Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad połowa pracujących Polaków liczy na podwyżki

0
Podziel się:

18,6 proc. pracujących Polaków obawia się o swoje miejsce pracy; to wynik o niemal 10 pkt proc. niższy niż w I kwartale 2015 roku - wynika z piątej edycji barometru rynku pracy wykonanego na zlecenie Work Service. Jak wskazuje badanie, stabilny rynek pracy nie zmienia faktu, że ponad połowa Polaków liczy na podwyżki.

Ponad połowa pracujących Polaków liczy na podwyżki
(Mark Hunter / Flickr (CC BY 2.0))

Na pytanie, czy Pan/Pani obawia się utraty pracy, twierdząco odpowiedziało 18,6 proc. ankietowanych pracowników. W badaniu podzielono Polskę na 6 regionów: w południowo-zachodniej części, czyli województwach dolnośląskim i opolskim, co czwarty pracownik obawia się o swoje miejsce pracy. To najwyższy wskaźnik ze wszystkich regionów. Nieco lepsze nastroje panują w regionie północnym, który obejmuje województwa: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie (22,7 proc.), oraz południowym (22,3 proc.), czyli w województwach śląskim i małopolskim. Najmniej niepokojów odczuwają mieszkańcy ściany wschodniej - jedynie 10,4 proc. zatrudnionych obawia się utraty pracy.

Stabilny rynek pracy nie zmienia faktu, że już co drugi pracownik oczekuje wzrostu poziomu wynagrodzenia, tj. 55,8 proc. Nieco mniej, bo 39,3 proc. twierdzi, że w najbliższych miesiącach jego pensja się nie zmieni. Obniżenia obawia się zaledwie 2,9 proc. pracujących.

Z punktu widzenia pracodawców zdecydowana większość ankietowanych firm (81,2 proc.) zamierza utrzymać aktualny poziom płac. Jedynie 13,5 proc. planuje podwyżki wynagrodzeń dla pracowników. Pracodawcy zapytani o to, jakie czekają ich największe wyzwania w obszarze zatrudnienia w najbliższym czasie, wskazują na utrzymanie wykwalifikowanych pracowników na wszystkich szczeblach (72,5 proc.).

Badanie ujawnia także, że co piąty pracujący (22,2 proc.) chce zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia w ciągu najbliższych dwóch lat.

Dane prezentowane w ramach Barometru Rynku Pracy V zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2016 roku.

Z okazji 1 maja przypominamy także wyniki raportu Komisji Europejskiej, które pokazały, że w Unii Europejskiej najwięcej czasu w pracy spędza się w Grecji, 43,9 godzin tygodniowo. Drudzy wśród najbardziej zapracowanych są Polacy, 42,5 godziny. Z kolei najmniej czasu w pracy spędzają Finowie i Francuzi. Ich średni czas pracy to 39,5 godz. tygodniowo.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)