Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościKadryŚwiadczenia z tytułu wypadku przy pracy
2008-07-31 14:37

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy
[fot: Money.pl/Tomasz Brankiewicz]

Autor: Anna Nowakowska


Do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego niezbędne jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

Gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi na preferencyjnych zasadach, tj.:

  • - w wysokości 100% podstawy wymiaru,
  • - niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, tj. bez okresu wyczekiwania,

Ponadto, za czas niezdolności do pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 kp, od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi nawet, jeżeli w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał jeszcze pełnego okresu 33 dni wypłaty wynagrodzenia wynikającego z art. 92 kp albo nie otrzymywał wynagrodzenia chorobowego ani za jeden dzień.

Konieczny protokół powypadkowy

Do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego niezbędne jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Tych ustaleń dokonuje pracodawca, sporządzając protokół powypadkowy.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy powinien o swoim wypadku niezwłocznie poinformować swojego przełożonego. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, tzw. protokół powypadkowy.

 

Ważne
Do czasu sporządzenia protokołu powypadkowego nie może zostać pracownikowi wypłacony zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.


Jeżeli postępowanie powypadkowe nie zostało jeszcze zakończone

W związku z tym, że postępowanie powypadkowe zmierzające do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy może trochę trwać, w praktyce występują przypadki, że pracodawca najpierw wypłaci pracownikowi wynagrodzenie za okres choroby, o którym mowa w art. 92 kp, a następnie zostanie ustalone, że miał miejsce wypadek przy pracy.

Jeżeli do dnia, w którym pracodawca wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenia i zasiłki zdarzenie, któremu uległ pracownik nie zostanie uznane za wypadek przy pracy, należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości co najmniej 80% podstawy wymiaru. Przepisy art. 92 Kodeksu pracy nie przewidują wyższej wysokości wynagrodzenia chorobowego z tytułu wypadku przy pracy.

Protokół sporządzony po wypłacie świadczeń

Jeżeli po wypłacie wynagrodzenia za okres choroby zostanie sporządzony protokół powypadkowy, wypłacone wynagrodzenie chorobowe może zostać uznane za zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, może to nastąpić dopiero po zbadaniu sprawy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W takim przypadku pracodawca występuje w tej sprawie do oddziału ZUS, dołączając protokół powypadkowy oraz informując, w jakiej kwocie wypłacono pracownikowi wynagrodzenie chorobowe.

Autorka jest specjalistką w zakresie ubezpieczeń społecznychTagi: odszkodowanie, wypadek, chorobowe, zasiłek chorobowy, wypadkowe, wypadek przy pracy
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-06-22 21:25:43 46.174.212.* | kh
Re: Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy [1]
a jeśli zatrudniony u dwu pracodawców, miał wypadek w jednej pracy / gdzie wypłacano mu 100% / a w drugiej tylko 80% ? chodzi o zatrudnienie nauczyciela w dwu szkołach.. protokół sporządzono ale szkoła gdzie wypadek się nie wydarzył wypłacała tylko 80% . czy to w porządku?
2012-06-25 11:32:38 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W porządku, bo przecież wydarzył się w związku z tym pierwszym zatrudnieniem i to z jego tytułu była odprowadzana składka, podstawa której zasiłku z drugiego zatrudnienia jest to sytuacja identyczna, gdyby złamał Pan nogę na grillu w sobotę.

Gdy on nastąpił NIE był Pan w drugiej pracy, ani nie wykonywał poleceń drugiego pracodawcy.

Wyjątkowa 100% zasiłek byłby należny w sytuacji-
- gdy wypadek spełniłby warunki zajścia w drodze z/do pracy i nastąpiłby właśnie w czasie przemieszczania się pomiędzy szkołami- i pod warunkiem złożenia dwu protokołów powypadkowych.


Wpadek w pracy definiuje Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
2008-08-01 10:26:24 83.17.104.* | dd12332
Re: Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy [2]
a co zrobic jak ZUS na 1 komisji dal 3% uszczerbku na zdrowiu za złamanie 3 zeber, po odwolaniu sie (smiesznie niskie odszkodowanie za cos takiego) na drugiej zabral wszystko, sprawa jest w sadzie pracy na 1 sprawie tez nic nie dali? dziwne rzeczy jeden lekarz przyznaje a inni zabieraja to chyba podwarzaja decyzje tego 1
11 awans
2010-03-02 19:11:44 95.160.221.* | banied
Prosze o odpowiedź.Zespół powypadkowy uznał zdarzenie za wypadek przy pracy, ZUS - podwazył ustalenia zespołu i nie uznał zdarzenia za wypadek. CZy w tej sytuacji poszkodowany otrzyma wynagrodzenie i zasiłej 80%, czy zasiłek chorobowy 100% Barbara
2008-09-25 21:40:24 83.31.40.* | 222lysa
U mnie też tak było, kto raniej wstanie ten rządzi....
...........nic na to nie możemy poradzić...