Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Kiedy zmienić pracę? Oto, co powinno dać ci do myślenia

0
Podziel się:

Średnio w jednym miejscu Polacy pracują 12 lat. Zobacz, kiedy wiadomo, że czas na coś nowego.

Kiedy zmienić pracę? Oto, co powinno dać ci do myślenia
(Fotolia)

Według badań Centrum Badania Opinii Społecznej w latach 2008-2013 tylko jedna trzecia respondentów zmieniła pracodawcę. Natomiast z unijnego badania Eurobarometer wynika, że statystyczny Polak spędza w jednej firmie średnio aż 12 lat. Zobacz, w jakich sytuacjach, oprócz oczywistego aspektu finansowego, powinna zapalić ci się czerwona lampka, mówiąca, że najwyższy czas na nową pracę.

Zdaniem Magdaleny Siwińskiej, psychologa i eksperta Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu, sygnał do zmiany powinny dać sytuacje, w których zatrudniony ma zbyt dużo (na przykład w porównaniu z innymi pracownikami na podobnych stanowiskach):

  • obowiązków,
  • odpowiedzialności,
  • stresu,
  • zaniedbywania życia prywatnego ze względu pracę, które może się objawiać na przykład nerwowością i konfliktami w domu lub odwoływaniem zaplanowanych urlopów.

Co jeszcze powinno dać do myślenia? - _ Często pacjenci skarżą się na przewlekłe dolegliwości na samą myśl o pracy, takie jak problemy ze snem, bóle brzucha czy rozstrój żołądka _ - dodaje psycholog Joanna Jaros. - _ W ten sposób organizm sygnalizuje, że próbuje poradzić sobie ze stresem. Mogą też pojawić się wahania nastrojów, na przykład apatia przeplatana napadami gniewu. _

W każdej pracy zdarzają się okresy, w których zatrudnieni narzekają na natłok obowiązków (związany na przykład z dużą liczbą zamówień), jednak nie od razu muszą przecież składać wypowiedzenie. - _ Jeśli ten stan utrzymuje się jednak przez dłuższy czas, może to być sygnał alarmowy, że warto pomyśleć o zmianie _- wyjaśnia Magdalena Siwińska.

Co to znaczy dłuższy czas? - _ To zależy od człowieka i jego charakteru _ - zastrzega Joanna Jaros. - _ Niektórzy wytrzymują w takich warunkach dwa tygodnie, a zdarzają się tacy, którzy potrafią pracować tak przez kilka lat. _

_ Przykład Według Magdaleny Siwińskiej przed podjęciem decyzji warto również odpowiedzieć sobie na następujące pytania: * czy firma we mnie inwestuje (szkolenia, studia)? * czy mogę się rozwijać na obecnym stanowisku i czy mam możliwość awansu? * czy jestem doceniany przez swoich przełożonych – finansowo, ale też poprzez pochwały czy zwykłe _ dziękuję _? * czy wykorzystuję wszystkie swoje kompetencje? * czy lubię chodzić do pracy i przebywać z współpracownikami? Jeśli odpowiedź na większość z nich brzmi _ nie _, to należy poważnie rozważyć zmianę pracy. _A może to wypalenie?

- _ Syndrom wypalenia zawodowego najczęściej dotyka tych, którzy w swojej pracy mają częsty kontakt z ludźmi _ - wskazuje Magdalena Siwińska.

Psycholog Joanna Jaros uszczegóławia, że z tą przypadłością zmagają się przede wszystkim przedstawiciele tak zwanych zawodów pomocowych, czyli lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Zwykle syndrom objawia się podobnie jak stres związany z pracą, jednak dodatkowo jeszcze wiąże się z:

  • przedmiotowym i obojętnym traktowaniem pracy oraz ludzi, których dotyczy (na przykład klientów, pacjentów),
  • obniżonym poczuciem swojej zawodowej wartości.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji, zdaniem Magdaleny Siwińskiej, będzie wizyta u psychologa, a w niektórych przypadkach właśnie zmiana miejsca pracy.

Inny sposób wskazuje Joanna Jaros. - _ Z mojego doświadczenia wynika, że wypalenie zawodowe występuje wtedy, kiedy zbyt dużo uwagi poświęca się pracy. Dlatego, gdy pracownik podejrzewa u siebie tą przypadłość, powinien na przykład znaleźć sobie hobby, które mógłby realizować w wolnym czasie. Jeśli to nie pomoże, to dopiero wtedy warto wybrać się do specjalisty lub całkiem się przebranżowić, bo przecież zmiana miejsca pracy nic nie da, jeśli obowiązki będą podobne. _

Czytaj więcej w Money.pl
Wczasy pod gruszą. Zobacz, dla kogo O tej dotacji mogą zapomnieć na przykład pracownicy małych firm.
Okres próbny nie zawsze jest legalny Zobacz, kiedy pracodawca nie może skorzystać z takiej formy zatrudnienia.
Nie zawsze musisz słuchać szefa Zobacz, w jakich sytuacjach nie dostaniesz "dyscyplinarki".

_ _

baza wiedzy
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)