Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryPrawa pracownika wezwanego do wojska
2008-08-19 14:07

Prawa pracownika wezwanego do wojska

Prawa pracownika wezwanego do wojska
fot: PAP/Paweł Kula


Trzeba udzielić powołanemu pracownikowi urlopu. Nie trzeba jednak za niego płacić.

Kiedy pracownik jest powoływany do wojska, pracodawca nie musi do czasu jego stawienia się w jednostce wojskowej zwalniać go z obowiązku świadczenia pracy. Ma prawo wymagać, by do końca pracował. Ale sam ma obowiązki wobec takiego pracownika.

Dni wolne

Pracodawca musi udzielić pracownikowi dni wolnych od pracy, jeśli tylko ten o nie zawnioskuje (por. art. 119 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Ilu? To zależy od rodzaju powołania. I tak, pracodawca musi mu dać:

  • 2 dni - jeżeli pracownikowi doręczono kartę powołania do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej,
  • 1 dzień - jeżeli pracownikowi doręczono kartę powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających powyżej 30 dni; pod odbyciu takich ćwiczeń pracownik może zażądać jeszcze jednego dnia wolnego.

Dobra wiadomość dla pracodawcy jest taka, że za te dni nie musi płacić. Jest to bowiem zwolnienie od pracy, z które pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Ale jeśli pracodawca ma taką wolę, może to wynagrodzenie wypłacić.

Jeśli tego nie robi, Wy jako specjaliści ds. płac obliczacie wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracodawca udzielił zwolnienia, według następujących zasad:

1) dzielicie miesięczną stawkę wynagrodzenia pracownika przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu, w którym pracownik miał dzień wolny,

2) mnożycie uzyskany wynik przez liczbę godzin, w których pracownik nie pracował,

3) odejmujecie od miesięcznej stawki wynagrodzenia otrzymany wynik.

(§ 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy). Tego sposobu liczenia używacie również przy obliczaniu wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, gdy pozostałej pracownik nie przepracował, ponieważ zaczął odbywanie służby wojskowej.

Przykład:

Pracownik zatrudniony na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy został powołany do wojska (czynna służba). Do jednostki miał się zgłosić 14 lipca, a jeszcze przed tym dniem wystąpił z wnioskiem o udzielenie 2 dni wolnego. A zatem w lipcu, w którym normalnie miałby do przepracowania

23 dni x 8 godz. = 184 godz.

pracował faktycznie tylko

7 dni x 8 godz. = 56 godz.

Ponieważ na jego miesięczną pensję składa się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4.500 zł i premia regulaminowa w wysokości 7% wynagrodzenia zasadniczego, za te 56 godz. powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości:

Wynika to z następujących obliczeń:

1) pensja zasadnicza:

  • 4.500 zł : 184 godz. = 24,46 zł
  • 24,46 zł x 128 godz. = 3.130,88 zł
  • 4.500 zł - 3.130,88 zł = 1.369,12 zł

2) premia: 1.369,12 zł x 7% = 95,84 zł

3) wynagrodzenie razem: 1.369,12 zł + 95,84 zł = 1.464,96 zł.

Pracownik nie może żądać od pracodawcy zwolnienia od pracy, jeżeli doręczona karta powołania zobowiązuje do natychmiastowego stawiennictwa.

Autorka jest specjalistką prawa pracy



Tagi:pracownik, wojsko, pracodawca, urlop, wolne, powołanie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2008-08-23 17:54:32 84.250.58.* | oiuhgsf
Re: Pracownik wezwany do wojska [2]
A dlaczego "jedzie Pani przez Rzym do Warszawy"? Logika wskazuje obliczenie prostsze i bardziej oczywiste:
4500:184=24,46 zł
Prac. przepracował 56 godzin a więc zarobił:
56x24,46=1369,76 zł
Plus premia 7%:
1369,76x7%=95,88 zł
Wynagrodzenie razem: 1369,76+95,88=1465,64 zł
(Pani "oszukuje" pracownika swoim wyliczeniem na 68 groszy)
2008-09-24 08:43:14 83.12.44.* | kadrowa
wyliczenia autorki artykułu są prawidłowe. Tak bowiem wg przepisów liczy się wynagrodzenie za przepracowany niepełny miesiąc.
2008-08-25 01:37:18 Agit  [ Bywalec forum ]
Od razu widać że prawnik a nie księgowa. :)
2008-08-22 08:30:30 78.88.40.* | Michał 123
Re: Pracownik wezwany do wojska [0]
Chetnych coraz mniej więc podnoszą wynagrodzenie w wojsku. Naiwnaików i kretynów poszukują.
2008-08-20 14:27:31 83.3.189.* | okesz
Re: Pracownik wezwany do wojska [1]
A jeżeli zostałem powołany do odbycia służby w czasie pracy na okres próbny (3 miesiące) czy po powrocie pracodawca może nie przedłużyć ze mną umowy?
2008-08-22 06:02:11 83.12.33.* | Iwka85180
Z tego co wiem to umowa ta powinna być przedłużona na czas nieokreslony :-)
2008-08-20 13:42:08 astrolog  [ Bywalec forum ]
Re: Pracownik wezwany do wojska [4]
teraz się zaczną powoływania do wojska - wojna tuż tuż
2008-08-25 01:39:29 Agit  [ Bywalec forum ]
Ja mieszkam w Wawie. W obliczu groźby ataku atomowego na naszą stolicę (patrz dowcip o rakietach). Mam nadzieję że Unia zacznie dotować budowę schronów atomowych...
2008-08-22 07:16:27 83.10.179.* | ekspert MON
w obliczu zagrożenia zmasowanymi uderzeniami rakiet z głowicami jądrowymi z napisami CCCP jedyne co pozostaje (niezmienne od czasów zimnej wojny), to nakrycie sie prześcieradłem i doczołganie do najbliższego cmentarza - za czas czołgania przysługuje wszakże zwiekszony ekwiwalent pieniężny w wysokości równej 1/6 uposażenia bazowego szeregowego na zakup dodatkowych majtek (tzw. efekt gaciowy)
2008-08-20 20:49:43 adolf
To ja nie wracam do Polski:)
2008-08-21 20:46:07 77.223.237.* | zeko
no w Irlandii chociaż dłonie będziesz miał delikatne
Podobne wiadomości
Pracownicze bony. Nie dla wszystkich po równo Pracownicze bony. Nie dla wszystkich po równo
Bony dla pracowników są oskładkowane, jeżeli pracodawca przyznaje je z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI