Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak stworzyć program wolontariatu pracowniczego w firmie?

0
Podziel się:

Warto przeanalizować kilka istotnych czynników - pisze Krzysztof Kaczmar, dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Jak stworzyć program wolontariatu pracowniczego w firmie?

Programy wolontariatu pracowniczego mogą być realizowane zarówno przez największe korporacje, jak również małe i średnie firmy. Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa czy też specyfikę jego działalności można zidentyfikować kilka kluczowych czynników, które będą miały największy wpływ na sukces takiego projektu - pisze dla Money.pl Krzysztof Kaczmar, dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu **wolontariatu pracowniczego w firmie trzeba porozmawiać z pracownikami lub przeprowadzić wśród nich ankietę, pozwalającą dowiedzieć się czy odczuwają oni chęć angażowania się w takie inicjatywy, czy dostrzegają problemy istniejące w otaczającej ich społeczności, a także czy chcieliby pomóc w ich rozwiązaniu.

Warto ponadto sprawdzić czy wśród pracowników są już osoby poświęcające swój wolny czas na pomoc potrzebującym. Jeśli tak, będą one naturalnymi i najlepszymi ambasadorami programu i powinny zostać zaproszone do współpracy już na etapie planowania wolontariatu w firmie.

Nie mniej istotne jest zidentyfikowanie takich zasobów firmy, które mogłyby być pomocne potrzebującym – mogą to być wytwarzane przez firmę produkty, unikalna wiedza jej pracowników albo po prostu ich czas.

Pomysł na wolontariat w firmie zazwyczaj wynika z chęci pomocy innym, niesie ze sobą wiele pozytywnych emocji. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować kilka istotnych czynników, by planowane działania zakończyły się sukcesem.

1. Wpisz wolontariat w strategię firmy

[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t92640.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dobrowolne;ubezpieczenie;dla;studenta;zleceniobiorcy,129,0,824449.html) Dobrowolne ubezpieczenie dla studenta zleceniobiorcy
Celem wolontariatu jest oczywiście niesienie pomocy potrzebującym. Warto jednak także precyzyjnie określić jego cele z punktu wiedzenia firmy. Głównym zadaniem tego typu programu może być integracja pracowników, tworzenie trwalszych więzi z kontrahentami i partnerami biznesowymi lub wzmacnianie wizerunku firmy, zakorzenianie jej w lokalnej społeczności.

Określenie celu programu wolontariatu pracowniczego w firmie oraz wpisanie go w jej strategię to jeden z głównych czynników sukcesu takiego przedsięwzięcia. Przy tego typu działaniach konieczne jest określenie i połączenie korzyści, jakie ma odnieść przedsiębiorstwo, jego pracownicy oraz beneficjenci udzielanej pomocy.

2. Spraw, by mocne strony pracowników stały się mocnymi stronami wolontariatu

Profil działalności firmy jest kluczem do ciekawych inicjatyw i rozwiązań na polu wolontariatu pracowniczego. Najważniejsze jest, by w aktywnościach prospołecznych pracownicy mieli szansę wykorzystać swoje unikalne umiejętności oraz wiedzę. Na przykład, gdy firma prowadzi działalność związaną z finansami, warto wykorzystać jej potencjał skupiając się na edukacji finansowej dzieci i młodzieży. Firmy z branży IT mogą angażować się w projekty budowy pracowni komputerowych w szkołach czy domach dziecka, a przedsiębiorstwa z branży budowlanej wspierać placówki oświatowe w realizacji prac remontowych.

Warto zaoferować potrzebującym to, na czym firma i jej pracownicy znają się najlepiej.

3. Potraktuj wolontariat na poważnie

Podejmowanie jednorazowych działań czy realizacja przypadkowych projektów może niejednokrotnie wiązać się ze zniechęceniem i rozczarowaniem zarówno pracowników jaki i beneficjentów pomocy. Dlatego program wolontariatu pracowniczego powinien być działaniem długofalowym i dobrze zaplanowanym.

4. Postaraj się uzyskać dla wolontariatu wsparcie zarządu firmy

Zgoda i wsparcie zarządu przy działaniach na polu wolontariatu pracowniczego jest kluczowe. Trzeba dołożyć wszelkich starań oraz zebrać argumenty, które pozwolą przekonać zarząd do prezentowanej mu idei. Poparcie kadry zarządzającej ułatwi potem realizację poszczególnych zadań w ramach programu. Ponadto bezpośrednie zaangażowanie się członków zarządu firmy w wolontariat stanowi przykład dla pracowników i motywuje ich do działania.

5. Powołaj specjalny zespół do zarządzania wolontariatem

Program wolontariatu pracowniczego w firmie musi być właściwie zarządzany. Zdarza się, że jest prowadzony przez osoby, które nie zawsze w pełni rozróżniają kwestie związane z marketingiem, sponsoringiem, filantropią czy mecenatem. Niezwykle ważne jest, by zarządzaniem programem zajmował się specjalnie do tego powołany zespół profesjonalistów lub – w mniejszych firmach – osoba posiadające odpowiednie kompetencje.

Do obowiązków takich osób należy przede wszystkim organizacja i zarządzanie realizowanymi projektami, ale w szczególności koordynacja przebiegu całości programu. Pracownicy ci są także źródłem wiedzy m.in. o tym ile osób angażuje się w wolontariat oraz jakie programy są realizowane. Powinni oni także czuwać nad tym, by podejmowane inicjatywy były dobrze dopasowane do możliwości firmy oraz umiejętności zatrudnionych w niej osób.

Podsumowując – wolontariat pracowniczy może być istotnym elementem działań CSR organizacji. Może przynosić wiele realnych korzyści firmie, jej pracownikom oraz beneficjentom tego typu działań. Jednak aby tak się stało, warto już na etapie planowania wziąć pod uwagę wymienione powyżej wskazówki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dodatkowe;skladki;na;emeryture;pracownikow;zmniejszaja;podatek,156,0,850588.html) Dodatkowe składki na emeryturę pracowników zmniejszają podatek Utworzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego nie jest zarezerwowane tylko dla dużych przedsiębiorstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t75902.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/pracodawca;bedzie;mogl;badac;trzezwosc;pracownikow,159,0,862623.html) Pracodawca będzie mógł badać trzeźwość pracowników Dotychczas takie badanie można było przeprowadzić tylko na żądanie podwładnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wspierasz;stowarzyszenia;odlicz;podatek,3,0,861443.html) Wspierasz stowarzyszenia? Odlicz podatek Przedsiębiorcy wspierający finansowo stowarzyszenia lub organizacje nieposiadające statusu organizacji pożytku publicznego mogą skorzystać z takiego przywileju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)