Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak rozliczyć zapomogi dla pracowników po powodzi?

0
Podziel się:

Pracodawca może wypłacać ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zapomogi losowe lub pożyczki na usuwanie skutków powodzi - na przykład na remont mieszkania.

Jak rozliczyć zapomogi dla pracowników po powodzi?
(Olgierd Rudak)

Pracodawca – jeżeli utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – może wypłacać z jego środków zapomogi losowe lub pożyczki na usuwanie skutków powodzi (np. na remont mieszkania lub domu, które zostały zalane).

W ramach działalności socjalnej mieści się bowiem udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową z funduszem. Pracodawca może np. sfinansować ze środków funduszu socjalnego pomoc rzeczową poprzez zakup środków czystości, żywności czy ubrań.

Jednakże należy pamiętać, że przyznawanie powyższych ulgowych świadczeń (np. pożyczek lub zapomóg) uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Wysokość świadczeń i sposób ich przyznawania określać powinien regulamin funduszu socjalnego.

Co ze składkami i podatkiem?

Wszystkie powyższe świadczenia (pieniężne i wartość świadczeń rzeczowych) są zwolnione z oskładkowania na rzecz ZUS. W przypadku podatku dochodowego kwota takiego zwolnienia uzależniona jest od rodzajów świadczeń, i tak:

  • w przypadku zapomóg otrzymanych z tytułu indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – zwolnienie wynosi w roku podatkowym maksymalnie 2.280 zł,
    • w przypadku pozostałych świadczeń socjalnych (np. pożyczek lub innych świadczeń zwrotnych) – zwolnienie wynosi w roku podatkowym maksymalnie 380 zł.

Podstawa prawna

* *Autor jest specjalistą w zakresie wynagrodzeń



Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)