Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korzystna zmiana dla pracowników. "Koniec z syndromem pierwszej dniówki"

3
Podziel się:

Od września każdy pracownik, który podejmuje pracę, musi mieć pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia - przypomniała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Mam nadzieję, że przestanie się w Polsce mówić o "syndromie pierwszej dniówki" - powiedziała.

Korzystna zmiana dla pracowników. "Koniec z syndromem pierwszej dniówki"
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Obowiązujące dotychczas przepisy pozwalają pracodawcy na dopełnienie formalności związanych z umową do końca pierwszego dnia pracy. Pozwala to na ich odwlekanie, a w przypadku kontroli na tłumaczenie, że pracownik jest zatrudniony dopiero pierwszy dzień, a ustawowy termin jeszcze nie minął.

W ocenie PIP tzw. syndrom pierwszej dniówki to najczęściej nieprawdziwa informacja, wykorzystywana przez pracodawców do nielegalnego zatrudniania.

Zmiany mają zapobiec takim praktykom i pozwolić pracownikom na korzystanie z praw pracowniczych w pełni. Ułatwią też inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania.

Pracodawca i każdy pracownik będzie zobowiązany do posiadania umowy na piśmie albo pisemnego potwierdzenia jej warunków - jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy będzie mogła być wymierzona grzywna dla pracodawcy.

- Pierwszego września rozpoczną się zmiany spowodowane nowelizacją kodeksu pracy. Mam nadzieję, że przestanie się w Polsce mówić o syndromie pierwszej dniówki i że () nie będzie już tak, że Państwowa Inspekcja Pracy, kiedy będzie sprawdzać, czy zawarto umowę, będzie się dowiadywała, że dany pracownik dopiero jest w pierwszym dniu pracy - powiedziała we wtorek minister Rafalska.

Podkreśliła, że nowe regulacje zabezpieczają pracowników i wyraziła nadzieję, że ograniczą szarą strefę.

- Mam nadzieję także, że przyszłość takiego pracownika, zarówno pod względem jego bezpieczeństwa pracy i tej przyszłości emerytalnej będzie lepsza, a również Państwowa Inspekcja Pracy zostaje uzbrojona w narzędzie efektywniejsze niż dotychczasowe - powiedziała minister.

Zgodnie z nowymi przepisami kara grzywny pozostanie w niezmienionej wysokości - to jest od 1 do 30 tys. zł, ale pracodawca nie będzie już mógł się tłumaczyć, że pracownik jest zatrudniony pierwszy dzień.

Według informacji PIP w 2014 roku "nielegalne zatrudnienie, polegająca na powierzeniu pracy bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy i jej warunków oraz niezgłoszeniu osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
pisowskiekana...
8 lat temu
styropianowej hołocie należy przypomnieć, że takie osiągnięcia były już za komuny.
Przemeo11111
8 lat temu
W tym rządzie są tacy zacofani bez rozumni ludzie ze to się w głowie nie mieści. Gadaja o prawie w pracy a kto je przestrzega raczej nikt. A jak słyszę że dzięki 500+ jest lepiej i że ludzie więcej zarabiają to mnie kurwica bierze. Okradają ludzi z wypłat nawet ponad połowę puki tak będzie to ludzie będą wyjeżdżać nawet to jeb..e 500+ nie pomorze.
Fasola
8 lat temu
Lepsza taka reforma niż nic. Dlaczego pracownik godził się na rozpoczęcie pracy bez podpisania umowy? Dlaczego pracownik godzi się na umowy śmieciowe? Dlaczego pracownik godzi się na darmowe nadgodziny?