Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryŚwiadczenia z tytułu wypadku przy pracy
2008-07-31 14:37

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy
fot: Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Autor: Anna Nowakowska


Do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego niezbędne jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

Gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi na preferencyjnych zasadach, tj.:

  • - w wysokości 100% podstawy wymiaru,
  • - niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, tj. bez okresu wyczekiwania,

Ponadto, za czas niezdolności do pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 kp, od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi nawet, jeżeli w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał jeszcze pełnego okresu 33 dni wypłaty wynagrodzenia wynikającego z art. 92 kp albo nie otrzymywał wynagrodzenia chorobowego ani za jeden dzień.

Konieczny protokół powypadkowy

Do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego niezbędne jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Tych ustaleń dokonuje pracodawca, sporządzając protokół powypadkowy.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy powinien o swoim wypadku niezwłocznie poinformować swojego przełożonego. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, tzw. protokół powypadkowy.

 

Ważne
Do czasu sporządzenia protokołu powypadkowego nie może zostać pracownikowi wypłacony zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.


Jeżeli postępowanie powypadkowe nie zostało jeszcze zakończone

W związku z tym, że postępowanie powypadkowe zmierzające do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy może trochę trwać, w praktyce występują przypadki, że pracodawca najpierw wypłaci pracownikowi wynagrodzenie za okres choroby, o którym mowa w art. 92 kp, a następnie zostanie ustalone, że miał miejsce wypadek przy pracy.

Jeżeli do dnia, w którym pracodawca wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenia i zasiłki zdarzenie, któremu uległ pracownik nie zostanie uznane za wypadek przy pracy, należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości co najmniej 80% podstawy wymiaru. Przepisy art. 92 Kodeksu pracy nie przewidują wyższej wysokości wynagrodzenia chorobowego z tytułu wypadku przy pracy.

Protokół sporządzony po wypłacie świadczeń

Jeżeli po wypłacie wynagrodzenia za okres choroby zostanie sporządzony protokół powypadkowy, wypłacone wynagrodzenie chorobowe może zostać uznane za zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, może to nastąpić dopiero po zbadaniu sprawy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W takim przypadku pracodawca występuje w tej sprawie do oddziału ZUS, dołączając protokół powypadkowy oraz informując, w jakiej kwocie wypłacono pracownikowi wynagrodzenie chorobowe.

Autorka jest specjalistką w zakresie ubezpieczeń społecznychPochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-06-22 21:25:43 46.174.212.* | kh
Re: Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy [1]
a jeśli zatrudniony u dwu pracodawców, miał wypadek w jednej pracy / gdzie wypłacano mu 100% / a w drugiej tylko 80% ? chodzi o zatrudnienie nauczyciela w dwu szkołach.. protokół sporządzono ale szkoła gdzie wypadek się nie wydarzył wypłacała tylko 80% . czy to w porządku?
2012-06-25 11:32:38 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W porządku, bo przecież wydarzył się w związku z tym pierwszym zatrudnieniem i to z jego tytułu była odprowadzana składka, podstawa której zasiłku z drugiego zatrudnienia jest to sytuacja identyczna, gdyby złamał Pan nogę na grillu w sobotę.

Gdy on nastąpił NIE był Pan w drugiej pracy, ani nie wykonywał poleceń drugiego pracodawcy.

Wyjątkowa 100% zasiłek byłby należny w sytuacji-
- gdy wypadek spełniłby warunki zajścia w drodze z/do pracy i nastąpiłby właśnie w czasie przemieszczania się pomiędzy szkołami- i pod warunkiem złożenia dwu protokołów powypadkowych.


Wpadek w pracy definiuje Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
2008-08-01 10:26:24 83.17.104.* | dd12332
Re: Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy [2]
a co zrobic jak ZUS na 1 komisji dal 3% uszczerbku na zdrowiu za złamanie 3 zeber, po odwolaniu sie (smiesznie niskie odszkodowanie za cos takiego) na drugiej zabral wszystko, sprawa jest w sadzie pracy na 1 sprawie tez nic nie dali? dziwne rzeczy jeden lekarz przyznaje a inni zabieraja to chyba podwarzaja decyzje tego 1
2010-03-02 19:11:44 95.160.221.* | banied
Prosze o odpowiedź.Zespół powypadkowy uznał zdarzenie za wypadek przy pracy, ZUS - podwazył ustalenia zespołu i nie uznał zdarzenia za wypadek. CZy w tej sytuacji poszkodowany otrzyma wynagrodzenie i zasiłej 80%, czy zasiłek chorobowy 100% Barbara
2008-09-25 21:40:24 83.31.40.* | 222lysa
U mnie też tak było, kto raniej wstanie ten rządzi....
...........nic na to nie możemy poradzić...
Podobne wiadomości
Chorobowe dla przedsiębiorców po nowemu Chorobowe dla przedsiębiorców po nowemu
Zasiłki mają być ustalane w podobny sposób jak w przypadku pracowników.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI