Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kobiecie karmiącej piersią należy się przerwa w pracy

0
Podziel się:

Jeśli pracuje co najmniej 4 godziny dziennie, przysługuje jej przynajmniej jedna przerwa na karmienie dziecka. Jest ona płatna.

Kobiecie karmiącej piersią należy się przerwa w pracy
(Dreamstime)

Według Kodeksu pracy pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Przy czym nie każdej kobiecie zatrudnionej na umowę o pracę przerwy takie przysługują.

Jak informuje portal e-prawnik.pl, kobiecie zatrudnionej na czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują wcale. Kobiecie której czas pracy wynosi co najmniej 4 godziny dziennie, ale nie więcej niż 6 godzin dziennie przysługuje jedna przerwa na karmienie. Natomiast kobietom, których czas pracy wynosi więcej niż 6 godzin dziennie przysługują dwie przerwy na karmienie piersią.

Przerwy na karmienie dziecka piersią są wliczane do czasu pracy. Za czas trwania przerw na karmienie kobieta zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczonego jak wynagrodzenie za urlop.
Długość poszczególnych przerw na karmienie zależy od liczby dzieci, które pracownica karmi piersią. Jeżeli jest to jedno dziecko, to przysługują jej przerwy w pracy po 30 minut każda. Jeśli natomiast pracownica karmi piersią więcej niż jedno dziecko, to przysługują jej przerwy w pracy po 45 minut każda.

Nie jest natomiast w praktyce rozstrzygnięty problem, czy przerwa na karmienie przysługuje tylko pracownicy, która karmi swoje dziecko, czy też przysługuje także pracownicy, która karmi dziecko innej kobiety. Na podstawie Kodeksu pracy interpretacja taka jest dopuszczalna, gdyż przepis ten stanowi, że przerwa w pracy przysługuje pracownicy karmiącej dziecko piersią, nie wymagając, aby było to jej dziecko.

Terminy udzielania przerw w pracy

Pracownica ma prawo wyboru kiedy zamierza z tych przerw na karmienie skorzystać. Przerwy te mogą więc być udzielone w dowolnej porze dnia, zarówno oddzielnie jak i łącznie (jeżeli kobiecie przysługuje dwie przerwy w ciągu dnia).

W praktyce często się zdarza, że kobiety we wniosku łączą dwie przerwy i wnioskują o udzielenie im ich obu pod koniec dnia pracy, tak że wychodzą z pracy wcześniej. Praktyka ta w świetle obowiązujących przepisów jest dopuszczalna.

Wykazanie faktu karmienia dziecka

Przepis nie wymaga jakiejś specjalnej procedury wykazania przez pracownicę karmienia dziecka piersią. Wystarczające w tym względzie jest oświadczenie pracownicy o fakcie karmienia piersią. Jeżeli pracodawca ma jakieś wątpliwości, może zażądać potwierdzenia tego faktu zaświadczeniem lekarskim.

Wystarczające jest zaświadczenie wydane przez lekarza sprawującego stałą opiekę na kobietą, bądź jakiegokolwiek innego lekarza.

Problemem może być określenie terminu do jakiego pracownicy przysługują przerwy na karmienie. Kodeks pracy nie określa w tej kwestii jakiś sztywnych dat, dlatego należy przyjąć, że przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią przysługują przez cały okres karmienia.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)