Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościKadryKiedy pracodawca może obniżyć pensję?
2009-03-05 12:25

Kiedy pracodawca może obniżyć pensję?

Kiedy pracodawca może obniżyć pensję?
[fot: billjacobus1/CC/Flickr]

Autor: Lidia Szczesna-Jędrych


Prawo dopuszcza zmiany umowy o pracę w trakcie jej trwania na niekorzyść pracownika, ale może to nastąpić jedynie przy zachowaniu określonych procedur i zasad.

W przeciwnym wypadku pracodawca naraża się na pewny spór sądowy i kontrole z Państwowej Inspekcji Pracy.

Dlatego z mojej strony doradzam, aby pracodawca, który zamierza zmniejszyć pracownikowi wynagrodzenie i zredukować stanowisko, a w czasie obecnej recesji jest to częsta sytuacja, porozumiał się z pracownikiem w tej mierze polubownie, podpisując stosowny dokument. Jednakże gdy pracownik stanowczo nie wyraża zgody na propozycję przełożonego, zazwyczaj pracodawcy nie pozostaje nic innego, jak uruchomić procedurę tzw. wypowiedzenia zmieniającego, które przewiduje Kodeks pracy.

Zmiana warunków na mniej korzystne

Z wypowiedzeniem zmieniającym mamy do czynienia wówczas, gdy pracodawca chce zmienić warunki umowy na mniej korzystne dla pracownika niż dotychczasowe. Zazwyczaj będzie to dotyczyć redukcji wynagrodzenia, czy też redukcji stanowiska, np. z kierownika na szeregowego pracownika. Wypowiedzenie zmieniające reguluje art. 42 Kodeksu pracy.

Po pierwsze, wypowiedzenie warunków pracy i płacy uważa się za dokonane, jeśli pracownikowi wręczono wypowiedzenie na piśmie z jednoczesnym zaproponowaniem nowych warunków pracy i płacy. Innymi słowy, w piśmie wypowiadającym dotychczasowe warunki umowy o pracę pracodawca powinien wskazać wprost nowe proponowane stanowisko pracy oraz nowe wynagrodzenie.

Niewskazanie tych elementów powoduje, że wypowiedzenie jest złożone wadliwie.

KOMENTARZ DLA MONEY.PL:
Mec. Lidia Szczesna-Jędrych z LSJ Kancelaria Prawna Szczesna-Jędrych Olejnik-Roszkowska Spółka Jawna:

Chciałabym podkreślić, że wypowiedzenie zmieniające to z jednej strony propozycja dla pracownika, ale z drugiej strony - jak wynika to z samej treści pisma - wypowiedzenie. Skutkiem nieprzyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy i płacy jest definitywne rozwiązanie umowy o pracę, a więc zakończenie pracy u pracodawcy i wygaśnięcie umowy pierwotnej na podstawie której pracownik był zatrudniony dotychczas.
W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeśli pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, umowa rozwiąże się wówczas z upływem tego czasu.

Jeżeli z kolei pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych przez pracodawcę warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Można przyjąć, że jest to tzw. milcząca akceptacja nowych warunków pracy i płacy.
Pracodawca nie może zapomnieć o pouczeniu w wypowiedzeniu zmieniającym o tym, że pracownik ma prawo odmówić nowych warunków pracy i płacy. Jeżeli wypowiedzenie zmieniające nie zawiera takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.


Pracodawcę obowiązują przy wypowiedzeniu zmieniającym reguły, które dotyczą wypowiedzeń definitywnych. Oznacza to obowiązek uzasadnienia takiego wypowiedzenia zmieniającego.

Uzasadnienie musi być prawdziwe i obiektywne. Musi istnieć realna podstawa do redukcji warunków pracy i płacy. Dodatkowo istnieje obowiązek - podobnie jak przy wypowiedzeniu definitywnym - zasięgnięcia opinii/ zgody związków zawodowych działających u pracodawcy.

Wypowiedzenie zmieniające realizuje się poprzez jednostronne oświadczenie woli pracodawcy. Jest to konstrukcja prawna dotycząca wyłącznie wypowiedzenia z inicjatywy pracodawcy.

Autorka jest Radcą Prawnym w LSJ Kancelaria Prawna Szczesna-Jędrych Olejnik-RoszkowskaTagi: praca, zwolnienie, wypowiedzenie, umowa o pracę, wypowiedzenie zmieniające, warunki umowy, obniżenie płacy
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-11-21 22:29:33 81.190.118.* | xxxxl
Tak się zastanawiam. [1]
gdzie tu konstytucyjna równość stron umowy? Czy pracownik może w tym trybie wymówić pracodawcy umowę o pracę?
2012-11-22 12:47:33 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak w artykule przewodnim- może owych nowych warunków z wypowiedzenia zmieniającego nie przyjąć ( do połowy biegu okresu wypowiedzenia ) co z automatu wypowiedzenie owo uczyni definitywnym- umowa rozwiąże się po jego upływie z konsekwencjami jakby od początku było to wypowiedzenie definitywne.

Można też w tym czasie zawrzeć porozumienie stron i pożegnać się wcześniej.

Nie ma podstaw do "dyscyplinarki" dla pracodawcy z art. 55, par. 1'1 KP
2009-03-06 19:31:49 pingwin20
Re: Kiedy pracodawca może obniżyć pensję? [5]
Czy w myśl przepisu tj. art42 kodeksu pracy wywieszenie kartki o obniżeniu stawek akordowych o 15% pracownikom jest uznane jako zmiane umowy?? i nie podpisaliśmy niczego tylkok zapoznaliśmy z fantazja naszego szefa. czyli moja i kolegów umowa nie ulega zmianie:) za odp dzięki z góry:)
2009-03-13 11:45:07 94.254.252.* | marioPolo
nieuczciwi pracodawcy to problem...
Po pierwsze: zwolnij się
Po drugie: załóż swoją firmę
Po trzecie: Bądź uczciwym pracodawcą
2009-03-10 13:12:00 maxymili  [ Tysiącznik na forum ]
Zapewne możesz skarżyć pracodawcę do sądu pracy i masz duże szanse wygrać odszkodowanie. Tu bym się jednak spodziewał, że pracodawca poszuka sposobu by Cie zwolnić niedługo po takiej sprawie, chyba, że jesteś niezastąpiony :o)
2009-03-11 12:55:57 194.71.85.* | krzysztoff
pamiętaj, nie ma ludzi niezastąpionych ;(
2009-03-13 10:49:34 212.244.80.* | takapolska
Taak... nie ma ludzi niezastąpionych! A mój pracodawca chcąc to udowodnić zastąpił mnie w taki sposób, że porodzielał 3-m różnym ludziom moją praca w takich zakresach, w których byli kompetentni. Ale z satysfakcją stwierdzam, że żaden z nich nie dałby rady robić wszystkiego na raz jak ja. I to jest przerażające, że nawet dobrych ludzi pracodawca może zniszczyć chociażby dlatego, że nie chodzą do kościoła albo mają inne poglądy społeczne albo dlatego, że są inteligentniejsi a on nie lubi jak mu się ciągle pokazuje lepszą stronę rozwiązania. Co "czywiście" będzie kroplą przyczyniającą się do naraztania konfliktów wśród załagi. I rzeczywiście w takiej sytuacji pracownikowi nie pozostaje nic innego jak zaakceptować śmierć zawodową czyli życie za psie pieniądze (łaska pracodawcy) bez możliwości rozwoju albo zwolnienie się. I tą zależność pracodawcy skrupulatnie wykorzystują aż do granic psychicznej i ekonomicznej wytrzymałości pracownika. Szczególnie w niewielkich skupiskach ludzkich gdzie pracy jest bardzo mało a w dobie kryzysu to i za granicą ciężko pracę znaleźć. I co się dzieje? Pracodawca rośnie w siłę, ludzie mu się coraz niże kłaniają, rajcowie wchodzą w układy a pracownicy najemni nie mają za co dzieci kształcić więc skazują swoje potomstwo na dożywotni wyzysk u tego samego pracodawcy.
2009-04-10 13:51:51 85.222.34.* | hen
Gdybyś to Ty był pracodawcą też chciałbyś decydować kogo zatrudniać a kogo nie w swojej firmie. To chyba oczywiste. Jeżeli on woli utrzymywać trzy etaty zamiast jednego to jego sprawa. Ty możesz za to założyć własną firmę i przestać narzekać na widzimisie pracodawców.
2009-03-06 10:53:52 Andre7  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Kiedy pracodawca może obniżyć pensję? [0]
większość komentatorów miała czas skomentować, a nie miała czasu przeczytac artykułu :-(
opisane regulacje są w kodeskie pracy od dawna, to nie jest żadna nowość i rząd Tuska nie ma z tym nic wspólnego
2009-03-06 10:18:24 194.50.110.* | snuki1
Re: Kiedy pracodawca może obniżyć pensję? [0]
A co z osobami, które są w okresie ochronnym przed emeryturą?
2009-03-05 22:19:45 62.21.15.* | Oligharcha
Re: Kiedy pracodawca może obniżyć pensję? [6]
Dziady, nie dość że i tak w obecnej sytuacji nie ma pewności pracy dla pracownika, to jeszcze wprowadza się chore przepisy które pozwolą na chore układy pracodawcy z pracownikiem. dlaczego od razu nie wprowadzić zapisu że podpisując tą umowę zgadzasz się na to że nie należy ci się nic za twoją pracę. Bo zyski które wypracujesz twój pracodawca przeje, a w dobie kryzysu zabierze tobie, twoją i tak małą część, kryzys minie a regulacje pozostaną - bardzo dla pracowników niekorzystne. Tylko pod tymi rządami PO mogą się dziać takie rzeczy. PO już Kupuje głosy przedsiębiorców. dlatego pracownicy najemni powinni bojkotować takie zapisy. Gdzie są teraz związki zawodowe? mało batów ma nadzorca? to teraz dostał kolejny.To zaprzeczenie jakichkolwiek umów, zawartych gdziekolwiek i kiedykolwiek, jeżeli można je zmieniać jak rękawiczki bez pisemnego uzasadnienia. W cywilizowanym kraju powinno wyglądać to tak: Pracodawca powinien wykazać na piśmie, z uzasadnieniem i podaniem przyczyny zmiany stawek płacowych na umowie. a pracownik powinien mieć możliwość zapoznania się z tym i odpowiedzi w ciągu 2 tygodni. Jeżeli nie odpowie wyraża zgodę na nowe warunki, jeżeli nie zgadza się odwpłuje się do Sądu Pracy. Umowa jest Umową nie wolno jej zmieniać jednostronnie. to kpina z prawa wogóle.
2009-03-06 16:43:33 89.78.97.* | :-P
Oligarcha?? cha cha cha
doucz sie człowieku, czytaj więcej a mniej złorzecz, a potem jeszcze pomyśl.
2009-03-06 08:49:55 79.189.74.* | Książe
Ja takie umowy dawałem ludziom już 8 lat temu. Poducz się trochę, to jest wymysł ale istniał od zawsze. Rozumiem ze marzy się władza absolutna proletariatu i wszechmogące związki zawodowe, ale pracowadca ryzykuje swoim majatkiem i on nim rozparządza. Decyduje kogo zatrudnia kogo zwalnia i na jakich zasadach może mu zaproponowac wspópracę.
2009-03-05 23:25:58 90.156.120.* | Dartek
Ale bełkot . Zamiast pisać takie głupoty lepiej weź się do roboty . Albo jak jesteś taki zdolny to załóż sobie firmę i zarabiaj krocie bo niby kto Ci broni . A prawda jest taka , że w takiej jednej fabryce w Austrii z 360 pracowników zwolnili już 280 bo zamówienia poszły się rębać i masz mądralo cywilizowany kraj . No chyba ,że dla Ciebie cywilizowany kraj to Burkina Fasso . Pozdrawiam
-3 spadek
2009-03-06 07:22:15 83.238.42.* | Tachidromos
Burkina Faso (nie Fasso) - to bardzo cywilizowany, jakkolwiek biedny kraj, w Afryce Zachodniej. W stolicy - Ouagadougou - istnieje lotnisko, łączność telefoniczna, internet. Ludzie są z reguły mili i sympatyczni. Prawdopodobnie posiada mniejszy niż w Polsce odsetek ludzi durnych.
2009-03-05 22:47:57 62.61.43.* | Krisscross
Generalnie nie masz pojęcia o czym piszesz. Przytoczone w artykule regulacje obowiązują od dłuższego czasu. Proponuję żebyś przeczytał zapisy w stosownych ustawach (dla ułatwienia podpowiem art. 42 Kodeksu Pracy). A poza tym zawsze możesz odmówić pracodawcy zaproponowanych przez niego zmian do umowy, co spowoduje rozwiązanie sosunku pracy za wypowiedzeniem. Na marginesie nadmienię, że drażnią mnie opinię tego typu. Zapominasz o jednej zasadniczej kwesti, że nikt cię nie zmusza do pracy, jeśli ci nie pasują warunki zawsze możesz ją zmienić lub samemu zostać pracodawca i "wyzyskiwać biednych pracowników". Proponuję przestać jęczeć, utyskiwać i narzekać tylko po prostu wziąć sie do roboty. Życzę powodzenia.
2009-03-12 22:33:17 85.89.161.* | J_D
Szanowny właścicielu, pan jako właśnie ten którego jest ta firma i ma prawo tak dbać o firmę, żeby nie było kłopotów, jeżeli pan tego nie robi to znaczy że źle pan pracuje.
Tak oczywiście, nikt nikogo nie zmusza do pracy, ale jeśli ktoś pracuje dobrze i wydajnie to powinien za tą pracę dostać swoje wynagrodzenie, a umowa jest by obowiązywała obie strony, nie tylko pracownika. Pracodawca wszystko może, lecz pracownik to człowiek i należy mu się szacunek, ewentualnie życzę pracy na stanowisku zwolnionego za jego wynagrodzenie.
2009-03-05 21:38:56 77.88.137.* | Adam222
Re: Kiedy pracodawca może obniżyć pensję? [1]
Chcą nas upodlić i wykorzystać do końca. Mimo, że zarabiamy kilka razy mniej niż w UNI. Ale tak się dzieje jak złodzieje u władzy.
2009-03-05 23:31:53 83.4.21.* | Bernard+
Problem niedostosowania kodeksu pracy do zmieniającej się rzeczywistości oraz społecznych i gospodarczych stosunków istnieje i czy się komuś to podoba czy nie, to im więcej opóźnień w dostosowywaniu prawa pracy do nowych warunków gospodarczych tym gorzej dla nas wszystkich.
Nic dziwnego, że kodeksu pracy w obecnym jego kształcie bronią zażarcie Ci, którzy dzięki jego zapisom mają luksusowe warunki pracy i płacy fundowane im w większości na koszt podatnika. Natomiast Ci POLACY, KTÓRZY SAMI muszą zarobić na wszystkie koszty utrzymania swoich stanowisk pracy już nie są tak zachwyceni tym, czego prawo wymaga od pracodawcy. Bo czy rozsądna pracownica wykonująca w prywatnej małej firmie pomocnicze prace administracyjno biurowe po powrocie z urlopu macierzyńskiego widząc, że jej pracodawca, który wykonuje wraz z innymi pracownikami usługi dla klientów, będące jedynym źródłem przychodów firmy i pracuje sam po 12 godzin dziennie 6 dni w tygodniu będzie żądała wypłacania wynagrodzenia za karmienie swojego dziecka piersią i wychodziła z pracy na 1 godzinę pozostawiając swoje stanowisko puste?
Czy rosnące wymagania biurokratyczne wyeliminują pracodawców nieuczciwych czy raczej doprowadzą do trudności płatniczych pracodawców uczciwych? Czy luksusowe układy zbiorowe pracy obowiązujące w przedsiębiorstwach państwowych a powodujące nierentowność tych zakładów są uczciwe skoro dla ratowania tych niby przedsiębiorstw podatnicy zarabiający znacznie mniej decyzją Sejmu i Rządu dotują miliardami złotych wrażliwe politycznie branże, co powoduje brak w budżecie pieniędzy na cele ogólnonarodowe jak np. na ochronę zdrowia, na drogi, na oświatę itp.? Aby się wypowiadać o kodeksie pracy trzeba więcej wiedzieć o złych skutkach obecnych przepisów dla wszystkich.
2009-03-05 17:12:52 janru  [ Bywalec forum ]
Re: Kiedy pracodawca może obniżyć pensję? [7]
Tyle mają możliwości a jeszcze chcą zmieniać kodeks pracy.
2009-03-05 23:23:28 83.4.21.* | Bernard+
Jak uzyskać wynagrodzenie za 36 godzin pracy tygodniowo pracując tylko 24 godziny?
Jeżeli jesteś niepracującą kobietą i właśnie dowiedziałaś się, że jesteś od kilku tygodni w ciąży szybko poszukaj pracodawcy, który musi zatrudniać pracowników w czasie weekendów np. w gastronomii, handlu i usługach dla ludności, które muszą być czynne w piątki soboty i niedziele.
Przykładowe stanowiska pracy to kucharki, kelnerki i barmanki w lokalach gastronomicznych czynnych w soboty i niedziele. Domy przyjęć okolicznościowych, ośrodki wypoczynkowe, hotele i motele, kasy biletowe w kinach teatrach i parkach rozrywki stacje benzynowe i LPG,
Zatrudnij się na tak zwana umowę weekendową zgodnie z Art. 144 kodeksu pracy. Umów się pracodawcą, że pracę świadczyć będziesz wyłącznie w piątki soboty i niedziel po 12 godzin dziennie, czyli razem 36 godzin tygodniowo np. za 10 zł za godzinę, co daje wynagrodzenie tygodniowe wynoszące 360, 00zł brutto.
Gdy ukończysz 3 miesiąc ciąży przedstaw swojemu pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające ten fakt a na drugi dzień zgodnie z art. 148 §2 kodeksu pracy przypomnij pracodawcy, że jako kobieta w ciąży nie możesz wykonywać pracy dłużej niż 8 godzin na dobę w związku z tym do urodzenia dziecka będziesz pracować tylko po 8 godzin w piątek sobotę i niedzielę, ale zgodnie z w/w przepisem zachowujesz prawo do dotychczasowego wynagrodzenia wynoszącego 360, 00zł tygodniowo. Tym oto sposobem pracując przez 6 miesięcy ciąży tylko po 24 godziny tygodniowo otrzymywać będziesz wynagrodzenie za 36 godzin pracy.
W razie otrzymania od twojego lekarza ginekologa położnika lub lekarza rodzinnego zaświadczenia o niezdolności do pracy otrzymasz również przez 33 dni wynagrodzenie równe 100% wynagrodzenia jak za pracę, ale za wszystkie dni kalendarzowe, czyli za 33 dni chorowania otrzymasz wynagrodzenie po 72, 00 zł brutto za dzień, czyli łącznie bez pracy otrzymasz 2376, 00zł. Oczywiście im wyższe wynagrodzenie będziesz mieć w umowie tym więcej otrzymasz od pracodawcy za darmo z tytułu zajścia w ciążę
Jeżeli w 3 miesiącu ciąży będziesz od października to masz szanse na otrzymanie wynagrodzenia za 33dni „chorowania” w starym roku i następne 33 dni chorowania po nowym roku.
Kobieto pamiętaj zachodzenie w ciążę w pierwszej połowie roku nie jest opłacalne, bo daje Ci prawo tylko do 33 dni 100% wynagrodzenia za niezdolność do pracy zaś zajście w ciążę w drugim półroczu pozwala Ci na otrzymanie 100% wynagrodzenia jeszcze za następne 33 dni niezdolności do pracy po nowym roku.
Poza tym dbaj o zdrowie Swoje i Twojego dziecka i często się badaj w godzinach pracy gdyż pracodawca musi Cię zwolnić na badania związane z Twoją ciążą z zachowaniem pełnego wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy z tego powodu.
Nie daj się wysłać przed terminem urodzenia dziecka na urlop wypoczynkowy lub macierzyński, bo sporo na tym stracisz finansowo. Lepiej cały urlop macierzyński weź po porodzie. Po urlopie macierzyńskim nie przechodź od razu na urlop wychowawczy, lecz każ mężowi wziąć urlop lub poproś babcię albo nawet zatrudnij pielęgniarkę i idź na 3 dni do pracy abyś nabyła prawo do nowego urlopu. Najpierw wykorzystaj stary urlop wypoczynkowy i 14 dni płatnej opieki nad dzieckiem następnie napisz wniosek o urlop wychowawczy, ale tylko do końca tego roku kalendarzowego i 5 dni roboczych nowego roku, po czym znów wróć do pracy na kilka dni następnie weź kilka dni chorobowego na dziecko potem na siebie następnie cały nowy urlop wypoczynkowy po urlopie przyjdź do pracy na 2 dni i napisz podanie o drugą część urlopu wychowawczego. Powtarzaj ten cykl tak, aby wykorzystać w pełni 4 roczne urlopy wypoczynkowe po 33 dni chorobowego i cały 3 letni urlop wychowawczy. Pomiędzy zakończeniem jednego urlopu wychowawczego a zatrudnieniem się ponownym wykorzystaj cały okres przysługującego Ci zasiłku dla bezrobotnych i gdy utracisz prawo do tego zasiłku zatrudnij się i ponownie zajdź w ciążę. Tym sposobem dzięki Polskiemu Kodeksowi Pracy nie pracując otrzymasz pełne wynagrodzenia, za co najmniej 200 dni i sporo składek opłaconych przez ZUS na Twoją przyszłą emeryturę. Jeżeli co 4 lata zajdziesz 3 razy w ciążę i urodzisz 3 dzieci będziesz miała w ZUS zapisane dzięki wpłaconym składkom i okresom nieskładkowym prawo wystarczające do otrzymania minimalnej emerytury lub renty, jeżeli szczęśliwie zachorujesz na jakąś trudno sprawdzalną chorobę. Kobieto matko pamiętaj, że szczególnie cenne i polecane są dobre stosunki z lekarzami neurologami ich orzeczenia i zwolnienia lekarskie najtrudniej jest podważyć orzecznikom ZUS.
Przekaż swoje doświadczenie swojej dorastającej córce, ale pamiętajcie, że przepisy mogą się zmienić, więc trzeba je na bieżąco śledzić, aby przez nieznajomość prawa nie ponieść szkody.
Anonimowy obrońca praw kobiet pracujących.
P.S. bojąc się zemsty złych pracodawców łamiących prawa kobiet z oczywistych względów nie podaję swoich danych osobowych.
2009-03-09 07:12:57 213.238.107.* | taki tam
P.S. bojąc się zemsty złych pracodawców łamiących prawa kobiet z oczywistych względów nie podaję swoich danych osobowych.
Jak uzyskać wynagrodzenie za 36 godzin pracy tygodniowo pracując tylko 24 godziny?
Czy pracodawca, który każe pracować kobiecie tylko 24 godziny zamiast 36 może być zły?
2009-03-09 07:22:11 213.238.107.* | taki tam
Tak się przy okazji rozmarzyłem nad faktem, że w całym cywilizowanym świecie zaufanie do ludzi to podstawa funkcjonowania kraju, a u nas starym ubeckim zwyczajem ciągle ta mentalność traktowania człowieka jako potencjalnego oszusta i złodzieja. Dobrze, że chociaż w niektórych przepisach to zaufanie do człowieka jest.
Ściganie powinno być post factum - jeśli rzeczywiście były nadużycia, ale nie można zakładać przed faktem, że jak się człowiekowi tylko pozwoli, to na pewno oszuka.
2009-03-06 17:55:56 80.52.168.* | Hancook
To wszystko będzie działało do momentu aż minie termin umowy o pracę - tych na czas określony np. na rok. Potem trzeba szukać nowego pracodawcy bo nikt już umowy nie przedłuży...
2009-03-06 08:46:33 83.28.2.* | robert876
Nie, nie.. Bernard.. luzik.
Świetny post - będę wklejał odnośnik, gdzie się da, żeby każdy pracodawca, który jeszcze myśli o zatrudnianiu kobiet najpierw sobie dokładnie utrwalił postanowienia Kodeksu Pracy.
I DOKŁADNIE przemyślał, czy na pewno chce zatrudnić kobietę, która może okazać się oszustem i złodziejem popieranym przez ustawione prawo, tak świetnie przez przez Ciebie opisane.
2009-03-11 21:56:20 78.8.148.* | elary
Och, nie tylko kobieta w ciązy może korzystać przed końcem roku z 33 dni chorobowego i 33 dni w nowym roku, ale każdy pracownik, który będzie w tym czasie na chorobowym, oczywiscie czy to 100% czy 80% to zależy od warunków choroby...
2009-03-16 17:43:18 212.160.102.* | Megus
Oświadczenie zawierające odmowę zaproponowanych warunków pracownik powinien złożyć do połowy okresu wypowiedzenia, a jeżeli tego nie uczyni, uważa się, w myśl art. 42 § 3 KP, że wyraził zgodę na nowe warunki.

Mam pytanie w związku z tym zapisem. Czy wiążaca jest data wysłania pisma z odmowa przyjęcia nowych warunków pocztą ( np 15.02 w przypadku 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia od 01.01.2009 do 31.03.2009)- pracownik był chory i nie przebywał z zakładzie pracy, czy też miał on obowiązek wysłać pismo tak aby 15 pracodawca miał już jego oświadczenie u siebie na biurku? Czy właściwy będzie art 60 KC czy 61 KC w kwestii oświadczenia woli o odmowie przyjęcia nowych warunków?
Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie tej kwestii, której nie mogę znaleźć w żadnych komentarzach ani przepisach ( w 1 wyroku znalazłam info że ważne jest każde zachowanie pracownika dostatecznie ujawniające jego wolę nie przyjęcia nowych warunków a nie jest wskazana w KP forma oświadczenia.
Czy więc oświadczenie wysłane 15.02 sprawia że pracownik od 01.04 nie będzie już zatrudniony u swego dotychczaswego pracodawcy?

Proszę o wszelkie sugestie i wyroki, które pomogą mi zakończyć zatrudnienie w firmie X z dniem 31.03
Big data i jej wykorzystanie w biznesie. Oto, co możesz zyskać Big data i jej wykorzystanie w biznesie. Oto, co możesz zyskać [reklama]
Podobne wiadomości
Minimalna stawka za pracę. Szydło sprawdzi wiarygodność premier Minimalna stawka za pracę. Szydło sprawdzi wiarygodność premier
Złożenie projektu ustawy "o minimalnej stawce za godzinę 12 zł" zapowiedziała w piątek rano w Krakowie wiceprezes PiS Beata Szydło. Jak mówiła, ma to być jednocześnie test na wiarygodność premier Ewy Kopacz, czy chce realizować obietnice dawane Polakom.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Dekpol został zatwierdzonym dostawcą koncernu Caterpillar Dekpol został zatwierdzonym dostawcą koncernu Caterpillar
Amerykański koncern Caterpillar przyznał firmie Dekpol S.A. status zatwierdzonego dostawcy stalowych elementów konstrukcji maszyn budowlanych.