Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryJak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku?
2008-12-23 09:18

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku?
fot: PAP/Lech Muszyński

Autor: Agnieszka Ślązak


W przypadku jeżeli pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca, to wynagrodzenia za ten pierwszy niepełny miesiąc nie uwzględnia się przy obliczaniu podstawy wymiaru, przyjmuje się bowiem wynagrodzenie wyłącznie za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia.

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika u pracodawcy w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Przykład
Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę od 1 października poprzedniego roku. Bezpośrednio przed zatrudnieniem osoba ta wykonywała u nas pracę na podstawie umowy zlecenia w okresie od 1 stycznia do 30 września. W całym okresie trwania umowy zlecenia opłacane były składki na ubezpieczenie chorobowe. Pracownik ten jest niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 11 do 22 sierpnia. Czy ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, należy uwzględniać wyłącznie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, czy także otrzymane w okresie wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia?


W podstawie wymiaru należy uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie z umowy o pracę.

Kilka następujących po sobie umów o pracę u tego samego pracodawcy

Należy pamiętać, że jeżeli pracownik jest zatrudniony bez przerwy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno po sobie następujących umów o pracę, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie wypłacone z tytułu tych kolejnych umów, np. nieprzerwane okresy umowy o pracę na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony. Nie traktuje się jako przerwy w ubezpieczeniu przerwy przypadającej na dzień ustawowo wolny od pracy. Dotyczy to również wynagrodzenia za okres choroby z art. 92 kp.

Wynagrodzenie z tytułu nieprzerwanego zatrudnienia, ale tylko na podstawie tego samego tytułu

Do podstawy wymiaru świadczenia przyjmuje się przychód wyłącznie z tytułu nieprzerwanego zatrudnienia u aktualnego pracodawcy. Nie można przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku przysługującego w czasie zatrudnienia przychodu uzyskanego nawet u tego samego płatnika składek, ale z innego tytułu ubezpieczenia, np. z tytułu wykonywanej wcześniej umowy zlecenia, czy umowy o pracę nakładczą, nawet gdyby okresy ubezpieczenia przypadały po sobie bez przerwy.

ZOBACZ TAKŻE:
Taka sytuacja miała miejsce w przypadku pracownika, o którym mowa w przykładzie. Do końca września ubiegłego roku podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu wykonywania umowy zlecenia. Następnie bez dnia przerwy od 1 października została z nim zawarta umowa o pracę. Mimo że okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z umowy zlecenia i zatrudnienia są nieprzerwane, nie można ich łączyć przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi w sierpniu należy zatem uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie pracownika uzyskanie przez niego w okresie zatrudnienia. Ponieważ okres zatrudnienia przed powstaniem niezdolności do pracy był krótszy niż 12 kalendarzowych miesięcy, podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od października poprzedniego roku do lipca bieżącego roku.

Podstawa prawna:
art. 3 pkt 3, art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)

Autorka jest specjalistą w zakresie świadczeń krótkoterminowych

Tagi:wynagrodzenie, świadczenia, ubezpieczenie chorobowe, chorobowe, wynagrodzenie chorobowe
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Podobne wiadomości
Ochrona wynagrodzenia za pracę Ochrona wynagrodzenia za pracę
Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI