wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szkolenia bhp w firmach to często fikcja

Szkolenia bhp w firmach to często fikcja

Fot. pixabay/ CC0 Public Domain

Pora zreformować kursy przygotowujące do bezpiecznej pracy. Są nierzadko pozorne, a w części zakładów nawet nikt ich nie przeprowadza - pisze "Puls Biznesu".

Zajęcia, na których pracownicy powinni zdobywać wiedzę dotyczącą bhp, są prowadzone źle, a wiele z nich w ogóle się nie odbywa. Taki obraz przynoszą kontrole prowadzone przez inspektorów pracy. Członkowie Rady Ochrony Pracy (ROP) działającej przy Sejmie uważają, że trzeba zmienić przepisy, tak aby ograniczyć nieprawidłowości, których skutkiem często są wypadki przy pracy.

W latach 2014-15 inspektorzy pracy przeprowadzili prawie 4,9 tys. kontroli tematycznych związanych ze szkoleniami bhp. Ich brak lub niewłaściwe przeprowadzenie stwierdzili u co trzeciego zbadanego pracodawcy. Do pracy bez wstępnego instruktażu ogólnego dopuszczono 6 proc. pracowników objętych kontrolą, a bez instruktażu stanowiskowego - 7 proc. W niektórych z zakładów nikt nie został poddany szkoleniu wstępnemu.

Tradycyjnie najczęściej nieterminowo przeprowadzane były szkolenia okresowe - stwierdzono to u co drugiego kontrolowanego pracodawcy. Co trzeci dopuszczał pracowników do pracy bez szkolenia wstępnego, a co czwarty sam nie uczestniczył w zajęciach.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ignacy
2017-02-21 11:13
Zgadzam się. Wiekszość firm oszukuje na znajomosc bhp, a tak naprawde robia farse. Ostatnio korzytsalem z uslug bhp consulting z chlodnej w warszawie i w koncu sie nie zawiodlem. trafilem na osoby znajace sie na swoim fachu. przeprowadzone szkolenie nie bylo jk kazde inne farsa, tylko profesjonalne i rzeczowe.
Hirek
2016-12-12 15:02
Dlatego warto znalezc firme, ktora przeprowadzi takie szkolenie kompetentnie. Ja trafilem na bhp consulting i bylem mile zaskoczony. Bardzo cenie to, ze dostosowali szkolenie do branzy mojej firmy
Igor
2016-11-25 15:48
Ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji, prowadzę firmę i u mnie wszyscy muszą być przeszkoleni. Nie mam swoich behapowców, szkolenia organizuje mi Interlis, ja dbam tylko o przestrzeganie przepisów. Da się.
Pokaż wszystkie komentarze (15)