Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stara klasyfikacja wyrobów pozostanie do końca 2006 roku

0
Podziel się:

W ubiegłym tygodniu rząd postanowił przedłużyć termin stosowania do celów podatkowych „starej” klasyfikacji PKWiU.

Przypomnijmy - od 1 maja ubiegłego roku obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. z 2004 roku Nr 89, poz. 844).

Nowe PKWiU znajduje się w załączniku do rozporządzenia i ma zastosowanie:
· w statystyce
· ewidencji, dokumentacji oraz rachunkowości
· w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej

Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia, do celów:
- podatku od towarów i usług
- poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy na terytorium Polski
- opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej
- stosuje się „stare” PKWiU (zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.))

- nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2005 r.

Jak podkreślono w rządowym komunikacie - po 2005 roku zabraknie podstawy prawnej do odwoływania się w przepisach podatkowych do PKWiU, określonej rozporządzeniem z 18 marca 1997 roku. Tej niekorzystnej dla podatników sytuacji zapobiegłaby nowela ustaw podatkowych uwzględniająca już nowa klasyfikację PKWiU. Rząd uznał jednak, iż przeprowadzenie zmian w podatkach może zająć więcej czasu i nowela nie wejdzie w życie przed końcem tego roku. W związku z tym podjęto decyzję o znowelizowaniu rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), przedłużając w ten sposób obwiązywanie „starej” Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług do celów podatkowych do 31 grudnia 2006 roku. Zdaniem rządu taka operacja zabezpieczy w pełni interesy podatników i umożliwi przygotowanie rzetelnych zmian w ustawach podatkowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)