłaconych gdyby niezdolność powstała w pierwszym miesiącu po zmianie wymiaru etatu.

3. ze zmianą wymiaru etatu + nawiązaniu drugiej umowy- dwa niezależnie wyliczane wynagrodzenia/zasiłki chorobowe z wynagrodzenia po zmianie wymiaru etatu + z wynagrodzenia z drugiej umowy.
2014-12-15 23:47:34 46.238.125.* | aktyde85
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [3]
Witam, widzę,że są tutaj osoby, które mają sporą wiedzę w zakresie obliczania L4 oraz macierzyńskiego, więc może i ja znajdę tu odpowiedź do mojej sytuacji. W 2014 r. pracowałam do końca sierpnia na umowę o pracę na pełen etat, wynagrodzenie 2000 zł brutto, od września podjęłam nową pracę, umowa o pracę, w wymiarze 1/2 etatu, ale z wynagrodzeniem 1600 netto (nie wiem jaka jest to kwota brutto), po miesiącu okazało się, że jestem w ciąży. Natomiast od stycznia podejmuję pracę na kolejne pół etatu, ale u innego pracodawcy, z wynagrodzeniem 2500 zł netto, jak będzie wyglądało moje świadczynie l4 jeżeli poszłabym na zwolnienie w lutym, oraz jak macierzyński (urodzę na początku czerwca).
2014-12-16 09:58:30 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Umowa/wynagrodzenie z umowy, która zakończyła się w sierpniu jest bez znaczenia.
Uzyska Pani w razie chorobowego w tej sytuacji prawo do dwu niezależnych wynagrodzeń chorobowych, apotem zasiłków chorobowych (100%) liczonych od podstaw z obu umów na 1/2 etatu. Podobnie z zasiłkiem macierzyńskim, jeśli urodzi Pani w czasie trwania obu umów, czyli obu ubezpieczeń chorobowych. Tyle, że tu zasiłek jest albo w opcji 80% podstawy przez cały okres wnioskowany możliwych 3 rodzajów u. związanych z rodzicielstwem albo opcja 100% za czas u. macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego + 60% za czas. u. rodzicielskiego.

ZLA będą musiały być wystawione w dwu egzemplarzach- trzeba być na zwolnieniu jednocześnie u obu pracodawców.
2014-12-16 15:41:31 46.238.125.* | aktyde85
Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem jednak czy dobrze rozumiem. Czyli część chorobowego, a później macierzyński i inne dodatkowe urlopy, będą liczone osobno, czyli na l4 100% z umowy jednej-1600 plus 100% z umowy drugiej-2000, czy też dodadzą jedną kwotę do drugiej i wyciągną średnią?
2014-12-17 09:47:51 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zasiłek w stawce 100% nie oznacza, że za cały miesiąc będzie to co do złotówki netto dokładnie tyle samo, ile netto z normalnego wynagrodzenia. Wynika to z zaokrągleń podatku PIT, tego że wynagrodzenie chorobowe podlega skł. zdrowotnej, a zasiłek już nie, oraz tego że jedne miesiąc ma dni 30, a inny 31....

Jak napisałem umowa na 2000 netto, skoro u INNEGO płatnika- w ogóle nie bierze tu udziału. Biorą udział niezależnie od siebie nowe umowy. Dając dwa osobne wynagrodzenia chorobowe, potem dwa osobne zasiłki chorobowe, potem dwa osobne macierzyńskie
2014-10-20 17:00:28 tinka2140
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [19]
Witam.Mam problem dotyczący wysokości należącego mi się zasiłku chorobowego.Piszę,iż mam nieco inny przypadek niż te poruszane na forum.Otóż od 23.05.2014,zostałam zatrudniona w firmie która zatrudnia więcej niż 20 pracowników na umowę o pracę na 3/4 etatu,1100 zł netto,na czas określony do 31.12.2014 roku.11.09.2014,dostałam aneks do umowy o zmianie etatu na cały,wynagrodzenie to 1500 zł netto.Niestety tydzień później,okazało się iż jestem ciąży.Kierownictwo kazało mi iść na zwolnienie z powodu ciężkiej pracy.Na zwolnieniu jestem od 1 października.Stąd moje pytanie.Ile będzie wynosił zasiłek chorobowy,biorąc pod uwagę,iż na pełnym etatcie przepracowałam pół miesiąca?
2014-12-03 08:08:17 83.18.68.* | kessi
witam również zwraca się z pytaniem o wysokość zasiłku chorobowego. Mój przypadek wygląda następująco, pracuje w jednej firmie na umowę o pracę 1,5 roku. miesiecznie brutto otrzymuję wynagrodzenie w wys. 2420 zł, plus premie kwartalne ok 300 zł brutto i nagroda w listopadzie 2000 zł brutto, 1394 zł netto. jestem w ciązy i od stycznia planuje iść na zwolnienie, w listopadzie przebywałam tydzień na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, czy licząc średnie świadczenie do kwoty wliczać się będą wszystkie dodatkowe świadczenia?
2014-12-03 08:56:15 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Podstawa zasiłku będzie ta sama, co chorobowego z listopada. Jeśli już wtedy była Pani w ciąży- (zasiłek był 100%) to ten styczniowy będzie identyczny. Jeśli było to zwykłe 'chrobowe' (80%) to zasiłek będzie o 1/4 wyższy.
2014-12-03 09:00:26 83.18.68.* | kessi
dziekuje za odpowiedź. czyli rozumiem, że jeśli poczekałabym do początku marca to zasiłek byłby wyższy?, nie rozumiem też faktu takiego, iz do mojego chorobowego listopadowego nie wliczono nagrody, bo to równiez powinna byc średnia tak?
2014-12-03 09:16:11 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli pomiędzy zasiłkami są pełne 3 mc kalendarzowe- w Pani przypadku byłby to XII-II, to podstawę zasiłku ustala się na nowo- czyli znów zasadniczo z 12 mc wstecz- czyli z okresu III'14-II'15.

To, czy owa nagroda jest wliczana, czy nie lub w jakim stopniu zależy od jej charakteru i uregulowania w regulaminie wynagradzania, premiowania itp.
Np. nagroda, która jest wypłacana w pełnej wysokości bez względu na to, jak długo w okresie za który się ją przyznaje pracownik był niezdolny do pracy- nie wlicza się do podstawy, bo nie jest też ona oskładkowana.
2014-10-20 17:59:19 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie ma znaczenia to, że tylko część miesiąca- podstawą zasiłku będzie w tej sytuacji tylko to nowe wynagrodzenie w wysokości pełnomiesięcznej.

Mimo, że w ciąży mówimy o zasiłku od 100% podstawy- nie oznacza to co do złotówki owych 1500 zł netto/miesięcznie.
Pomijam kwestię jeszcze tego, że do wyczerpania 33 dni niezdolności do pracy w 2014 r. (licząc od stycznia) będzie to wynagrodzenie chorobowe- co wynika z art. 37 ustawy zasiłkowej.

Ps.
Pracodawca nie miał prawa 'kazać iść na zwolnienie'. Tu nastąpiła poważna nieprawidłowość, i spore prawdopodobieństwo kontroli ZUS.
2014-10-20 18:22:54 tinka2140
Dziękuję za odpowiedź.Wiem już ,że moje wynagrodzenie będzie pomniejszone o 13,7% na składki,z tym się liczę.Liczę się również z ewentualna kontrolą ZUS,ale no cóż,musiałm pójść na to zwolnienie i mogę mieć problemy nie z mojej win.Nie zrozumiałam jedynie tej kwestii co do tych 33 dni,czy to chodzi o to,że nie mam ciągłości zwolnienia przez 33 dni?W sensie,że jestem na zwolnieniu dopiero 21 dni?
2014-10-20 19:01:08 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Pomniejszenie o 13,71% dotyczy kwoty brutto, a nie netto. I nie jest na składki- bo w czasie chorobowego takowe (społeczne)nie są odprowadzane.

Kwestia 33 dni dotyczy tego, że w roku kalendarzowym za pierwsze (niekoniecznie ciągłe) 33 dni niezdolności do pracy (czyli wliczając np. 12 dni grypy z czerwca) płaci pracodawca ze swoich środków- wynagrodzenie chorobowe. Pomijam pracowników 50+ dla których ta granica to 14/15 dzień. Od 34 dnia jest to zasiłek już z ub. chorobowego w ZUS. I tu też pojawia się subtelna różnica w wysokości 'na rękę', bo wynagrodzenie podlega PIT i skł. zdrowotnej, a zasiłek już tylko PIT.
-------------------------------------
"liczę się z kontrolą"- czy z utratą/zwrotem zasiłku również ?

Przecież jak rozumiem nie ma kwestii zagrożonej ciąży, nie ma sytuacji niezdolności do pracy z powodu stanu zdrowia.

1. Jeśli pracownica wykonuje pracę zabronioną dla kobiet w ciąży- jest konkretne rozporządzenie mówiące co to za prace i zajdzie w ciążę albo
2. W związku z ciążą uzyska orzeczenie o niemożności pracy na konkretnym stanowisku

pracodawca ma obowiązek zmienić to stanowisko ( z zachowaniem przynajmniej poprzedniego wynagrodzenia ). Tylko w przypadku rzeczywistego braku takiej możliwości- ma zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy- tj. wysłać ją do domu i płacić wynagrodzenie.

Obecnie po wykorzystaniu 33 dni po prostu dojdzie do wyłudzenia świadczenia z ZUS.

Podstawa- art. 179:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/art-179
2014-10-20 19:24:58 tinka2140
Już wszystko jasne.Jeszcze jedno pytanie odnosnie tego ile odtraci mi zus przy wypłcaniu zasiłku?Co do zwolnienia.Fakt pracodawca kazał iść na zwolnienie,co nie zmienia faktu że w ciąży wcale nie czuję się rewelacyjnie.Wymioty,mdłości,osłabienie bóle nóg i kręgosłupa.Może i nie jest to faktem choroby,jednakże w miejscu gdzie ja pracuje(sieciówka sklepów spożywczych)jest to duże utrudnienie.Więc uważam,że to żadne wyłudzenie.Znam przypadki lewych zatrudnień w pracy(osoba nigdy noe pracowała,jedynoe fikcyjnie,na papierze)a później cała ciąża na zwolnieniu a później płatnym zasiłku macierzyńskim i nikt jej nie sprawdził.W tym wypadku można mówić o wyłudzaniu.Pozdrawiam.
2014-10-20 19:41:15 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie wiem jakie ma Pani brutto. Przy 1500 netto i standardowych pracowniczych KUP ( praca w tej samej miejscowości co zamieszkanie ) i tylko jednym dochodzie podlegającym PIT oznacza to 2058 brutto.

Zatem zasiłek wyniósłby [(2058 - 13,71%) x 31/30] x 82% = ok. 1504 + miesięczna kwota wolna = 1550 za pełny 31 dniowy miesiąc kalendarzowy. Około- bo bez wdawania się w zaokrąglenia do 1 zł podstawy opodatkowania.
2014-10-20 20:21:43 tinka2140
brutto w umowie mam 2000.reszta się zgadza w sensie zamieszkania i jednym dochodzie.
2014-10-20 20:35:11 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No więc jest mniej niż 1500 netto wypłaty, bo 1459,48 zł.

Zasiłek chorobowy zatem na poziomie 1508 zł 'na rękę' za 31 dniowy miesiąc kalendarzowy.
2014-10-20 22:40:53 tinka2140
Dziękuje serdecznie za wnikliwe informacje :) Czytałam o tych obliczeniach na wielu forach i zbladlam jak gdzieś ktoś mi wyliczył,że dostanę jakieś 1260 na rękę.Pozdrawiam i jeszcze raz stokrotne dzięki :)
2014-10-21 09:33:02 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Pewnie liczono dla 'zwykłego' chorobowego- czyli bez okoliczności ciąży, a więc dla stawki 80%.
2014-10-27 14:45:07 tinka2140
Piszę ponownie bo mam wątpliwości.Otórz w miesiącu zmiany etatu tj.za wrzesień otrzymałam wypłatę w wysokości 1360 zł,z uwagi iż część miesiąca pracowałam na 3/4 etatu a część już na cały etat.I teraz nie wiem jak będzie mi naliczone wynagrodzenie za czas zwolnienia od 1.10-31.10.Jeśli byłoby można prosić o takie wyliczenie byłabym bardzo wdzięczna,gdzyż rozwiałoby to moje wszelkie wątpliwości.Oraz pytanie 2 czy fakt tego wynagrodzenia w kwocie 1360 nie zmienia faktu wcześniejszego Pana wyliczenia co do zasiłku chorobowego ?
2014-10-27 14:56:47 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Od 2000 brutto. Byłoby inaczej, gdyby zmiana wymiaru etatu (i wynagrodzenia) nastąpiła już w trakcie pobierania chorobowego.
2014-10-27 15:27:57 tinka2140
Super.Dziękuje.Noi pozostaje jeszcze wyluczenie mojego wynagrodzenia w czasie 31 dni zwolnienia w pazdzierniku i ewentualnego miesiecznego zwolnienia w listopadzie.Jak to sie ma z tym 33 wyplaceniem przez pracodawce?Chodzi mi o to jak to wszystko zostałoby wyliczone na wynagrodzeniu w lisopadzie i zasilju w grudniu?Bo ja szczerze mówiąc nic nie rozumiem.
2014-10-27 19:25:10 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak rozumiem przed 1 października nie miała Pani ani jednego dnia zwolnienia lekarskiego w 2014 r.

Zatem za październik uzyska Pani wynagrodzenie chorobowe za 31 dni, za listopad wynagrodzenie ch0robowe za 2 dni i zasiłek chorobowy za 28 dni.

Jak już wcześniej napisałem wynagrodzenie chorobowe jest nieco niższe od zasiłku bo podlega jeszcze skł. zdrowotnej. Za październik byłoby to ok. 1486 zł.
2014-10-27 19:58:19 tinka2140
Dokładnie tak.Nigdy w życiu w żadnej pracy nie korzystałam ze zwolnień lekarskich.To moje pierwsze zwolnienie stąd tyle niewiadomych.Tak też mniej więcej wyliczałam sama na podstawie informacji znalezionych w internecie,choć nie były one wszystkie jednakowe.Dziękuję serdecznie za ponoc.Jest ona dla mnie bardzo ważna i pomocna.Pozdrawiam serdecznie :)
2014-12-09 16:20:19 tinka2140
Witam,a czy mogłabym dostac jakies konkretne wyliczenia odnośnie wynagrodzenia z pracy i zasiłku z zus?bo już znowu nic nie rozumiem.W listopadzie za październik otrzymałam 1506 zł wynagrodzenia,zaś dzisiaj za listopad wpłynęło mi 1480 zasiłku z zus.
2014-09-07 15:08:49 krystyna29
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [6]
Witam, piszę w sprawie zasiłku chorobowego w ciąży. Przez 8 miesięcy pracowałam na najniższej krajowe, później przez 4 następne miałam inna pracę za 2000 zł netto. 15 sierpnia 2014 poszłam na zwolnienie chorobowe w ciąży i mam dwa pytania.
1.Czy średnia z 12 miesięcy do wypłaty zwolnienia chorobowego, a później zasiłku chorobowego będzie brana pod uwagę od lipca wstecz, czy od 15 sierpnia wstecz?
2. Czy pracodawca przez pierwsze 33 dni chorobowego mógł mi wypłacić ostatnią pensję (2000 netto), czy już od 15 sierpnia (od dnia zwolnienia chorobowego) jest to średnia z 12 miesięcy?
2014-09-08 10:34:15 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Co znaczy 'inną pracę' ?

Jeśli jest to nowe zatrudnienie u innego pracodawcy, to do podstawy chorobowego będą brane wynagrodzenia tylko z tej nowej umowy, czyli do lipca włącznie.

Podstawa wynagrodzenia chorobowego jest taka sama jak zasiłku chorobowego. Kwoty netto są nieco inne, ze względu na to, że zasiłek chorobowy w odróżnieniu od wynagrodzenia chorobowego nie podlega s. zdrowotnej.
2014-09-09 09:27:01 krystyna29
,,inną pracę" u tego samego pracodawcy, ale w innej placówce
2014-09-09 09:34:24 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Na podstawie nowej umowy ? Jeśli tak, to czy była ona bezpośrednio po poprzedniej ? Czy było to oddelegowanie w ramach tej samej umowy. Czy jednocześnie doszło do zmiany wymiaru etatu/pensum ?
2014-09-09 13:21:03 krystyna29
U mnie to takie pomieszane. Miałam u tego samego pracodawcy umowę o pracę w jednej firmie (1200) + umowę zlecenie w jego drugiej firmie (800 zł). Po pewnym czasie wszystko przepisał mi na umowę o pracę w jednej firmie. Z miesiąca na miesiąc.
2014-09-09 20:38:23 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Sam przepisał bez Pani zgody...

Jeśli stroną zarówno u. o pracę jak i zlecenia był ten sam podmiot, to zlecenie nie stanowiło samoistnego tytułu do ubezpieczeń, podstawą składek była suma wynagrodzeń z obu umów.

Jeśli inny podmiot (nieważne, że z udziałem tej samej osoby) to w tej sytuacji zlecenie nie mogło być tytułem do ub. chorobowego.

Zatem w tej pierwszej sytuacji podstawa zasiłku będzie wynosić ową sumę wynagrodzeń brutto, która dawała sumę 2000 zł netto.

W tej drugiej sytuacji:
- podstawa będzie jak wyżej, jeśli nowa umowa wiązała się ze zmianą wymiaru etatu
- podstawa będzie średnią z 8 wynagrodzeń z etatu dających owe 1200 netto i 4 wynagrodzeń dających 2000 netto.
2014-09-10 11:34:52 krystyna29
dziękuję serdecznie za pomoc :)
2014-08-22 11:28:48 77.254.152.* | xx488
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Witam. Proszę o pomoc.
Jestem zatrudniona od marca 2014 r. na umowę o pracę na czas określony (2 lata), to moja pierwsza umowa o pracę. Moje wynagrodzenie wynosi miesięcznie 1344 zł brutto (jest obniżone ze względu na to, ze to moja pierwsza umowa i pracodawca miał taką możliwość obniżenia wynagrodzenia i składek przez pierwszy rok). Jestem w ciąży i chciałam zapytać jak będzie liczony po 33 dniach przebywania na L4, zasiłek chorobowy z ZUS? Czy oni będą liczyć również od tej obniżonej kwoty 1344 zł brutto czy od 1680 zł? Bardzo proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję.
2014-08-22 11:36:30 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Od podstawy od jakiej były odprowadzane składki (w tym chorobowa właśnie) czyli od 1344 zł.

Wynika to wprost z art. 45, ust. 1 ustawy tzw. zasiłkowej w nawiązaniu do art. 6, ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
2014-08-14 14:10:40 46.253.217.* | Luśka
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [2]
Witam serdecznie, jak każdy tutaj proszę o radę, mam nadzieje ze ktoś mi pomoże jestem w czwartym miesiącu ciąży, pracowałam od kwietnia 2013 roku na poł etatu, Szefowa zmieniła mi etat w lipcu na cały kwota brutto 2000zł, nie wiedziałam o ciązy jeszcze, niestety od od sierpnia jestem na L4 ze względu na zagrożona ciążę, wiem ze przez 33dni pracodawca wypłaca mi pieniazki ale chciałam zapytać jakie składki ZUS będzie płaciła za mnie gdy ja jestem na L4, próbowałam to obliczyć ale mi to nie wychodzi :( pozdrawiam i dziekuje
2014-08-14 20:40:10 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wynagrodzenie chorobowe NIE jest podstawą ub. społecznych. Zatem gdy zwolnienie zaczęło się np. 10 sierpnia, to za sierpień zostanie wypłacone wynagrodzenie za pracę za 9 dni i chorobowe za 22 dni. I tylko od tego pierwszego zostaną odprowadzone składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe , fundusz pracy.

Natomiast wejdzie ono do podstawy s. zdrowotnej i zaliczki PIT. We wrześniu już żadne składki społeczne nie będą zapłacone, dojdzie do przejścia na zasiłek chorobowy. Ten nie podlega już nawet s. zdrowotnej.

Na potrzeby emerytalno-rentowe okres niezdolności do pracy- czy to z wynagrodzeniem, czy z zasiłkiem chorobowym jest okresem nieskładkowym.
2014-08-15 11:03:34 46.253.217.* | Luśka
bardzo dziekuje za pomoc :) pozdrawiam :)
2014-07-16 20:26:02 89.70.210.* | Karina s
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Dziękuje za pomoc. W takim razie w mojej sytulacji, kiedy z mężem chcemy sie starac o dziecko warto byłoby porozmawiać z pracodawca o zwiększenie etatu i kwoty odprowadzanych składek. Ile musiałabym przepracować na zmienionym wymiarze czasu pracy i przez jaki okres pracodawca musiałby odprowadzać zwiększone składki aby ZUS wypłacił wiecej zasiłku ?
2014-07-21 13:01:52 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zmiana wymiaru etatu powoduje liczenie podstawy od nowa- czyli wystarczyłoby gdyby nastąpiła ona nie później niż w miesiącu powstania niezdolności do pracy/porodu.
Sama zmiana wynagrodzenia, bez zmiany wymiaru etatu powoduje, że podstawa zasiłku obejmuje wynagrodzenia sprzed podwyżki nawet z 12 mc- na zasadzie ogólnej.
2014-07-16 12:46:46 94.254.204.* | Karina s
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Dziekuje za odpowiedz. Czyli prostymi słowami ZUS zapłaci w obecnej sytulacji ok 300 zł ?
2014-07-16 17:07:29 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Więcej- bliżej tych 360. No chyba, że znów zmieni Pani wymiar etatu lub uzyska podwyżkę lub podejmie dodatkowo inną pracę.
2014-07-16 01:13:10 89.70.210.* | Karina s
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Dziekuje za odpowiedz. Czyli mam rozumieć, ze w wypadku zajścia w ciaze ZUS bedzie płacił kwotę jaka otrzymuje obecnie tj 360 zł ? Jeśli miesiąc przed ciaza etat sie zwiększy otrzymam wyższy zasiłek ? Pogubiłam sie w tym wszystkim księgowa mowila ze pomimo zmiany etatu średnia zostanie wyliczona z ostatnich 12 miesięcy.
2014-07-16 09:59:30 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Księgowa nie ma racji. Byłoby tak, gdyby miała Pani zmianę wynagrodzenia BEZ zmiany wymiaru etatu.

Zasiłek chorobowy wylicza się od podstawy, która jest wyliczana z wynagrodzenia brutto. Nawet przy jednoskładnikowym stałym wynagrodzeniu zasiłek 100% za pełny miesiąc kalendarzowy nie jest idealnie równy wynagrodzeniu netto. Różni się choćby w taki zakresie, w jakim jeden miesiąc ma dni 31, a jeden 30. Zresztą na zasiłku majowym przecież też nie miała Pani przelewu idealnie na 944 zł. Wynika to m.in. z tego, że zasiłek nie podlega skł. zdrowotnej i z tego, że PIT nie jest idealnie liniowy.
2014-07-15 00:57:38 89.70.210.* | Karina s
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Witam. Od listopada ubiegłego roku tj 2013 pracowalam na 3/4 etatu moje wynagrodzenie netto wynosiło 944 zł od 31.03 bieżącego roku do maja 2014 przebywalam na l4 chorobowym nie związanym z ciaza. Po powrocie do pracy pracodawca zmienił mi etat na 1/4. Obecnie otrzymuje przelew na konto w kwocie 360 zł. Jak ZUS obliczy mi zasiłek za l4 w ciazy ?
2014-07-15 09:10:28 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zmiana wymiaru etatu skutkuje tym, że podstawa zasiłków przypadających po tej zmianie jest ustalana od tej zmiany- czyli wynagrodzenia z 3/4 etatu do niej nie wejdą. Czyli sytuacja taka, jakby w ogóle zmieniła Pani pracę/pracodawcę. Wynika to z art. 40 ustawy zasiłkowej tj. USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa.

Czyli obecnie zwykłe chorobowe będzie wynosić ok. 38% tego kwietniowego, a ciążowe (100%) ok. 48%.
2014-07-03 12:06:24 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
aniasurulo- pytanie z priv'a [0]
"Dzień dobry ja mam pytanie odnośnie:
-zasiłku chorobowego w ciąży [...]

pierwsze chorobowe wyplacał mi pracodawca w wysokości 1344zl.
Teraz przyszedł mi przelew na konto z zusu 621,44zl.
Moje pytanie dlaczego tak mało?

hmmm. zastanawiam się czy nie zaszła jakaś pomyłka!

zapomniałam napisać że moje pierwsze chorobowe trwało:

-od 05.05 do 25.05
drugie:

-od 26.05 do 22.06

a trzecie (TERAZ):

-od 23.06 do 20.07"

Jak rozumiem przed 5 maja żadnej niezdolności do pracy w 2014 r. nie było.

33 dzień przypadł 6 czerwca. Nie znam podstawy zasiłku. Najprawdopodobniej chodzi o to, że wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy dotyczy okresu 5-31 maja, bo wypłaca je tak jak zwykłe wynagrodzenia- czyli na początku miesiąca następnego. Za 6 dni czerwca- pewnie w terminie lipcowej wypłaty za czerwiec.
Natomiast ZUS - zasadniczo w ciągu 30 dni od uzyskania ZLA, a tu pośredniczy pracodawca, co kwestię opóźnia.
Czyli najprawdopodobniej przelew z ZUS dotyczy tylko II zwolnienia w zakresie w jakim należny jest zasiłek- czyli za okres 7-22 czerwca, zwolnienia III jeszcze nie 'przetrawił'.

Choć porównanie kwot wskazuje, że pracodawca w tej sytuacji wypłacił chorobowe również za owe 6 dni- mamy mamy proporcję 32/15. Inna rzecz, że nigdy to się nie da co do grosz porównać, bo wynagrodzenie chorobowe podlega poza PIT jeszcze s. zdrowotnej, zasiłek już nie, no i przy wypłacie za pełny mc. kalendarzowy pojawia się jeszcze miesięczna kwota zmniejszająca podatek 46,33 zł.
2014-06-26 18:42:41 5.172.247.* | julka159
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Witam. Zapewne wątek się powtórzy, jednakże chciałam zapytać o sytuację kiedy przebywam na L4 od 24.03.14r wtedy płaci mi wynagrodzenie pracodawca, od maja wypłaca ZUS i tu pojawia się problem gdyż najpierw wypłatę ucięli mi o 10 zł, a za czerwiec jest aż160 zł różnicy. Nie rozumiem skąd taka rozbiezność, a księgowa nie za bardzo potrafiła mi ową zalezność wytłumaczyć. Dodam że moje stanowisko pracy od 2 lat jest to samo jednakże wcześniej byłam zatrudniona poprzez agencję pracy a dopiero od pażdziernika 2013 otrzymałam umowę bezpośrednio od pracodawcy.Kwota brutto wynosiła na umowie 1700zł. Bardzo proszę o jakąś podpowiedź.
2014-06-27 10:10:36 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przyczyny istniejące i możliwe:
1. jeśli przed 24 marca nie było niezdolności do pracy w 2014 r., to wynagrodzenie chorobowe obejmuje okres do 25 kwietnia, zasiłek chorobowy jest od 26 kwietnia.
2. zwolnienie nie jest jedno długoterminowe, tylko przedłużane- zatem np. to o 160 niższe nie obejmuje całego miesiąca kalendarzowego
3. miesiące różnią się liczbą dni
4. przy identycznej podstawie i liczbie dni w miesiącu wynagrodzenie chorobowe różni się od zasiłku (kwoty netto) bo to pierwsze podlega PIT i s. zdrowotnej, a ten drugi już tylko zaliczce PIT- choć to skutkuje sytuacją odwrotną, tj. nieco wyższym zasiłkiem niż wynagrodzeniem.
2014-06-19 09:08:29 83.23.55.* | Basia1234
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Mam pytanie jak zostanie wyliczony mi zasiłek chorobowy w przypadku gdy: jestem zatrudniona na pełen etat powyżej 4 lat, na zwonienie z powodu ciąży wybieram się od 14.07.2014 r. natomiast w okresie od 11.03.2014 r. do 06.04.2014 r. przebywałam na zwolnieniu chorobowym (nie będąc jeszcze w ciąży). Srednie miesieczne wynagrodzenie z ostatnich 12 m-cy wynosi 2600 brutto.
2014-06-22 22:07:44 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Podstawa najbliższego zasiłku będzie identyczna jak zasiłku marzec/kwiecień, tylko stawka 100% zamiast ówczesnej 80%, bo nie pisze Pani, że było to zwolnienie szpitalne (70%).

Czyli będzie 1,25 raza wyższy w ujęciu dziennym brutto.

To, że nie wylicza się podstawy w tej sytuacji na nowo wynika z art. 43 ustawy zasiłkowej.
2014-05-26 11:11:57 89.231.206.* | Katarzyna185
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Witam,

Proszę o pomoc w wyliczeniu L4 w ciąży bo troszkę się już pogubiłam. Zastanawiam się czy nie zaszła jakaś pomyłka przy wypłacaniu pieniążków z Zusu..
Od lutego przebywam na zwolnieniu, zatrudniona jestem na pełny etat, czas nieokreślony.
Wynagrodzenia: za luty oraz marzec 2013 płaca zasadnicza 1600 zł brutto, pozostałe miesiące 2780 zł brutto - średnia 2583,33 brutto.

Zwolnienia L4 oraz otrzymane pieniążki:
4.02 - 4.03 - 2002,33 - od pracodawcy jako pierwszy miesiąc
5.03 - 2.04 - 1645,37 + 500,21 wyrównania od pracodawcy za marzec
3.04 - 28.04 - 1523,75
29.04 - 12.05 - 1085,80

Proszę o podpowiedź czy jest to poprawnie wyliczane. Skoro za luty otrzymałam 2002,33 to nie powinnam za pozostałe miesiące otrzymywać średnio takiej samej kwoty?
2014-05-26 20:16:49 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak naprawdę poprawność kwot można ocenić po zakończeniu zwolnienia- bo takie dostarczanie zwolnień/przedłużanie niezdolności do pracy powoduje, że niemal za każdym razem nie 'trafia się' w cykl wypłat- czy to przez pracodawcę (ubezpieczający ponad 20 osób) czy ZUS.
Identyczne tak naprawdę powinny być kwoty zasiłku za pełne miesiące kalendarzowe liczące tyle samo dni.

Poza tym wynagrodzenie chorobowe podlega poza PIT skł. zdrowotnej, zasiłek już nie.

Na pierwszy rzut oka jednak stwierdzam, że skoro niezdolność powstała w lutym, to wynagrodzenia za luty i za marzec nie weszły do podstawy, ale zasadniczo za okres luty 2013- styczeń 2014.
2014-05-19 12:27:25 46.21.214.* | Kulka965
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [2]
Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak będzie liczone chorobowe w mojej sytuacji.
Od 1 czerwca chce iść na zwolnienie w związku z ciążą. W październiku 2013 byłam tydzień na L4 ze wzgl nie związanych z ciążą. Czy moje "wynagrodzenie" na zwolnieniu ciążowym będzie liczone od 6.2013-5.2014 czy tez ze wzg na zwolnienie w październiku będzie weryfikowany czas od 11.2013 do 5.2014 i na tej podstawie wyznacza mi 100%?
2014-05-19 12:52:46 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W związku z tym, że po ostatnim zwolnieniu były pełne 3 miesiące kalendarzowe bez zasiłku- podstawa najbliższego będzie ustalona na nowo, tj. zasadniczo z wynagrodzeń za okres VI 2013- V 2014. Gdyby nie było owych 3 miesięcy- podstawa zasiłku w czerwcu byłaby ta sama co poprzedniego.
2014-05-19 13:16:53 46.21.214.* | Kulka965
Dziękuję :)
2014-05-07 10:37:37 kapka85
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [3]
Witam

Mam pytanie odnośnie tego wątku 17 lutego rozpoczęłam pracę dosłownie parę dni później dowiedziałam się, że jestem w ciąży, w powodu ciąży zagrożonej poszłam na zwolnienie od 19 marca. Mam pytanie jak będzie naliczane chorobowe skoro nie przepracowałam pełnego miesiąca kalendarzowego? Nadmienię, iż 17 lutego rozpoczęłam nową pracę, a 16 lutego rozwiązałam umowę w poprzednim miejscu pracy. Czy ZUS naliczy chorobowe tylko z nowego miejsca pracy czy weźmie pod uwagę również 11 poprzednich miesięcy ze starej pracy skoro nie było dnia przerwy między umowami.
2014-05-13 20:12:05 193.150.37.* | karolina787
Witam mam pytanie, od czerwca 2012 do pażdziernika 2013 pracowałam na etacie brutto 2600, od listopada 2013 do listopada 2015 etat brutto 3000 od lutego 2014- 2 etat 8000 brutto na czas do maja 2015 od 1 maja na L4 ciążowym. Jakie dostanę chorobowe? z łącznej sumy? a zasiłek z obojga? czy tylko z tego dłuższego? dziękuję za odpowiedz
2014-05-13 21:48:02 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Czemu służy zdawanie pytania z innymi danymi pod innym nickiem na ten sam temat ? Wystarczyło napisać, że chodzi o sytuację potencjalną, zdarzenie przyszłe.

Etat w odróżnieniu od DG jest zawsze tytułem obowiązkowym do ubezpieczeń społecznych, w tym do obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

W takiej sytuacji powstaje prawo do dwu niezależnych zasiłków z podstaw z obu etatów.
A więc zasiłek od podstawy 8000 + zasiłek od podstawy 3000, jeśli wynagrodzenie 2600 było z innej umowy/z innego wymiaru etatu u tego samego pracodawcy. Albo zasiłek od podstawy 8000 + zasiłek od podstawy liczonej z odpowiedniej liczby miesięcy z wynagrodzeniem 2600 + i odpowiedniej liczby miesięcy z wynagrodzeniem 3000 (łącznie co do głównej* zasady 12) jeśli to ciągle ta sama umowa, a po prosto doszło na niej do podwyżki wynagrodzenia.

* pomijam szereg innych zasad, np. związanych z tym, że nie liczy się podstawy na nowo dla zasiłku, jeśli po zasiłku poprzednim nie było pełnych 3 mc kalendarzowych bez zasiłku.
2014-05-09 13:20:35 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Podstawą najpierw wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem zasiłku chorobowego z ZUS (granica 33/34 dzień niezdolności do pracy licząc od 1 stycznia 2014 r.) będzie wynagrodzenie tylko z obecnego zatrudnienia, bo niezdolność do pracy powstała w jego czasie.
To, że niezdolność powstała już w drugim miesiącu trwania owego tytułu do ubezpieczeń spowoduje, że podstawa będzie wyliczona po prostu z :
- wynagrodzenia określonego w umowie o pracę, jeśli jest ono określone jako stałe miesięcznie
- wynagrodzenia rzeczywiście uzyskanego w marcu proporcjonalnie podwyższonego w stosunku liczba dni normalnej pracy w marcu/ liczba dni faktycznie przepracowanych- jeśli płaca jest określona w umowie jako zmienna.

Wynika to z art. 37 ustawy zasiłkowej.
2014-04-28 18:25:28 89.64.212.* | Karola630
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [2]
Witam

Mam kilka pytań odnośnie tego wątku. Jestem zatrudniona na pełny etat. Mój średni dochód miesięczny to 3300 zł brutto +600 zł brutto premia. Jakie będzie moje wynagrodzenie będąc na zwolnieniu lekarskim? Wybieram się na urlop 2-tygodniowy do którego dostanę dofinansowanie. W związku z tym czy kwota dofinansowania będzie brana pod uwagę i "podniesie" moje wynagrodzenie jeżeli pójdę później na zwolnienie lekarskie?
Dziękuję za odpowiedź.
2014-05-09 15:06:16 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To, czy premia wchodzi, czy nie oraz w jakim stopniu do podstawy chorobowego zależy od tego, za jaki okres jest ona wypłacana i jak prawo do niej jest ustalone (regulamin,umowa) w przypadku gdy pracownik nie jest obecny w pracy przez część okresu, za jaki jest ona należna.
Natomiast dofinansowanie z ZFŚS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 19 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne nie podlega oskładkowaniu, więc nie wchodzi do ww podstawy.
2014-04-23 09:21:19 78.159.79.* | misia2
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [4]
Aktualnie pracuję od roku na pół etatu na stawce najniższego wynagrodzenia, czy jeżeli zwiększy się etat do pełnego teraz i za 2 miesiące pójdę na zwolnienie do końca ciąży to czy będę miała prawo do pełnoetatowego chorobowego i później macierzyńskiego?
2014-04-23 10:32:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Zmiana wymiaru etatu 'odcina' grubą kreską wynagrodzenia sprzed tej zmiany, a więc nie wchodzą one do podstawy wynagrodzenia chorobowego jak i wszystkich zasiłków z ub. chorobowego.
W tym konkretnym przypadku- zakładając zmianę od 1 maja i zwolnienie np. od 17 czerwca- do podstawy wejdzie wynagrodzenie tylko za maj- będzie to po prostu średnia z jednego miesiąca, a nie z 12.

Wynika to z art. 40 ustawy 'zasiłkowej' tj. USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa
2014-04-23 22:59:52 78.159.79.* | misia2
Dziękuje za info, a jak to aktualnie jest - jak długo pracodawca wypłaca z własnej kieszeni chorobowe? Czy to prawda, że przez pierwsze 30 dni a później już dalej chorobowe i macierzyńskie idzie z ZUS czy pracodawca też ponosi jakieś koszty?
2014-04-23 23:30:06 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przez pierwsze 33 dni ( a w przypadku pracownika w wieku 50 i więcej lat- przez 14 dni ) niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego z art. 92 Kodeksu Pracy, a więc obciąża to pracodawcę. Po tym okresie jest już to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego z ZUS. Inne zasiłki- a wiec przede wszystkim macierzyński od pierwszego dnia pochodzą ze środków ZUS.
Więc wtedy pracodawca już wprost nie ponosi kosztów. Tyle, że bywają koszty ponoszone nie wprost- np. zatrudnienia kogoś na zastępstwo, nadgodziny dla pracownika, który przejmuje część obowiązków pracownika nieobecnego z powodu np. urlopu rodzicielskiego itp.
2014-04-24 11:43:16 78.159.79.* | misia2
z podziękowaniem :)
2014-03-10 20:04:33 aldona1984
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Dodam jeszcze, że za luty składki społeczne z umów wyniosły 0 zł. Czy to znaczy, że w tym czasie nie byłam objęta ubezpieczeniem/ była przerwa w ubezpieczeniu?
2014-03-10 21:51:01 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
TRZECI raz proszę Panią o niebałaganienie na forum i kontynuowanie dyskusji w WĄTKU.

1. składki zerowe nie oznaczają braku ubezpieczenia chorobowego z tyt. zatrudnienia. Nie było w lutym żadnego wynagrodzenia, które wchodziłoby do podstawy ub. społecznych, więc składka od zero, wynosi zero.

2. tak, przy dobrowolnym ub. chorobowym okres wyczekiwania na prawo do zasiłku wynosi 90 dni, ale do owych 90 dni wlicza się poprzednie ub. chorobowe, dobrowolne lub obowiązkowe, o ile nie zakończyło się dawniej niż 30 dni od obecnego. Skoro wciąż istnieje obowiązkowe ub. chorobowe z etatu/etatów, to przerwa ta wynosi zero dni, więc okresu wyczekiwania nie ma.
2014-03-10 16:15:56 aldona1984
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [0]
Na stronie internetowej Zusu przeczytałam " Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia." Oraz " Zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy: nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nie przepracowania wymaganego okresu wyczekiwania".
Na zwolnieniu jestem od 16 stycznia do 16 marca. Czy to znaczy, że wracając do pracy od 17 marca powinnam pracować przynajmniej 90 dni żeby idąc znowu na zwolnienie należał mi się zasiłek chorobowy z działalności i z umów?
2014-03-03 15:41:28 aldona1984
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Pana odpowiedź z 21. lutego "Do 'odnowienia' ub. chorobowego wystarczy terminowe złożenie DRA za luty uwzględniającej ponownie ub. chorobowe i terminowe opłacenie składek"

1. Czy nie trzeba też złożyć ZUA, albo czy nie zaszkodzi tak na wszelki wypadek złożyć ZUA? i czy można to zrobić skoro nadal jestem na zwolnieniu do 16 marca?

2. Od 3 stycznia do 16 stycznia ( potem zwolnienie)podstawa wymiaru składek na ub. chorobowe wyniosła 942,54zł. Czy to znaczy, że gdyby przysługiwał mi zasiłek chorobowy to byłby liczony od tej właśnie podstawy czy od takiej którą bym za cały miesiąc płaciła.

3. 17 marca zamierzam wrócić do pracy. Na umowy zarabiam mniej niż 1680 zł. Rozumiem, że w dniu, kiedy pójdę na kolejne zwolnienie będą należały mi się zasiłki z tytułu umów o pracę i z działalności. Czy jeśli np. w następnym miesiącu od zwolnienia dostałabym jakiś dodatek w pracy z umów, który by spowodował że przekroczę 1680zł to automatycznie wstrzymają mi wypłatę zasiłków z działalności. Księgowa zapewniła mnie, że taka sytuacja się nie powinna zdarzyć do mojego porodu jednakże będą jakieś dodatki we wrześniu czyli po porodzie. Czy wtedy przestałby przysługiwać mi macierzyński z działalności. Jest to dla mnie bardzo ważna kwestia, gdyż nie chciałabym się martwić co miesiąc czy przekroczę minimalna krajową i ewentualnie złożyłabym wypowiedzenie z 1 umowy zawczasu.
Dziękuję za wcześniejszą pomoc.
2014-03-03 18:42:35 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. moim zdaniem nie, ZUA byłoby konieczne gdyby doszło do wyrejestrowania w ogóle z ubezpieczeń społecznych na skutek np. zawieszenia DG.

2. z art. 49 ustawy zasiłkowej po ostatnich zmianach (na skutek wyroku TK) wynika, że podstawa zasiłku za niezdolność powstałą w pierwszym miesiącu ub. chorobowego jest pełnomiesięczna, czyli 2 247,60

3. taki miesiąc z podstawą przekroczoną z etatu, a więc brakiem ubezpieczenia chorobowego z działalności nie przerywa zasiłku, do którego prawo już powstało- jest on wypłacany mimo ustania tytułu do ubezpieczenia.
2014-02-20 15:05:14 aldona1984
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Okazało się, że korekta za wrzesień była ponieważ miałam dodatkowo parę godzin pracy na zastępstwo i w związku z tym przekroczyłam nieznacznie minimalną stawkę a co za tym idzie nie powinnam płacić skł. społ. w działalności. W styczniu dostałam dodatek uzupełniający za 2013 r co dowiedziałam się, że wlicza się do składek i w związku z tym też nie powinnam płacić społecznych w działalności. Od 16 stycznia jestem na zwolnieniu ciągłym do chwili obecnej no i dowiedziałam się, że mimo iż w lutym nie mam żadnych dodatków ze stosunków pracy czyli mam poniżej 1680zł to w dniu zwolnienia w styczniu opłaciłam składkę społ. dobrowolnie czyli nie będę miała płatnych zasiłków z tytułu działalności. Pani w Zusie powiedziała,że żeby nie tracić zasiłków z działalności powinnam wrócić na chwilę do pracy ( najlepiej na sobotę i niedzielę, żeby fizycznie nie być w tej pracy) Czy jest to możliwe?
2014-02-21 11:31:15 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Prosiłem o pisanie w jednym wątku...

Rozróżnijmy 'nie powinnam' od 'nie muszę' oraz rodzaje ubezpieczeń.

Sytuacja jest więc zgodna z tym co napisałem wcześniej. W związku z uzyskaniem we wrześniu (1600) i styczniu (1680) podstawy z etatów równej przynajmniej płacy minimalnej - ub. społeczne z DG stały się dobrowolne w tych miesiącach. MOGŁA w nich Pani zapłacić ubezpieczenia dotychczasowe poza ub. chorobowym. Nie musiała Pani dokonywać korekty w zakresie emerytalnym, rentowym .

Stąd korekty.

W konsekwencji niepodlegania ub. chorobowemu w styczniu- powstała wtedy niezdolność do pracy nie daje prawa do zasiłku chorobowego z działalności. W styczniu opłaciła Pani składkę chorobową nienależnie, a nie dobrowolnie.
Tak, racja jest z tym powrotem- tj. jeśli niezdolność obecna się zakończy, i przynajmniej po jednym dniu powstanie kolejna i nastąpi to w miesiącu, w którym znów podstawa z etatów będzie niższa niż 1680, a więc ub. społeczne z DG obowiązkowe, a więc ub. chorobowe z działalności dobrowolne znów możliwe i opłacone- to powstanie prawo do zasiłku chorobowego również z DG.

Do 'odnowienia' ub. chorobowego wystarczy terminowe złożenie DRA za luty uwzględniającej ponownie ub. chorobowe i terminowe opłacenie składek- ZUS stosuje tu zasadę dorozumienia chęci ponownego przystąpienia do ubezpieczenia w takiej sytuacji.
2014-02-19 19:01:39 aldona1984
Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży [1]
Nawiązując do odpowiedzi udzielonej mi 8.01.2014 "Z cząstek etatu wynika, że wynagrodzenia nie są niższe niż obecna płaca minimalna, więc korekty w górę wynagrodzenia chorobowego/zasiłku nie będzie."
"Natomiast nie ma pani problemu z 90 dniami wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego z DG, bo wlicza się tu poprzednie, a właściwie nadal trwające ub. obowiązkowe z etatu."

zastanawiam się czy zasiłek chorobowy z działalności gospodarczej mi się należy czy nie. Co to znaczy, że wynagrodzenia nie są niższe niż obecna płaca minimalna i jak to się oblicza. Mi Pani w Zusie powiedziała, że jeśli w sumie zarabiam 1416.65 brutto to nie przekraczam 1680, czyli muszę płacić składki społeczne na rzecz działalności gospodarczej. Jednakże przyszło mi pismo z Zus, że muszę złożyć korektę za wrzesień 2013 i styczeń 2014 bo niepotrzebnie płaciłam składki społeczne, które osobiście wyliczała mi pani z okienka w Zusie. Bardzo proszę napisać mi jak to się liczy czy ja mam minimalną krajową czy nie ze stosunków pracy, wymiary etatów podałam 7 stycznia 2014. Bardzo dziękuję.
2014-02-20 12:14:42 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No to szkoda, że nie wpisała Pani pod tamtymi wpisami- trudniej znaleźć i się odnosić.

Do rzeczy.

1. z tą płacą minimalną to są DWIE odrębne kwestie w Pani sytuacji.

a) o której pisałem- chodzi o podstawę zasiłku z etatów, a co za tym idzie jego wysokość w sytuacji, gdy mamy podwyżkę płacy minimalnej, a wyliczona podstawa zasiłku dla pracownika jest niższa niż aktualna płaca minimalna. Przykład- 1/1 etatu, wynagrodzenie stałe 1610 zł brutto w 2013, w styczniu 2014 1690 i choroba w lutym. Wyliczona z 12 miesięcy przed lutym podstawa wyjdzie 1617,67.

Jest niższa niż aktualna płaca minimalna 1680, więc podstawę podwyższa się do owych 1680.
Zawsze jednak odnosi się to do wymiaru etatu- proporcjonalnie. tj. w przypadku półetatowca podwyższa się aktualnie do 840 zł, itd.
W Pani przypadku podstawa z każdej cząstki etatu wychodzi zdecydowanie wyższa, więc podwyżki na ww zasadzie nie będzie.
Bo
2/25 x 1680 = 134,40
9/18 x 1680 = 840
1/22 x 1680 = 76,36.

Tu pierwsze moje sprostowanie- z zatrudnienia jest prawo do dwu zasiłków, a nie trzech jak wtedy napisałem,- bo teraz wstecznie doczytałem, że są to DWIE umowy, tyle że jedna opiewa na dwa wymiary etatów jak rozumiem- inne zadania. Kwotowo to niczego nie zmienia.

b) łączne wynagrodzenie z etatów- chodzi o to, że jeśli jest ono niższe niż płaca minimalna - to z równocześnie prowadzonej DG podlega się ub. społecznym obowiązkowo. Jeśli równe lub większe- dobrowolnie.

2. Korekta za wrzesień i styczeń wynika z tego, że dz. gospodarcza nie trwała w tych miesiącach pełny mc kalendarzowych, więc składki należało proporcjonalnie obniżyć do 13/30 za wrzesień i do 29/31 za styczeń.

3. Zatem ma Pani prawo do wynagrodzenia chorobowego, potem zasiłku chorobowego z etatów, potem zasiłku macierzyńskiego.
Ma Pani też prawo do zasiłku chorobowego z działalności i nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego z działalności- jeśli będzie ub. chorobowe z działalności kontynuować tj. urodzi Pani w jego czasie.

4. Zwracam uwagę na dwie kwestie jeszcze. Jeśli obecnie już jest Pani na zwolnieniu- to za czas, za jaki jest zasiłek chorobowy - składki społeczne z działalności znów się proporcjonalnie obniża.
Ub. chorobowe z działalności jest dobrowolne. Czyli może być 'dobierane' tylko do ub. obowiązkowo. Jeśli więc uzyska Pani z etatów podwyżkę i w efekcie uzyska łącznie płacę minimalną 1680 zł- ub. społeczne z działalności stanie się dobrowolnym, a więc ub. chorobowe stanie się z działalności niemożliwym. Czyli nawet opłacona składka chorobowa - stanie się składką nienależną, do zwrotu, a ub. chorobowe z działalności przerwane.
2014-01-16 09:58:08 83.11.44.* | izolda7644
Dodam ze zwolnienia sa dostarczane na czas, jest na nich literka B oraz sa wypisywane na czas 21 dni. W grudniu jedynie na dluzej, poniewaz koniec zwolnienia wypadl w wigilie, wiec zostalo ono przedluzone do 27 grudnia. Z góry baaaardzo dziekuje za pomoc.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-01-16 10:58:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
CZyli pracodawca mały, który ubezpiecza do 20 osób.

Przyczyny mogą być dwojakie:

- obliczeniowe: wysokość zasiłku jest proporcjonalna do liczby dni kalendarzowych w miesiącu, więc zasiłek listopadowy jest niższy niż grudniowy, ale wyższy niż lutowy.
Może być też tak, że miała Pani składnik wynagrodzenia, który zgodnie z Pani umową lub regulaminem wynagradzania w zakładzie przestał przysługiwać (Pani, działowi, wszystkim pracownikom) w trakcie pobierania zasiłku przez Panią. Po takim dniu, składnik nie wchodzi do podstawy zasiłku, zasiłek ulega zmniejszeniu.

-"technologiczne" wynikające z tego, że nie jest to jedno długotrwałe zwolnienie, bo wtedy ZUS rzeczywiście wypłacałby zasiłek w transzach za każdy cały mc. kalendarzowy, a różnice wynikałby tylko z różnicy liczby dni (28,30,31).
Po prostu dostarczanie zwolnienia do pracodawcy, a potem przesyłanie przez niego do ZUS wraz z poświadczeniem, że ub. chorobowe nadal trwa tj. umowa się nie - zakończyła po prostu trwa. W efekcie nie każda transza zasiłku dotyczy całego mc. kalendarzowego, ale okresu wynikającego tylko z jednego zwolnienia- krótszego przecież niż mc. kalendarzowy.

Ważne by łącznie kwota za cały okres zasiłku się zgadzała- najlepiej zrobić sobie arkusik z kwotami i datami początku i końca kolejnych ZLA.
2014-01-16 09:06:41 83.11.44.* | izolda7644
Witam, bardzo prosze o pomoc a dokladnie wyjasnienie jak to jest ze co miesiac zus wyplaca inna kwote na zwolnieniu ciazowym. Pracowalam na umowie o prace od wrzesnia 2013 i netto bralam 2,700 nastepnie od pazdziernika poszlam na zwolnienie ciazowe i pierwsze pieniazki dostalan od pracodawcy a kolejne juz od zusu. Dziwi mnie jednak to ze pierwsze swiadczenie od zusu dostalam w wysokosci dokladnie 2.680 nastepne 2.240 a ostatnio 2.150. Jak to jest ze z miesiaca na miesiac wysokosc swiadczenia jest coraz nizsza...
--